Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ule korpusowe - centrowanie ramek do zimy


Recommended Posts

Czołem,

TYakie pytanie do znawców tematu zimowania na dwóch korpusach. JAk to wygląda u was z ustawianiem ramek w jednym korpusie względem drugiego. O co mi chodzi. Już tłumaczę. Jak wiemy ramki są różne, a jak nie są to pszczoły przykitują i ciężko je idealnie dosunąć, przez co "alejki" w jednym korpusie często się rozjeżdżają  względem tych w drugim korpusie. Jak do tej pory przy składaniu gniazda do zimy starałem się czyścić każdą ramkę tak aby ramki w jednym i drugim korpusie pokrywały się idealnie. No ale raz że jest to pracochłonne, a dwa że jak ramki przyjdą z odchyłką nawet o 1mm to po 5 ramkach już połowa gniazda jest przesunięta o 5 mm i to światło jest sporo zawężone i trzeba kombinować- trochę pocyganić. Jak to jest u was? przejmujecie się tym? oczywiście pytam pod katem zimowania - czy pszczoły sobie przejdą z jednego korpusu do drugiego bez problemu.  

Link to comment
Share on other sites

Robert nie zawracaj sobie głowy takimi różnicami w granicach od 1 do 5 mm . Ramki nigdy nie są jednakowo odbudowywane przez pszczoły i takie różnice przy układaniu gniazd na zimę  to normalka może być nawet przesuniecie i do pół grubości ramki i nie przeszkodzi to pszczołom jeżeli układasz ramki na początku sierpnia przed karmieniem zimowym i najważniejsze żeby ich później do zimy nie przestawiać , po zakarmieniu i nie zrywać mostków pomiędzy korpusami i dróg komunikacyjnych  , bo pszczoły sobie zespajają w ten sposób dwa korpusy w jedno gniazdo zimowe . A jak im przez grzebanie i układanie po swojemu w końcu września czy w październiku  poprzestawiasz ich zamysł urządzenia sobie gniazda , to wtedy zima mogą mieć problemy , bo poniszczysz ich pomysł i drogi komunikacyjne. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, hurriway napisał:

Czołem,

TYakie pytanie do znawców tematu zimowania na dwóch korpusach. JAk to wygląda u was z ustawianiem ramek w jednym korpusie względem drugiego. O co mi chodzi. Już tłumaczę. Jak wiemy ramki są różne, a jak nie są to pszczoły przykitują i ciężko je idealnie dosunąć, przez co "alejki" w jednym korpusie często się rozjeżdżają  względem tych w drugim korpusie. Jak do tej pory przy składaniu gniazda do zimy starałem się czyścić każdą ramkę tak aby ramki w jednym i drugim korpusie pokrywały się idealnie. No ale raz że jest to pracochłonne, a dwa że jak ramki przyjdą z odchyłką nawet o 1mm to po 5 ramkach już połowa gniazda jest przesunięta o 5 mm i to światło jest sporo zawężone i trzeba kombinować- trochę pocyganić. Jak to jest u was? przejmujecie się tym? oczywiście pytam pod katem zimowania - czy pszczoły sobie przejdą z jednego korpusu do drugiego bez problemu.  

A ja zastosuję metodę Liebiga tj. dolny pozostaje pełny a górny zwężę na 7 lub 8 ramek i zatwory ramkowe. O wiele miej roboty, a poza tym przy układaniu dolnych i gornych w tym okresie są straszne naloty. A tak, krótka operacja na górnym. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.