Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

nuc box\odkładówka


Recommended Posts

Czołem,

Warto się bawić w nuc box dla ln 3/4? 

Czy odkłady od razu robić do standardowego korpusu?

Idea mi się podoba tych "ulików" tylko czy warto rzeczywiście tracić czas i materiał na zrobienie ich?

Link to comment
Share on other sites

Robert poczytaj o legendarnym Bracie Adamie. W 1920 mial pasieke 2000 pni. Wspaniale osiagi miodu z ula. Co miedzy innymi decydowalo o jego sukcesie? Nucs! Mial ich tez 2000. 

W nukach odklady zimuja rewelacyjnie i rozwoj wiosenny jest rewelacyjny. Dla czego? Moze to jak dzupla? Jestem ciekawy czy gdzies w ksiazkach jest opisane ile "energi" pszczoly marnuja na termike?  Pierwsze nuki robilem ze styroduru ale teraz wylacznie z drewna bo wiem ze taka gospodarka jest dla mnie odpowiednia i to jes inwestycja na 15-20 lat. 

3 hours ago, hurriway said:

Warto się bawić w nuc box dla ln 3/4?

Rob na ramki jakie masz w rodni. Jednak nie szerzej jak 5 ramek. Typowo zazimowane rodziny to 5-7 ramek. A w zimie im ciasniej tym lepiej.(moja opinia)

Jedyny negatyw to oczywiscie koszty. No, ale warto zainwestowac aby zarobic. Mam zazimowanych ok. 30 rodzin w nukach. Na wiosne beda dzielone na polowe. 5 ramek zostaje z matka a 5 ramek bedzie zasilonych jednym MiniP. z matka. Jezeli to sie uda sprzedac to dochod wiekszy jak caly rok na miodzie. 

Link to comment
Share on other sites

Ale on zimował takie odkładziki (po dwa czy cztery w jednym! już nie pamiętam) tylko po to aby matki testować. Potrzebował ich na wiosenną wymianę. Ale po co tak? Jak taki sam test daje zrobienie odkładu z jednej ramki czerwiu krytego z jajcami/ młodym czerwiem po rogach na matkę ratunkową początkiem maja. I żadne zasilanie czerwiem a jedynie to co jeść trza dać jak potrzeba a nie cały czas. Zwyczajnie mniej zachodu. Efekt ten sam. No ja mam gorsze matki. Ale moje własne, ratunkowe. Mi tam nie przeszkadza.

 

Brat Adam co roku wiosną miał na podmianę na młode matki sprawdzone do rodzin. Ja mam już gotowe rodziny. Wolno mi rosną od maja ale w październiku są jak zwykłe rodziny. Jesienią przyszłego roku out. Gospodarka rotacyjna. Jedna ramka. Żadne nuki. Nie mam tyle wolnego czasu.

Link to comment
Share on other sites

Brat Adam nie ograniczał czerwienia. A klimat miał fatalny i pożytki niespecjalne wcześniej. Ale dużo pszczoły to dużo miodu. Dużo pszczoły może dać tylko młoda matka. U Adama był wrzos. Jemu wystarczyła przeciętna siła po oblocie. Pisał o tym. Książeczkę parę razy przeczytałem. Na polskie warunki potrzeba silniejszych rodzin i to od razu wiosną. Więc ja łączę po dwa odkłady w jeden jesienią z lepszą matką. Dużo pszczoły i dużo zapasów pozimowych w ulu plus młoda matka i ul z dechy i nie przeszkadza zimny maj jak np. ostatni czy nieczerwione ramki w miodni. Brat Adam miał też pogląd na kwestię radzenia sobie z nastrojem rojowym. Całkowicie sprzeczny z tym co się obecnie wygłasza powszechnie. Temat na inny raz.

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Beeman napisał:

Robert poczytaj o legendarnym Bracie Adamie. W 1920 mial pasieke 2000 pni. Wspaniale osiagi miodu z ula. Co miedzy innymi decydowalo o jego sukcesie? Nucs! Mial ich tez 2000. 

