Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pracownia wędrowna?


Krzychu

Recommended Posts

Wielu z Was mając pasieki stacjonarne porozrzucane w różnych miejscach gospodaruje na zasadzie jeżdżenia do tych pasiek ze sprzętem typu kombinezon, podkurzacz, susz, węza, rojnica- w bagażniku lub na przyczepce. 

Koszt przyczepek jest różny - od 1800 do 5000 zł

W starszym temacie odnośnie pracowni pasiecznej padł pomysł na pracownię z przyczepy kempingowej. 

Patrząc na ceny przyczepek kempingowych używanych - w cenie 7000 można dostać już coś fajnego do małego remontu, dla mojego auta DMC 1200 kg takiej przyczepy.

I nie ukrywam, że fajnie byłoby mieć taką jako mobilną pracownię w sezonie (i jednocześnie na weekendowe wypady) jeśli miałoby się kilka miejscówek stacjonarnych bez dostępu do altany czy innego budynku gospodarczego. 

Była kiedyś aukcja na portalu pszczelarskim - ktoś chciał sprzedać taką pracownię wraz z wyposażeniem.

 

Zalety jakie mógłbym wymienić:

 

- Wygoda przebierania się w zamkniętym pomieszczeniu 

- Dostęp do świeżej wody (picie, mycie się), energii elektrycznej (lodówka, miodarka)

- Dostęp do WC - po co latać po krzakach?

- Miejsce na chwilowy odpoczynek w trakcie prac

- Odsklepianie i wirowanie miodu na miejscu (jeśli nie masz w pobliżu swojej pracowni)

- Miejsce rozlewu miodu? Może by przeszło. Widziałem fajne projekty remontu takich przyczep i wg mnie warunki sanitarne są odpowiednie. 

- Zabierzesz podobną ilość sprzętu co w przyczepce w niewiele wyższym koszcie (zakup)

 

Wady:

 

- Dodatkowy koszt (ubezpieczenie, konserwacja)

- Nie da się wykorzystać w trudnodostępnych miejscach - jedynie z dojazdem dla aut osobowych

- Kradzieże - zostawiając na polu można się zdziwić.

 

 

Oczywiście wszystko wg danej potrzeby. Pewnie wielu z Was absolutnie by się to nie sprawdziło ale może dla kogoś byłoby to strzałem w 10? 

 

Nie ukrywam, że myślę o tym aby chociaż część rodzin sprowadzić bliżej miejsca zamieszkania i fanie byłoby mieć ze sobą i pracownię.

Mam właśnie taką koncepcję, aby po sezonie przyczepka stała w moim rodzinnym domu, a w sezonie służyła bliżej. 

 

spodobał mi się pewien projekt w internecie, zerknijcie i oceńcie efekty modernizacji takiej przyczepy. http://gdzienasponiesie.pl/przyczepa-kempingowa-efekty-remontu/

 

Moja wizja byłaby taka, by np na czas miodobrania zabrać kanapy i stół a w ich miejsce wstawić miodarkę i stół do odsklepiania. Miód w wiadrach ładowałbym już do bagażnika, a korpusy z wykręconym suszem na bieżąco oddawał rodzinom po wykręcaniu.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Krzysztofie kup dostawczaka za 15tys i większość Twoich problemów zniknie :) 
Sam rok temu zastanawiałem się czy kupić przyczepę z plandeką czy busa. Kupiłem busa blaszaka i to było dużo lepsze rozwiązanie. Przydaje się nie tylko w pasiece. Sprzedałem auto żony i kupiłem busa do pasieki :D:D ale żeby nie było żona przejęła większe rodzinne auto :D 
I tak w domu dwa auta a średniej wielkości dostawczakiem można spokojnie przemieszczać się cały rok. 

Ja jeszcze pracuje zawodowo. Jak zaczął się sezon w busie wszystkie podręczne rzeczy. Nic nie trzeba rozpakowywać. 

