Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pasieka kaisershozee


Recommended Posts

Cześć wszystkim
Piszę w podobnym temacie jak kolega który założył post.
Również zakupiłem 2 odkłady (2 tygodnie temu) z tym że 6 ramkowe wielkopolskie z tegoroczną unasienioną matką (jeden bukfast i jedna krainka)- jako laik nie znający bazy przeżytkowej na swoim terenie chciałem mieć silną rodzinę, którą łatwiej będzie mi doprowadzić do zimy, zabudowa ciepła. Nie ukrywam że przez całą zimę czytałem fora i Ostrowską od deski do deski z dwa razy, do tego sporo oglądałem na YouTube "Pasieki na bradzie", Pasieki Marcyś, Ciach, Kwaska, Probiez Motowęza itd. 

Ustawiłem ule na pasieczysku i dałem pszczołom 2 dni żeby się obleciały, po dwóch dniach zrobiłem przegląd znalazłem i oznakowałem matki (nie było łatwo ;)). Nie ukrywam że odkłady duże ale sprzedający nie zadbał o ramki osłonowe. Moim zdaniem zrobił zsyp z pszczoły lotnej wrzucił po 2 ramki nakropu prawie bez pyłku i pierzgi, wsadził 3 ramki suszu i jedną ramkę pszczoły na wygryzieniu, matki pewnie poddał chwilę przed moim przyjazdem, gdyż podczas pierwszego przeglądu praktycznie nie było jaj(lub nie potrafiłem ich wypatrzeć). Wrzuciłem do ula dwie dodatkowe ramki z węzą z przodu i z tyłu (do środka nie dawałem gdyż były 3 ramki suszu). Dałem im po 0,5l syropu 1:1 żeby rozczerwić matki, wzięły praktycznie w jeden dzień. Na kolejny dałem po połówce(0,5kg na ul) ciasta też wszamały w 3 dni, dałem znów po połówce na ul i ku mojemu zdziwieniu już nie wzięły- leży sobie na ramkach. Zdziwiło mnie to ale nie chciałem zbyt często zaglądać - pomyślałem może mają jakiś pożytek. Objechałem więc na rowerze cało okolicę w sobotę i powiem szczerze nie za bardzo mają skąd brać (akacja już dawno przekwitła), lipy jak na lekarstwo kilka drzew, koniczyna biała jest ale bez szału trochę polniaków na miedzach i tyle. Postanowiłem więc zajrzeć do uli wczoraj (15 dni po postawieniu na pasiece).

Ku mojemu zdziwieniu 4 ramki (suszu - jak myślałem ;)) od sprzedającego całe dwustronnie z czerwiem zasklepionym od belki do belki- całę serio... max 2cm miodu na górze - po kolorze myślę ze mają  15-17 dni.
Ramki z nakropem(dwie osłonowe) całe zaczerwione również max 2cm miodu na górze, od strony gniazda zasklepione, jednak widać że niedawno 11-12 dzień. od drugiej strony larwy w różnym wieku.
Dwie ramki węzy którą dałem (tył/przód) całe nadrobione i zalane nakropem 5cm miodu u góry...
W całym ulu bardzo mało pierzgi i pyłku łączniem może po pół ramki... Ale noszą skądś intensywnie na bieżące potrzeby(nie wiem z czego wychowują te larwy - odemnie dostały tylko ciasto inwert).
Dorzuciłem im więc znów po dwie ramki z węzą tył/przód żeby nadrobiły i miały gdzie składować nakrop - nie chcę dawać w środek gdyż gniazdo ma 6 ramek z czerwiem z czego młody  czerw jest na zewnętrznych ramkach oddalonych od siebie o te 6 ramek. Skoro matka tak zaczerwiła znaczy że są w stanie go ogrzać 6 ramek- nie wiem czy ogarną 8 (wiem jest ciepło nie powinno być problemu), ale laik jestem wolę nie ryzykować. Poza tym ramki w środku gniazda matka będzie chciała czerwić.
Pierwsze pytanie ;)
Czy ramki z czerwiem niezasklepionym przełożyć do środka gniazda a te z środka z zasklepem 15-17 dni dać na zewnątrz? Czy zostawić jak jest.
Drugie pytanie ;)

