Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pracownia


Krzychu

Recommended Posts

Pracownia pszczelarska to niezbędne miejsce aby móc wirować i rozlewac miód. Pytanie - w jaki sposób Wy macie to rozwiązane? 

Chodzi mi o miejsce. 

Czy jest to przybudówka do domu, piwnica, altanka ogrodowa, garaż, kontener socjalny, przyczepka kempingowa? 

Czy w miejscu gdzie wirujecie - jednocześnie rozlewacie miód do słoików? 

Ja osobiście mam w altance ogrodowej, po remoncie pod SB. Zauważyłem lecz, że znowu wymaga remontu a koleiny remont nie ma sensu i zastanawiam się nad jakimś kontenerem... Co polecacie? 

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Krzychu napisał:

Co polecacie?

Jak masz swój grunt to polecam wybudować budynek murowany. Sorry taki mamy klimat. O powierzchni do 35m2 nie wymaga projektu i pozwolenia na budowę.

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, manio napisał:

Jak masz swój grunt to polecam wybudować budynek murowany. Sorry taki mamy klimat. O powierzchni do 35m2 nie wymaga projektu i pozwolenia na budowę.

Wiem, ale klimat też taki, że za kontener nowy w super stanie zapłacę 10 tys zł. Murowany to koszt dość spory w porównaniu do tych kosztów a ekonomia się liczy 

Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, Krzychu napisał:

Pracownia pszczelarska to niezbędne miejsce aby móc wirować i rozlewac miód.

 

W mojej ocenie pracownia pszczelarska, a pomieszczenie do miodobrania, to dwa odrębne miejsca.
Pracownia jest miejscem, w którym zbijam ramki i przechowuję sprzęt pszczelarski. W związku z tym nie nadaje się ono jako pomieszczenie do wykorzystania przy miodobraniu.

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, irkor napisał:

 

W mojej ocenie pracownia pszczelarska, a pomieszczenie do miodobrania, to dwa odrębne miejsca.
Pracownia jest miejscem, w którym zbijam ramki i przechowuję sprzęt pszczelarski.

Ja to robię w warsztacie a niektóre drobne sprzęty przechowuję w blaszanym magazynku 

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Krzychu napisał:

Wiem, ale klimat też taki, że za kontener nowy w super stanie zapłacę 10 tys zł. Murowany to koszt dość spory w porównaniu do tych kosztów a ekonomia się liczy 

Mówisz o termicznym ? Taki się na pewno zda ,choć ciężko bo trochę wąski wąski .

Odpowiadając na twoje pytanie .miałem w domu na dole(trzeba wiedzieć jakie ukształtowanie terenu u nas ;) )kuchnię dużą gospodarczą (6,5x4),przedzieliłem ją .w jednej części wiruje miód i rozlewam a druga mi służy za "sklep" i sale wykładową  );)  . Ciasno jest ale odpadło mi wiele rzeczy wodę miałem ,kratkę miałem okno miałem,ogrzewanie miałem . Obok wc. Drobne korekty i wyszło fajnie .

Teraz zmieniam garaż na magazyn opakowań produktów gotowych. Na jednym poziomie wszystko.

 

Nawiązując do postu powyżej .

Skald na ramki ,korpusy i sprzęt mam przy każdej pasiece.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Krzychu napisał:

Wiem, ale klimat też taki, że za kontener nowy w super stanie zapłacę 10 tys zł. Murowany to koszt dość spory w porównaniu do tych kosztów a ekonomia się liczy 

Ale to tylko buda, domek może być ozdobą pasieki. Prawdziwy mężczyzna buduje dom , sadzi drzewo i płodzi syna. Wymurować dom to nie jest skomplikowana sprawa , ale jeśli wszystko zlecić to faktycznie pójdzie na to kasy. Nie musi być od razu 35 m2. Można budować etapami jak się dobrze zaplanuje.

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, baru napisał:

Mówisz o termicznym ? Taki się na pewno zda ,choć ciężko bo trochę wąski wąski .

Odpowiadając na twoje pytanie .miałem w domu na dole(trzeba wiedzieć jakie ukształtowanie terenu u nas ;) )kuchnię dużą gospodarczą (6,5x4),przedzieliłem ją .w jednej części wiruje miód i rozlewam a druga mi służy za "sklep" i sale wykładową  );)  . Ciasno jest ale odpadło mi wiele rzeczy wodę miałem ,kratkę miałem okno miałem,ogrzewanie miałem . Obok wc. Drobne korekty i wyszło fajnie .

