Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pożegnanie nawłoci?


wawelski

Recommended Posts

Cześć

 

Sejm uchwalił ustawę o zwalczaniu gatunków inwazyjnych, niestety (albo stety) zalicza się do nich nawłoć kanadyjska i późna. Co teraz? Pewnie nieuchronny koniec późnego pożytku woniejącego skarpetami i co za tym idzie zmiana gospodarki pasiecznej. ? Dla mnie wielka szkoda, miód nawłociowy stanowił spory udział w produkcji moich pszczół i obniżał koszty zakarmiania na zimę. Z drugiej strony, obserwuję nieprawdopodobną wręcz zaborczość tej rośliny, co rok jest jej więcej, rośnie wszędzie bez pytania wygryzając inne rośliny. Czy będzie lepiej po wytępieniu nawłoci, o ile to się w ogóle uda?

 

https://www.prawo.pl/prawo/gatunki-inwazyjne-sejm-uchwalil-ustawe,508227.html

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ujęto nawłoć kanadyjską i późną, a pospolitej nie, to bardzo ciekawym, jaką procedurą to się będzie odbywało. Wydaje mi się, że nawet w najnowszym "Pszczelarstwie" pomylili zdjęcie.
Czyli tak: 1. musi być zgłoszenie 2. ktoś musi inwazjatę zidentyfikować (a przecie są i krzyżówki) 3. ktoś musi nakazać usunięcie, czy od razu karę dowalić?
I czy to aby konstytucyjne, nakazywać każdemu na jego ziemi być botanikiem i stróżem?

Link to comment
Share on other sites

50 minut temu, michal79 napisał:

Jeśli ujęto nawłoć kanadyjską i późną, a pospolitej nie, to bardzo ciekawym, jaką procedurą to się będzie odbywało. Wydaje mi się, że nawet w najnowszym "Pszczelarstwie" pomylili zdjęcie.
Czyli tak: 1. musi być zgłoszenie 2. ktoś musi inwazjatę zidentyfikować (a przecie są i krzyżówki) 3. ktoś musi nakazać usunięcie, czy od razu karę dowalić?
I czy to aby konstytucyjne, nakazywać każdemu na jego ziemi być botanikiem i stróżem?

  Mam nadzieję, że "strachy na lachy" jeśli chodzi o nawłoć. Za Mińskiem są skupiska barszczu Sosnowskiego i nie można się było doprosić bardzo długo by ktoś się tym zajął. Myśle, ze ruszą w pierwszej chwili na rdestowiec japoński.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Pospolita po mojej lewej .

Podobnie z konopiami , zakazali bo głupi milicjant nie rozróżni indyjskich od rodzimych . Notabene miododajnych i pyłkodajnych . PRL upadł nie zmienił się pogląd o umyśle mundurowych . Chore ludzie .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, gajowy napisał:

Myśle, ze ruszą w pierwszej chwili na rdestowiec japoński.

Ja wątpię w jakiekolwiek działania bo na wszystko potrzebne są pieniądze i ludzie . To może tylko dotyczyć gruntów objętych dopłatami obszarowymi , ale na nich nawłoć nie  rośnie bo na uprawianej lub koszonej działce sama się zwalcza. U mnie rośnie tylko po rowach i na nieużytkach , których nie tylko nikt nie uprawia , ale i nie zgłasza do dopłat .

Wyraźnie różni się nawłoć kanadyjska , ale to trzeba mieć dwie obok siebie żeby widzieć różnice. Ja kanadyjską kupiłem w Biedronce :)  to wiem co mam . Ma fioletowe kłącza , a pospolita ma białe - można więc sprawdzić wyrywając.

Rdestowiec u mnie nie występował , to sobie przywiozłem przed laty z Chałup na Helu  :) - tam rośnie nawet w Zatoce  , ale żeby on był inwazyjny ? Cieszę się ,że nie wymarza , bo trojeść amerykańska mi w tym roku w dużej części wymarzła , a to została nawet nie kwitła :(  - jaka to inwazyjność skoro muszę o nią dbać i nawozić ?

Wszystkie inne trojeści przepadły bez śladu , a miałem  naprawdę imponujące kępy białej i krwistej.

