Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Drewno na ule


Recommended Posts

Witam mam pytanie bo mam do wykorzystania drewno dębowe i chciał bym z tego robić konstrukcję korpusów ( chodzi mi tylko o ramy wewnątrz i zewnątrz będzie obite boazerią świerkową) oraz daszki, dennice, wlotki do uli, i ramy z powalek i tutaj mam pytanie czy jest to dobry pomysł na konstrukcję Pszczoła to chyba nie zaszkodzi? Drewno mam do wykorzystania a szkoda by było kupować jak to mam do wyrobienia. Wiem ze dla wielu to banalna sprawa ale nie chce popełnić błędu na samym początku ;) To jak można wykorzystać to do budowy, nie będzie ul w jakiś sposób "za zimny" Bądź drewno nie będzie się jakoś krzywic czy cos(dodam że drewno jest suche pod zadaszeniem)? 

Link to comment
Share on other sites

Zamiast pytać , zwyczajnie spróbuj i dowiesz się jak trudno się obrabia drewno dębowe i jak trudno wykorzystać je w celach o których z takim zapałem piszesz. W ciemno mogę polecić ten materiał na wykonanie stojaków pod ule. Dąb jest bardzo trwały i tu taki materiał potrzebny jeśli nie planujesz być pszczelarzem 3 sezonów. Ja robię ule z taniego miękkiego drewna - ostatnio z lipy ( ale z lasu nie z wycinki przydrożnej) Robiłem nawet z topoli i tez są fajne. Ul nie musi żyć 40 lat , trzeba korpusy co jakiś czas sterylizować , odnawiać  , a w końcu beż żalu spalić w ognisku jako ostatni zabieg higieniczno-artystyczny.

Ale najlepsze własne doświadczenia. Zrób jeden korpus i sam zobaczysz. Daszków i dennic z dębu nie polecam - bo trudne w obróbce i gwoździa nie wbijesz - a to wada utrudniająca montaż. Można się zniechęcić do pszczelarstwa.

Polecam ule z pojedynczej deski. Boazeria , styropiany zostaw innym. Cały świat stosuje pojedynczą deskę , tylko w PL robią z boazerii.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja w swojej karierze robiłem ule z różnych wynalazków. Były płyty pilśniowe, boazeria, styrodur, to wszystko nie były dobre rozwiązania. Teraz robię tylko z pojedynczej deski i te mi najbardziej pasują.

 

IMG_20200514_141326242~2.jpg

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nacek said:

Teraz robię tylko z pojedynczej deski i te mi najbardziej pasują.

 

Cóż, wiem już wszystko oprócz odpowiedzi na pytanie.   No i która deska jest lepsza, zielona czy kremowa?

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, manio napisał:

trzeba korpusy co jakiś czas sterylizować , odnawiać  , a w końcu beż żalu spalić w ognisku jako ostatni zabieg higieniczno-artystyczny.

Oj tak.
Pięknie się palą

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, manio napisał:

o  ! i rzepak już kwitnie ! :)

U nas w Sieradzu wszystko jest możliwe? 

7 godzin temu, Beeman napisał:

 

Cóż, wiem już wszystko oprócz odpowiedzi na pytanie.   No i która deska jest lepsza, zielona czy kremowa?

Zielona jest świerkowa a kremowa osikowa, mam jeszcze sosnowe w kolorze naturalnym.

Link to comment
Share on other sites

Drewno dębowe oprócz tego że jest twarde i zimne to jeszcze jest ciężkie i przemoczone długo wysycha. Ciężar ula jest teraz jednym z ważniejszych parametrów dla pszczelarza w pasiece . I nawet ramy jak chcesz tylko robić to jest kłopot z wbijaniem gwoździ w dębinę. Ale poza tym zastanów sie jeszcze czy na pewno chcesz robić ule wg starej technologii czyli takie z ramą i wykładane klepką na zewnątrz. Terac już mało kto takie robi , chyba że zakłada sobie skansen ze starymi ulami leżakami. Poczytaj o drewnianych ulach więcej , bo może wystarczyła by inna technologia dostosowana do wybranego przez Ciebie typu ula do pasieki. 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

No i weź tu i rób ule drewniane , a miało być lepiej i taniej i sprawiedliwiej ? a pół Puszczy Białowieskiej wycięto  a

"Łaskawcy"  dają nam 20 zł zapomogi do ula w pasiece tylko na co ? podwyżka cen drewna na jeden ul przekracza już tą zapomogę.

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-cena-drewna-w-kosmosie,nId,5346516

 

Link to comment
Share on other sites

ale w czym problem w casto drogo a i tak masz za pół darmo deski podłogowe ryflowane 

kiedyś liczyłem i pisałem korpus chyba 10 zeta wychodzi

co do sprzętu robię na jakiejś starej z silnikiem od pralki 

ale nie kleje tylko wkręty 

korpus na korpusie sam się układa

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, mirek. napisał:

ale w czym problem w casto drogo a i tak masz za pół darmo deski podłogowe ryflowane 

kiedyś liczyłem i pisałem korpus chyba 10 zeta wychodzi

co do sprzętu robię na jakiejś starej z silnikiem od pralki 

ale nie kleje tylko wkręty 

korpus na korpusie sam się układa

 

 

18tki robisz z podłogowych ryflowanych? 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, mirek. napisał:

 ta

ryflem do zewnątrz

Podeślij mi link jakiś, ja nie mogę znaleźć pod wymiar. Chyba, że oprócz cięcia w poprzek tniesz jeszcze wzdłuż? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.