Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ogrodzenie pasieki


Krzychu

Recommended Posts

ACtC-3fDbjt_4N1VSeNS0VOIEhlm5GGgpa6iEew6

 

 

 

ACtC-3cqRzQEuPmMY-d09xaCSZ4T4iWlaw7SRML3

 

 

 

 

 

Jak myślicie, co mogę zasadzić wzdłuż tego płotu tak aby był pożytek dla pszczół i jednocześnie rosnąc - nie uszkadzało płotu? Np Ślazowiec pensylwański? 

Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Beeman napisał:

Zależy jak wysoko to ma rosnąć.  Ale chyba niema takiej rośliny aby to spełniła.  

Jest, nazywa się topinambur jeszcze na jesień ukopie i se zje ze spyrkom. ? 

https://www.futuregardens.pl/uploads/fotosik/images8/2870/57184984f990b2bd.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Za blisko masz ule obok ogrodzenia  jak posadzisz żywopłot , to będzie mało światła i wyboru się nie podejmuję 

Krzysztof wiesz że pisze zawsze wprost  sorry , ale masz prawo wyboru , albo działka rekreacyjna z kilkoma ulami i wszystko jest OK ,  albo gospodarka pasieczna z dziesiątkami uli w nowej lokalizacji. Wybór należy do Ciebie .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, Tadek11 napisał:

Za blisko masz ule obok ogrodzenia  jak posadzisz żywopłot , to będzie mało światła i wyboru się nie podejmuję 

Krzysztof wiesz że pisze zawsze wprost  sorry , ale masz prawo wyboru , albo działka rekreacyjna z kilkoma ulami i wszystko jest OK ,  albo gospodarka pasieczna z dziesiątkami uli w nowej lokalizacji. Wybór należy do Ciebie .

 

Nie rozumiem przekazu 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Beeman napisał:

Na zdjeciu wyglada ze ule sa blisko ogrodzenia. Jak dasz jeszcze zywoplot to bedzie malo miejsca. No ale zawsze mozna je troche przestawic. 

To tylko taka perspektywa, w rzeczywistości jest do pierwszych leżaków ok 4 m, w środkowych leżakach mało pszczół. Najwięcej rodzin w ostatnim rzędzie tj tym z tej strony skąd robiono zdjęcie 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, piotrpodhale said:

Jest, nazywa się topinambur jeszcze na jesień ukopie i se zje ze spyrkom

Widzisz raczej żywopłot to cos co by to spelnialo role caly rok. No ale jak juz sie upierasz to pomysl troche o mechanicznych aspektach tego problemy.  Te "patyczki" czyli słupki sa tak ciekie do wysokosci ze pierwszy lepszy wiatr i twoj topinambur zrobi cos w rodzaju zagla i one moga wytrzymac wichure ale plot juz nie. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, Beeman napisał:

Widzisz raczej żywopłot to cos co by to spelnialo role caly rok. No ale jak juz sie upierasz to pomysl troche o mechanicznych aspektach tego problemy.  Te "patyczki" czyli słupki sa tak ciekie do wysokosci ze pierwszy lepszy wiatr i twoj topinambur zrobi cos w rodzaju zagla i one moga wytrzymac wichure ale plot juz nie. 

No no wywali i poniesie do Kanady. Widziałeś kiedy tą siatkę?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, piotrpodhale said:

Widziałeś kiedy tą siatkę?

Tak ale ty chcesz ta siatke zastapic zielskiem. 

4 hours ago, Krzychu said:

Nie takie patyczki, to krawędziaki 10 x 8 cm 

OOOOO....... To jeszcze gorzej jak myslalem. Czas pokaze. 

Ladnie wyglada. 

Link to comment
Share on other sites

Siatka jest rusztowaniowa, jaką zarekomendował @piotrpodhale o gramaturze 100g/m2 wzmacniana linką, z oczkami stalowymi co 50 cm. Wydaje się solidna chociaż... Kiedyś jak skakałem po rusztowaniach na budowie to wydaje mi się, że była wtedy znacznie inna siatka.

Zobaczymy jak ta spełni swoją rolę. Obawiam się tylko, że zbyt mocno ją ponaciągałem w niektórych miejscach przez co bliżej jej do momentu zerwania. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Beeman napisał:

 

OOOOO....... To jeszcze gorzej jak myslalem. Czas pokaze. 

Ladnie wyglada. 

 

Spokojna Twoja głowa ;) prędzej siatkę rozerwie niż połamie te słupy, siatka redukuje 55% wiatru. Im więcej tym gorzej dla słupów

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Ale czy pytanie tyczy siatki czy żywopłotu?

 

Temat ogrodzenia pasieki tyczył się slupów i siatki. 

Nie mówiłem nic o zastąpieniu siatki zielskiem.

Chcę tylko coś posadzić, i nie w taki sposób aby przylegało do siatki i przenosiło na nie obciążenie podczas podmuchów wiatru bo to może rzeczywiście ją uszkodzić. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Chcę tylko coś posadzić, i nie w taki sposób aby przylegało do siatki i przenosiło na nie obciążenie podczas podmuchów wiatru bo to może rzeczywiście ją uszkodzić. 

