Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Prośba początkującego o ocenę gniazd (ew. czy konieczne jest podjęcie interwencji)


Recommended Posts

Witam,

właśnie dokonałem przeglądu swoich dwóch rodzinek (odkłady zakupione w połowie czerwca w postaci 3 ramek czerwiu i 1 ramki pierzgi). Pszczoły są spokojne, przynoszą obnóża, zakładam zatem, że matki są obecne. Wraz z końcem kwitnienia lipy (od połowy lipca) zacząłem podkarmiać je syropem 1:1 z probiotykiem ApiBioFarma mniej więcej 0,5l co drugi dzień lub 1l co 3 dzień, gdyż pożytków głównych raczej brak. W okolicy występuje sporo zakwieconych łąk i nieużytków, w otoczeniu uli - trochę koniczyny białej z której pszczoły jak widzę korzystają. Za tydzień - dwa mam zamiar zacząć zakarmiać dużymi dawkami gęściejszejszego syropu z probiotykiem ApiBioFarma. Od 1 sierpnia w ulu znajdują się paski nasączone roztworem kwasu szczawiowego i gliceryny. Aktualnie w ulu wielkopolskim (dolny korpus) założonych mam 8 ramek, z czego 1. i ostatnia 8., to praktycznie sama odbudowana węza z symbolicznymi ilościami nakropu i/lub pierzgi, choć pszczoły nie wiedzieć czemu obsiadują również je... Poniżej opis pozostałych ramek, choć były one gęsto przykryte pszczołami (a ja jestem początkującym pszczelarzem i mam oczy początkującego pszczelarza;-)), więc w moich ocenach można przyjąć spory margines błędu, choć starałem się oszacować jak najdokładniej:

ramka 2) 20% - czerw zasklepiony, 50% - pierzga, 15% - pokarm węglowodanowy/nakrop

ramka 3) 20% - czerw zasklepiony, 20% - pierzga, 15% - pokarm węglowodanowy/nakrop

ramka 4) 50% - czerw zasklepiony, 10% - czerw odkryty, 20% - pierzga, 15% - pokarm węglowodanowy/nakrop

ramka 5) 30% - czerw zasklepiony, 30% - czerw odkryty, 15% - pierzga, 15% - pokarm węglowodanowy/nakrop

ramka 6) 70% - czerw zasklepiony, 10% - pierzga, 20% - pokarm węglowodanowy/nakrop

ramka 7) 50% - czerw zasklepiony, 10% - czerw odkryty, 10% - pierzga, 20% - pokarm węglowodanowy/nakrop

Dodatkowo ramki odkładowe są dość mocno ciemne, więc mogłem nie zauważyć jajeczek/małych larw.

Proszę o ocenę czy odkłady mają szansę na pozytywną zimowlę ew. o sugestię korekty mojego postępowania.

Proszę o wyrozumiałość dla początkującego i z góry dziękuję za życzliwe podejście...

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

Rób tak żeby matki jeszcze miały miejsce na czerwienie chodzi oto żeby zbyt wcześnie ich nie zalać jedzeniem. Do zimowli pewnie wyciągniesz te nowe ramki i zazimujesz na 6. Taka rodzinka jeśli dobrze zwalczysz warrozę to będzie normalna na wiosnę, zimowla 100% udana.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Z samego czerwiu zamkniętego masz jakieś 16 tys pszczół, które się wygryzie i pójdzie do zimowli. Do tego te, które jeszcze pójdą pdo za sklep i wygryzą się we wrześniu... 

Do zimowli powinno iść ok 10 tys pszczół w normalnej rodzinie aby przezimowały dobrze. Krytyczna liczba to 5 tys 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, irkor said:

Coś z tymi tysiącami, to chyba źle policzyłeś.

Czemu źle? Mniej więcej prawie 2 i pół ramki wielkopolskiej (pełnowymiarowej) czerwiu zasklepionego, to 6500 x 2,4 = 15600

Link to comment
Share on other sites

Czy aby pokarmu nie było ciutkę za mało? Dużo brakuje do żelaznego zapasu 6kg... A jak podejść do tego żelaznego zapasu przy takim odkładzie? Czy może zagęścić nieco podawanie syropu, uważając, żeby nie zalewać jeszcze gniazda?

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

Z tego co piszesz odkłady faktycznie masz na 6 ramkach, tak zapewne pójdą do zimy. Pszczoły są spokojne, zakładam rabunków też nie ma więc zapas pokarmu mają.

Może wystąpi u Ciebie nawłoć i/lub rolnicy sieją gorczycę na poplon to pszczoły skorzystają z pyłku i nakropu.

Syrop możesz zmienić na 3/2 ale podawaj jeszcze teraz małymi dawkami bo zalejesz gniazdo.

Edited by Dario
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Nawłoci jest trochę w promieniu 1km, a w okolicy nie ma innych pasiek. Póki co nie widzę na niej pszczół, ale pewnie lada chwila zacznie nektarować. 