Teraz zmieniam garaż na magazyn opakowań produktów gotowych. Na jednym poziomie wszystko.

 

Nawiązując do postu powyżej .

Skald na ramki ,korpusy i sprzęt mam przy każdej pasiece.

 

Dzięki za konkretną odpowiedź, 

Co do kontenera to nie chodzi o termiczny tj typowa paka a taki np pod zaplecze budowy lub pawilon. 

Wymiary 2,5 m x 6 m z płyty warstwowej

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, manio napisał:

Ale to tylko buda, domek może być ozdobą pasieki. Prawdziwy mężczyzna buduje dom , sadzi drzewo i płodzi syna. Wymurować dom to nie jest skomplikowana sprawa , ale jeśli wszystko zlecić to faktycznie pójdzie na to kasy. Nie musi być od razu 35 m2. Można budować etapami jak się dobrze zaplanuje.

Na działce, która prawdopodobnie za 5 lat pójdzie na sprzedaż to nie wiem czy opłaca się budować domek taki... W zasadzie to faktycznie bym taki wolał ale patrzę bardziej relną kieszenią też. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał:

 O powierzchni do 35m2 nie wymaga projektu i pozwolenia na budowę.

... Na działce siedliskowej .
Na innej np rolnej nie jest to już takie proste .

 

10 minut temu, manio napisał:

 poszukaj przyczepy kempingowej

Odradzam.
Przyczepy mają zwykle wąskie wejścia i ciasną zabudowę .
Trzeba wchodzić z ciężarami "pod górkę" .
Niewygodnie wnosić i wynosić korpusy z ramkami , odstojniki itp.
O miodarce radialnej nawet nie wspomnę .
W upały gorąco . Na lipie problem z pszczołami rabującymi .
Ani otworzyć okna , ani je uchylić .

Najprościej jak się ma możliwość zrobić RHD,  a jako lokal do miodobrania wskazać kuchnię w domu mieszkalnym .
Zadeklarować , że się będzie pozyskiwać 100kg. miodu w roku, a później i tak nikt nie będzie liczył.
A nawet jak policzy , to ... akurat była klęska urodzaju ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, manio napisał:

a to wyklucza , poszukaj przyczepy kempingowej  ,teraz po sezonie można trafić całkiem tanio sprowadzone z Holandii.

Taka przyczepka za 5 tys już niczego sobie jest nawet, i łatwa w transporcie. 

Kontener za to lepszy, ładniejszy i obszerniejszy ale transport trzeba organizować z HDSem. 

Widziałem też w Olsztynie ktoś ma takie mini kontenery socjalne na ramie podobnej do tej z kempingowej 

 

Link to comment
Share on other sites

https://allegro.pl/oferta/kontener-biurowy-budowlany-pawilon-na-dzialke-9733099935

Taki postawić to nie byłby już żaden wstyd

 

https://allegro.pl/oferta/pawilon-komis-domek-letniskowy-mieszkalny-kontener-10040182205

A taki już byłby satysfakcjonujący na moje potrzeby 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Murowane to musiałoby być solidne ławy, płyta itd... bo inaczej mogłoby pękać. Koszt o wiele większy jak drewniana chałupka. Ja sobie zrobiłem na działce dobudówkę do domku szkieletowo ważne przy budowie zrobić wszystko szczelnie. Podłogę koniecznie wylewka żeby myszy nie właziły.

Oczywiście zawsze mogłaby być większa ale na razie na 50 uli 4 na 4 wystarcza.

 6fa2e6f91ebdd715med.jpg

_G0PG3op8fOmm95VJQmuuDnuUaelzmlcMLYdNz6S

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

58 minut temu, Krzychu napisał:

A taki już byłby satysfakcjonujący na moje potrzeby 

To jest alternatywa dobra .

Za te pieniądze postawiłem garaż 6x7 nie ocieplany i drzewo było moje ;) .

Mur oporowy,wiadomo górki ;) ,płyta, koparka ,blacha, rynny,bramy , odwodnienie, robota  pracownika .Moja się nie liczyła :).

 

Edited by baru
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

Prawdziwy mężczyzna buduje dom , sadzi drzewo i płodzi syna

"...ta piosenka nie pasuje do mojego brata Jurka. Mieszka w bloku, nie ma szpadla, urodziła mu się córka..." , sorry, musiałem tu Andrusem pojechać...?

