Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miodarka do pasieki składającej się z 4 pni:-)


Recommended Posts

Witam,

 

posiadam maleńką masiekę składającą się z 2 pni, docelowo będzie ich 4. Więcej raczej nie - z uwago na ograniczone miejsce i inne funkcje ogrodu. Aktualnie jestem na etapie zakupu miodarki (pierwsze miodobranie mam nadzieję będzie po przyszłorocznym wielokwiacie - bo z rzepakiem w promieniu 1km u mnie słabo).

Będę bardzo wdzięczny za jakieś rady odnośnie tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie miodarki do tak malutkiej pasieki, kiedy najlepiej zakupić (teraz, czy może na wiosnę będzie więcej ofert sprzedaży), a może któryś z szanownych forumowiczów ma do odsprzedania (np. po powiększeniu pasieki i zakupieniu większej, a stara, mała nie jest mu już potrzebna)...?

 

Link to comment
Share on other sites

Dobrze myślisz.  Śledź ogłoszenia.  Ja bym nie pchał się w jakiegoś starego grata do remontu. Jak tylko budżet ci pozwoli to kup coś nowszego z nierdzewki. To chyba nie traci tak na wartości. To kiedyś odsprzedaż. Szkoda ze tak daleko bo mam taka elektryczna dwu ramkowe i już czwarty sezon stoi nieużyta. Dla ciebie trzy ramkowa to maks. Powodzenia. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Beeman napisał:

Dobrze myślisz.  Śledź ogłoszenia.  Ja bym nie pchał się w jakiegoś starego grata do remontu. Jak tylko budżet ci pozwoli to kup coś nowszego z nierdzewki.

  Dokładnie, nierdzewka to nierdzewka. Z ocynkowanych potrafi ten ocynk złazić i co potem? Malować? Mi udało się kupić w zeszłym roku nierdzewną miodarkę za 600PLN. Co prawda z lat 80tych zeszłego wieku ale nigdy nie używaną.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, Psc napisał:

posiadam maleńką masiekę składającą się z 2 pni, docelowo będzie ich 4.

Acha  , poczekaj bo uwierzę . Tu większość tak twierdziła .

Nie kupuj ręcznej .

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

jak rozumiem, ramkę masz wielkopolską? Więc może pora zastanowić się nad miodarką radialną? 

W każdym razie ja mam jeszcze 4-ramkową diagonalną i obsługuje ona od wielu lat 40-60 pni na warszawskiej poszerzanej. Tylko, że praca wtedy "idzie" dopiero gdy są dwie osoby na miodobraniu. Jedna odsklepia i kreci a druga przywozi ramki z miodem.

Gdy będę miał znacząca ilość rodzin na ulach korpusowych a stopniowo z ramki WP będę je przeprowadzał - wówczas zakupię radialną. 

Przeanalizuj czy diagonalna 4-ramkowa byłaby tańsza czy droższa od najtańszej radialnej, która i tak więcej ramek pomieści niż diagonalna. Jeśli znacząco tańsza jest diagonalna to wystarczyłaby Ci ona na kilka lat zanim byś doszedł kilkudziesięciu rodzin. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 3:56 AM, Beeman said:

Dobrze myślisz.  Śledź ogłoszenia.  Ja bym nie pchał się w jakiegoś starego grata do remontu. Jak tylko budżet ci pozwoli to kup coś nowszego z nierdzewki. To chyba nie traci tak na wartości. To kiedyś odsprzedaż. Szkoda ze tak daleko bo mam taka elektryczna dwu ramkowe i już czwarty sezon stoi nieużyta. Dla ciebie trzy ramkowa to maks. Powodzenia. 

Tak, koniecznie chciałbym zakupić z nierdzewki. Diagonalna, czy radialna, to już jak dla mnie dużej różnicy nie ma przy tej ilości miodu do odwirowania, mogłaby być spokojnie diagonalna. No tak... jeśli Toronto, to faktycznie nawet wysyłka mija się z celem...;-) Ale dziękuję za podpowiedzi:-)

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 8:58 AM, daro said:

Acha  , poczekaj bo uwierzę . Tu większość tak twierdziła .

Nie kupuj ręcznej .

W moim przypadku więcej praktycznie na pewno nie będzie. Działka 1000m2, na której stoi dom i teren jest "zaznaczony" przez żonę, a już jej "za dużo owadów lata nad głową";-)

Czemu piszesz, żeby ręcznej nie kupować? Odwirowanie miodu z kilku uli chyba raczej mnie nie zmęczą...?

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 9:26 AM, Krzychu said:

jak rozumiem, ramkę masz wielkopolską? Więc może pora zastanowić się nad miodarką radialną? 

