Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Podgrzewanie wosku po autoklawie - produkcja węzy


Xpand

Recommended Posts

Szukam jakiegoś urządzenia do podgrzewania i utrzymywania stałej temperatury sterylnego wosku po autoklawie. Potrzebuje tego do produkcji węzy za pomocą wałka i matryc. Zastanawiam się nad:

 

1)16L YATO 2600W YG-04318 - dużo tańszy, bo tylko ~270zł

16-L-YATO-2600-W-YG-04318.jpg

 

2)16L Klarstein Biggie 10029824 - droższy bo około ~400zł.

Klarstein-Biggie-10029824.jpg

 

Obydwa są nierdzewne, ale zastanawiam się czy 2 jest droższy ze względu na timer, który i tak nie będzie używany? A może ma jakieś lepsze bebechy? Macie takie urządzenia? Czy jest jakiś problem z podgrzewaniem wosku ze względu na zabezpieczenia przeciwko przegrzaniu? Coś innego polecacie do takich celów?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Za drogie, za male i chyba kiepska kontrola grzania.  Jakis plastikowy pojemnik ok.50L z grzalka i do tego sterownik. Calosc 100zl?   https://www.amazon.pl/Elektryczny-podgrzewacz-elektryczna-zanurzeniowa-podgrzewająca/dp/B07THZWRQ9/ref=sr_1_24?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=grzalka+do+wody&qid=1617766039&sr=8-24

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Xpand napisał:

Szukam jakiegoś urządzenia do podgrzewania i utrzymywania stałej temperatury sterylnego wosku po autoklawie. Potrzebuje tego do produkcji węzy za pomocą wałka i matryc. Zastanawiam się nad:

 

Węza z takich matryc to słaby pomysł. Próbowałem tego. Matryca służy teraz jako podkładka pod telefon w stolarni :D 
Węza jest poprawnie odbudowywana jeśli w rodzinie jest już sporo trutni oraz w miodni też w miarę jest poprawnie.
W początku sezony gładką stronę odbudują na trutnie. Mitem jest informacja, że jeśli z jednej strony jest odbudowa na komórkę robotnicy to z gładkiej strony muszą odbudować również na robotnicę.  W praktyce jest spory "bajzel"  Naprawdę nie polecam... 
 

A w temacie pojemnika do wosku to tylko rozwiązanie z płaszczem wodnym. każdy pojemnik z grzałką w dnie nie sprawdzi się. Powstaną duże różnice temperatury. 
Ja używałem takiego do nieszczęsnych matryc malowanych wałkiem i później już o niebo lepszym rozwiązaniu czyli z tradycyjną praską chłodzoną woda. Pojemność 10l i płaszcz wodny. Koszt poniżej 200 zł 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Turks chyba masz racje.  Ja myślałem o podgrzewaniu wody i woskowych płytek do matrycy obustronnej.  Taki element grzewczy jaki proponowałem jest nie odpowiedni do topienia wosku bezpośrednio. 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

A czemu musi być nowy i nierżewny ? Problemem jest kranik służący do wody a nie wosku . Emaliowany ( bez ubytków ) wystarczy . A cóż tam za cudowne ,, bebechy ,, można tam wsadzić . Klaristein produkował -uje(?)  dwa modele z grzałką ukrytą i wodzie . Mi służy do klarowania po wytopie .

Link to comment
Share on other sites

Twój pomysł na garnek z płaszczem wodnym jest lepszy i tańszy, ma też nierdzewkę, więc wszystko super :) Jak możesz to napisz mi jeszcze jaki ma wymiar ten pojemnik z nierdzewki 10L. Chodzi mi o wysokość i średnicę - muszę coś wyszukać na wymiar do klarowania wosku jak będę wylewał z autoklawu, abym nic nie musiał rozbijać, tylko sobie wrzucać po porcji ;)  Mierzyłeś temperaturę wosku może? Dokładne to jest?

