Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy aktualnie wylotki powinny być zwężone?


Recommended Posts

Witam,

aktualnie wylotki w swoich czerwcowych odkładach mam otwarte na całą szerokość, mam możliwość (i nawet zamiar) zwężenia, jednak póki co tego nie robię, bo co przechodzę obok ula, to wisi broda pszczół... cały wylotek jest oblepiony pszczołami na szczelno - szczególnie w jednym z dwóch odkładów, które posiadam. Nie chcę ich pouszkadzać... A może póki co zostawić tak jak jest? Żółtodziób zapytuje doświadczonych pszczelarzy...:-)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Psc napisał:

Witam,

aktualnie wylotki w swoich czerwcowych odkładach mam otwarte na całą szerokość, mam możliwość (i nawet zamiar) zwężenia, jednak póki co tego nie robię, bo co przechodzę obok ula, to wisi broda pszczół... cały wylotek jest oblepiony pszczołami na szczelno - szczególnie w jednym z dwóch odkładów, które posiadam. Nie chcę ich pouszkadzać... A może póki co zostawić tak jak jest? Żółtodziób zapytuje doświadczonych pszczelarzy...:-)

A dennice są jakie? 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

A ja mam dennice osiatkowane , karmię pszczoły na zimę i mam włożone wkładki wylotkowe ,żeby mi buc-chwasty sąsiada nie rabowały moich buców  :)

Już karmisz, a z nawłoci nic nie będziesz podbierał?

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, harcerz1020 napisał:

Już karmisz, a z nawłoci nic nie będziesz podbierał?

Nawłoć zostawiam pszczołom :) Nie jest to na tyle bogaty pożytek żebym się na niego łasił. Dla paru słoików nie narażam pszczół na wyhodowanie kolejnych pokoleń warrozy. Poza tym pokarm zimowy jest dużo bogatszy przy tak wczesnym zakarmianiu . Posłuchajcie co mówi drugi prelegent na ostatniej konferencji Bartnika. Jakby mnie cytował , nawet zdanie  o narkotycznym wpływie podania sacharozy pszczołom : one nie wiszą na wylotkach tyko szukają pyłku , nektaru , uzupełniają zapasy i spracowują zbędne pokolenie letnich pszczół. Zawsze o też porze wyjeżdżam na urlop i wracam na koniec sierpnia . Kiedyś tak właśnie zakarmiłem i uznałem ,że to cudowny lek na wszelkie przypadłości pszczół i recepta na doskonałą zimowlę.

Nawłoci ci u mnie dostatek , ale sucho i głównie pyłek. Nie warte zachodu i zdrowia pszczół.

Cieszę się ( słuchając wykładu ) ,że nie tylko jak tak robię i myślę. Lipa i koniec sezonu, tak w okolicy 22 lipca - co obyło kiedyś świętem PRL :)  . U mnie też święto - zakończenie roku pszczelarskiego !

Polecam ten wykład i taki sposób traktowania pszczół. Naprawdę warto poświęcić te kilka słoików skarpetowego miodu.

22 minuty temu, michal79 napisał:

Nawłoć nie sięga do mania chyba.

Mam kilka odmian nawłoci w ogrodzie , ale raczej jako jesienną ozdobę podobnie jak rożnik , przegorzany czy różne mikołajki - to  wszystko teraz kwitnie ku radości pszczół.  Dolina rzeki Ełk też jest  pełna nawłoci , ale nie wożę na żadne pożytki . U siebie w wiejskiej  pasiece mam jej faktycznie za mało i nie mam rozterek brać cz nie. Warroza już przetrzebiona , śladowe ilości i jesienią bez problemu ją dobiję. Jutro jadę na Hel pośmigać na desce po Zatoce Puckiej. Może ostatni raz starczy sił ? Pszczoły zostawiam syte , niech balują i tuczą się na zimę.

