Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ogrodzenie pasieki


Krzychu

Recommended Posts

4 minuty temu, Turqs napisał:

Znam to. Właśnie taka sytuacja pogoniła mnie do zrobienia rojnicy z odkurzaczem. Jeśli jest prąd w zasięgu rójki idzie naprawdę sprawnie :) 

   Widziałem kilka takich patentów, nawet na filmach, w trakcie działania. Zakładam, że patent jest ok, pewnie trzeba tylko dobrze ustawić siłę ssania. Widziałem jak mój brat wciągnął odkurzaczem przemysłowym ogromne gniazdo os razem z osami. Po otworzeniu odkurzacza 95% os była zdechła...

Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, gajowy napisał:

   Widziałem kilka takich patentów, nawet na filmach, w trakcie działania. Zakładam, że patent jest ok, pewnie trzeba tylko dobrze ustawić siłę ssania. Widziałem jak mój brat wciągnął odkurzaczem przemysłowym ogromne gniazdo os razem z osami. Po otworzeniu odkurzacza 95% os była zdechła...

Oczywiście siłę trzeba dopasować. Nie wciąga się pszczół bezpośrednio do odkurzacza. Ja ten patent wykorzystałem raz. Czasu było nie wiele bo rój już wisiał w żywopłocie. 
Wykorzystałem styropianową dennice, korpus i powałke. W skrajny pajączek włożyłem zrobioną na szybko rurę z siatki od dennic i do tego elementu był podłączony odciąg. Do korpusu na środek włożyłem 3 ramki z węzą. Wlot był w otworze powałki po przekątnej od ssącego. Wszystkie szczeliny okleiłem taśmą. Pewnie nie było szczelne. Zadziałało. Po zebraniu całości większość pszczół była na sianach korpusu i ramce z węzą od strony wlotu i na powałce. Położyłem ciasto, daszek i dostawiłem na pasiekę. Jak to z rójkami bywa po kilku dniach okazało się, że te 3 ramki węzy było za mało :)

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Krzychu napisał:

To zamiast żywopłotu to w tym roku zdecyduję się na razie na jakieś ziele typu melisa lekarska :)

Dobre do herbatki. To co, wymieniasz w tym roku jakieś matki?

Link to comment
Share on other sites

43 minuty temu, michal79 napisał:

Dobre do herbatki. To co, wymieniasz w tym roku jakieś matki?

 

Pewnie coś tam wymienię jak już będą dostępne, a i zrobię odkłady z jajeczkami jednodniowymi do odciągnięcia mateczników od tych matek, które się spisują.

a melisa i na uspokojenie też dobra, może akurat dla tych agresywnych? :D 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, piotrpodhale napisał:

Krzychu wszystko zależy od jakiej strony świata masz tą siatkę. Jak od południa to zrobi cień i po ptokach. Urosną jedynie pokrzywy i mech.

 

Siatka jest od strony wschodniej, w południe powinno tam być w miarę naświetlone. Mimo wszystko siatka mało cienia rzuca

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Turqs napisał:

taka sytuacja pogoniła mnie do zrobienia rojnicy z odkurzaczem. Jeśli jest prąd w zasięgu rójki idzie naprawdę sprawnie :) 

Kiedyś też chodził mi po głowie taki patent na odkurzacz z wiadrem (rojnicą)  na wężu .
Pozostał wśród niezrealizowanych pomysłów .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Przemiłe Panie i Mili Panowie,

Czy ma ktoś z Was jakieś doświadczenia i własne obserwacje, jak zachowują się pszczoły przy ustawieniu uli przy samym ogrodzeniu ?

Chodzi mi o to, że ule będą stały w odległości jednego metra wylotkiem do siatki.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.10.2021 o 10:13, irkor napisał:

Przemiłe Panie i Mili Panowie,

Czy ma ktoś z Was jakieś doświadczenia i własne obserwacje, jak zachowują się pszczoły przy ustawieniu uli przy samym ogrodzeniu ?

Chodzi mi o to, że ule będą stały w odległości jednego metra wylotkiem do siatki.

Przez siatkę ogrodową przelecą. Na cieniującej będą błądzić, zaczepić się i ginąc 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.