Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Oblot 2021


Recommended Posts

Jeśli miałeś prawdziwy oblot to raczej wybacz , ale już za póżno , mają to zapisane .Nawet jak zamkniesz wylotki na kilka dni ,po uwolnieniu mogą się uwiązać w pobliżu starego miejsca , a co jeśli będą chciały wyjść gdy zamkniesz .Raczej nikt nie da 100 % gwarancji , że pogoda zmusi je do  spokojnego  siedzenia w ulu .

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zdzich123 said:

ale już za póżno

Za pozno na co? Nie ma takiego dnia w roku aby nie byl dobry na przeprowadzke.  Nawet jak troche oslabi jakis ul to inny na tym skorzysta. Ale straty są generalnie niezauważalne.  Przestawiaj smialo bo wygoda i porządek musi być w pasiece.  Podstawa sukcesu to na starym miejscu nic nie zostawiac. Zabrac stojaki i co tylko mozliwe. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, zdzich123 napisał:

Jeśli miałeś prawdziwy oblot to raczej wybacz , ale już za póżno , mają to zapisane .Nawet jak zamkniesz wylotki na kilka dni ,po uwolnieniu mogą się uwiązać w pobliżu starego miejsca , a co jeśli będą chciały wyjść gdy zamkniesz .Raczej nikt nie da 100 % gwarancji , że pogoda zmusi je do  spokojnego  siedzenia w ulu .

 

Co innego literatura, co innego opinie... Kiedy zatem przenosić? Skoro w zimę gdy mamy temperaturę w okolicach 0 st C nie jest zalecane przenoszenie ze względu na to, że pszczoły uwiązane w kłębie gdy spadną na dennicę to już nie mają szans na powrót do kłębu - kiedy to zrobić skoro czekam w takim wypadku na temperaturę, która pokrywa się z oblotem? 

Link to comment
Share on other sites

21 minut temu, Krzychu napisał:

 

Co innego literatura, co innego opinie... Kiedy zatem przenosić? Skoro w zimę gdy mamy temperaturę w okolicach 0 st C nie jest zalecane przenoszenie ze względu na to, że pszczoły uwiązane w kłębie gdy spadną na dennicę to już nie mają szans na powrót do kłębu - kiedy to zrobić skoro czekam w takim wypadku na temperaturę, która pokrywa się z oblotem? 

 

Krzysiek, a o ile metrów chcesz przestawić te ule? 

Zrób może tak: przenieś i zatkaj na 3 dni wylotki wszystkich uli za wyjątkiem środkowego albo jeszcze lepiej za wyjątkiem dwóch skrajnych i jednego środkowego. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

 

Krzysiek, a o ile metrów chcesz przestawić te ule? 

Zrób może tak: przenieś i zatkaj na 3 dni wylotki wszystkich uli za wyjątkiem środkowego albo jeszcze lepiej za wyjątkiem dwóch skrajnych i jednego środkowego. 

 

z 20 m. 

 

Zatkam tak nawet na dłużej, a i tak nie spodziewam się po prognozie pogody, że będą chciały polatać sobie 

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, Krzychu napisał:

z 20 m. 

 

Zatkam tak nawet na dłużej, a i tak nie spodziewam się po prognozie pogody, że będą chciały polatać sobie 

to nie ma znaczenia. Już się obleciały i znają lokalizację uli . Wylecą i wzmocnią inne rodziny , teraz każda pszczoła jest chętnie przyjmowana.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

Wylecą i wzmocnią inne rodziny , teraz każda pszczoła jest chętnie przyjmowana.

Albo wylecą i zdezorientowane przycupną gdzieś i skrzepną z zimna .
Po oblocie i tak wiele pszczół siedziało przez kilka dni na deskach , płotach , drzewach ...
Tam gdzie przysiadły tam już zostały .
A jak jeszcze przestawić im chałupę ... ?
Ja bym się już teraz wstrzymał z przestawianiem na tym samym pasieczysku .

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.03.2021 o 19:36, Robi_Robson napisał:

Albo wylecą i zdezorientowane przycupną gdzieś i skrzepną z zimna .
Po oblocie i tak wiele pszczół siedziało przez kilka dni na deskach , płotach , drzewach ...
Tam gdzie przysiadły tam już zostały .
A jak jeszcze przestawić im chałupę ... ?
Ja bym się już teraz wstrzymał z przestawianiem na tym samym pasieczysku .

 

Temat poruszałem już w temacie prawo posiadania pasieki oraz ogrodzenia pasieki. Chodzi o to, że zgodnie z umową z sąsiadem musiałem to zrobić bo np nikt z was nie będąc pszczelarzem nie chciałby sadzić/kopać ręcznie ziemniaków w odległości 1-2 m od rzędu 10 uli... W dodatku doszedł fakt ponownego tyczenia dzialki bo może się okazać, że ule stały na jego a 60 lat temu ogradzali tak jak chcieli. 

 

9 z 13 rodzin przestawiłem o 5 m, 2 o 1 m i 2 ostatnie o 20 m. Nic nie zostawiłem na starym miejscu. Lotna pogoda dla pszczół może być u mnie dopiero za miesiąc nawet 

 

Słyszał ktoś z was o syndromie przewróconego drzewa? 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Krzychu napisał:

 

 

Słyszał ktoś z was o syndromie przewróconego drzewa? 

Tak słyszałem. Gałęzie na ule plewy czy wióry w wylot. 
Raczej bliżej temu do szamańskich metod niż do prawdy. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.