Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

1 ha dla pszczół


Recommended Posts

3 godziny temu, mirek. napisał:

te chwasty na ilu korpusach gniazdo masz no i jakie bo A nie wiele mi mówi

 

Gniazdo 3x1/2 dadant  lub 1 1/2 Dadant 10R

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, mirek. napisał:

ja tak krainki agi 3 trzymam

bo to pewnie też bucchwasty ? Tylko tak dla niepoznaki inaczej nazwane. Z Krainą i krainką też ma niewiele wspólnego. To tylko marketing żeby pszczelarz miał złudzenie wyboru.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, manio napisał:

oza tym mam wyłącznie bucchwasty , a te jak powszechnie wiadomo rabują wszystko w okolicy

 

Tak jak mój sąsiad zza płotu co zarzeka się, że to krainki. A kolory żółto pomarańczowe. 

 

Po dzisiejszym wglądzie dochodzę do wniosku, że wszędzie będzie lepiej niż tu gdzie obecnie mam pszczoły. 

Wszędzie dobrobyt miodem płynący. 

Kolega 4 km ode mnie wybierał ostatnio i był zadowolony, w mieście 11 km dalej pszczelarz mówił w sklepie, że tyle miodu co w tym roku to nigdy nie miał a dalej zbierają. 

Nawet sąsiad z Buckfastami podobno do tej pory wirował a zaczął razem ze mną kręcić rzepak (chyba że nawet ramki z czerwiem) 

Nigdy nie kwitły łąki w okolicy tak jak w tym roku a objawiły się gatunki nie widziane od kilkudziesięciu lat jak Rzeżucha łąkowa, firletka poszarpana. Koniczyna biała kwitnie i pszczoły chętnie oblatują, dawno nie było tyle spadzi co po rzepaku... 

A u mnie? W nadstawkach może po 2-3 kg. W dwóch rodzinach może więcej. W innych sucho i tylko osłonowe ramki w gnieździe z miodem 

Czyli akurat u mnie nic się nie zmieniło. 

W rodzinach widać siłę, ale przepszczelenie daje o sobie znać. Więc u mnie tak jak zawsze. Rzepak a potem lipa lub lipa 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Turqs napisał:

Nie skorzystasz w sensie miodu z tej rośliny w odstojniku. Skorzystasz na rozwoju.

   U mnie plamy facelli które zakwitły nie dały miodu ale wstrzeliły się idealnie w dziurę pożytkową. Pszczoły latały na to chętnie, praktycznie każdy kwiat obsiadały. Może dzięki temu przed lipą (która wreszcie i na mojej wsi nielicznie kwitnie) nie poszły niektóre z nudy na drzewa?  Myślę, że gdyby te 1,5ha wzeszło i zakwitło, to zauważyłbym to w nadstawkach.

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Krzychu napisał:

Po dzisiejszym wglądzie dochodzę do wniosku, że wszędzie będzie lepiej niż tu gdzie obecnie mam pszczoły. 

Wszędzie dobrobyt miodem płynący. 

Kolega 4 km ode mnie wybierał ostatnio i był zadowolony, w mieście 11 km dalej pszczelarz mówił w sklepie, że tyle miodu co w tym roku to nigdy nie miał a dalej zbierają.

 

Krzychu za bardzo wierzysz innym w ich narrację ?. Jak mówią że mają dużo miodu to oznacza tylko to że mówią , a nie że  mają. To są dwa różne pojęcia. 

Bo jak mówią to słyszysz to na własne uszy ich narrację , ale czy mają ?  ?

 

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, Tadek11 napisał:

 

Krzychu za bardzo wierzysz innym w ich narrację ?. Jak mówią że mają dużo miodu to oznacza tylko to że mówią , a nie że  mają. To są dwa różne pojęcia. 

Bo jak mówią to słyszysz to na własne uszy ich narrację , ale czy mają ?  ?

 

 

I słucham i czytam ? chyba nie wątpisz w to co piszą uczestnicy naszego forum? ?? Niektórzy to nawet zniknęli miesiąc temu i się nie pojawiają, bo ciągle pewnie kręcą miód ? a ja to widzisz, najbardziej aktywny. Bo mało roboty ??

