Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Teść wirował pierwszy miód w tym roku.

A w związku z tym, że u niego nie ma rzepaków (kaszuby) to miód kręci w terminie tak jak za dawnych dziejów - po Wigilii Świętego Jana (nie wiem czy to prawda. Dziadek mi opowiadał, że kiedyś zanim rzepaki były w Polsce to właśnie wtedy pierwszy miód opłacało się wybierać) 

Kolorek ładny, bardzo mi się podoba. Z czego on się orientuje jest to mieszanka mniszka, koniczyny, chabru, spadzi... 

Miodarka 3-ramkowa na korbkę. Dziadek też miał taką. Pamiętam czasy, jak na dwie miodarki się jechało przy miodobraniu, wtedy czuć było ten klimat miodobrania ;) 

 

 

 

4569ccbd7794.jpg

 

 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Krzychu said:

Druga sprawa to ciekawe zjawisko w pewnej rodzince. 

 

Takie "zjawisko" czesto widze na plastrach. Taki krag pszczol przyciąga moją uwagę gdy poszukuje matki.

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Beeman napisał:

Takie "zjawisko" czesto widze na plastrach. Taki krag pszczol przyciąga moją uwagę gdy poszukuje matki.

Bardzo dobre spostrzeżenie. 

Kilka tyg temu pozbawiłem tą rodzinkę matki, potem poczekałem tydzień na zerwanie matecznikow i wygryzienie się trochę czerwiu. A w związku, że byky to ramki warszawskie więc wycofałem je łącznie z czerwiem co został i pozostawiłem rodzinę w większości na węzie na korpusach. Podalem im wtedy matkę. Rodzina osierocona całkowicie. 

A dlatego, że dość agresywna to nie zaglądałem bo byłem pewny, że matka przyjęta jest. Niestety po 2 tyg okazało się, że nie ma żadnych jajeczek. Więc i nie ma matki. Tylko skąd młoda pszczoła? 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Beeman napisał:

Taki krag pszczol przyciąga moją uwagę gdy poszukuje matki.

ech, we wcześniejszym wpisie zrozumiałem, że gdy one poszukują matki ;) 

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem dlaczego ... ?
Dlaczego Teść nie kupi nowej nierdzewnej miodarki i cedzidła ... ?
Te stare z ubytkami w ocynku aż rażą mnie w oczy .
Miód  zawiera kilkanaście kwasów w swoim składzie .
W tym kilka reagujących z metalami .
Pamiętam swoje pierwsze w życiu miodobranie w podobnej miodarce .
Już po niezbyt długim czasie można było wyczuć w miodzie paskudny metaliczny  posmak.
Teoretycznie można wymalować ocynkowaną miodarkę lakierem spożywczym , ale to wyjście doraźne "na chwilę" .
Nowe cedzidło to koszt 2-3 słoików miodu .
Nie ma co oszczędzać na zdrowiu i wrażeniach smakowych konsumentów ...

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, Robi_Robson napisał:

Te stare z ubytkami w ocynku aż rażą mnie w oczy .

  Ja szukając miodarki ocynkowanych nie brałem nawet pod uwagę.  Choć na strychu na wsi stoi taka ocynkowana po dziadku i wg relacji brata który przejął tę miejscówkę, to nawet nie jest zardzewiała. Ja kupiłem w zeszłym roku taką niby kuwetę do odsklepiania ramek z ocynku i z niej ocynk już schodzi i widać małe rdzawe plamki. W miodarce mam kolanko z zaworem wykonane z aluminium i kombinuję jak się też tego pozbyć.

Link to comment
Share on other sites

59 minut temu, Robi_Robson napisał:

Nie rozumiem dlaczego ... ?
Dlaczego Teść nie kupi nowej nierdzewnej miodarki i cedzidła ... ?
Te stare z ubytkami w ocynku aż rażą mnie w oczy .
Miód  zawiera kilkanaście kwasów w swoim składzie .
W tym kilka reagujących z metalami .
Pamiętam swoje pierwsze w życiu miodobranie w podobnej miodarce .
Już po niezbyt długim czasie można było wyczuć w miodzie paskudny metaliczny  posmak.
Teoretycznie można wymalować ocynkowaną miodarkę lakierem spożywczym , ale to wyjście doraźne "na chwilę" .
Nowe cedzidło to koszt 2-3 słoików miodu .
Nie ma co oszczędzać na zdrowiu i wrażeniach smakowych konsumentów ...

 

On ma 8 rodzin produkcyjnych. Proponowałem mu swoją nierdzewkę diagonalną elektryczną 4 ramkową gdy już kupię sobie radialną na 30 ramek - mówi, że nie trzeba bo mu taka wystarczy. On głównie dla swojego użytku. 

