Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zimowanie


Recommended Posts

Czesc Piotr. Mam nadzieje ze nie dostaniesz 10 recept na zimowanie.  Nie mam ula wielkopolskiego ale pewnie pomocne bedzie jak napiszesz jaka moc rodziny, rodzaj pszczoly, lokalizacje (Lubelskie) itd.  Moja recepta na dobra zimowle to wasko a wysoko. Powodzenia 

Link to comment
Share on other sites

Witaj na forum. U siebie ule produkcyjne na ramce 18-nastce mam na zabudowę ciepłą, bo tak mi łatwiej wyciągać ramki z uli i tym się kierowałem przy ich budowie. Ule odkładowe (mniej ramek jak w ulu produkcyjnym) na ramce wielkopolskiej mam na zabudowę zimną, bo tak są węższe i więcej wejdzie na legar oraz cała konstrukcja jest bardziej stabilna (szerokość legarów), ale gorzej mi wyciągać ramki. Zatem 18-nastki produkcyjne z osiatkowaną dennicą zimuje na zabudowie ciepłej, a odkładowe na wielkopolskiej, ze sporą wentylacją w dennicy, zimuje na zabudowie zimnej. Ja bym się nie przejmował zbytnio układem ramek, ale zwrócił uwagę na zwalczenie warrozy, bo to jest podstawa dobrej zimowli. Potem idzie siła rodziny i ilość pokarmu. Czy zwalczałeś już warrozę, ewentualnie czy masz to w planach i jakich środków chcesz używać?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, piotrwnuk napisał:

Witam jestem początkującym mam pytanie w jakim układzie ramek ul korpusowy wielkopolskie najlepiej zimować

Moim zdaniem zimuj tak jak masz teraz na ciepło czy zimno pszczoły odpowiednio ułożą sobie gniazdo, jeśli dasz im szansę i czas na to - czytaj nie zmieniaj im układu gniazda.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, piotrwnuk napisał:

Układ zimny to ramki prostopadle do wylotka czy równolegle bo się pogubiłem

To ABC pszczelarstwa miłej lektury. ?

https://www.agroswiat.pl/abc-pszczelarza.html

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1783-zmiana-zabudowy-ula/

Pozdrawiam

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, piotrwnuk napisał:

Dzięki za rady i dobry humor jednak. Jak jest takie forum to czy muszę budować mleczarnię żeby wypić szklankę mleka to odnośnie porady od Tadek 11 że

A chcesz szklankę mleka z kartonika czy prosto od krowy? Jak od krowy to musisz wiedzieć jak ja utrzymać. A mleczarnia to w kolejnych latach :D

Edited by Turqs
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, piotrwnuk napisał:

Dzięki za rady i dobry humor jednak. Jak jest takie forum to czy muszę budować mleczarnię żeby wypić szklankę mleka to odnośnie porady od Tadek 11 że

Nie musisz też mieć pszczół żeby zjeść słoik miodu... To o co zapytałeś to takie podstawy podstaw.

Jak mawiał kiedyś jeden z moich wykładowców " poziom dna i wodorostów..."

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, piotrwnuk napisał:

Dzięki za rady i dobry humor jednak. Jak jest takie forum to czy muszę budować mleczarnię żeby wypić szklankę mleka to odnośnie porady od Tadek 11 że

 

Nie Piotr nie musisz kupować mleczarni  tak samo jak i pasieki żeby pojeść miodu , podałem Ci lekturę dla początkującego pszczelarza gdzie zapewne są opisane sposoby układania ramek w ulu i to jest ABC pszczelarza tak jak nauka alfabetu w szkole i drugi odnośnik temat dyskusji na naszym forum w sprawie  różnic pomiędzy tymi sposobami czyli prostopadłym i równoległym , żebyś wyrobił sobie własną opinię o co chodzi. Bo chodzi o zrozumienie tematu a nie o jakieś tam złośliwości jak pewnie sobie kombinujesz , pszczelarz zanim się weźmie za pszczoły powinien coś poczytać z książek pszczelarskich , a nie uczyć się podstaw pszczelarstwa na forum czy Facebooku.

Uważam że podany przez zemnie temat z naszego forum https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1783-zmiana-zabudowy-ula/ pozwoli Ci zrozumieć jaka jest różnica  pomiędzy układem prostopadłym a równoległym w stosunku do wylotka.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Krzychu napisał:

 

A nawet nie trzeba mieć pszczół żeby opłacalnie go sprzedawać :(

Niektórzy pszczół nie mają, a miód sprzedają taniej niż pszczelarze i zarabiają na nim więcej niż pszczelarze .

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Krzychu napisał:

 

A nawet nie trzeba mieć pszczół żeby opłacalnie go sprzedawać :(

Niestety taki mamy obecnie świat że producent bardzo często zarabia znacznie mniej niż, byle jaki handlarz. Dotyczy to także dużych zakładów produkcyjnych ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.