Jest początek lipca w połowie lipca będę miał pszczoły z 6 ramek, czyli obsiądą 12 ramek (tak gdzieś wyczytałem),a nie wiem ile pożyją te co są w ulu, czy dać im pół nadstawkę?
Trzecie pytanie ;)

To są pszczoły "lipcowe" do zimy powinny iść sierpniowe (przyjmuję że za chwilę nie będzie już w mojej okolicy żadnego pożytku). Te co teraz się wygryzą (będzie ich sporo) zjedzą zapasy a nie ma ich dużo... Miód to nie problem dokarmię, ale co z pyłkiem/ pierzgą dają radę na zimę nazbierać w sierpniu?
Czwarte pytanie ;)

Czy warto teraz jakoś ograniczać matki w czerwieniu?
Piąte pytanie ;)
Skąd one noszą ten nektar i pyłek (żółty i pomarańczowy)? Co teraz kwitnie oprócz lipy i koniczyny?
Z góry dziękuję za odpowiedz.


 




 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zachęcam Cię do założenia własnego tematu.

 

Cytat

Pierwsze pytanie ;)
Czy ramki z czerwiem niezasklepionym przełożyć do środka gniazda a te z środka z zasklepem 15-17 dni dać na zewnątrz? Czy zostawić jak jest.

Jeśli nie masz pewności co zrobić, to ja bym nie tasował, bo w środku mogą mieć więcej czerwiu, a na bokach mniej.

 

Cytat

Jest początek lipca w połowie lipca będę miał pszczoły z 6 ramek, czyli obsiądą 12 ramek (tak gdzieś wyczytałem),a nie wiem ile pożyją te co są w ulu, czy dać im pół nadstawkę?
Trzecie pytanie

Generalnie ja często buduję pszczoły do góry, ale nie wiem co Tobie poradzić, może najpierw daj im zająć 10 ramek wielkopolskich, a potem daj nadstawkę?

 

Cytat

Trzecie pytanie ;)

To są pszczoły "lipcowe" do zimy powinny iść sierpniowe (przyjmuję że za chwilę nie będzie już w mojej okolicy żadnego pożytku). Te co teraz się wygryzą (będzie ich sporo) zjedzą zapasy a nie ma ich dużo... Miód to nie problem dokarmię, ale co z pyłkiem/ pierzgą dają radę na zimę nazbierać w sierpniu?

Do kłębu zimowego wejdzie pewnie mix lipcowych, sierpniowych i wrześniowych też. Najwięcej przypuszczalnie będzie od sierpnia do ~10 września. Pamiętaj o zwalczaniu warrozy, to bardzo ważne.

 

Cytat

Czwarte pytanie ;)

Czy warto teraz jakoś ograniczać matki w czerwieniu?

Moim zdaniem absolutnie nie, pszczoły mają być silne, aby dobrze przezimowały i przyniosły miodu wiosennego.

 

Cytat

Skąd one noszą ten nektar i pyłek (żółty i pomarańczowy)? Co teraz kwitnie oprócz lipy i koniczyny?
Z góry dziękuję za odpowiedz.

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ale jest u nas kolega, który bardzo dobrze zna się na roślinach, jego nick Quidam.

 

PS

Gratuluję oznakowania matki, masz zadatki na dobrego pszczelarza :) Jeżeli chodzi o kanały pszczelarskie, to dwóch ostatnich bym unikał, a szczególnie czwartego, ale to tylko moja opinia.

Link to comment
Share on other sites

Kolego zadbaj o ramki z weza i aby miały min 5 kg cukru.  I daj im spokuj a przemeblowaniami w rodzinie głowy sobie nie zawracaj. One dobrze wiedza gdzie i co ma być w gnieździe. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.