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, manio napisał:

Nawłoć zostawiam pszczołom :) Nie jest to na tyle bogaty pożytek żebym się na niego łasił. Dla paru słoików nie narażam pszczół na wyhodowanie kolejnych pokoleń warrozy. Poza tym pokarm zimowy jest dużo bogatszy przy tak wczesnym zakarmianiu . Posłuchajcie co mówi drugi prelegent na ostatniej konferencji Bartnika. Jakby mnie cytował , nawet zdanie  o narkotycznym wpływie podania sacharozy pszczołom : one nie wiszą na wylotkach tyko szukają pyłku , nektaru , uzupełniają zapasy i spracowują zbędne pokolenie letnich pszczół. Zawsze o też porze wyjeżdżam na urlop i wracam na koniec sierpnia . Kiedyś tak właśnie zakarmiłem i uznałem ,że to cudowny lek na wszelkie przypadłości pszczół i recepta na doskonałą zimowlę.

Nawłoci ci u mnie dostatek , ale sucho i głównie pyłek. Nie warte zachodu i zdrowia pszczół.

Cieszę się ( słuchając wykładu ) ,że nie tylko jak tak robię i myślę. Lipa i koniec sezonu, tak w okolicy 22 lipca - co obyło kiedyś świętem PRL :)  . U mnie też święto - zakończenie roku pszczelarskiego !

Polecam ten wykład i taki sposób traktowania pszczół. Naprawdę warto poświęcić te kilka słoików skarpetowego miodu.

Mam kilka odmian nawłoci w ogrodzie , ale raczej jako jesienną ozdobę podobnie jak rożnik , przegorzany czy różne mikołajki - to  wszystko teraz kwitnie ku radości pszczół.  Dolina rzeki Ełk też jest  pełna nawłoci , ale nie wożę na żadne pożytki . U siebie w wiejskiej  pasiece mam jej faktycznie za mało i nie mam rozterek brać cz nie. Warroza już przetrzebiona , śladowe ilości i jesienią bez problemu ją dobiję. Jutro jadę na Hel pośmigać na desce po Zatoce Puckiej. Może ostatni raz starczy sił ? Pszczoły zostawiam syte , niech balują i tuczą się na zimę.

 

W tym roku też miałem taki plan, nawet żonie zapowiedziałem, że w tych okolicach skończy się sezon pszczelarski. Już prawie przestała się na mnie złościć. :D

Mam wielki ruch na toczku u teścia, do tego ze dwie rodziny mają szanse dać nadwyżkę nawłoci, tzn. mają miodnie, ramki zdatne to składowania tam miodu, no i zagospodarowane gniazdo. Czas pokaże. A że to nawłoć, to dziś miałem piękne potwierdzenie. 

OJck4Hc.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, manio napisał:

Polecam ten wykład i taki sposób traktowania pszczół. Naprawdę warto poświęcić te kilka słoików skarpetowego miodu.

Podrzuć linka. Mam dylemat z jednym odkładem co to zakupiona matkę NU wymieniły bo im nie pasowała, ale wzmocniłem czerwiem z innych rodzin i dziś sprawdzałem jest ładne czerwienie. Dziś dostały 3- ci słojk chrzczonego invertu. W drugim korpusie sam czerw bez żadnych zapasów pokarmu i 3 ramki z czystym suszem, pokarm zgromadzony w nadstawce. Myślałem zakarmić je invertem i gniazdo ułożyc pod koniec sierpnia co by jeszcze się rozwinęły. Pylek z rana znoszą do godz.10 10:30 a później marazm. Nawłoć jeszcze nie nektaruje, bo bardzo im smakują  nektarynki,  siedzą pod drzewem i na drzewie. Gdyby nie pszepszczelenie to nawłoci by trochę było jezeli by nektarowała. Ale jeżeli u kogoś jest duzo nawłoci i nektaruje to koniecznie trzeba ją zabrać bo ułożenie  gniazda zimowego przed pożytkiem nawołociowym bez odebrania miodu może być poważnym błędem.   

Link to comment
Share on other sites

 a to dlaczego rozwiń temat

42 minuty temu, harcerz1020 napisał:

Ale jeżeli u kogoś jest duzo nawłoci i nektaruje to koniecznie trzeba ją zabrać bo ułożenie  gniazda zimowego przed pożytkiem nawołociowym bez odebrania miodu może być poważnym błędem.   

