Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rozpuszczalnik do wosku i propolisu


Recommended Posts

Witam, mam pytanie jak w temacie. Gdzieś pisałem już , że używam kleju na bazie wosku pszczelego. Dopóki wosku jest mało a związków stearynopodobnych dużo- klej łatwo zmywa się benzyną ekstrakcyjną. Natomiast mam partię kleju w którym wosk mocno dominuje i zmycie go benzyną nie jest proste, zwłaszcza gdy robię to na zimno. Macie może jakiś sprawdzony patent do usuwania wosku z delikatnych powierzchni?

   Druga sprawa- dzieci dobrały mi się do schowka z rzeczami pszczelarskimi i upaćkały narzutę na kanapie propolisem. Macie sposób na spieranie propolisu? 

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy Ci się sprawdzi i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi, ale do wosku pszczelego spróbuj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego, a do propolisu spirytus/denaturat lub oliwa z oliwek/olej rzepakowy.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Xpand napisał:

Nie wiem czy Ci się sprawdzi i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi, ale do wosku pszczelego spróbuj oliwy z oliwek/oleju rzepakowego, a do propolisu spirytus/denaturat lub oliwa z oliwek/olej rzepakowy.

Sławek sprawdź , czy nie masz zapchanej pojemnościowo skrzynki priv. bo wiadomości do Ciebie nie wchodzą . ?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, gajowy napisał:

patent do usuwania wosku

wosk rozpuszcza się nieźle w benzenie, chloroformie, acetonie, trójchloroetylenie, czterochlorku węgla ja stosuję ksylen jeśli nie daje rady benzyna ekstrakcyjna. Na trudniejsze przypadki stosuję taki preparat w aerozolu stosowany du usuwania zanieczyszczeń z pianki poliuretanowej ( castorama) . Propolis jeszcze trudniej. Przed czyszczeniem wymrozić , wtedy łatwiej wykruszyć. 

Ogólnie trudna sprawa , szczególnie w przypadku grubej kapy bo rozpuści się wsiąknie i będzie gorzej. Przywyknąć , a z czasem się wykruszy - moja rada.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Xpand napisał:

i o jakie dokładnie delikatne powierzchnie chodzi,

  Szkło optyczne, którego nie mogę porysować mechanicznie... więc szorstkie zmywaki odpadają.

 

35 minut temu, manio napisał:

Przywyknąć , a z czasem się wykruszy

Pic polega na tym, że plama brudzi ubrania a kolorem nie odróżnia się zbyt od reszty kanapy. Już mam sweter i spodnie do czyszczenia- Wymrażanie- warto spróbować, na smołę działa nieźle.  No nic, będę kombinował. Ostrożnie co by z kawałkiem kapy nie usunąć...

Link to comment
Share on other sites

Ropą sprobuj ja tak kurtki robocze czyściłem przed praniem że smarów i wszystkiego. Pędzelkiem ropę potem wytrzeć i do pralki... Więc może i tu pomoże... Tyle że smar jest rozpuszczalny w topie, czy propolis? Nie mam pojecia:) najpierw spróbuj na ramce wypropolisowanej, potem na docelowym produkcie:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.