Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Dadant + nadstawka langstroth


Recommended Posts

Wielkość nadstawki dobiera się do możliwości fizycznych ,pamiętając że z wiekiem te możliwości maleją. Gdy zaczynałem to pełny korpus dadanta nie sprawiał kłopotów ,dzisiaj 1/2 jest zbyt ciężki. Gdy pożytek obfity to można dać 2-3 nadstawki.

Edited by emka24
  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Turqs napisał:

Przecież dadant i LN to różne szerokości ramek...
Chyba, że pisząc LN masz na myśli taki polski LN o szerokości dadanta hahah 

Sam sobie odpowiedziałeś

Link to comment
Share on other sites

Esempe kawał chłopa musisz być jak na takie nadstawki się porywasz. Jedną taką nabitą miodem dźwignąć to pikuś ale później tę czynność powtórzyć x razy to chyba średnia przyjemność.

Link to comment
Share on other sites

Kawał chłopa reszta dziad :D

liczę się,że lekkie to nie będzie chociaż ostatnimi laty to tak średnio z tym miodem...

 

Bardziej mi chodzi o proporcje- gniazdo dadant 10 ramek i na to miodnie polski LN. To juz nie stopniowa rozbudowa i na wiosnę ciekawe czy pszczoly wgl będą chciały tam wychodzic?

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Turqs napisał:

Dadant o nie typowej wysokości ramki dla dadanta :) 

W takim razie trzeba bd poinformować wszystkich producentow 'polskich langstroth'ow' ,żeby zmienili nazwę uli itd na nietypowego dadanta :D

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, Michał napisał:

Esempe kawał chłopa musisz być jak na takie nadstawki się porywasz. Jedną taką nabitą miodem dźwignąć to pikuś ale później tę czynność powtórzyć x razy to chyba średnia przyjemność.

Kawał chłopa reszta dziad 

liczę się,że lekkie to nie będzie chociaż ostatnimi laty to tak średnio z tym miodem...

 

Bardziej mi chodzi o proporcje- gniazdo dadant 10 ramek i na to miodnie polski LN. To juz nie stopniowa rozbudowa i na wiosnę ciekawe czy pszczoly wgl będą chciały tam wychodzic?

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Turqs napisał:

Twoje oczekiwania to obszerniejsze gniazdo w porównaniu do wielkopolskiego i miodnia zbliżona do wielkopolskiego. To może LN 3/4. 

I to czyli  LN3/4 chyba było by najlepsze rozwiązanie jak słabsze pożytki , a w razie większych można piętrować następną nadstawkę . 

Poza tym można i spróbować połówek jak się będą sprawowały.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Myślałem nad tym i fakt dużo plusów a przede wszystkim jedna ramka ale temat przeglądów gniazda na kilku korpusach i przygotowanie do zimowli na LN 3/4 jednak mnie nie przekonuje i stąd dadant. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak 1/2 jako miodnia chyba ze 12x wlkp 18 na cieplej zabudowie.

Edited by Esempe
Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Esempe napisał:

ale temat przeglądów gniazda na kilku korpusach i przygotowanie do zimowli na LN 3/4 jednak mnie nie przekonuje i stąd dadant.

Mnie z całego dadanta na 1/2 przegoniła wymiana ramek. To  wymienianie po 1-2 ,wycofywanie za zatwór, gdzie pszczoły zamiast osuszyć naniosły nakropu albo matka przeszła i zaczerwi ła, to jeżdżenie cały sezon z węzą. Teraz węzę pszczoły odbudowują w nadstawce, a 50% gniazda wymieniam na nowo odbudowane ramki jesienią.

Przeszedłem na 1/2 dadanta ponieważ miałem takie nadstawki i cały osprzęt do dadanta, gdyby nie to ,to wybrałbym langstrota 2/3 lub 3/4.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Esempe napisał:

Bardziej mi chodzi o proporcje- gniazdo dadant 10 ramek i na to miodnie polski LN

to ma już od dawna swoją nazwę , taki ul o  ramkach wysokości Langstroth i szerokości Dadant to DanLan - i wszystko jasne.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, emka24 napisał:

Mnie z całego dadanta na 1/2 przegoniła wymiana ramek. To  wymienianie po 1-2 ,wycofywanie za zatwór, gdzie pszczoły zamiast osuszyć naniosły nakropu albo matka przeszła i zaczerwi ła, to jeżdżenie cały sezon z węzą. Teraz węzę pszczoły odbudowują w nadstawce, a 50% gniazda wymieniam na nowo odbudowane ramki jesienią.

Przeszedłem na 1/2 dadanta ponieważ miałem takie nadstawki i cały osprzęt do dadanta, gdyby nie to ,to wybrałbym langstrota 2/3 lub 3/4.