W każdym razie ja mam jeszcze 4-ramkową diagonalną i obsługuje ona od wielu lat 40-60 pni na warszawskiej poszerzanej. Tylko, że praca wtedy "idzie" dopiero gdy są dwie osoby na miodobraniu. Jedna odsklepia i kreci a druga przywozi ramki z miodem.

Gdy będę miał znacząca ilość rodzin na ulach korpusowych a stopniowo z ramki WP będę je przeprowadzał - wówczas zakupię radialną. 

Przeanalizuj czy diagonalna 4-ramkowa byłaby tańsza czy droższa od najtańszej radialnej, która i tak więcej ramek pomieści niż diagonalna. Jeśli znacząco tańsza jest diagonalna to wystarczyłaby Ci ona na kilka lat zanim byś doszedł kilkudziesięciu rodzin. 

Tak, ule wielkopolskie. Dziękuję za porady. Jak wspomniałem - działka 1000m2, zabudowana sporym domem, ma stanąć jeszcze altana, są tarasy, część mocno użytkowana przez ludzi, dzieci, także choćbym nie wiem jak chciał, na więcej uli nie bardzo będę sobie mógł pozwolić, mimo że pszczelarstwo, jako hobby bardzo popieram, sam czytam, co mi w ręce wpadnie...

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, Psc napisał:

Tak, ule wielkopolskie. Dziękuję za porady. Jak wspomniałem - działka 1000m2, zabudowana sporym domem, ma stanąć jeszcze altana, są tarasy, część mocno użytkowana przez ludzi, dzieci, także choćbym nie wiem jak chciał, na więcej uli nie bardzo będę sobie mógł pozwolić, mimo że pszczelarstwo, jako hobby bardzo popieram, sam czytam, co mi w ręce wpadnie...

Pod domem 4 rodzinki a na wyjeździe pod lasem 40 pni ;) przemysl to :D

  • Lubię 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Psc napisał:

W moim przypadku więcej praktycznie na pewno nie będzie. Działka 1000m2,

Ta ....U mnie działka 900 m, uli do setki . No bo zwykle się to tak zaczyna , kupiłem jeden ul, za tydzień było już 3 . Później lata się po okolicy szukając miejscówek . U mnie pod domem nigdy nie było pszczół . No nie,  raz stanął uli weselny i mało mnie nie zjedli. Ja miałem 2 i po wy wirowaniu miodu - nigdy więcej toż kurde 20 wiek,  był . Przerobiłem na elektryczną . Najlepsza jest radialna . Jak miałem te 3 to tak sobie pomyślałem jechać do 3 a do 30 . Jeden kij . Znam  upartych że tylko 2 no max 5 . Dla mnie upadek 10 to nie tragedia . .. Po prostu nie warto się bawić , postawić pod domem dla murarek , trzmieli a miód kupić .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 3.09.2021 o 09:26, Krzychu napisał:

Tylko, że praca wtedy "idzie" dopiero gdy są dwie osoby na miodobraniu. Jedna odsklepia i kreci a druga przywozi ramki z miodem.

Ja robię wszystko sam , wiem że - ,,takie są zasady moje - nie rób samemu co możną we dwoje ,, ?. Ale połowica zajmuje się konfekcjonowaniem , marketingiem no i kasą . Nie lubię miodobrania wolałbym żyć ze sprzedaży pszczół . Ale to tylko chciejstwa .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/4/2021 at 4:31 PM, Krzychu said:

Pod domem 4 rodzinki a na wyjeździe pod lasem 40 pni ;) przemysl to :D

Nie spałbym spokojnie, jakbym miał gdzieś pod lasem, na dziko postawić taką wartość, dostępną praktycznie dla każdego... a sam nie posiadam niestety działeczki, ani nikogo znajomego, kto udostępniłby kawałek takowej na pszczoły. Więc póki co zdany jestem na 4 ule spokojniutkich, jak baranki krainek. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2021 at 4:40 PM, daro said:

Ta ....U mnie działka 900 m, uli do setki . No bo zwykle się to tak zaczyna , kupiłem jeden ul, za tydzień było już 3 . Później lata się po okolicy szukając miejscówek . U mnie pod domem nigdy nie było pszczół . No nie,  raz stanął uli weselny i mało mnie nie zjedli. Ja miałem 2 i po wy wirowaniu miodu - nigdy więcej toż kurde 20 wiek,  był . Przerobiłem na elektryczną . Najlepsza jest radialna . Jak miałem te 3 to tak sobie pomyślałem jechać do 3 a do 30 . Jeden kij . Znam  upartych że tylko 2 no max 5 . Dla mnie upadek 10 to nie tragedia . .. Po prostu nie warto się bawić , postawić pod domem dla murarek , trzmieli a miód kupić .