 

Link to comment
Share on other sites

o szkoleniu było info na forum , warto czytać regularnie :)

 

Godzinę temu, harcerz1020 napisał:

jest duzo nawłoci i nektaruje to koniecznie trzeba ją zabrać bo ułożenie  gniazda zimowego przed pożytkiem nawołociowym bez odebrania miodu może być poważnym błędem.   

wręcz przeciwnie , nawłoć to doskonały miód do zimowania , lepszy niż lipa. Polbart pokazywał samozakarmione nawłocią rodziny i jeszcze po korpusie czy dwóch im zabrał . Ale to w dolinie Wisły chyba było. U  nas takich warunków nie ma , bo albo ziemia za mocna i rolnicy wyduszą nawłoć jako chwast , albo ziemie słabe i suche - to tylko oko pocieszy.

Inna sprawa ,że ja niczego nie układam na zimę . Co najwyżej wycofam popsute ramki i dołożę węzy , albo nawet cały korpus węzy - niech pociągną na cukrze - na wiosnę jak znalazł. Pszczoły zimuje od lat na pełnych korpusach i to bez różnicy czy D1/2 czy pełna ramka D1/1. Dlaczego tak ? Bom leń , a pszczołom to obojętne. Nie potrzebuję też zatworów , ociepleń i wszelkich innych "niezbędnych" dupersznytów .

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, michal79 napisał:

Mam wielki ruch na toczku

u mnie po podaniu cukru ruch jakby rójka wychodziła , ale mimo łanów nawłoci ruchu na niej nie widać . Nocują za to na niej różne dziwne owady , których bym nie podejrzewał i tak szlachetny sposób odżywiania się .

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Czy to możliwe, Polbart gdzies podawał tak mi się zdaje, że zimuje na 3-4 korpusach Wpl.

Polbart ma wyłącznie langstrothy ,  a napisałem co widziałem na youtube  : 2 korpusy gniazda i pusty pod spoód. Poszukaj i sam sprawdź  : zimowla 2016/2017 .

4 korpusy wielkopolskie to chyba nawet jak na Polbarta ździebko za dużo :)  , choć o słynne wieże sprowokowały wiele komentaży zawodowych zawistników.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

Polbart ma wyłącznie langstrothy ,  a napisałem co widziałem na youtube  : 2 korpusy gniazda i pusty pod spoód. Poszukaj i sam sprawdź  : zimowla 2016/2017 .

4 korpusy wielkopolskie to chyba nawet jak na Polbarta ździebko za dużo :)  , choć o słynne wieże sprowokowały wiele komentaży zawodowych zawistników.

Nie doceniasz Polbarta. Na potrzeby reklamy swojego ogródka nakręciłby pewnie wszystko....

To że niektórzy widzą więcej w jego filmach jak zawodowi fanatycy za darmowe matki nie oznacza że zaraz to zawistnicy.PK

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Nie doceniasz Polbarta. Na potrzeby reklamy swojego ogródka nakręciłby pewnie wszystko....

jakoś ostatnio Jego aktywność spadła do zera, więc chyba Twoja teza nieprawdziwa , albo już osiągnął wystarczający sukces ? Kiedyś wyprzedawał wielkopolskie i wielokrotnie je krytykował na forach , więc sądziłem że ich już nie ma. No i mamy już rok 2021 , a filmy już jakby stareńkie. Nie chodziło też o typ ula , a o ilość korpusów do zimowli . 3-4 wilekopolskie to chyba nawet jak na Polbarta za dużo, choć ja robaczek zostawiam 3x1/2D  po 10 ramek każdy. Tyle , że nie dla reklamy a z lenistwa czy wygodnictwa. Pszczoły przyjmują na luzie 10 litrów syropu bo mają gdzie rozłożyć , a potem same sobie rządzą co z tym szczęściem zrobić. Zjeść i przebalować czy ułożyć zapas zimowy.

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, manio napisał:

jakoś ostatnio Jego aktywność spadła do zera, więc chyba Twoja teza nieprawdziwa , albo już osiągnął wystarczający sukces ?

A ja się nie dziwię że aktywność spadła. Po tym wszystkim co pisał o pszczelarzach to bez komentarza... zresztą nie zajmuję się obgadywaniem i nie jestem jego wrogiem.