 

Jeżeli chodzi o matryce, to jadę na nich już trochę. Teraz zrobiłem jeszcze lepsze i bardzo dokładne - sam jestem ciekawy jak wyjdzie druga strona. Generalnie najczęściej dawałem jeszcze bardziej hardkorowo, bo po pasku węzy, więc potencjalne problemy znam :) Dlatego truteń na dole ramki nie jest mi obcy :PU mnie deficyt wosku ciągły, bo nie chciałem więcej kupnej węzy do pasieki wprowadzać :) Chodzi mi pewnie o to samo co Tobie, czyli zanieczyszczenia legalnymi i co gorsza nielegalnymi lekami oraz ich produktami rozpadu + sztucznymi woskami. Liczę, że w tym roku się już poprawi i na koniec roku wosku będę miał dużo. Właśnie za chwilę idę jeszcze wosk ze zboin klarować. 

 

To kosztuje 200zł, więc nie ma sensu szukać używek. Lepiej mieć czyste, nowe i na gwarancji jak po jakiś zupach i jeszcze musieć myć samemu :) Jeżeli chodzi o "bebechy" to było pytanie z mojej strony. Urządzenia mogą się różnić jakością termostatu - dokładność pomiaru, grubością blachy, niezawodnością itp. Nie mam nic do emali, ale ma jedną wadę, po jakimś czasie, szczególnie w tych urządzeniach może odpadać i potem rdzewieje. Lepiej kupić nierdzewkę, bo to starczy na lata i jest dużo lepszym rozwiązaniem, tym bardziej, że miodarki też z nierdzewki są. Jak coś nowego kupuję do pszczelarstwa, co ma kontakt z woskiem/miodem, to tylko nierdzewkę - prznajmniej tak się staram :)

Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, Xpand napisał:

Jak możesz to napisz mi jeszcze jaki ma wymiar ten pojemnik z nierdzewki 10L. Chodzi mi o wysokość i średnicę - muszę coś wyszukać na wymiar do klarowania wosku jak będę wylewał z autoklawu, abym nic nie musiał rozbijać, tylko sobie wrzucać po porcji ;)  Mierzyłeś temperaturę wosku może? Dokładne to jest?

 

Jeżeli chodzi o matryce, to jadę na nich już trochę. Teraz zrobiłem jeszcze lepsze i bardzo dokładne - sam jestem ciekawy jak wyjdzie druga strona. Generalnie najczęściej dawałem jeszcze bardziej hardkorowo, bo po pasku węzy, więc potencjalne problemy znam :) Dlatego truteń na dole ramki nie jest mi obcy :PU mnie deficyt wosku ciągły, bo nie chciałem więcej kupnej węzy do pasieki wprowadzać :) Chodzi mi pewnie o to samo co Tobie, czyli zanieczyszczenia legalnymi i co gorsza nielegalnymi lekami oraz ich produktami rozpadu + sztucznymi woskami. Liczę, że w tym roku się już poprawi i na koniec roku wosku będę miał dużo. Właśnie za chwilę idę jeszcze wosk ze zboin klarować. 

 

 

Zbiornik w tym przypadku na wosk ma ok 30cm wysokości i średnica ok 20 cm (tak z pamieci). Wosk najlepiej klaruje się jeśli już nie jest podgrzewany. 

Wystarczy wiadro 10 l. Emaliowane lub kwasiak. Do tego termos Termobox np używany z apteki lub gastronomi. Nowe nie przekraczają 30 zl. W takim termosie wosk zagotowany z wodą ma temp powyżej 60st przez ok 15 h i to w zupełności wystarczy. 

Link to comment
Share on other sites

W tych podgrzewaczach na kawe zapomnij ze wosk poleci przez te kraniki. Musza byc metalowe bo czasem trzeba je zagrzac palnikiem. Czyli zostaje wybieranie wosku od gory. Ten tanszy napewno za waski. 