W życiu byłem może w 5 przyczepach  kempingowych. Niewiele. Trudno mi sobie wyobrazić wchodzenie przez te wąskie drzwi z korpusami. Chociaż planując wstawić tam miodarkę pewnie uwzględniłeś wycięcie sporych drzwi :) 

Link to comment
Share on other sites

 Bus to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto go wykorzysta nie tylko w pasiece. Zaletą jest niewątpliwie większa mobilność i to że nie zostawiasz tego na pastwę złodziejów. Koszty amortyzacji niewątpliwie większe. Sam zakup droższy kilkukrotnie, OC kilkunastokrotnie. Zalety przyczepy- niższy koszt zakupu, niższe OC (za swoją kempingową płace chyb 65 zeta rocznie).  Z drugiej strony- gdy zostawiłem swoją na działce gdzie teraz mam pszczoły to ukradli mi zaczep z hamulcem najazdowym...

  Miałem do niedawna rozterki takie jak Krzysiek, chciałem postawić parę uli na jeszcze jednej działce, nieogrodzonej, 50 km od domu. Kusiła mnie żyźniejsza ziemia i lepsze pożytki niż tam, gdzie trzymam pszczoły. Doszedłem do wniosku, że będę zabierał ramki z miodem w szczelnych pudłach PCV i wirował w domu. Kupiłem kiedyś sporo takich pudeł na proszki polerskie jakich używam w robocie, szczelne, z zatrzaskowym deklem. Okazało się, że idealnie pasuje do środka ramka WP, wiec kilka pojemników zmieniło przeznaczenie. Ostatecznie zrezygnowałem z postawienia tam pszczół gdy się dopatrzyłem że 200m dalej ktoś ma ze 30 uli. Ale pojemniki sprawdziły się w kilku innych sytuacjach. Tylko trzeba mieć spory bagażnik.

Link to comment
Share on other sites

O busie myślałem ale tak jak Gajowy mówił - inne koszta to są. A ponadto ciężko przystosować go pod te cele jakie ma w swoim założeniu przyczepa kempingowa - brak WC, łóżka, umywalki, lodówki... Miodarka by weszła tym większym frontowym oknem, a korpusy z miodem pod skosem bym przenosił przez drzwi i tuz za nimi ustawiał wieżyczkę 

Link to comment
Share on other sites

A może kupić kampera koszt trochę większy , ale się zamoryzyje po jakimś czasie jak będziesz miał kilka pasiek w różnych miejscach , poza tym można się wybrać i na wycieczki turystyczne i nie płacisz za hotele czy prywatne kwatery , szybko się zamortyzuje a na miodarkę można kupić namiot rozkładany taki jak pokazywał  PiotrekF na swoich zdjęciach. 

https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-ducato-camper-camping-ID6DJViY.html#0410370d9b

https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-ducato-promocja-okazja-fiat-ducato-kamper-1-9td-110tkm-4os-auto-roller-ID6DJNv0.html#0410370d9b

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Tadek11 napisał:

nie płacisz za hotele czy prywatne kwatery

  To nie jest takie piękne, chyba, że jeździsz po Norwegii i śpisz gdzie chcesz. Raz pojechałem z przyczepą kempingową nad Adriatyk. Jak policzyłem wszystkie opłaty na polu kempingowym, to w następnym roku pojechałem na kwatery. Wyszło taniej. I na autostradzie przez te kilkanaście godzin leciałem 140/h a nie 80/h, spalanie średnie z podróży wyszło około 8l/100 a nie 12 jak z przyczepką. Odczucia znajomych co wypożyczyli kampera były identyczne. Tak na prawdę jedynym plusem była możliwość rozłożenia się przy samym brzegu.

Link to comment
Share on other sites

jakby ktoś był zainteresowany:

 

https://pcpl.wrotapodlasia.pl/resource/file/download-file/id.278

 

ciekawe opracowanie "naukowe" (stworzone rzez doktorów) odnośnie wymagań pracowni, i co ciekawe nie tylko tych stacjonarnych a również tych mobilnych wspomnianych wcześniej w tym temacie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.