Wycofywałeś ramki celem  pozyskania więcej miodu z nadstawki ?

Link to comment
Share on other sites

Eee. Panowie doinformować się a nie pisać że nietypowy. U Rosjan ramka dadant h 23 to root. 

Ul związkowy też miał właśnie taki wymiar ramki lub centymetr roznicy, wiec nie jest to taki straszny nie typ jak tutaj gadacie. 

 

Do zakładającego temat. Jak już bym się decydował na taką ramkę to chyba bym probowal i rodnia i miodnia. Po co przekombinowywac i mieszać h 30 i h 23?

10 ramek h 23 wystarcza na zime w jednym korpusie, wiec tutaj bez obaw, można zawsze podłożyć pusty pod spod, 

Po drugie. Ramki odbudowujesz w miodni, wirujesz miodek z dziewiczych i potem masz idealne ramki do zimowli, które nie miały wcześniej kontaktu z lekami więc nie ma możliwości kontaktu leków z produktem konsumcyjnym. Po 4 krata na 1 korpusie i praktycznie nie ma możliwości że idą na drzewo bo rodzina nie jest w stanie wytworzyć ani za dużej ani za małej rodziny tylko cały czas na 90 procent możliwości. Oczywiście trzeba wymieniać matki co roku i dosyć wcześnie. Po 5 dała ametyka i świat tak robi więc dlaczego nie Ty? :)

No i po 6 może jeszcze: jak już się decydujesz na taką ramkę to weź ln by dogodzić Krzyżakowi, bo szerokość ramki ln to najlepsza ramka na swiecie:) 

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Sołtys napisał:

10 ramek h 23 wystarcza na zime w jednym korpusie, wiec tutaj bez obaw, można zawsze podłożyć pusty pod spod,

W cieplejszych stronach wystarczy .
Udowodnił to Dudi w swoich ulach Ostrowskiej. Byłem u Niego zimą ... Widziałem.
Ale w zimniejszych rejonach Polski  na pewno 23cm. ramka nie jest bezpieczną do zimowli .
Bezpieczniej dać po 2 ramki jedna nad drugą np 2x8, lub ... 2x10

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.03.2021 o 16:18, Esempe napisał:

Myślałem nad tym i fakt dużo plusów a przede wszystkim jedna ramka ale temat przeglądów gniazda na kilku korpusach i przygotowanie do zimowli na LN 3/4 jednak mnie nie przekonuje i stąd dadant

 

Przeglądy na LN3/4 robi się 3 razy szybciej niż na pełnym  DD, a o zimowli nawet nie wspomnę.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ktoś chce to niech robi jak tam uważa. Nawet i trzy różne ramki w jednym ulu!

 

I w kwestii formalnej, nie ma żadnej ale to żadnej zależności pomiędzy wielkością rodni (taką czy śmaką) a całkowitym brakiem chęci rojenia się. To by za dobrze było. Niestety chęć rojenia zależy w głównej mierze od całkowicie niekontrolowanych przez nas czynników. Można temu jedynie przeciwdziałać. I nie zawsze się udaje. Na pewno skutecznym jest drastyczna redukcja siły albo zabranie matki ale prawdziwego miodu wtedy też nie będzie. Taki z podkarmiaczek mnie wcale nie interesuje. A jutubiki wmawiające to zwyczajnie mijają się z prawdą. Ale kogo to obchodzi. Jak to nieraz słyszę, że niby on wie ile dać cukru w sezonie aby miodu było więcej ale nie zafałszowanego, buahaha, ale kit!

 

Rozmiar ramki i ile ich jest w ulu ma zdecydowany wpływ na czas obsługi. Najpiej aby była jedna a rozmiar tak dobrany aby znaleźć tzw złoty kompromis. Tu są zawsze sprzeczki. No cóż każdy ma swoje preferencje. Niech tak zostanie.

 

Ruski root czyli zeuropeizowany langstroth 435x230 a tak właściwie jego amerykański pierwowzór 448x226 (jeśli się nie mylę co do mm) to najpopularniejszy ul na świecie ca 80% (?). Sprawdza się w każdej strefie klimatycznej i na różnych pożytkach (inna ilość miodni). O czymś to świadczy. Ja mam stacjonarnie o rozmiarze nieco mniejszym 440x220 ale to mało istotne. Swoje ule obsługuję jak langstrothy i nie mam problemu z wagą.

 

A niektórzy to miód mają z Chin czy Argentyny albo Ukrainy i też to dla nich najlepsze ule są.

 

Co do zimowli to rodzaj ramki nie ma żadnego znaczenia. Miałem dadanty również pełne i połówkowe to wiem o czym piszę. Zrezygnowałem z nich tylko przez czas obsługi w sezonie.

 

Edited by Tikcop
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.