Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Remont starego domu - kotłownia


Krzychu

Recommended Posts

to może już lepiej kocioł zgazujący drewno 5 klasy + bufor? drewna mam pod dostatkiem, a wygodnie podkładać mi raz dziennie do kotła... 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Krzychu napisał(a):

Za pompę ciepła powietrze/woda 6kW z minimalnym buforem do defrostu zaśpiewali mi 35-40 tys zł...

 zrób am za max 10k

dodaj pare i kto ci zrobi ale nie 40k

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, mirek. napisał(a):

 monoblok tohiby można mieć za około ?

 

chcez to popytam

Jak jesteś monter może chciałbyś zlecenie? Widziałem jak powietrze /powietrze przerobili v na powietrze woda przy pomocy wymiennika 

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, manio napisał(a):

Trzeźwieją ci co już mają i dostali faktury, a nie mają fotovoltaiki na starych zasadach.

Realny COP = 3 . To co piszą wielokrotnie o 4,2 to podobno bzdury. Stąd pewnie te rachunki za prąd. 

A skoro mam drewna pod dostatkiem, to czemu z tego nie skorzystać? 

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Krzychu napisał(a):

Jak jesteś monter może chciałbyś zlecenie? Widziałem jak powietrze /powietrze przerobili v na powietrze woda przy pomocy wymiennika 

za tary na to jestem już ,ale ą ludzie co to robią za pieniądze ale nie za miliony

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał(a):

Realny COP = 3 . To co piszą wielokrotnie o 4,2 to podobno bzdury.

realnie to i COP 5 czy 6 jest możliwy , ale latem. I też nie należy przesadzać bo jak za gorąco to sprężarka się wyłączy z powodu zbyt wysokiej temperatury końca sprężania  - czynnik chłodniczy jest związkiem organicznym i jest ryzyko jego rozpadu . Średnioroczny COP=3 dla powietrznej pompy ciepła jest nierealny, chyba że liczony bez odmrażania. Literatura podaje ,że jest to około 2,5 . Oznacza to jednak ,że w mrozy może być COP2 , skoro latem bywa 5 , a średnio wyjdzie 2,5 za cały rok. Do tego jeszzce warunek ,że instalacja odbiorcza przyzwoita. Nikt ( poza mną :)  ) nie ma licznika ciepła i licznika prądu ,żeby to mierzyć , więc głowa nie boli.

Ciekawostką jest w niektórych pompach wskazanie aktualnego i historycznego COP. To nie jest pomiar tylko wyliczenie za wzoru na sprawność teoretycznej  pompy Carnot'a. Rzeczywisty COP nie przekracza 50% tej wartości , jest więc dużo miejsca na fantazjowanie.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, manio napisał(a):

Nikt ( poza mną :) 

no to pogratulować ,wiedza jet zawsze ważna

ale mnie wytraczy wiedza  ile na dobę zużywam i czy opłaca ie pompy używać czy może groszek 

jak montujesz pompę za 60k to 1k nima znaczenia ale

jak montujesz za 7k to już robi różnice 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

To teraz pytanie: 

 

Jakie żródło ciepła najbardziej się opłaca? Kryteria: spełnia program czyste powietrze.

Zapotrzebowanie na ciepło wg kubatury oraz wskaźnika 20W/m3 = 4,7 kW. Trzeba przyjąć 5kW  

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, Krzychu napisał(a):

To teraz pytanie: 

 

Jakie żródło ciepła najbardziej się opłaca? Kryteria: spełnia program czyste powietrze.

Zapotrzebowanie na ciepło wg kubatury oraz wskaźnika 20W/m3 = 4,7 kW. Trzeba przyjąć 5kW  

Chciałbym zaznaczyć, że do tego będzie kominek w formie dekoracyjnej ale jako alternatywne źródło dogrzewania w przypadku wysokich mrozów lub przerw w dostawię prądu (gdzie na wioskach to norma) z rozprowadzeniem ciepłego powietrza po pomieszczeniach

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, mirek. napisał(a):

jak montujesz pompę za 60k to 1k nima znaczenia ale

jak montujesz za 7k to już robi różnice 

zawsze ma kolosalne znaczenie. Jak masz liczniki to widzisz jak rośnie moc cieplna , przy tej samej mocy prądu. 1 stopień zmiany temperatury przegrzanie to duże zmiany COP , podobnie zmiana temperatury źródła ciepła czy instalacji odbiorczej. Instalatorzy , którzy montowali kotły ( czy raczej piece) nie mają elementarnej wiedzy i rozwiązania z kotła stosują do pompy ciepła. Jak nie ma pomiarów to nikt w zasadzie nie wie czy nie przepłaca , albo czy nie może płacić mniej. Oszczędzają bogaci i nam się opłaci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.