Albo wręcz przeciwnie .
Siatka w środku, a po bokach np ligustr i po kilku latach taka siatka nie potrzebuje palików i wiatr jej nie straszny .
A intruzom utrudni nieautoryzowany dostęp na drugą stronę ogrodzenia
Miałem płot ze sztachet drewnianych który miał kilkadziesiąt lat .
Słupki zgniły, a płot stał na swoim miejscu utrzymywany przez żywopłot .
Dopiero drastyczne cięcie starego żywopłotu przy samej ziemi przesądziło los płotu .
Dziś gdybym grodził pasiekę od nowa na pewno dałbym siatkę (np dobrą leśną ), a po obu bokach nawtykałbym w ziemię sztobrów ligustru .
Dobrze się ukorzenia . Lubi przycinanie i reaguje na nie dobrze się krzewiąc . Łatwo formować jeśli miejsce jest ograniczone .
Nie ma takiej siły , żeby uszkodzić siatkę !
Poza tym ładnie kwitnie .
Jak potrzebujesz , to zapraszam do mnie . Ja ciąć sztobrów nie mam czasu , ale jak masz ochotę , to cały bagażnik towaru w jeden dzień sobie  natniesz ?

Przy twojej siatce , to chyba tylko po zewnętrznej 2metrowe żywotniki kolumnowe w rozstawie co 1m. :)

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Kurde bedzie na mnie jak ci pasiekę zabiere z wiatrem. ?

Nie będzie, bo zauważyłem, że w obecnym momencie na allegro lepszej nie ma ?

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Albo wręcz przeciwnie .
Siatka w środku, a po bokach np ligustr i po kilku latach taka siatka nie potrzebuje palików i wiatr jej nie straszny .
A intruzom utrudni nieautoryzowany dostęp na drugą stronę ogrodzenia
Miałem płot ze sztachet drewnianych który miał kilkadziesiąt lat .
Słupki zgniły, a płot stał na swoim miejscu utrzymywany przez żywopłot .
Dopiero drastyczne cięcie starego żywopłotu przy samej ziemi przesądziło los płotu .
Dziś gdybym grodził pasiekę od nowa na pewno dałbym siatkę (np dobrą leśną ), a po obu bokach nawtykałbym w ziemię sztobrów ligustru .
Dobrze się ukorzenia . Lubi przycinanie i reaguje na nie dobrze się krzewiąc . Łatwo formować jeśli miejsce jest ograniczone .
Nie ma takiej siły , żeby uszkodzić siatkę !
Poza tym ładnie kwitnie .
Jak potrzebujesz , to zapraszam do mnie . Ja ciąć sztobrów nie mam czasu , ale jak masz ochotę , to cały bagażnik towaru w jeden dzień sobie  natniesz ?

Przy twojej siatce , to chyba tylko po zewnętrznej 2metrowe żywotniki kolumnowe w rozstawie co 1m. :)

 

I też właśnie o takim żywopłocie myślałem przez chwilę. Pytanie tylko, czy on pyłkodajny/miododajny? Ewentualnie jakiś zjadliwy owoc byłby z podobnego żywopłotu? Wiecie, chodzi o korzyść nie tylko w zasłonięciu od sąsiada ale i również coś dla pszczół/i dla ludzi 

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Krzychu napisał:

 

 Ewentualnie jakiś zjadliwy owoc byłby z podobnego żywopłotu? Wiecie, chodzi o korzyść nie tylko w zasłonięciu od sąsiada ale i również coś dla pszczół/i dla ludzi 

Jeśli masz dobrą rękę i kilkadziesiąt lat na pielęgnację , to proponuję gruszę .
Prowadzoną np tak . ( zdjęcia z internetu )
szpaler.jpg
Formowanie-drzew-owocowych-przy-murach.j

Link to comment
Share on other sites

Ja swoja działkę z pszczołami ogrodziłem siatką leśną na betonowych słupkach a potem posadziłem wokół całości ałyczę co 25-30cm na lekka mijankę, czyli zygzakiem. Ałycze kupowałem jako podkładki, poniżej złotego za sztukę. Posadziłem pod "kośtur", poszło w dwa dni chyba 1,5 tyś. szt. W tym roku niektóre już przytnę ( tam gdzie więcej wilgoci to przyrosty x4). Jak się rozrośnie, siatka nie będzie już potrzebna a i kwiatów trochę będzie dla pszczół.  Z Ligustrem jest tak, że bardziej miododajny ale nieco mniej obronny bo nie kłuje. Niemniej przez gęsty żywopłot z ligustru to nawet małe ciapki mają ciężko się przecisnąć, o ile był dobrze prowadzony.

40 minut temu, Robi_Robson napisał:

Jeśli masz dobrą rękę i kilkadziesiąt lat na pielęgnację , to proponuję gruszę .
Prowadzoną np tak

  Koło mnie posadzili w ten sposób prowadzone graby. Przy czym przywieźli już gotowe, wyprowadzone tak w szkółce. Dodam, że nie przy jakimś płocie i w dodatku prowadzone na lizaki, czyli u dołu 1,5-2m pnia i potem dopiero taki efektowny lizak. Zobaczymy co będzie przy pierwszym większym wicherku.

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, gajowy napisał:

 Z Ligustrem jest tak, że bardziej miododajny ale nieco mniej obronny bo nie kłuje.

Co kawałek można dać dziką różę i głogi .
Obronność żywopłotu wzrośnie .
Opcjonalnie sam głóg.
Przycinany od samego dołu daje się wyprowadzić na ogrodzenie nie do sforsowania .
Kwitnie nie gorzej od ligustru.
Minusy ?
Jest pewien minus ... Poznamy go kiedy rójka zamiast na karłowatej wolno stojącej jabłonce uwiesi się na żywopłocie ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, Robi_Robson napisał:


Minusy ?
Jest pewien minus ... Poznamy go kiedy rójka zamiast na karłowatej wolno stojącej jabłonce uwiesi się na żywopłocie ?

Znam to. Właśnie taka sytuacja pogoniła mnie do zrobienia rojnicy z odkurzaczem. Jeśli jest prąd w zasięgu rójki idzie naprawdę sprawnie :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.