W nukach odklady zimuja rewelacyjnie i rozwoj wiosenny jest rewelacyjny. Dla czego? Moze to jak dzupla? Jestem ciekawy czy gdzies w ksiazkach jest opisane ile "energi" pszczoly marnuja na termike?  Pierwsze nuki robilem ze styroduru ale teraz wylacznie z drewna bo wiem ze taka gospodarka jest dla mnie odpowiednia i to jes inwestycja na 15-20 lat. 

Rob na ramki jakie masz w rodni. Jednak nie szerzej jak 5 ramek. Typowo zazimowane rodziny to 5-7 ramek. A w zimie im ciasniej tym lepiej.(moja opinia)

Jedyny negatyw to oczywiscie koszty. No, ale warto zainwestowac aby zarobic. Mam zazimowanych ok. 30 rodzin w nukach. Na wiosne beda dzielone na polowe. 5 ramek zostaje z matka a 5 ramek bedzie zasilonych jednym MiniP. z matka. Jezeli to sie uda sprzedac to dochod wiekszy jak caly rok na miodzie. 

Brat Adam to żył w innych czasach i nawet jak miał pasiekę na 2000pni to sam tego nie doglądał , pomagali mu bracia zakonni i wolontariusze za darmo , na wyspach wolontariat jest w modzie , nie czytałem książki więc nie będę się wymądrzał ,  ale pytanie w jakim hrabstwie miał pasieki ? pewnie nie w Szkocji ? I można domniemywać , że miał na pewno lepszy klimat niż nasz Polski. Tam jest sporo cieplej i są spore różnice pomiędzy regionami w niektórych regionach nawet palmy rosną na zewnątrz i ogrzewa wyspy prąd zatokowy. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tadek11 napisał:

ale pytanie w jakim hrabstwie miał pasieki ? pewnie nie w Szkocji ? I można domniemywać , że miał na pewno lepszy klimat niż nasz Polski.

 

Devon, wg jego opinii  klimat paskudny.

Link to comment
Share on other sites

Co do pytania Roberta o robienie odkładówek to wg mnie nie warto  ? jak odkłady tylko na własny użytek . Jak by na handel , a to już inna sprawa i można to przekalkulować i przemyśleć. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tutaj rodzinka na wiosne w piecio ramkowych nukach. Jak widac zimowane byly na 3x5 ramek. 3/4 od dolu, w srodku pelna ramka i od gory 3/4.  Oczywiscie kolejnosc korpusow losowa. Fioletowy korpus jest ze styroduru. Dennica osiatkowana higieniczna. Daszek ocieplany. Grubość ścianki 38 mm

UgCB2HN.jpg

Edited by Beeman
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ogólnie chodziło mi o to czy nastąpi szybszy przyrost młodej rodziny w takim nuc boxie niż w korpusie standardowym. To jeśli chce ktoś jeszcze coś dodać to proszę bardzo :)

Ogólne zdanie Bogumiła i Tadka już znam. Tomek/Tikcop wiem, ze robi do korpusu pełnego zandera. Natomiast jeszcze ciekawi mnie zdanie @Krzyżak jako że prowadzi sporą pasiekę w tym systemie, więc Szymonie jak ta sprawa wygląda z twojego punktu widzenia?

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

Robert szybszy rozwój  nie nastąpi w mniejszym ulu , tylko jak rodzina będzie miała optymalny skład młodych pszczół zdolnych do wykonywania różnych funkcji przy wychowie czerwiu dobra matka  i jak odkład będzie w miarę silny zawierający więcej pszczół , przez co start będzie bardziej dynamiczny. Zalety odkładówki widzę tylko w sprzedaży innym pszczelarzom odkładów niezbyt silnych bo i po co , bo one do siły dojdą już u nowego właściciela i to będzie jego zmartwienie kiedy mu dojdą do siły. Pisałem już o tym i nie będę się powtarzał jak robję ja i Dr. Olszewski  odkłady zbiorcze na własny użytek  Jak chcesz to Ci na PW napiszę  i  dam namiary do filmu Dr. Olszewskiego. 

Poza tym do dużego korpusu zawsze można wstawić tak zwany zatwór , którym regulujesz objętość gniazda dostosowując objętość do siły rodziny. Koszt sobie sam obliczysz co tańsze , zatwór czy box odkładowy ? ?