Warto, nie warto... W celach zarobkowych na pewno nie warto przy 4 ulach - na sól by brakło;-) Ale dla mnie i dla rodzinki miodku może wystarczy, do tego trochę wosku, kitu... zawsze swoje, to swoje, no i ta satysfakcja. Na więcej czasu by mi nie starczyło, a przy 4, to nie traktuję tego nawet jak pracę i spokojnie ogarnę w "wolnych chwilach". O większą liczbę uli nie byłbym w stanie zadbać - liczę siły na zamiary. W okolicy nie ma pasiek, są jakieś akacje, kilka lip w promieniu 1km, sporo nieużytków, więc pewnie wielokwiatu trochę naniosą, nawłoć (choć tą nawłoć im zostawiam - wykorzystuję do zakarmienia), więc przepszczelenia na pewno nie ma... dlatego liczę, że tragedii nie będzie przy założeniu, że je prawidłowo poprowadzę, a staram się chłonąć wiedzę, no i 4 pnie, to można lepiej dopatrzyć (chociażby kwesta rójki).

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Psc napisał:

to można lepiej dopatrzyć (chociażby kwesta rójki).

Tak ... Kiedyś słyszałem - jak się ma 1 córkę to łatwiej upilnować . Tak..... Marzenia piękna sprawa . Co do 4 uli to jak śpiewał Łazuka 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Psc said:

czy będziesz miał 4 czy 20 to ja bym brał coś takiego. https://phbarc.pl/produkt/miodarka-radialna-elektryczna-o-600-linia-optima/ a jak będziesz miał więcej to dokupisz drugą a tą będziesz miał 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Beeman said:

Blazej temat byl walkowany wiele razy. Poczytaj to poznasz zdanie innych. Tym modelem zaczyna sie lista miodarek. Prod. chiny.  

Czytałem i nie spotkałem się ze złą opinią na temat tej miodarki, ma raczej dobre opinie. Nie jestem w stanie zainwestować ponad 2tys. w miodarkę... niestety... szukam innego rozwiązania. Dlaczego według Ciebie nie warto kupować tej miodarki? (poza tym, że trzeba kręcić korbką, czego akurat się nie boję - w najgorszym wypadku silniczek sobie sklecę)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Psc said:

Czytałem i nie spotkałem się ze złą opinią na temat tej miodarki, ma raczej dobre opinie. Nie jestem w stanie zainwestować ponad 2tys. w miodarkę... niestety... szukam innego rozwiązania. Dlaczego według Ciebie nie warto kupować tej miodarki? (poza tym, że trzeba kręcić korbką, czego akurat się nie boję - w najgorszym wypadku silniczek sobie sklecę)

Weź ty sobie to na raty na 24 miesiące a jak sprzedasz miód  i będziesz miał drobny zysk to nadpłać. nawet 200 złotych, bądź zadowolony. 

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Brzytwiarz said:

Weź ty sobie to na raty na 24 miesiące a jak sprzedasz miód  i będziesz miał drobny zysk to nadpłać. nawet 200 złotych, bądź zadowolony. 

Bardzo byłbym wdzięczny za jakiekolwiek argumenty... Różnica w cenie jest 4x. Czy ona da mi 4x więcej miodu, niż ta, którą przedstawiłem w linku? Czy zaproponowana przeze mnie rozleci się po 3 użyciach? Jeśli tak, to co w niej takiego awaryjnego?

Daniel, nie traktuj mnie jako zawodowego pszczelarza, bo nigdy nim nie będę - z wielu przyczyn. Czysta amatorszczyzna i brak możliwości rozwoju powyżej 4 uli.

Edited by Psc
Link to comment
Share on other sites

Just now, Psc said:

Bardzo byłbym wdzięczny za jakiekolwiek argumenty... Różnica w cenie jest 4x. Czy ona da mi 4x więcej miodu, niż ta, którą przedstawiłem w linku? Czy zaproponowana przeze mnie rozleci się po 3 użyciach? Jeśli tak, to co w niej takiego awaryjnego?

Kolego, nie traktuj mnie jako zawodowego pszczelarza, bo nigdy nim nie będę - z wielu przyczyn. Czysta amatorszczyzna i brak możliwości rozwoju powyżej 4 uli.

Oszczędność czasu i przyjemność z pracy. Miodu nie da więcej ale w pszczelarstwie nie chodzi chyba o to by się urobić. 

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

Psc czas cię nie nagli to popatrz za czymś używanym. Tylko nie kupuj jakiegoś starego gruchota z ocynku. Jak narazie miodarka straci na wartości po pierwszym właścicielu a później trzyma cenę przez wiele lat. Oczywiście ze ta spokojnie wystarczy na twoje potrzeby. Jednak 600zl szkoda na coś takiego. W USA sprzedają ten model za $90 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.