Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przygotowania do zimowli


Recommended Posts

Proszę o ,merytoryczne uwagi do moich działań planowanych i wykonanych:

1. Co zrobiłem:

- zakarmiłem około 9 l inwertu na rodzinę;

- w ulach odwirowałem miód, ale w rodniach zostawiłem wszystkie ramki z miodem poza skrajnymi

- zawiesiłem paski - 2 szt. TacTic na ul w najbardziej obleganych uliczkach, paski zawieszone pomiędzy 2 beleczkami;

- 1 raz odymiłem Apiwarolem.

2. Co planuję zrobić w terminie od 6 września do około 20 września:

- podać po 6-8 l inwertu w dawkach 2 l co 2 dni;

- mam trochę ramek z pierzgą - planuję wstawić po 1 do rodzin z małą ilością, na skraj gniazda;

- przenieść dolne korpusy na górę, na dole zostawić górne korpusy - i tutaj pytanie - zostawić w nich ramki czy zostawić puste? Za zostawieniem ramek przemawia ochrona przed motylicą, przeciw - czy nie zapleśnieje w nich pokarm, czy też może pszczoły przeniosą go do góry? Czy zostaną na górze czy może mogą zejść niżej???

3. W terminie od 6-7 września planuję co 3-4 dni dymić 5 razy Apiwarolem i w okolicy 30 września wyjąć pozostałości pasków.

4. Czy zrobić o okolicy październik - listopad jak nie będzie czerwiu kkrytego pojedyncze odymienie???

5. Ułożenie gniazda - zostawiam tyle ramek ile obsiadają pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

Lepiej w październiku ostatnie dymienie przeprowadzić. W 1 ulu zostawiłem za mało ramek patrząc jak obsiadają. Pewnie jak ja za dnia obserwujesz. Jak poszedłem wieczorem by je podkarmić z latarkę to ujrzałem cały czarny ul obsiadany przez pszczoły i pełne ramki pszczół. Dodałem im 1 ramkę suszu.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsza podstawowa zasada. Najpierw przed przystąpieniem do karmienia zimowego układamy gniazda wycofując stare ramki i uzupełniając ramki z pierzgą po bokach gniazda jeżeli oczywiście takie ramki zapasowe mamy i zmniejszamy ilość ramek w ulu do siły rodziny , a następnie przystępujemy do karmienia zimowego w czasie którego nie przestawiajmy ramek i tym bardziej całych korpusów.

Zaburzamy całą pracę pszczół  - bo one przecież najlepiej wiedzą jak sobie ułożyć zapasy na zimę. W czasie karmienia kłąb czerwiu będzie się stopniowo przesuwał do dołu a górę pszczoły wypełnią zapasami. A żeby ramki nie pleśniały trzeba zapewnić pszczołom dobrą wentylację w ulu i tu namawiam do zastosowania dennic siatkowych . A na motylicę najlepsze są powałki z płyty i dennice siatkowe  gdyż to tam ona najczęściej przebywa a w zimę motylica Ci nie ruszy ramek w ulu..

Pozdrawiam

Tadek

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wcale nie ma potrzeby wiedzieć jak ocenić teraz siłę rodziny pszczelej. Po prostu trzeba tylko wiedzieć, że w naszych warunkach klimatycznych nie mamożliwości, ażeby kula kłąbu zimowego pszczół miała większą średnicę niż 25 cm. czyli 10 cali i proste zostawiamy ramek 7 x szerokość woszczyny z przerwą ~ 4cm, to jest = ~28 cm. Teraz nie zwraca się uwagi czy pszczół jest dużo czy mało i tak zostanie ich tyle

 

Tadek ale jak początkujący pszczelarz ma ocenić siłę pszczół. Stare obumrą, nowe cały czas się wykluwają. Jak zaglądam w dzień pszczoła lotna jest w polu, w nocy okazuje się że ramek za mało.

 

tylko na ten kłąb zimowy nie większy niż natura przewidziała dla naszego rejonu. Czyli około 25 cm.

Link to comment
Share on other sites

Czy jak przełożę miodnię z ramkami na dół, a rodnię do góry to grozi to jakimiś negatywnymi skutkami? Oczywiście usunę kratę odgrodową. Czy zostawić na dole tyle ramek co na górze?

Czy przeniosą pokarm z dolnego korpusu na górę i czy kłąb pszczoły zostaną w górnym korpusie?