Link to comment
Share on other sites

Gospodarka Brata Adama nijak ma się do warunków panujących w Polsce. On wiosną wymieniał matki, żeby spokojnie doszły do siły na jego pierwszy pożytek towarowy jakim była esparceta. Nie roiły się, nie miały ciasno więc później dzielił i już latem miał mnóstwo kolejnych rodzin na wrzos. Tak kończył sezon. Dadant 12to ramkowy, pszczoła BF, pełno pszczół, miodu i pracowników do pomocy. Tak można żyć ;)

U nas wczesną wiosną już ul musi kipieć od pszczół, bo jak nie weźmiemy miodu w maju, to mamy 50% mniej zbioru - piszę o swoim rejonie oczywiście. Kwiaty wiosenne, mniszek, rzepak, drzewa owocowe muszą być wykorzystane, a żeby do tego doszło w ulu muszą być już zastępy zbieraczek. Rzepak, facelia i dla mnie koniec sezonu. Brat Adam w łagodnym klimacie (nie było wielkich mrozów, bo to w UK w końcu) wiosną to mógł patrzeć jak pięknie pszczoły bukszpan oblatują a latem i wczesną jesienią miód wirował. My wiosną musimy zaiwaniać, żeby po lipcu mieć za co na wakacje się udać :P

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Michał said:

Gospodarka Brata Adama nijak ma się do warunków panujących w Polsce.

Podalem tylko przyklad do jakiego wniosku ktos madry doszedl juz 100 lat temu. Miliony nukow spotykamy na prawie wszystkich kontynentach ale oczywiscie my Polacy mamy bardzo specyficzne warunki i wymagania.  Zreszta po co uzywa sie zatworow? Skoro kubatura ula nic nie zmienia.  To spróbujcie zazimowac ta garstke pszczol z Mini Plusa w normalnym ulu. Szczescia zycze. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Michał said:

U nas wczesną wiosną już ul musi kipieć od pszczół, bo jak nie weźmiemy miodu w maju, to mamy 50% mniej zbioru

Michal a co ma powstrzymac pszczoly w rozwoju w Nukach? Czy te 15 ramek pszczoly (jak na zdjeciu) nie wystarczy aby je przerzucić na dwa korpusy?   Z moich obserwacji wynika ze na wiosne rodziny w nukach sa duzo mocniejsze. Nuk to nie narzedzie do produkcji miodu, nuk to narzedzie do produkcji odkladow.  Nie mozna stwierdzic ze rowera nie oplaci kupowac bo w zimie kiepsko jeździ. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Beeman napisał:

Podalem tylko przyklad do jakiego wniosku ktos madry doszedl juz 100 lat temu. Miliony nukow spotykamy na prawie wszystkich kontynentach ale oczywiscie my Polacy mamy bardzo specyficzne warunki i wymagania.  Zreszta po co uzywa sie zatworow? Skoro kubatura ula nic nie zmienia.  To spróbujcie zazimowac ta garstke pszczol z Mini Plusa w normalnym ulu. Szczescia zycze. 

Boguś , jak Ci się sprawdzają Mni Plusy to OK zależy jeszcze do czego czy do zimowania matek zapasowych czy robienia odkładów wiosną. Twój wybór i mnie to nie interesuje jak Ci pasuje to OK .  Są też różne sposoby robienia odkładów , są tacy którzy z jednej czy dwu ramek w maju robią odkład i mordują pszczoły i do jesieni i im dojdzie do siły może podobno ? Nie wiem nigdy tak nie robiłem. Może im nuki zdają im egzamin. Ja  robię odkład silne na rzepaku na cały korpus i mnie nuki są zbyteczne , bo i po co jak mam korpus który zastępuje nuka ? I na nawłoć te odkłady już mogą zbierać pożytek oczywiście w ograniczonej ilości , bo to co doniosą do gniazda to jest dla nich na zimę , ale i dla pszczelarza cos z tego kapnie z nadstawki czy skrajnych ramek , a z jednej ramki bym  bym miał zero miodu  i całe lato trzeba karmić. 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

I masz racje ale nie można porównywać odkladu siedmio ramkowego z dwu ramkowym, bo nawet nuk tu nie pomoże. Jeżeli chcemy ocenić wartości tego sprzętu, to należy potraktować oba tak samo.  Czyli zaczynać od dwóch ramek i w jednym i drugim. 

