Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kolorystyka i rasy pszczół


Recommended Posts

Niby podstawowa kwestia. Ale brakuje mi trochę szczegółów. Czy głównym miejscem, po jakim oceniamy kolor pszczoły, są tergity, czy tułów też? Czy z wiekiem wszystkie pszczoły stają się czarne i bezwłose?

Czy są jakieś wariacje odnośnie koloru owłosienia? Macie może jakąś wiedzę na ten temat? 

Przykładowo: 

 

Podobno córki AMM norweskiej. Jak dla mnie lekko rude.

Di3lYJr.png 

 

Pszczoły od Krzycha. Chowają głowy, bo to pierwszy w ich życiu kontakt z podkurzaczem :P (ciemniejsze niż powyżej - czy to różne aparaty w telefonach??)

GUsxdVd.png

 

A tu - cóż, dobrze że nie szczekają, taki lot godowy matka miała... Pochodzenie tej rodziny to geny lokalne z okolic Iławy (stamtąd babcia), w następnym sezonie skrzyżowane z tym, co latało pod Kampinosem. Żółtego nabrały właśnie w tym drugim miejscu. Tak to działa strefa zachowawcza ;)

6wAMhvB.png

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

"Prawdziwe" pszczoły , jak pisze Robert spływają z plastra jak woda. To nie są "prawdziwe dzikuski" tylko ucywilizowane w hodowli dublerki . Spływają z plastra po to by zaraz zajść pszczelarza od tyłu i pogonić go po pasiece z zestawem śmiesznych ruchów. Nie ominą żadnej nieszczelności czy miejsc przylegającego ubrania lub luźnej nogawki żeby dojść do nabiału. Jak która użądli to zaraz trzy siostry walą w to samo miejsce żeby mocniej bolało , torturują planowo nie po omacku jak współczesne platfusy. Wydzielają przy tym specyficzny , ostry , kwaśny zapach , który pobudza wszystkie rodziny w pasiece.  Poruszenie można zauważyć jak walą na oślep w siatkę kapelusza. Mało który adept pszczelarstwa wytrzymuje nerwowo i nie ucieka ze słowami na k na ustach.

Kolor pszczół zmienia się cyklicznie i nie wiem czy to wynika z aktualnie używanej spermy ( choć ponoć ta jest wymieszana ?) czy od pory roku. Teraz jakby ciemniejsze dominują. Różnią się nie tylko kolorem odwłoka , ale i korpusu. Łysieją chyba wszystkie , na starość lub z choroby.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.07.2021 o 22:19, manio napisał:

Spływają z plastra po to by zaraz zajść pszczelarza od tyłu i pogonić go po pasiece z zestawem śmiesznych ruchów.

  Miałem takie. Choć ul był pełen, wyjmowało się w czasie przeglądu gołą ramkę, pszczoły zostawały na dnie ula. Po chwili następował atak na kapelusz. Wyglądało to jak w atak rakietami lub lotniczy przez pikujące samoloty w grze komputerowej lub filmie wojennym. W tym czasie, co część rodziny atakowała kapelusz uderzając w siatkę przed oczami, reszta łaziła po mnie szukając możliwie cienkiego miejsca, by wbić żądła. Raz wlazły mi do kieszeni w spodniach i cięły przez ten podszewkowy cienki materiał, cieńszy niż reszta jeansów.  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 13.07.2021 o 21:54, Robi_Robson napisał:

Dobrze, że nie spływają z plastra , tylko chcą pozować ;)

 

Akurat ta rodzina jako jedyna chyba ze wszystkich przeze mnie posiadanych, chciała mi spływać z plastra w zeszłym roku. Odwróciłem plaster do góry nogami i chwilę poczekałem. Uspokoiły się. I dobrze, bo potrzebowałem znaleźć matkę. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.