Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

żmijowiec zwyczajny - rozmnażanie


Recommended Posts

 

Mam pytanie- czy ktoś z Was rozmnażał żmijowca zwyczajnego? Zainteresowałem się ta rośliną bo widzę , że nieźle rośnie na jałowych piaskach, nawet w okolicy mojej pasieki, niestety już po za zasięgiem mych pszczół. Chcę tej rośliny trochę namnożyć na bezdrożach koło mojej działki. Literatura podaje że można sadzonkami lub przez siew wiosną no gruntu. Natomiast chętnie usłyszę rady kogoś kto to robił, np.: jak zbierał nasiona i kiedy.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nasiona wytrząchałem z ciętych łodyg (nigdy wszystkie na niej nie są dojrzałe na raz) na białą płachtę materiału, dobrze jest założyć grube rękawice ?

Siałem punktowo na nieużytkach ważne aby spadły na gołą glebę. Gdyby je jeszcze odrobinę przysypać byłoby idealnie, mi brakowało czasu.

Siałem późną jesienią albo za przedwiośniu. Ważne po siewie aby w przyrodzie było dużo wilgoci do wschodów nasion. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Rafall napisał:

Nasiona wytrząchałem z ciętych łodyg (nigdy wszystkie na niej nie są dojrzałe na raz) na białą płachtę materiału, dobrze jest założyć grube rękawice

 Wczoraj, zbierając nasiona pierwszy raz zauważyłem właśnie, ze nie wszystkie są dojrzałe. Tak jak kolejne kwiaty się rozwijają, tak i dojrzewają po kolei. Podobnie jak u facelii. Czy te nie w pełni dojrzałe "dojdą" w czasie suszenia?

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Siałem bezpośrednio na nieużytkach, szedłem raczej na ilość. Nie weryfikowałem czy mniej dojrzałe nasiona wschodzą czy nie. Na pewno warto go siać, jak już wykiełkuje radzi sobie na suchych jałowych glebach tam gdzie nic innego nie daje rady. Kwitnie niezawodnie i sam się później rozsiewa. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.