Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zwężanie wylotków po żniwach na okolicznych polach


Recommended Posts

Witam,

żniwa zbiegają się z podkarmianiem oraz późniejszym zakarmianiem, a więc i potrzebą wzmożonej wentylacji w ulach. Z drugiej strony jak wiadomo wraz ze żniwami myszy pchają się w każdy otwór, jaki mają w zasięgu swojego wzroku. Jestem "świeżym" pszczelarzem i aż mnie serce boli, jak w te upały miałbym zwężać im wylotek widząc jak często wentylatory pracują u wylotka pomimo uniesionego daszka...

Proszę o radę bardziej doświadczonych. A może póki co poradzą sobie z ewentualną myszą, a wylotek zwęzić dopiero, jak przyjdą chłody i pszczoły zaczną powoli budować kłąb? Kiedy już pokarm będzie odparowany i w ulu ilość wydzielanej wilgoci znacznie spadnie?

Z góry dziękuję za merytoryczne rady i pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Mysz zagraża pszczołom gdy są w kłębie. Teraz mysz nawet się nie odważy spróbować. Poza tym spokojnie myszy nadal mają dostatek pożywienia. 
Zwężanie teraz wylotów ma za zadanie zapobiegać ew rabunkom w słabszych rodzinach, silne sobie poradzą.   

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
21 minut temu, krzysiek5000 napisał:

Witam , mam pytanie dotyczące zwężania wylotków,czy możę być  wylotek zwężony tylko do jednej pszczoły podczas okresu dokarmiania zimowego , czy nie taki wylotek nie jest za mały pozdrawiam 

Moim zdaniem zbyt ciasno. Stara szkoła mówi ile ramek w ulu tyle centymetrów szeroko wlot do ula.

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, krzysiek5000 napisał:

Witam , mam pytanie dotyczące zwężania wylotków,czy możę być  wylotek zwężony tylko do jednej pszczoły podczas okresu dokarmiania zimowego , czy nie taki wylotek nie jest za mały pozdrawiam 

 

Witaj, ja na okres karmienia we wszystkich rodzinach mam zwężone wylotki na szerokość minimum 2 cm, maks 4 cm. Nie widzę skutków ubocznych o tej porze roku, pszczoły na pożytek już nie latają więc nie potrzebuję dużego. Pyłku dla siebie nazbierają i tak nawet przez ten mały. Bez obaw. Na karmienie lepiej zwęzić. Jak nie zwężałem to zawsze miałem problem z rabunkami.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, gajowy napisał:

Ja zawęziłem tylko odkładom. Założyłem że silne rodziny nie dadzą się i tak rabować.

Zależy kiedy robiłeś te odkłady ? Jak tydzień temu to trzeba zamknąć ? Oczywiście piszę to trochę humorystycznie ale jak nie tydzień temu , to po co trzymać taką rodzinę którą rabują inne rodziny w sierpniu w trakcie karmienia. To wina pszczelarza bo powinien je przed karmieniem połączyć z inną tworząc jedna silniejsza rodzinę która wtedy na pewni nie da sie rabować , albo wina dziurawego ula , gdzie syrop wycieka szparami w podłodze na ziemię i pszczoły zlatują się z całej pasieki na wyżerkę to też wina pszczelarza że taki ul eksploatuje  , albo głodzi pszczoły jeszcze przed okresem karmienia i te wygłodniałe pszczoły węszą wszędzie szukając ratunku dla siebie , bo już skończył się żelazny zapas w ulu i wielki głód , też wina pszczelarza.  Jak pszczoły mają cały czas w lecie  zapas 4 - 5 kg w ulu to nie są skore do włażenia w każdą dziurę z głodu.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Tadek11 napisał:

Oczywiście piszę to trochę humorystycznie ale jak nie tydzień temu , to po co trzymać taką rodzinę którą rabują inne rodziny w sierpniu w trakcie karmienia.

   Te odkłady zrobiłem tylko by mieć nowe matki. Nie planuję powiększać pasieki. Odkład będzie połączony z rodziną która ma słabą/starą matkę...

Link to comment
Share on other sites

No trochę może mojej winy jest kilka powodów nie zbyt silne rodziny , pokarm mają bo pod koniec lipca podkarmiałem je rozwojowo, dostały Ok 5 l syropku1:1 , czasem prowokowałem podczas przeglądu jak zostawiłem ramkę z pokarmem i był rabunek, to co mówicie ze  2 na 4 cm wylotek będzie optymalny , dzięki za info pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Tadek11 napisał:

albo głodzi pszczoły jeszcze przed okresem karmienia i te wygłodniałe pszczoły węszą wszędzie szukając ratunku dla siebie , bo już skończył się żelazny zapas w ulu i wielki głód , też wina pszczelarza. 

o właśnie, jak sąsiad głodzi to najgorzej

 

19 godzin temu, Tadek11 napisał:

Zależy kiedy robiłeś te odkłady ?

U mnie odkłady czerwcowe tworzą teraz najsilniejsze rodziny. Matki same odhodowały sobie

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Spróbował, który nie jeść przez tydzień a potem drwa porąbać ze dwie godziny? 

Jak w gnieździe zostało co jedzenia a struktura wiekowa rodziny nie zaburzona durną izolacją matki wcześniej tak i pszczoły nie padną! I to bez pasienia! Portfeli sprzedawców jedzenia przede wszystkim. Żwawe własne rodziny okolicznych do tego nie wytną, chyba, że tamte byle co a ule jak sita dziurawe (wylotki sierpniową porą lepiej pozwężać oczywiście ale bez przesady) ale to już wina właściciela, że wytną bo do tego dopuścił swą ignorancją pszczelej natury a nie sąsiadów. Rozwojowo w lipcu to se można warozy nahodować a nie pszczół bo te nie dożyją nawet do nowego roku.

Film będzie dostępny publiczności dopiero jutro. Nagrany 30 sierpnia 2022. Ramka po ramce (patrz opis pod filmem) ile własna z 2021 roku matka z nalotem do byłej już jasnej miodni, z minimalnym wianem, ukręciła. Jesienią podobnież nie czerwi w jasnych plastrach. Jasne, akurat! W górnej fabryka z młodziutką, z końca sierpnia matką w roli głównej, dopiero zaczyna się nakręcać. To pokażę później jak będzie bardziej widowiskowo. W kwestii światopoglądowej to każdy dostał od Boga wolną wolę i coś rozumu. Przytomniejszy pomnoży a patałach przetraci czy zaniedba. O tym przecież jest przypowieść o talentach! A co do wyrzutu pana do tępego i gnuśnego sługi, że mógł oddać bankierowi a nie kopcować w ziemi, to i prosta recepta jak się nie znasz to szukasz do skutku kogoś kto się zna a wtedy kopiuj i wklej. Trza umieć czytać między wierszami. Tego też mnie nauczyli na studiach 25 lat temu. A nie pamięciówki. Co do pszczół to se wynalazłem dra G. Liebiga. I co, że Niemiec, ale się zna na rzeczy a to najważniejsze było, że się zna. Oczywiście jego metody działają u mnie bez zarzutu i to kilkaset km na wschód od niego i w zupełnie innych warunkach pożytkowych czy klimatycznych.

 

 

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.