Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy istnieje rynek przezimowanych odkładów/ rodzin


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Jakie macie doświadczenia z kupnem lub sprzedażą przezimowanych odkładów? Czy jest duże zapotrzebowanie na przezimowane rodzinki? W zeszłym roku sprzedawałem odkłady w czerwcu i lipcu i nie było zbyt wielu chętnych a sprzedawałem po 250 zł. i poszło może z 10. Chciałbym zająć się produkcją przezimowanych rodzin, były by tanie w porównaniu do aktualnych cen. Nie ma doświadczeń ze sprzedaż wiosną więc proszę Was o wyrażenie opinii.

Link to comment
Share on other sites

Specjaliści nie chcą zabrać głosu to może ja parę słów napiszę . Po pierwsze co rozumiesz przez pojęcie przezimowane odkłady , bo ja tego nie kumam .Ile ramek obsiadają dwie , trzy . Jeśli tyle to po co takie licho trzymać przez zimę .Piszę tak bo moje odkłady idą do zimowli jako dobre rodzinki ,przynajmniej na tych sześciu ramkach , na czarno . Przeleczone , zakarmione z małym odpadem po zimie wiosną podejmują dobry rozwój .Nie chcę tutaj mówić , że są to megarodziny ,przekonałem się na własnej skórze , że zimowanie dużych rodzin przynajmniej u mnie żle wychodzi , najlepiej średniaki .Chyba , że jako przechowalnia zapasowych matek .

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Karol chyba nie masz pojęcia o czym piszesz , albo pytanie źle sformułowałeś,  przemyśl sobie to jeszcze i zadaj pytanie jeszcze raz  .

A ja Ciebie zapytam co Ty rozumiesz pod słowem "odklad" ?  Czy odkład to to samo co rodzina pszczela ? Czy się czymś różni ? 

Link to comment
Share on other sites

Rynek istnieje, ale to nie tak że zaplanujesz sobie że sprzedasz 50 przezimowanych rodzin po powiedzmy 500zl. 

Jak nie będzie upadków rodzin to kicha. 

Po 350zl będą. 

Sztuką jest mieć wtedy gdy innym padają. Takie niestety realia tego biznesu. Gdyby rodziny nie padały ludziom to rynek odkładów by legł w gruzach. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W Kanadzie poczatkiem kwietnia mozna kupic pakiety 1kg pszczol z matka unasienniona z np. Nowej Zelandii. W wiekszosci jak chcesz je otrzymac napewno to musisz zarezerwowac je wczesniej $50 depozyt.  Wyglada to tak. 

 

Link to comment
Share on other sites

Na odklady z przezimowana matka gdzies na poczatku maja tez dajesz depozyt $50 .  Odklad standard to 4 ramki. 2 ramki czerwiu, 1ramka miodu z pierzga i jedna ramka pusta suszu co by matka miala gdzie czerwic. Tu ceny juz zaczynaja sie wachac bo to nie import a lokalni decyduja o cenach. $160- $260.  Za 10ramek czyli rodzina w korpusie (bez dennicy i powalki) ok$300.  Taka rodzina da jeszcze sporo miodu w tym sezonie i inwestycja da conajmniej 100% zysku.  

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za niejasne pytanie i już się tłumacze. Przezimowany odkład to oczywiście, że już rodzina. Robione w maju rozwijające się cały rok. Wiosna poszerzane Woszczyną a na rzepak stawiam korpus wielkopolski z 10 ramkami węzy który odbudują i cały zaleją. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 25.02.2021 o 12:05, morzedzungli napisał:

Witam serdecznie,

 

Jakie macie doświadczenia z kupnem lub sprzedażą przezimowanych odkładów? Czy jest duże zapotrzebowanie na przezimowane rodzinki? W zeszłym roku sprzedawałem odkłady w czerwcu i lipcu i nie było zbyt wielu chętnych a sprzedawałem po 250 zł. i poszło może z 10. Chciałbym zająć się produkcją przezimowanych rodzin, były by tanie w porównaniu do aktualnych cen. Nie ma doświadczeń ze sprzedaż wiosną więc proszę Was o wyrażenie opinii.

Mój znajomy tak pszczelarzy na przeszło 200 rodzinach.

W lecie ma problem sprzedać taką masę odkładów,bo to wiadomo w koło roje i producentów odkładów też masa a kupcy marudzą, że za flaszkę dziadki roje sprzedają.

Wiosna to inna bajka ludzie uzupełniają straty, zaczynają pszczelarzyć itd... zresztą tez potrafią liczyć, rodzina kupiona w kwietniu już końcem maja jest czasem spłacona dalsza część sezonu to już zysk. A taki odkład to dopiero coś za rok.

Sprzedającemu też się opłaca w odkład inwestuje tylko leczenie i karmienie na zimę a zysk  na wiosnę X2. PK 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odp. 

Jak nie zrobię i nie wystawie to się nie przekonam, zgadzam się z tym co napisał baru, że jeśli nie będzie dużo upadków to popyt mały będzie. Ewentualnie zostaje uzupełnienie strat po zimówki tak jak napisał Piotrpidhale.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
2 godziny temu, Krzychu napisał:

Czy ktoś z Was ma doświadczenia ze sprzedażą rodzin ale na koniec lata? 

Niema ekonomicznego uzasadnienia sprzedaży rodzin na koniec lata. Dokładasz do rodziny 50 złotych cukier, plus paski na leczenie warrozy.Wiosną sprzedajesz dwa razy drożej. No chyba że musisz z przyczyn losowych to trudno  cena może być niezadawalająca bo wszyscy maja już pszczoły nabyte w sezonie.PK

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie jestem pewny co do siły każdej rodziny, więc nie sprzedam każdej za te same pieniądze - ile wołać na wiosnę np za ramkę warszawską poszerzaną, z obsiadanymi ją pszczołami, czerwiem wiankami miodu i pierzgą? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.