Link to comment
Share on other sites

38 minut temu, Krzychu napisał:

 

I słucham i czytam ? chyba nie wątpisz w to co piszą uczestnicy naszego forum? ?? Niektórzy to nawet zniknęli miesiąc temu i się nie pojawiają, bo ciągle pewnie kręcą miód ? a ja to widzisz, najbardziej aktywny. Bo mało roboty ??

Tak samo i ja też mam mało roboty i piszę coś tam czasami , i tylko zastanawiam się co pilniejsze do zrobienia  i na tym zastanawianiu tracę czas.

A wracając do tego co piszą uczestnicy forum , też piszą co chcą i różnie podchodzą do liczb  i niektórzy podchodzą ambicjonalnie i nie chcą żeby ich ktoś oceniał personalnie na forum pod tym katem i nie podają liczb z pasieki , a są nas u tacy specjaliści do przypinania komuś łatki , ale nie tylko u nas , tak jest wszędzie i to jest ludzka przypadłość , że u kogoś w cudzysłowie  "widzą źdźbło w oku a u siebie nie widza belki" 

U mnie generalnie też jak na razie słaby sezon pomimo że rzepak miałem to już prawie cały sprzedany , opóźnienie wegetacji roślin w tym roku na wiosnę zrobiło swoje i później flora nadrabiała czas i krótko kwitła , ale to też z zależności od regionu Polski , bo pewnie są regiony gdzie dobrze "polało" niektórym ?

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Tadek11 napisał:

Tak samo i ja też mam mało roboty i piszę coś tam czasami , i tylko zastanawiam się co pilniejsze do zrobienia  i na tym zastanawianiu tracę czas.

A wracając do tego co piszą uczestnicy forum , też piszą co chcą i różnie podchodzą do liczb  i niektórzy podchodzą ambicjonalnie i nie chcą żeby ich ktoś oceniał personalnie na forum pod tym katem i nie podają liczb z pasieki , a są nas u tacy specjaliści do przypinania komuś łatki , ale nie tylko u nas , tak jest wszędzie i to jest ludzka przypadłość , że u kogoś w cudzysłowie  "widzą źdźbło w oku a u siebie nie widza belki" 

U mnie generalnie też jak na razie słaby sezon pomimo że rzepak miałem to już prawie cały sprzedany , opóźnienie wegetacji roślin w tym roku na wiosnę zrobiło swoje i później flora nadrabiała czas i krótko kwitła , ale to też z zależności od regionu Polski , bo pewnie są regiony gdzie dobrze "polało" niektórym ?

 

No i u mnie tak samo w całości to wygląda.

rzepaku i wielokwiatu wiosennego nie wysprzedalem jeszcze. Bo jak się okazało, majac po 4 dyszki mam najdrożej :)A dużo i tak nie mam. 

A co do miodu tego co zdarzył się mi pierwszy raz przed lipą. 

Okazuje się, że wcale nie jest tak źle jak myślałem. Źle ważyłem w rękach korpusy.

Chyba ostatnio pary w łapie mi przyszło, że myślałem, że nic miodu nie ma ?

Nie było dwóch wiader tak jak myślałem.

Są aż 4 ?

Ale za to ciemno brunatny wchodzący lekko w zielonkawy kolor. 

Oceniam go jako nektarowo-spadziowy. Jak na dwie godzinki pracy to może być. 

 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Krzychu napisał:

Tak jak mój sąsiad zza płotu co zarzeka się, że to krainki. A kolory żółto pomarańczowe. 

O moje buce lepiej się maskują. Nie zobaczysz żadnego żółtego paska, nawet Elgony nie są tradycyjnie rude , tylko  zwykłe szare. Za ręki  Mistrza Polbarta mam wyłącznie "górskie" buce. Te naprawdę nie są bardziej plenne niż srainki, nie tworzą agresywnych rodzin i nie roją bez tołku jak srainki. Często się zdarza cicha wymiana , ale tylko w ulach korpusowych . Nawet jak wpadną w szał rojowy to po 2-3 mateczniki na ramce , a nie 20.  Szybko zdominują okolicę bo s105 ma ze 3 razy więcej trutni  niż inne linie . Nie po co im tyle , ale tak jest w każdej rodzinie i niemal do końca sezonu.