Link to comment
Share on other sites

akacje już wycinają - co roku jej mniej, nawłoć zlikwidują a z drugiej strony mądre głowy siedzą i w głowę zachodzą co zrobić by pszczołom pomóc... to się we łbie nie mieści...

Znajomy radny niedawno opowiadał jak to na jednej z rad miejskich na jednym spotkaniu zatwierdzili najpierw wycięcie kilku drzew bo komuś przeszkadzały (nie musieli) a zaraz potem stwierdzili w innym punkcie rady że na jakimś bezdrzewnym terenie/placu brakuje im ptaków i ustanowili, że trzeba rozwiesić budki dla ptaków by ptaki wróciły... WTF?!

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaje że z nawłocią nie wygrają , bo rośnie po rowach i nieużytkach , których nikt i tak nigdy nie będzie kosił chyba że będą dawać dopłaty , tylko to starta pieniędzy . W mojej okolicy sporo nieużytków porasta brzózkami i może brzozy uznają za gatunek inwazyjny, Głupie prawo nie będzie i tak przestrzegane. Pamiętam jak kiedyś za Komuny wydano rozporządzenia że samochody ciężarowe nie mogą mieć pustych przebiegów bez ładunku  w jedną i drugą stronę jadąc po towar  i co kierowcy robili ? wozili puste beczki po olejach  , lub stare palety które później wyrzucali po drodze  jak dojeżdżali do miejsca docelowego. Nawłoć to nie barszcz Sosnkowskiego i nie dadzą rady z nią wygrać.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, gajowy napisał:

  chcesz nasion?

dzięki za wsparcie i propozycję , ale skoro przepadły to nie chce mi się drugi raz z tym bawić, choć miałem  je kilkanaście lat. Przegorzan, rożnik, sida czy rdestwiec są niezniszczalne - w d..e mam głupie prawo. Uprawiam co fajnie rośnie i daje radość pszczołom. Teraz szaleją na rożniku i sidzie (inaczej malwa pensylwańska)

Jeszcze raz dzięki za propozycję :)  Zapraszam na wykopki gotowych roślin j.w., a kępy trojeści kanadyjskiej też na miejscu , choć bujniej rośnie pospolita.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, manio napisał:

a kępy trojeści kanadyjskiej też na miejscu , choć bujniej rośnie pospolita.

 Miałeś na myśli trojeść kanadyjską , czy nawłoć? U mnie w okolicy mam wrażenie, że rosną trzy gatunki nawłoci razem. Jedne już zawiązały owoce, inne dopiero zaczynają kwitnąć. U rodziców rośnie trochę trojeści, pszczoły nawet ładnie oblatują choć za mało tego na miód. ( w tym roku kwitła równocześnie z lipą na podwórku a i tak miodu w jednym ulu który tam stał nie przybyło).  Przeniosłem jej trochę  na wieś do pasieki ale rośnie wyjątkowo kiepsko na bardzo lichej ziemi, jedna roślina zaledwie miała kwiat. Za to u matuli w ogródku będzie sporo nasion tego roku. Co do wykopków gotowych roślin- bardzo dziękuję, jeśli miałbym być choć trochę w okolicy Ełku to odezwę się wcześniej.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, gajowy napisał:

czy nawłoć?

Oczywiście nawłoć , zapętliłem się z żalu nad trojeścią.

U mnie nie mam wątpliwości , która jest kanadyjska bo jak pisałem kupiłem kiedyś sadzonki w Biedrze. Jest niższa od rodzimej , ale ma dużo ciemniejsze liście i łodygi ( ciemnozielone) , wiec łatwo rozróżnić z daleka.  Intensywnie rozrasta się z kłączy i muszę ją ograniczać , ale nie widzę aby się rozsiewała ekspansywnie z nasion.

 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, daro napisał:

Podobnie z konopiami , zakazali bo głupi milicjant nie rozróżni indyjskich od rodzimych . Notabene miododajnych i pyłkodajnych

 https://jbzd.com.pl/obr/2052922/miodoziolek

 

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach na jednej z pasiek w powiecie kętrzyńskim ujawnili 24 krzaki konopi indyjskich. Ujawnione krzaki miały od 100 do 230 cm wysokości.
57-letni pszczelarz tłumaczył, że hodował zakazane rośliny, bo dobrze wpływały na kondycję jego pszczół.
Na miejsce przybyli funkcjonariusze z KPP w Kętrzynie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.