Co ja będę mu tam na siłę wciskał... To jest swój świat. Ciężko przetłumaczyć. Tym bardziej, że to tamte strony ;) 

 

W każdym razie pamiętam lata dzieciństwa gdy właśnie na takim sprzęcie się pracowało. I pewnie całe polskie pszczelarstwo w tamtych czasach również.

Jak już wspomniałem, wtedy to było czuć ten klimat miodobrania.

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, gajowy napisał:

  Ja szukając miodarki ocynkowanych nie brałem nawet pod uwagę.  Choć na strychu na wsi stoi taka ocynkowana po dziadku i wg relacji brata który przejął tę miejscówkę, to nawet nie jest zardzewiała. Ja kupiłem w zeszłym roku taką niby kuwetę do odsklepiania ramek z ocynku i z niej ocynk już schodzi i widać małe rdzawe plamki. W miodarce mam kolanko z zaworem wykonane z aluminium i kombinuję jak się też tego pozbyć.

Niestety badania wykazały, że metale reagują z miodem. Już zdrowiej było kręcić miód w drewnianej miodarce ;) Dlatego teraz sprzedają sprzęt jedynie z nierdzewki i to nie jest z kaprysu czy estetyki a z higieny i bezpieczeństwa żywności. Chociaż moim zdaniem niekiedy jest przegięcie - bo po co komu drogi stojak nierdzewny pod odstojnik gdzie on nie ma prkatycznie kontaktu z miodem do spożycia? 

 

Niektórzy to nawet całe ściany malują lakierem przeznaczonym do kontaktu z żywnością... 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

Niektórzy to nawet całe ściany malują lakierem przeznaczonym do kontaktu z żywnością... 

  Być może w niektórych przypadkach takie są wymogi np sanepidu. Kiedyś mój znajomy otwierał bar, wspomniał coś o tym, przy przetwarzaniu określonych produktów spożywczych nawet fuga w kafelkach musi mieć jakieś atesty. A raczej nikt kotletem po ścianach nie szoruje (mam nadzieję)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czerwiąca Nieska 

 

c54fe63bb551.jpg

 

Na chwilę obecną 22 odkłady. Większość robione na początku czerwca. 

Niektóre dopiero niedawno przyjęły matkę. 

W 6 podałem mateczniki na wygryzieniu - nieska, Tydzień temu powinny być już wygryzione. W 4 podałem ramkę z młodym czerwiem i jajeczkami od Hinderhoffer, już odciągnięte mateczniki 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tłuściutka córka od hinderhofer 

 

bc12936812df.jpg

 

Nie wiem czy unasienniona bo jajeczek jeszcze nie widziałem. Ramkę z czerwiem podalem 2 lub 3 tyg temu.

Dziś musiałem wzmacniać odklady czerwiem. Przez późne przyjęcie i brak pożytku strasznie mizerne były niektóre, nie ma komu czerwiu wychować. 

 

Link to comment
Share on other sites

A znasz sposób na gazetę? 

Kupujesz gazetę. Musi być jakaś patriotyczna. Kładziesz na korpusie z matką. 

ItKLAke.jpg

 

One to czytają, i namawiają matkę, aby płodziła dzieci dla ojczyzny. 

0Uzj6IQ.png

 

Część pszczół ogłasza tęczową rewolucję, nocami niszczą patriotyczny przekaz, uważają, że larwy trutnia też mają prawo do budowania na nich mateczników... W ulu wybucha wojna i protesty... 

Wg5fdzs.jpg

 

Na koniec zbuntowane pszczoły opuszczają ojczyznę w kierunku zachodnim. Ale po jakimś czasie przebywania w królestwie, jakie sobie wymarzyły, wracają pokornie, a siostry przyjmują je otwartym gruczołem Nasonowa. 

Po tych wydarzeniach ul może być nawet silniejszy, niż przed całym przewrotem. 

qqoVoot.png

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, michal79 napisał:

A znasz sposób na gazetę? 

Kupujesz gazetę. Musi być jakaś patriotyczna. Kładziesz na korpusie z matką. 

ItKLAke.jpg

 

One to czytają, i namawiają matkę, aby płodziła dzieci dla ojczyzny. 

0Uzj6IQ.png

 

Część pszczół ogłasza tęczową rewolucję, nocami niszczą patriotyczny przekaz, uważają, że larwy trutnia też mają prawo do budowania na nich mateczników... W ulu wybucha wojna i protesty... 

Wg5fdzs.jpg

 

Na koniec zbuntowane pszczoły opuszczają ojczyznę w kierunku zachodnim. Ale po jakimś czasie przebywania w królestwie, jakie sobie wymarzyły, wracają pokornie, a siostry przyjmują je otwartym gruczołem Nasonowa. 