Link to comment
Share on other sites

Wiadomo ze wiosna liczy się każda pszczoła każda ramka i co innego zabrać z rodziny jedna ramkę a zabrać cztery.  Czego nie robimy.  Im wcześniej zrobimy odklad tym jest taniej bo w polu są sprzyjające warunki. No i oczywiście straconego czasu trudno odrobić bez dodatkowych inwestycji czyli więcej ramek z czerwiem. 

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Beeman napisał:

Michal a co ma powstrzymac pszczoly w rozwoju w Nukach? Czy te 15 ramek pszczoly (jak na zdjeciu) nie wystarczy aby je przerzucić na dwa korpusy?   Z moich obserwacji wynika ze na wiosne rodziny w nukach sa duzo mocniejsze. Nuk to nie narzedzie do produkcji miodu, nuk to narzedzie do produkcji odkladow.  Nie mozna stwierdzic ze rowera nie oplaci kupowac bo w zimie kiepsko jeździ. 

Mam odkładówki, żeby nie było wątpliwości. W tym roku nawet testowo zimuję w nich odkłady po 5-6 ramek, żeby mieć wiosną matki zapasowe pod ręką. Jeżeli się uda to w tym sezonie będzie to już 40 takich odkładów. Niemniej, produkcyjnie w Polsce bardziej opłaci się wymienić matki po ostatnim miodobraniu - i tak jest dziura pożytkowa przez ok 2-3 tygodnie, więc idealny moment na przyjęcia matek, leczenie itd. Każda opcja, która działa jest dobra. Jak nie działa to trzeba kombinować.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.01.2021 o 12:24, hurriway napisał:

Natomiast jeszcze ciekawi mnie zdanie @Krzyżak jako że prowadzi sporą pasiekę w tym systemie, więc Szymonie jak ta sprawa wygląda z twojego punktu widzenia?

 

To jest zawsze sprawa indywidualna. Ja zawsze dążę aby różnego sprzętu było jak najmniej. Optymalnie to: jedna dennica, korpus, ramka, daszek i podkarmiaczka.

Moim zdaniem jak nie prowadzi się sprzedaży odkładów czy matek, to nie ma co się pchać w odkładówki. Z ekonomicznego punktu widzenia też nie ma to sensu. Taki korpus odkładowy kosztuje w materiale i robociźnie prawie tyle samo co normalny.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.01.2021 o 19:28, Beeman napisał:

Tutaj na zdjeciu zasilam piecio ramkowe nuki MiniPlusami. Takze jest to metoda poddawania matki z ogromna swita co gwarantuje prawie stu procentowym przyjeciem i szybki rozwój. 

fbpxhoB.jpg

Czy to jest kryte taśmą miedzianą taką z rolki? https://allegro.pl/oferta/blacha-miedziana-tasma-miedz-0-2mm-30cm-x-1mb-6465324593

Link to comment
Share on other sites

Po dwoch dniach od polaczenia zabieram resztki gazety i zakladam krate odgrodowa. Matka juz dobrze czerwi na dole. Uwalniane komorki po czerwiu sa natychmiast zalewane miodem.   Gdzies po tygodniu jak potrzebuje odklad to zabieram MP a pszczoly ztrzepuje z ramek do odkladu. Jak mi nie spieszno to zostawiam az wszystki czerw sie wygryzie. Wtedy b.duzo jest pszczoly w odkladzie i pelne ramki miodu. Po zabraniu MP. dostaja nastepne 5 ramek do gory ktore b.szybko sa zagospodarowane. 

Link to comment
Share on other sites

chciałbym mieć takiego współpracownika w pracy co to robi 3 razy więcej niż faktycznie potrzeba, akurat dziwne bo w real robocie niemal każdy kombinuje aby nie robić więcej ponad to co niezbędne

 

ale tu są pszczoły, tutaj inna fizyka działa ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.