 

i po 80 zeta za słoik, i kolejka by małolatów stała:-)

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Fajnie, że wykręciliście trochę nawłoci w tym roku co niektórzy.

Pytanie za 100 pkt dla tych z północy - czy zauważył ktoś z Was żeby pszczoły coś nosiły ostatnimi dniami z tej nawłoci na uzupełnienie pokarmu zimowego? Nie ukrywam, że w tym roku jest jej więcej niż poprzednimi laty ale smrodku skarpet nie czuć przy ulach jak u tych co odbierają go jako towarowy. 

Intensywne loty, lub powroty przed deszczem było widać ale czy one coś z tego mogły nanieść jako uzupełnienie? Mi ciężko powiedzieć patrząc na fakt, że jednocześnie podkarmiam. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-jaka-jest-prawda-o-miodzie-nawlociowym,nId,5593680

Cytat

Naukowcy sugerują jednak zamiennik miodu z nawłoci. Jest nim miód manuka wytwarzany przez pszczoły w Nowej Zelandii. Choć ceny tego specyfiku bywają nawet trzy razy droższe od zwykłego miodu, jego dobroczynne właściwości i brak zagrożenia dla bioróżnorodności wydają się być dobrym argumentem ku temu, by wybrać go jako zamiennik.

Czytaj więcej na https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-jaka-jest-prawda-o-miodzie-nawlociowym,nId,5593680#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

No i ciekawe jest ostatnie zdanie ? dla tych co to tak wierzą bezgranicznie naukowcom ? a to tez są ludzie dla pieniędzy potrafią udowodnić różne tezy.

kupujcie miód manuka !!!!!!!! i może jeszcze syrop klonowy ? ? Tak orzekli naukowcy ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

19 minut temu, Tadek11 napisał:

kupujcie miód manuka !!!!!!!! i może jeszcze syrop klonowy ?

i chyba tylko o to chodzi bo żadnego konkretu na czym by miała polegać szkodliwość onego miodu nawłociowego dla pszczół , a więc w domyśle i dla ludzi. Śmieszne jest zdanie o "uprawianiu" tego zioła przez pszczelarzy. Rośnie ono na nieużytkach gdzie nikt ich nie uprawia i nie kosi. Nawłoć nie pojawiła się wczoraj i ma swoje ludowe nazwy znane od stuleci . Nie było jej talk powszechnie bo jeszcze pamiętam jak chłopi wypasali na łańcuchu krowy nawet po rowach , a co dopiero na łąkach. Mleko było wtedy "ołowiowe" . Dziś mleczna krowa nieba nigdy nie widzi i trawy nie skubie bo zbyt cenna i zbyt koślawa żeby chodzić na pastwisko , cycki by się jej urwały lub by je przydeptywała . 

Na moim pastwisku pasą się konie i chyba wyżerają nawłoć bo nie ma szansy się pojawić , choć przy ulach ją "uprawiam" , a to przez płot.

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, manio napisał:

i chyba tylko o to chodzi bo żadnego konkretu na czym by miała polegać szkodliwość onego miodu nawłociowego dla pszczół , a więc w domyśle i dla ludzi. Śmieszne jest zdanie o "uprawianiu" tego zioła przez pszczelarzy. Rośnie ono na nieużytkach gdzie nikt ich nie uprawia i nie kosi. Nawłoć nie pojawiła się wczoraj i ma swoje ludowe nazwy znane od stuleci . Nie było jej talk powszechnie bo jeszcze pamiętam jak chłopi wypasali na łańcuchu krowy nawet po rowach , a co dopiero na łąkach. Mleko było wtedy "ołowiowe" . Dziś mleczna krowa nieba nigdy nie widzi i trawy nie skubie bo zbyt cenna i zbyt koślawa żeby chodzić na pastwisko , cycki by się jej urwały lub by je przydeptywała . 

Na moim pastwisku pasą się konie i chyba wyżerają nawłoć bo nie ma szansy się pojawić , choć przy ulach ją "uprawiam" , a to przez płot.

