Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ochrona pszczół przed motylicą


Recommended Posts

czy są jakieś środki na motylice bo ten motyl bezkarnie chodzi sobie po ścianach jednego z moich uli, co zabije to za jakiś czas podczas przeglądu znów skądś sie pojawia.

Link to comment
Share on other sites

Najlepszym środkiem jest utrzymywanie silnych rodzin i taką ilość ramek w ulu aby były na czarno obsiadywane przez pszczoły. Żadna motylica po ściankach ula albo plastrze nie będzie bezkarnie maszerować. Nawet jak gdzieś zniesie jajka to pszczoły sobie z motylicą i jej larwami poradzą. Gorzej jak masz słabą rodzinę, za dużo plastrów i jeszcze przeczerwionych to wtedy eldorado dla  motylicy. 

U mnie zauważyłem w jednym ulu motylicę na wkładce dennicowej pod siatką dennicową. Tam pszczoły jej nie sięgną. W ulu czysto. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Przed karmieniem zimowym zawęziłem gniazda i powyciągałem zbędnę ramki. Były w 4/5 puste troche pierzgi i zasklepionego miodu. Dzisiaj zauwazyłem, że dobrała się do nich motylica. Nie ma tragedi - zauwazyłem na jednej ramce pajęczynki, ale jak to zostawie to będzie tragedia.

Włożyłem te ramki wieczorem do zamrazarki. Ponoć mróz niszczy wszystkie stadia rozwojowe tych motyli. Czy po takiej terapii te ramki będą sie nadawały na wiosnę do użycia? Czy zasklepiony pokarm i pieżga nie zepsują się?

 

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Przed karmieniem zimowym zawęziłem gniazda i powyciągałem zbędnę ramki. Były w 4/5 puste troche pierzgi i zasklepionego miodu. Dzisiaj zauwazyłem, że dobrała się do nich motylica. Nie ma tragedi - zauwazyłem na jednej ramce pajęczynki, ale jak to zostawie to będzie tragedia.

Włożyłem te ramki wieczorem do zamrazarki. Ponoć mróz niszczy wszystkie stadia rozwojowe tych motyli. Czy po takiej terapii te ramki będą sie nadawały na wiosnę do użycia? Czy zasklepiony pokarm i pieżga nie zepsują się?

 

Waldek

Mrożenie zabija wszystkie stadia larwy. Metod na zapobieganie jest wiele. Jeśli dopiero zauważyłeś , możesz spróbować ręcznie oczyścić, ale musisz  monitorować.ramki , które będziesz trzymał poza ulem albo zawiesić w odstępach od siebie w jasnym i przewiewnym miejscu, albo szczelnie, pod warunkiem że nie ma tam już motylicy.Ja natychmiast po wyciągnięciu z uli oszuszonych ramek układam w kolumny w półnadstawkach, przekładam liśćmi orzecha i paproci i ofoliowuje, 100% skuteczności. Jeśli masz pierzgę , to przemroź ramki , obsyp cukrem pudrem i do wiosny nie musisz się o nie martwić

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Choć temat mylący pojęcia, -to trzeba powiedzieć i sprostować, że teraz przy takim mrozie, pogoda sama załatwiła nam ochronę ramek z woszczyną przed motylicą aż do wiosny. Bo pszczoły jeżeli są zdrowe to przed motylicą obronią się same.

Link to comment
Share on other sites

jesienią, po odebraniu zbędnych plastrów w ramach walki z motylica robię tak http://cynig.blogspot.com/2013/09/barciak-i-nosema-kontra-kwas-octowy.html

Ja też tak robię, ale w szczelnej szafie meblowej z demobilu wstawionej do szopy przy stodole.

Jednak chciałbym się upewnić, czy rzeczywiście opary kwasu octowego likwidują Nosemę Ceranae.

Bo że zabijają spory Nosema apis to wyczytałem ,ale że na Nosemę Ceranae też, to nie natrafiłem na taką publikację, chociaż też tego bym chciał.

Link to comment
Share on other sites

Podpieram się zdaniem pani prof Czekońskiej z którą rozmawiałem na ten temat na jednej z konferencji organizowanych przez ŚZP

Rozumiem - ale ja mimo to podpieram się też dodatkowo "Sulfatyfem".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.