Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wspólna miodnia


Krzychu

Recommended Posts

2 godziny temu, daro napisał:

Zaprawa nasienna z neonikotynoidami .

 

Jak straszna musi to być trucizna skoro tylko zaprawienie nasion powoduje ,że szkodniki żerujące na roślinie zdychają , a zatruwa nawet pszczoły , więc pewnie i ludzi. Tym bardziej ,że sieje się niewielką ilość nasion ze 20kg na hektar. Tylko człowiek może wydumać podobną zbrodnię na samym sobie . I na to wszystko zezwala nasz narodowy żont.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

To jest teoretycznie nie głupi pomysł . Gdybyś nie miał bariery krew - mózg po wypaleniu papierosa byłbyś trupem . Tak mają owady . Parcie na jak najtańszą żywność tak się kończy. To niszczy wszystkie owady . Szkodliwe i pożyteczne . Zauważyliście jak mało jest motyli w porównaniu do naszego dzieciństwa ? Kukurydza modyfikowana ma w sobie białko to samo co zabija motylicę , tyle że i wszstkie inne ćmy . Nie tylko omacnicę prosowiankę . Tak jest najłatwiej .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, manio napisał:

Jak straszna musi to być trucizna skoro tylko zaprawienie nasion powoduje ,że szkodniki żerujące na roślinie zdychają , a zatruwa nawet pszczoły , więc pewnie i ludzi.
Tym bardziej ,że sieje się niewielką ilość nasion ze 20kg na hektar.
Tylko człowiek może wydumać podobną zbrodnię na samym sobie . I na to wszystko zezwala nasz narodowy żont.

W bodajże 2008r. w Niemczech zginęło jednocześnie kilkanaście tysięcy rodzin pszczelich .
Ewidentne duże zatrucie .
U nas zamieciono by problem pod dywan ...
Ale nie w Dojczlandii
Tam wykonano badania i okazało się, że przyczyną zatrucia pasiek była zaprawa do nasion kukurydzy !
Okres od siewu do zakwitnięcia kukurydzy nie jest krótki .
Zaprawy na nasionach nie jest dużo .
Odległość jaką z nasienia w glebie aż do kwiatostanu  pokonały chemikalia nie jest mała .
A mimo to straty były tak ogromne .
Kukurydza zasadniczo jest słabo wykorzystywana przez pszczoły .
Wyjątkiem są tereny z monokulturami gdzie poza kukurydzą nie ma nic innego .
Wtedy pszczoły zbierają jej pyłek mimo , że jako roślina samopylna ma niską wartość odżywczą.
Tam tak było !
Zachód Europy odchodzi od neonikotynoidów.
Ale naszych polityków jak się ma "argumenty" łatwo jest "przekonać" .
Dlatego wciąż mówią , że są szkodliwe , ale mimo tego dopuszczają możliwość ich stosowania na kolejne lata .

Dlatego w naszym kraju największe w powojennej historii straty w środowisku spowodował minister środowiska (były - nieżyjący już ... ) .
A najwięcej trucizny w rolnictwie zawdzięczamy ministrom rolnictwa .
 

  • Lubię 2
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Odkopię trochę temat. Miałem słabą rodzinę, którą postanowiłem dołączyć do takiej "prawie silnej" by wystawić ją na borówkę. Jako, że obie trochę się ostatnio rozwinęły, to do tej silniejszej weszły mi tylko dwie ramki czerwiu z pszczołami. Zostały dwie ramki ze słabej i matka. Mogłem niby ją skasować i te dwie ramki gdzieś upychać ale że czas naglił a ostatnia zaczerwiona przez "słabą" matkę dawała nadzieję, przywiozłem te dwie ramki pszczół z matką i wsadziłem do ula dwurodzinnego który mam koło domu a do tej pory trzymałem w nim jedną rodzinę. Słaba rodzinka się obleciała i ładnie już nosi pyłek. Może na podmiejskich pożytkach szybciej dojdzie do siły niz w suchym sosnowym lesie. Założę wspólną miodnię i kraty odgrodowe poziomo, co by matki nie przelazły.  Jak dojdą do siły na akację to będę zadowolony bo okolica z akacji wsród pszczelarzy słynie. Za jakiś czas może napiszę co z tego wyszło. Póki co nie widzę wojenek na wylotkach i to mnie cieszy

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.