Link to comment
Share on other sites

https://photos.app.goo.gl/URyzxZGEZ8z5CpJu7

 

Ta miejscówka to troszkę laski piaski i karaski. Dużo lasów iglastych i mieszanych. Pola to głównie zboża, które często są mocno zachwaszczone chabrem. W promieniu 600 m od lokalizacji kilka małych poletek tj na zdjęciach, ugory z różnymi kwitnącymi kwiatami. 1 km od pasieki kilkanaście jak nie kilkadziesiąt ha bobiku (? Nie jestem pewny czy to Bobik, na zdjęciach widać.) 

No i 2,5 km od pasieki całe żółte pole gorczycy na którym słychać szum pszczół. 

2 km od lokalizacji jest również pasieka 12 pni. 

 

Naliczyłem 7 lip :). 

Oczywiście widać również przekwitnięte rzepaki, sady owocowe. 

 

Pożytki są jak widać mocno uzależnione od rolników. Jest tu dużo małych rolników, którzy sieją różne poplony. Więc co roku gorczyca może być w innym miejscu, a podobno i facelię też tu sieją niektórzy. 

Zastanawiam się jeszcze jak jest ze spadzią z tego lasu typowo iglastego. 

 

Za rok zobaczymy czego warta jest ta miejscówka. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Tikcop napisał:

. Dowiedz się kiedy i ile razy konkurent wiruje.

A czy powie Ci prawdę ? ? Jak konkurent to ma prawo do zmyłki i wprowadzenie innego konkurenta w maliny dezinformacją  , sam pisałeś żeby więcej myśleć a nie wierzyć innym na słowo. ? 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.07.2021 o 16:46, manio napisał:

Poza tym mam wyłącznie bucchwasty ,

Jaką linię byś proponował BF. Młody który odbierał ode mnie rójki i 3 rodziny hoduje BF KB.Namawia mnie, że mniej roboty i mniej rojliwe. Jak coś mi zostanie do wiosny to myślę właśnie o BF.  

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.07.2021 o 16:46, manio napisał:

Poza tym mam wyłącznie bucchwasty ,

Jaką linię byś proponował BF. Młody który odbierał ode mnie rójki i 3 rodziny hoduje BF KB.Namawia mnie, że mniej roboty i mniej rojliwe. Jak coś mi zostanie do wiosny to myślę właśnie o BF.  

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.07.2021 o 16:46, manio napisał:

Poza tym mam wyłącznie bucchwasty ,

Jaką linię byś proponował BF. Młody który odbierał ode mnie rójki i 3 rodziny hoduje BF KB.Namawia mnie, że mniej roboty i mniej rojliwe. Jak coś mi zostanie do wiosny to myślę właśnie o BF.  

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Tadek11 napisał:

A czy powie Ci prawdę ? ? Jak konkurent to ma prawo do zmyłki i wprowadzenie innego konkurenta w maliny dezinformacją  , sam pisałeś żeby więcej myśleć a nie wierzyć innym na słowo. ? 

Sąsiedzi powiedzą

Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.07.2021 o 16:46, manio napisał:

Poza tym mam wyłącznie bucchwasty

Jaką linię proponujesz BF. Młody ktory odbierał ode mnie rójki i 3 rodziny, hoduje BF KB. Namawia mnie właśnie na BF, że mniej roboty i mniej rojliwe. Jak mi coś zostanie do wiosny to myślę ze 2 odkłady właśnie BF.

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

Tak się zastanawiam co z tymi silnymi rodzinami po lipie zrobić, jak więcej rodzin się już nie chce. 

Zdjęcie z dziś 4rano 17stopni i siąpiący deszcz, dennice otwarte ?

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, mirek. napisał:

ta rodzina jest na gnieździe 2 razy pełny wielkopolski?

 

Tak plus dwie nadstawki, te niższe to też Wielkopolski ale 12ramkowy.

Edited by Rafall
Link to comment
Share on other sites

Dziś rozmawiałem z właścicielem gruntu, gdzie postawię pasiekę to mówił mi o 4ha facelii niedaleko. I to, że ktoś tam z wędrowną przywędrował. 

W dodatku prócz 1ha do poplonu ma do zagospodarowania jeszcze dwie łąki, razem jakieś 70 arów, i tam może coś na dłużej czyli mieszankę jakiś wieloletnich roślin. Dużo rolników ze zróżnicowanymi uprawami. 

Może pomimo braku lip nie jest tam tak źle 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.