Po tych wydarzeniach ul może być nawet silniejszy, niż przed całym przewrotem. 

qqoVoot.png

 

 

Znam, skutecznie rok temu tak łączyłem. Tylko wtedy całe korpusy i pozwalałem pszczołom wybrać jedną z dwóch matek. Tutaj nie chcę żeby wybrały tą, której ja nie chcę więc na ten moment z jednej rodziny zasiliłem 7 odkładów po ramce czerwiu. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

Musi być jakaś patriotyczna

 

Aaa to dlatego tylko na tą gazetę w warszawiaku mu się dobrze przyjmowały łączenia....:

de1bcc999352.jpg

 

9dfd5f5a99f7.jpg

Edited by Krzychu
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

3 rodzinki z odkładów tegorocznych, z młodymi matkami zawiodły mnie. 

Wydaje mi się, że się nie rozwinęły wystarczająco. 

Pszczół tyle co na 5 ramkach 18tkach obsiadanych na czarno. Co daje mniej więcej jakieś 8 tys pszczoły o tej porze roku. 

Na Dolnym korpusie biednie z pokarmem. Na górnym od 5 do 6 ramek nabitego. Taka Kolonia pociągnie zimę czy stanowczo łączyć? 

 

Dolny korpus (i tu z pokarmem biednie) :

d645a7c9e0ed.jpg

 

Górny korpus (jakieś 8 kg licząc, że na ramce jest ponad 1,5 kg) :

 

57b99e84877c.jpg

 

Najmniej problemów było z matkami, które pszczoły sobie same wyhodowały. 

 

A ogólnie to fajnie byłoby mieć nabite wszędzie tak samo

https://naforum.zapodaj.net/images/348b63a80cee.jpg

:) 

 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Krzychu napisał:

Taka Kolonia pociągnie zimę czy stanowczo łączyć? 

 

Ciekawe jak czerwiły matki w lecie, może były jakieś problemy?( pogoda, pyłek, pozytek, brak miejsca itd...)

Zdrowe i nakarmione można zostawić, wiosną może gdzieś wyjdzie rodzina bez matki to się połączy.

Poniżej 5 ramek to się przeważnie łączy ale chodzi o te matki jakie są. PK

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, piotrpodhale napisał:

Ciekawe jak czerwiły matki w lecie, może były jakieś problemy?( pogoda, pyłek, pozytek, brak miejsca itd...)

Zdrowe i nakarmione można zostawić, wiosną może gdzieś wyjdzie rodzina bez matki to się połączy.

Poniżej 5 ramek to się przeważnie łączy ale chodzi o te matki jakie są. PK

 

Były. A mianowicie to dopiero za 3 lub 4 razem przyjmowały matkę, po czym przyszlo w sierpniu ochłodzenie i wyhamowanie w czerwieniu we wszystkich rodzinach więc pewnie i w odkladach również. 

Druga sprawa to regularne rabunki.

Zapasy nie odzwierciedlają tego ile ja im dałem pokarmu przez cały sezon... 

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Tadek11 napisał:

Jak zdrowe , to spoko można zostawić i wiosną jak pogoda pozwoli po oblocie skontrolować zapas ?

 

Wg mnie są w tym roku o dziwo zdrowe :)

Osyp warrozy na wkładach niski, po pierwszym dymieniu było jednak po 50 sztuk gdzie w tamtym roku po ostatnim dymieniu leciało po 200 

Wydaje mi się, że wczesne wyhamowanie w czerwieniu spowodowało przerwanie łańcucha rozmnażania varroa, a stara pszczoła zarażona już wymarla na polu 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.10.2021 o 17:42, Krzychu napisał:

Tymczasem w ogrodzie dwie pszczoły miodne wraz z dziką kuzynką zbierają już chyba tylko pyłek? Czy może jeszcze starają się o nektar? :)

Rozchodniki są nie tylko bardzo ładne , ale i miododajne

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tym razem nie z Warmii, a może właśnie z Warmii? 

A właściwie to z Warmii prosto na Pomorze, 14 rodzin pszczelich. 

Matki Krainki Nieski, Alpejki, Słowenki, Hinderhoffer, Sklenar, córki po hinderhoffer... 13 z białym opalitkiem, 1 z niebieskim. 

 

6b721dd69042.jpg

 

a28b528f79f1.jpg

 

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

Tym razem ...

 


O kurna .
Jaka fajna byłaby "kurna chata" ?
Pozwolisz , że zaśmiecę Ci temat ?
Może zainspiruje Cie do zmiany przeznaczenia busa

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.