 

Pytanie jak ten pożytek wykorzystać. Włożyć ze 2 ramki węzy (suszu nie posiadam) do górnego korpusu nad gniazdo z nadzieją, że odbudują i zaczną nosić nakrop, który po zasklepieniu sobie odwiruję jako pierwsze miodobranie z moich odkładów, czy nie robić nic i pozwolić pszczołom zrobić sobie zapas zimowy z nawłoci... Niestety nektarowanie nawłoci zbiegnie się pewnie z porą zakarmiania zimowego. Nawet jeśli jakimś cudem odbudują węzę w górnym korpusie i zaczną nosić nakrop, to pewnie będzie wymieszany z cukrem z zakarmiania...:-(

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

tak się nie da one węzy teraz nie rusza

jak nie masz suszu a chcesz spróbować nawłociowego 

zaznacz sobie pusta ramkę i jak nanoszą sobie pozyskasz

tylko ty duże ramki masz i może być z tym problem

skup się może lepiej na przygotowaniu do zimowli 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mirek. said:

zaznacz sobie pusta ramkę i jak nanoszą sobie pozyskasz

Niestety nie mam pustych ramek (domyślam się, że chodziło Ci o ramki z suszem).

 

W takim razie pewnie będzie trzeba obliznąć się smakiem i zostawić pszczółkom na zimę... Tylko jak tu teraz zrobić z zakarmianiem... Bo jeśli będą miały bogaty pożytek naturalny (około 500m od uli znajdują się aż żółte od nawłoci nieużytki (podejrzewam, że w sumie grubo ponad 1ha jakby je zebrać razem, około 1km jeszcze dużo więcej), dodatkowo syrop 3:2 dojdzie za chwilę i gniazdo pewnie będzie momentalnie zalane... Chyba, że póki nawłoć będzie nektarować - wstrzymać się z zakarmianiem??

 

Z drugiej strony lip też trochę jest w promieniu 1km i żeby tego zapasu nanosiły dużo te moje odkłady, to nie mogę powiedzieć... Może ze 3kg po miesiącu podkarmiania (ponad 1 pełna ramka wielkopolska). Może za dużo się spodziewam i z nawłocią będzie podobnie...

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Psc said:

i gniazdo pewnie będzie momentalnie zalane

Oczywiście tego Ci życzę. Ale tak dobrze to nawet w Kanadzie nie jest.  Obok mojej pasieki 100ha ładnej nawloci a w ulach nic nie przybyło. Z nawlocia to chyba gozej jak z lipa.  Jedna ramka pokarmu w ulu o tej porze to w.mnie straszna bieda.  Nie myśl o nawloci tylko zadbaj o rodzine bo teraz Najważniejsza pora dla nich 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beeman said:

Jedna ramka pokarmu w ulu o tej porze to w.mnie straszna bieda.

Przypominam, że to odkłady z czerwca... Mimo wszystko uważasz, że powinno być więcej pokarmu węglowodanowego? Mam zamiar zazimować na 6 ramkach. Ponad 3 pełne ramki mam czerwiu w różnych stadiach, do tego sporo pierzgi. Pszczółki są spokojne, nie wykazują się wg mnie nadmierną agresją, koło ula często chodzę, wcale nie atakują, nie żądlą.

 

Co masz na myśli pisząc o zadbaniu o rodziny? Podchodzę do nich z sercem na dłoni... ApiBioFarmę dodaję do syropu 1:1, rozmawiam z nimi...;-) jedyne zaniedbanie może wynikać z niewiedzy i/lub braku doświadczenia dlatego jestem otwarty na wszelkie sugestie ze strony bardziej doświadczonych pszczelarzy.

Myślisz, że powinienem zacząć częściej podawać syrop 1:1, żeby sobie zrobiły więcej zapasu, czy przejść już na zakarmianie podając syrop 3:2 2 litry co 2 dzień?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Beeman said:

Obok mojej pasieki 100ha ładnej nawloci a w ulach nic nie przybyło.

Wydaje mi się, że nawłoć jeszcze nie nektaruje w tym roku (kwiaty nie są rozwinięte, pszczół i owadów nie widać na nawłoci póki co).

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Beeman said:

Masz racje. To są doświadczenia z zeszłego roku, i poprzedniego i poprzedniego. Itd itd

A podzielisz się nimi ciutkę i odpowiesz żółtodziobowi na powyższe wątpliwości? :-)

Link to comment
Share on other sites

Psc 

Wykarz się cierpliwością, obserwój, pobudzaj, lecz od warrozy. Wiszą brody na wylotach, bardzo dobrze tzn. jest dużo pszczoły. Nakrop z nawłoci zostaw pszczołom, boisz się że zaleją gniazdo nawłocią daj na skraju gniazda susz, węze. Gniazda nie zaleją, będą silniejsze i mniej spracowe pszczoły.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Psc napisał:

Podchodzę do nich z sercem na dłoni

Jeśli dobrze pamiętam to mają w ulu jeszcze ramki numer 1 i 8 to miejsce na ewentualny nadmiar nawłoci czy syropu. To spokój niech się rozwijają. Zaglądniesz do nich za jakiś czas to ocenisz czy trzeba coś działać. PK

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.