Link to comment
Share on other sites

Wosk przed autoklawem jest już czysty, ale po sterylizacji jest w stanie płynnym razem z wodą. Klaruje się tylko dlatego, że jest z wodą. Może powinienem napisać, że studzę wosk, mniejsza o to. W autoklawie go tylko sterylizuje i żadnych innych zabiegów nie wymaga. Chodzi mi o to, abym go wylał do czegoś, co wejdzie potem do tej topiarki (garnka z płaszczem wodnym), abym mógł wałkiem "malować" węzę. Chcę sobie oszczędzić konieczności rozbijania kostek wosku i tylko tyle. Dlatego pytałem o dokładne wymiary pojemnika 10L, bo jak kupię pojemnik na wosk po autoklawie nawet 1cm za duży, to mi nie wjedzie kostka wosku do tego garnka z płaszczem wodnym :)

 

Kranik jest wadą, bo może kiedyś zacząć przeciekać i nigdy nie miałem w planach zlewać nim wosku. Do tego jest z plastiku, dlatego cały czas piszemy o urządzeniu, które polecił Turqs, bo ma płaszcz wodny i brak kranika. Tutaj nie chodzi o wylewanie wosku jako tafle pod walce, ale o produkcję węzy z matryc silikonowych, gdzie maluje się wałkiem. Do tego trzeba mieć płynny wosk w odpowiedniej temperaturze. Wałek macza się w płynnym wosku, maluje na matrycach i potem na nich zastyga.

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Xpand napisał:

Turqs

 Chodzi mi o to, abym go wylał do czegoś, co wejdzie potem do tej topiarki (garnka z płaszczem wodnym), abym mógł wałkiem "malować" węzę. Chcę sobie oszczędzić konieczności rozbijania kostek wosku i tylko tyle. Dlatego pytałem o dokładne wymiary pojemnika 10L, bo jak kupię pojemnik na wosk po autoklawie nawet 1cm za duży, to mi nie wjedzie kostka wosku do tego garnka z płaszczem wodnym :)

 

W tym linku pokazane są elementy urządzenia. Spokojnie możesz przelać wosk do naczynia i wstawić je do kąpieli wodnej w kociołku. Pojawia się problem średnicy tego naczynia na wosk aby można było swobodnie zanurzać wałek w wosku. Jakiej szerokości wałka używasz?  Mój wałek pokrywał na jeden przejazd plaster do ramki wklp 18. Standardowe wielkopolski na dwa przejazdy. Spokojnie mieścił się w tym pojemniku. 

Link to comment
Share on other sites

Xpand to już wszystko jest jasne.  Kupno walka i silikonu na matryce i to wszystko co zainwestowałem w ta technologie. Wszystko ponad to jest nieopłacalne. Dobre do 2_4 uli.  Nie polecam.  

Link to comment
Share on other sites

Autoklaw ma 50L, jednen wsad wody i wosku to około 33L, więc nie zmieści się do 10L. Tym bardziej, że węzę robię później, często w zimie przed TV, oglądając podcast np. Joe Rogana :)  Wosk musi być już gotowy. Jak znajdziesz czas i możesz, to sprawdź te wymiary i czy się zmniejszają ku dołowi.

 

Ja używam od kilku lat i nie narzekam - każdy orze jak może. Znam ludzi z pasiekami koło 80 uli i tak właśnie robią swoją węzę, aby mieć pewny wosk. Na praski przyjdzie czas, bo zbyt wiele rzeczy mam jeszcze do zrobienia, ale wstępny projekt już jest. Chociaż najprostszą praską bez chłodzenia są dwa spięte kawałki matrycy i wtedy wosk się wlewa, ale to pewnie większość osób zna, ja wolę jednak malować jedną stronę.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 8.04.2021 o 17:15, Xpand napisał:

 Jak znajdziesz czas i możesz, to sprawdź te wymiary i czy się zmniejszają ku dołowi.

 

 

 

Zbiornik jest walcem.

Srednica: 22cm 

Wysokos: 23,5 cm 

Kołnierz u góry po obwodzie 2cm 

Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.