 

Ja miodobranie zrobiłem w doku letniskowym który mam na działce. Potem miód w wiadro ze szczelnym deklem i dalej już walczyłem w domowej kuchni. Wiem ,że to dobre dla amatorów. Natomiast co mogę powiedzieć- domek szkieletowy, od zewnątrz deska 2cm, w środku wełna 10cm, od wewnątrz deska 2cm. W dachu też wełna, o lepszej nieco izolacji. Budynek szczelny więc pszczoły nie weszły , choć latały przy otworach wentylacyjnych. W lato nawet w upał w środku znośnie, zimą jak napalę w kozie to i nieraz nocuję i jest ciepło.  Budując samemu w zależności od metrażu między 10 a 20 tysiaków da się zmieścić.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

https://allegrolokalnie.pl/oferta/przyczepa-socjalna-barakowoz-biuro-szatnia-toaleta

 

Takie coś znalazłem, co można przemieszczać własnym autem o ile ma się hak ;) 

fajna sprawa tylko, że... ciasno. wolałbym już zwykły używany kontener w tej cenie bo i tak nie będę codziennie z tym jeździł. Chyba, że zrobić z niego po części pawilon handlowy i jeździć po festynach? ;)

Ewentualnie pokusić się o budowę domku letniskowego

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Przyczepa dosyć fajna. na pewno łatwo utrzymać czystość za pomocą mopa lub mokrej szmaty. Czy ciasno- nie wiem ile masz uli i jaką miodarkę. 

  Mi z przyczepy, gdy zostawiłem na działce od razu ukradli zaczep z hamulcem najazdowym. 

A domek letniskowy- dobra sprawa, i miód odbierzesz i wódkę wypijesz, i przenocujesz w razie potrzeby. Tylko pijaków nie zapraszaj bo po rękach depczą.

Ja kupiłem w taniobudujemy.pl domek "radosny" i postawiłem na ramie z kołami jako "holendra" bo u mnie teren zalewowy i nie pozwalają się budować. 

 Potem to ociepliłem, dodałem kuchnię, łazienkę i jestem bardzo zadowolony.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Moja pracownia to budynek, który miał być garażem. Z płyt betonowych niecałe 6x6, żeby się w 35m2 zmieścić. Dach jednospadowy nadał sie idealnie, by na nim instalację fotowoltaiczną zmieścić. Woda, prąd, posadzka z kratką. Podłoga pomalowana farbą do betonu - łatwozmywalna. Ocieplone wszystko styropianem i zrobiona elewacja taka sama jak na domu. Wygląda jak normalny murowany budynek.

Zimą wszystkie sprzęty zafoliowane, czekają na ciepłe dni, można auto schować, ramki zbijać itd, bo 35m to jest kawał budy a koszta takiego tworu są śmieszne.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, gajowy napisał:

Przyczepa dosyć fajna. na pewno łatwo utrzymać czystość za pomocą mopa lub mokrej szmaty. Czy ciasno- nie wiem ile masz uli i jaką miodarkę. 

  Mi z przyczepy, gdy zostawiłem na działce od razu ukradli zaczep z hamulcem najazdowym. 

A domek letniskowy- dobra sprawa, i miód odbierzesz i wódkę wypijesz, i przenocujesz w razie potrzeby. Tylko pijaków nie zapraszaj bo po rękach depczą.

Ja kupiłem w taniobudujemy.pl domek "radosny" i postawiłem na ramie z kołami jako "holendra" bo u mnie teren zalewowy i nie pozwalają się budować. 

 Potem to ociepliłem, dodałem kuchnię, łazienkę i jestem bardzo zadowolony.

Idąc dalej - można kupić po prostu holendra! Za 20 k w dość możliwym stanie już będzie, za 40k już w lepszym do zamieszkania :)

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Krzychu napisał:

Idąc dalej - można kupić po prostu holendra! Za 20 k w dość możliwym stanie już będzie, za 40k już w lepszym do zamieszkania :)

Na pracownie to nawet kupisz taniej, takiego bez wyposażenia. Zanim postawiłem drewniany domek obejrzałem wiele holendrów. Co jakiś czas się trafiał taki pusty za około 10 tyś ( ze trzy lata temu).

Link to comment
Share on other sites

O holenderce myślałem, ale drzwi 90cm i wysoki stopień mnie nie przekonały. Czasem trzeba cukier na palecie wrzucić - paleciakiem na stopień nie wjedziesz - wózkiem korpusy z miodem po płaskim do pracowni wtaszczę. Można mnożyć takie życiowe sytuacje. Holenderka przez to u mnie odpadła dość szybko.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.