Link to comment
Share on other sites

Czy jak przełożę miodnię z ramkami na dół, a rodnię do góry to grozi to jakimiś negatywnymi skutkami? Oczywiście usunę kratę odgrodową. Czy zostawić na dole tyle ramek co na górze?

Czy przeniosą pokarm z dolnego korpusu na górę i czy kłąb pszczoły zostaną w górnym korpusie?

Już Ci pisałem żeby w trakcie karmienia zimowego nie przestawiać ramek i korpusów. Sorry bangin.gif A poza tym krata odgrodowa powinna być wyjęta już dawno po ostatnim miodobraniu. rolleyes.gif

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Co proponujesz? Zostawić je na zimę na 1 korpusie (dennice wysokie) i zabrać górne korpusy? Wtedy nie będzie ingerencji w gniazdo.

Opisz sytuację trochę bardziej szczegółowo. Bo tak to nawet nie wiem czy masz ule wielkopolskie czy 1/2 Dadant ? Bo piszesz o tym cztery posty wyżej .  A może takie i takie ? Nie wiemy tego a Ty wiesz tylko jakoś niejasno to napisałeś. Te ostatnie pytanie jakiego ula dotyczy wielkopolskiego czy 1/2 Dadant  - bo wtedy mogą być różne odpowiedzi w wielkopolskim standardowym można zostawić rodzinę na jednym korpusie natomiast w 1/2 Dadant nie można , bo tak jak Ci Bohtyn napisał kłąb zimowy ma maksymalnie 20- 25 cm średnicy i musi się pomieścić w wysokości ula + zapas pokarmu nad głową czyli minimumj 2 korpusy 1/2 Dadant albo trzy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Opisz sytuację trochę bardziej szczegółowo. Bo tak to nawet nie wiem czy masz ule wielkopolskie czy 1/2 Dadant ? Bo piszesz o tym cztery posty wyżej .  A może takie i takie ? Nie wiemy tego a Ty wiesz tylko jakoś niejasno to napisałeś. Te ostatnie pytanie jakiego ula dotyczy wielkopolskiego czy 1/2 Dadant  - bo wtedy mogą być różne odpowiedzi w wielkopolskim standardowym można zostawić rodzinę na jednym korpusie natomiast w 1/2 Dadant nie można , bo tak jak Ci Bohtyn napisał kłąb zimowy ma maksymalnie 20- 25 cm średnicy i musi się pomieścić w wysokości ula + zapas pokarmu nad głową czyli minimumj 2 korpusy 1/2 Dadant albo trzy.

Pozdrawiam

Tadek

Wielkopolskie i dadant 1/2.

Pytanie tyczyło wielkopolskich, dadant 1/2 zazimuję na 3 korpusach 1/2 - dolny pusty jako poduszka powietrzna.

I pytanie czy w wielkopolskich mogę zazimować na 1 korpusie? Planowałem na dwóch, ale w związku z Twoją sugestią by nie grzebać w ustawieniu zastanawiam się czy nie zrobić tak, że po prosu zabieram miodnię i zostawiam pszczoły na 1 korpusie. Dennice wysokie z 2 pajączkami otwartymi, powałka z 1 otwartym pajączkiem. Miodnia od rodni nadal jest oddzielona kratą.

Link to comment
Share on other sites

Do zimowli zostawiłem 8 ramek wielkopolskich w ulu. Ponieważ mam ule wlkp. 12 ramkowe w zabudowie ciepłej nasuwają mi się takie pytania:

1. Co w miejsce luki ( 4 brakujących ramek) - czy wszędzie dajecie zatwory ze słomy czy coś innego ? Tomek Miodek w swoich filmikach mówi, że nic nie daje i faktycznie pokazuje pustą przestrzeń w ulu.

2. Jak ułożyć te pozostałe w ulu 8 ramek - czy przesunąć je maksymalnie od wylotka w stronę ścianki tylnej czy raczej odwrotnie lub pozostawić maksymalnie wyśrodkowanie?

Jakie są wasze opinie?

 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Wielkopolskie i dadant 1/2.

Pytanie tyczyło wielkopolskich, dadant 1/2 zazimuję na 3 korpusach 1/2 - dolny pusty jako poduszka powietrzna.

I pytanie czy w wielkopolskich mogę zazimować na 1 korpusie? Planowałem na dwóch, ale w związku z Twoją sugestią by nie grzebać w ustawieniu zastanawiam się czy nie zrobić tak, że po prosu zabieram miodnie i zostawiam pszczoły na 1 korpusie. Dennice wysokie z 2 pajączkami otwartymi, powałka z 1 otwartym pajączkiem. Miodnia od rodni nadal jest oddzielona kratą.

