Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kamera termowizyjna w pasiece


ikop74

Recommended Posts

Widziałam ostatnie na grupie fb zdjęcia uli z rodzinami zrobione kamerą termowizyjną i zaświtała mi myśl, czy to nie byłaby dobra metoda obserwacji pszczół. Zakładając na przykład że dzięki takiej kamerce można byłoby sprawdzić nie tylko czy rodzina żyje, ale czy już zakończyła albo rozpoczęła czerwienie, jak wysoko jest uwiązana, to mogło by to być bardzo przydatne narzędzie obserwacyjne. Ale nigdy nie miałam w ręku takiej kamerki i nie wiem czy takie rzeczy jak różnica temperatur w kłębie z czerwiem i bez można rzeczywiście wychwycić. Dlatego jestem ciekawa Waszych opinie, szczególnie tych z Was, którzy z takimi kamerami mieli do czynienia.

Link to comment
Share on other sites

Mam dostęp do służbowej , ale prawda jest taka , że jak jest czerw i grzeją powałkę to kamera zbędna bo wystarczy położyć dłoń. Jak nie ma czerwiu to i w kamerze obraz ciemny. Najczęściej wystarczą najprostsze sposoby,  choć zabawka fajna i często pomocna w wykryciu awarii np. w rozdzielni bez pudła pokazuje grzejące się styki czy przewody - ostrzegając przed awarią.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że do pasieki kupno takiej kamery to już luksus , wystarczy zwykły termometr pirometryczny na podczerwień a już zbytek to z wyposażeniem w sondę iglicową którą można "zajrzeć"  i do środka .

http://pl.aliexpress.com/item/1005001653664079.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.5f5878cddtyoSY&algo_pvid=65555a08-5c03-4e31-9a1a-bef9b5840ed5&algo_expid=65555a08-5c03-4e31-9a1a-bef9b5840ed5-38&btsid=2100bdf116101236488191896ed5e4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

  

Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, Tadek11 napisał:

Wydaje mi się że do pasieki kupno takiej kamery to już luksus

Tak , to typowy wodotrysk. Po niedzieli zrobię kilka zdjęć , ocenicie sami co widać i czy to ma sens. Kiedyś podobne zamieściłem an forum Miodka.

Pirometr to jednak nie to samo.

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś kupiłem ten gadżet. Przy ulu użyłem może raz-dwa razy. Mówię o mini kamerce wizyjnej do smartfona na kabelku przez wylotek. Termowizyjną zaś pożyczyłem z pracy, niestety rentgena nie dało rady zrobić przez 2cm deski. To i dałem sobie siana. Prościej zajrzeć od góry. Raz na miesiąc. Po ostatnim wglądzie to nawet chyba już wcale nie będę łaził do oblotu. Nie ma po co. Długa droga pokarmowa. Kłęby przy przedniej ściance. Przyszła zima do mnie. Kto się cyka otwarciem ula to przez wężyk igielitowy przez wylotek do ucha od razu słychać szum rodziny. Porównać. A są tacy co to w zimie nawet głośno przy ulach nie rozmawiają. Buahaha. Wężykiem zapasów ani położenia kłębu nie sprawdzi. W zimie jedno co można zrobić to tylko dołożyć jedzenia jak krytycznie. Ale tu kłania się debilizm hodowania na cukrze warozy w lipcu. Pszczoły zimowe jajczą się w Polsce we wrześniu i październiku. Taki klimat obecnie mamy. Jedzenie, zwłaszcza gdzie młode matki trzeba uzupełniać we wrześniu i październiku. Z podkarmiaczek ramkowych zawsze wezmą, no chyba, że mają dość albo okastrowana rodzina "przygotowaniem" do zimowli.  Nie pszczół wtedy wina.

Link to comment
Share on other sites

W tamtym roku przy okazji badania budynku ,poprosiłem Panią o zrobienie kilku zdjęć uli.

Oczywiście w nocy ,nie było rewelacji ,w zależności od ułożenia kłębu takie zdjęcie , sprawdzałem później, mniejsza rodzina

"przylepiona do ściany  ula" dawała  większy obraz kłębu niż duża ustawiona na środku.nie mogę znaleść tych zdjęć .

Za to mam zdjęcie z tej zimy, zrobione rano po nocy mglistej i z przymrozkiem .

Wypisz wymaluj termowizja ;) .

IMG_20210102_083208-300x225.jpg

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 9.01.2021 o 08:39, Tikcop napisał:

Pszczoły zimowe jajczą się w Polsce we wrześniu i październiku.

to nieprawda , te pszczoły nie przezimują . W ogóle jakieś oszołomstwa wypisujesz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.