52 minuty temu, manio napisał:

a filmy już jakby stareńkie.

A filmy są jakie są zwykłe reklamówki jak proszku do prania, jeden wierzy drugi się śmieje. Ja tych reproduktorek masowo fruwających nie kupuję.  

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, piotrpodhale napisał:

Po tym wszystkim co pisał o pszczelarzach to bez komentarza.

Ja tam nic nie wiem bo nic takiego nie czytałem , ale obraźliwe , zawistne posty owszem.

 

18 minut temu, piotrpodhale napisał:

A filmy są jakie są zwykłe reklamówki jak proszku do prania, jeden wierzy drugi się śmieje. Ja tych reproduktorek masowo fruwających nie kupuję.  

Znam fajnego gościa co kupuje te "reproduktorki"  i są tacy co kupują po nich córki :)  a sprzedaje już kilka lat - jakby nie szły i były wadliwe to by dawno zaprzestał , tym bardziej że ma w ofercie i inne "renomowane" i za ciężkie ojro kupione matki nad matkami czyste rasowo jak to u szkopa .  Są też tacy co to nawet matki produkcyjne wyłącznie po inseminacji - nie tylko wierzą ,że to jedyne warte zachodu , ale i oplują bez wahania każdego wątpiącego . Jest klient , jest towar - kto bogatemu zabroni ?  Ja mam wyłącznie kundelki na bucach popolbartowych  i też nie narzekam , a z pszczołami  tańczę parę dziesięcioleci i w pysze swojej wydaje mi się, że wyczerpałem już limit głupot i coś wiem o pszczołach ,  umiem je docenić   . Każdy ma prawo wyboru  i popełniania błędów na swój rachunek. Niektórzy czują się kompetentni do krytyki Polbarta , ja nie mam ani takiej wiedzy , ani praktyki i łykam wszystko co pisał , mówił czy pokazywał . Nie mnie to oceniać .Szkoda , że zrezygnował z aktywności , mam nadzieję że wszystko u niego w porządku . Dziś na forach wyłącznie sieczka , żadnej rzeczowej , gorącej dyskusji  tylko ciągle mielone ta same tematy w cyklu rocznym. Polbart czynił zdrowy ferment - to się często nie podobało różnym forumowym gwiazdom jednego sezonu ... ale też  nie każdemu musiało się podobać . Zawsze się znajdzie liczne grono wielepów.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.08.2021 o 10:21, manio napisał:

Ja tam nic nie wiem bo nic takiego nie czytałem , ale obraźliwe , zawistne posty owszem.

 Indywidualna sprawa co komu imponuje i co jak się rozumie. 

https://images89.fotosik.pl/530/7bc9356471fc0b0emed.jpg https://images89.fotosik.pl/530/1dc41d700ce110d1med.jpg

 

W dniu 16.08.2021 o 10:21, manio napisał:

Jest klient , jest towar - kto bogatemu zabroni ?  Ja mam wyłącznie kundelki na bucach popolbartowych  i też nie narzekam , a z pszczołami  tańczę parę dziesięcioleci i w pysze swojej wydaje mi się, że wyczerpałem już limit głupot i coś wiem o pszczołach ,  umiem je docenić   . Każdy ma prawo wyboru  i popełniania błędów na swój rachunek. Niektórzy czują się kompetentni do krytyki Polbarta , ja nie mam ani takiej wiedzy , ani praktyki i łykam wszystko co pisał

 Do matek Polbarta miałem trzy podejścia swoje zdanie też mam, ale tu nie temat o tym pisać wiec koniec pieśni.... Przynajmniej z mojej strony. PK

 

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

 

Oj tam, każdy może mieć ten zły dzień :D Ale konsekwencje ponosi się często. Aż mi się pewien klasyk przypomniał:

 

 

 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Mam pytanie do kiedy mozna mieć zwężone wylotki ? Zwężyłem wylotki do jednej pszczoły pare dni temu bo występowały u mnie rabunki i zastanawiam się jak długo mogą być zwężone , zauważyłem że pszczoły są przez to bardziej rozdrażnione,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.