Czyli masz dwa korpusy nie jeden jak piszesz -  jeden miodnia a  - drugi gniazdo , oddzielone kratą odgrodową poziomą , tylko wytłumacz mi po co Ci o tej porze roku krata odgrodowa w ulu ?? bo ja nie wiem . Poza tym karmienie już powinno dobiegać do końca , czy już zacząłeś karmić na zimę ??

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Do zimowli zostawiłem 8 ramek wielkopolskich w ulu. Ponieważ mam ule wlkp. 12 ramkowe w zabudowie ciepłej nasuwają mi się takie pytania:

1. Co w miejsce luki ( 4 brakujących ramek) - czy wszędzie dajecie zatwory ze słomy czy coś innego ? Tomek Miodek w swoich filmikach mówi, że nic nie daje i faktycznie pokazuje pustą przestrzeń w ulu.

2. Jak ułożyć te pozostałe w ulu 8 ramek - czy przesunąć je maksymalnie od wylotka w stronę ścianki tylnej czy raczej odwrotnie lub pozostawić maksymalnie wyśrodkowanie?

Jakie są wasze opinie?

 

Pozdrawiam

Waldek

Jeżeli masz ramki w ulu na zabudowę ciepłą i nie możesz przestawić korpusu na dennicy o 90 stopni , to raczej powinieneś ustawić je najbliżej wylotka a z tyłu zostawić wolną przestrzeń , ja nigdy nie praktykowałem innego ustawienia przy zabudowie ciepłej więc nie będę zabierał w tej sprawie głosu czy można inaczej. A w ogóle to jestem zwolennikiem ustawiania wszystkich ramek w ulu na zabudowę zimną przez cały rok bo pszczoły w naturalnym środowisku w dziupli budują tak plastry i widocznie tak jest bardziej naturalne dla nich , co nie znaczy że nie można robić inaczej w ulu . Obecnie mam wylotki otwarte na całą szerokość korpusu bo jest jeszcze ciepło i jest dużo pszczół.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz ramki w ulu na zabudowę ciepłą i nie możesz przestawić korpusu na dennicy o 90 stopni , to raczej powinieneś ustawić je najbliżej wylotka a z tyłu zostawić wolną przestrzeń , ja nigdy nie praktykowałem innego ustawienia przy zabudowie ciepłej więc nie będę zabierał w tej sprawie głosu czy można inaczej. A w ogóle to jestem zwolennikiem ustawiania wszystkich ramek w ulu na zabudowę zimną przez cały rok bo pszczoły w naturalnym środowisku w dziupli budują tak plastry i widocznie tak jest bardziej naturalne dla nich , co nie znaczy że nie można robić inaczej w ulu . Obecnie mam wylotki otwarte na całą szerokość korpusu bo jest jeszcze ciepło i jest dużo pszczół.

Pozdrawiam

Tadek

W zabudowie zimnej też zostawiasz wolne oba boki?

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie. Mam ule wielkopolskie 12-ramkowe, zabudowa zimna. Zostaje 7 - 8 ramek do zimowli. Czy gniazdo może być przy jednej ze ścian a z drugiej strony zatwór, czy też powinno być pośrodku z zatworami i ociepleniem po bokach. Jeszcze jedno, kiedy dać półkorpus pod gniazdo jako poduszkę powietrzną? Już, czy po zakarmieniu?

Link to comment
Share on other sites

Masz wylotki otwarte na całą szerokość, a rabunków nie ma o tej porze roku, do tego osy, trzmiele. Ja zostawiłem na 1-2 pszczoły.

U mnie trzmiel raczej się nie wgramoli przez wylotek, ostatnio płakałem ze śmiechu jak taki grubcio próbował wejść do ula :-)

Link to comment
Share on other sites

Masz wylotki otwarte na całą szerokość, a rabunków nie ma o tej porze roku, do tego osy, trzmiele. Ja zostawiłem na 1-2 pszczoły.

O tej porze wylotek na 1 czy 2 pszczoly to zdecydowanie za malo jeszcze te przez ostatnie dni temperatury pszczola z ula na ulu a nie w nim .

Link to comment
Share on other sites

Jak robisz odklad i podkarmiasz  sina rodzina ma za goraco jak jej zmiejszysz wylotek chyba ze dennica siatkowa ale to i tak zanim wejdzie do ula wracajaca pszczola to bedzie sie gromadzic na ulu .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.