 

Kiedyś to mówili nawet "nie spożywajcie masła! margaryna jest zdrowsza!" 

wszyscy wiedza na jakie potrzeby. A potrzeby są takie, że jakiś miód musi jechać hurtem z Polski na zachód. 

To są badania z wynikami na zamówienie. 

Link to comment
Share on other sites

26 minut temu, Krzychu napisał:

Kiedyś to mówili nawet "nie spożywajcie masła! margaryna jest zdrowsza!" 

   "...w latach siedemdziesiątych  pod Poronin przyjechał partyjny prelegent, by chłopów/ górali namówić na jedzenie margaryny. Spędzono kilka wiosek do świetlicy ludowej (niemal jak w "Konopielce"), prelegent rozwiesił plansze i zaczął wywód naukowy o wyższości margaryny nad masłem. W pewnym momencie zauważył, że jeden tęgi baca podniósł do góry rękę jakby chciał coś powiedzieć. Prelegent ucieszony, że ktoś go słucha, zapytał, co towarzysz góral chce powiedzieć?

  Baca wstał i rzekł: ja bym chciał poprzeć tutaj towarzysza prelegenta, sam widzę jak mi masło szkodziło!

-towarzyszu góralu, rozwińcie swoją myśl, niech i inni górale to od was usłyszą!

-otóż moi drodzy, rzekł góral, jak jadłem masło, to mi strasznie nogi w nocy marzły a jak zacząłem jeść margarynę, to nogi mi już nie marzną.

- opowiedzcie towarzyszu góralu, jak to było?!

- a dyć normalnie panocku, jak żem jadł masło, to w nocy mi tak drąg stawał, że mi pierzynę z nóg ściągał i i mi nogi marzły. A od kiedy jem margarynę, no to już mi nie staje..."

 

  I niby czasy się zmieniły, teraz prelegenci mają inne metody, jedni dzwonią i mówią, że mam złe garnki i dopiero w tych za 5000 PLN to mi pomidorówka lepsza wyjdzie, inni udawadniają, że nawłoć na nieużytkach szkodzi (ale dopiero jak pszczoły z niej narobią miodu, tańszego i może równie dobrego co z manuki)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Jest jedno badanie niejakiej pani dr Magdaleny Lendy, a może kogo innego, bo nie można znaleźć ani autora, ani metodologii. Jest tylko powielany gdzieniegdzie wykres o długości przeżycia robotnic na syropie cukrowym, miodzie wielokwiatowym i miodzie nawłociowym. Z tego wykresu wynika, że na nawłociowym żyją 50% krócej. 

To ja bym już co najmniej jednej rodziny nie miał. W 100% się na zimę nawłocią zakarmiła. Po 3 miesiącach powinienem pszczół nie mieć. A to styczeń by wypadał. Tymczasem przezimowały na 8 ramkach wlkp i miodu dały 20 kilo w następnym sezonie.

Druga sprawa - pani Lenda wypowiadała się pozytywnie na temat produktów firmy sprzedającej mieszanki nasion rodzimych. Hmmm, dziwne.

Trzecia sprawa - "długość życia robotnic oszacowana za pomocą modelu blabla" - czyli badanie nie jest obserwacyjne, tylko jakie? Nie wiadomo, bo odsyłają do "dodatku 2", którego nie mogę znaleźć. 

Wygląda mi to jak szyty grubymi nićmi szwindel nie wiem po co. Generalnie to rozpowszechniają kręgi takich, co wysłaliby ludzkość na jakąś planetoidę, żeby cała Ziemia była nienaruszalnym skansenem. 

Nawet nie będę tego tu linkował, bo tak się buduje dzisiaj nową prawdę w internecie, nie chcę im się przysługiwać. 

 

ih8QZy2.png

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał:

To ja bym już co najmniej jednej rodziny nie miał. W 100% się na zimę nawłocią zakarmiła.

   Ktoś chyba nawet na tym forum wspominał, że pszczoły zakarmia nawłocią na zimę i dobrze zimują.

Link to comment
Share on other sites

 źle zrozumieliście autora

sama nawłoć i jej nektar pyłek nie szkodzi pszczołom

tylko nawłoć wypiera wszytkie inne gatunki i przez to zamiast pożytek być cały sezon jest 2 tygodnie przed zima

ja tak to rozumiem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.