Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pokarm zimowy


Recommended Posts

Mam nadzieję ze nie chcesz reklamować na forum probiotyku ?

A jakie widzisz przeciwwskazania , to trochę tak jak byś jadł chleb z masłem i za chwilę bułkę z masłem i zastanawiał się czy dobrze robisz i pytał o to na forum Kolegów ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Są też pewne relacje o mieszaniu syropu z inwertem i krystalizacji tej mieszaniny podczas zimowli. Szczegółów nie znam, bo karmię tylko syropem i nie musiałem się wgłębiać.

 

A, i są też inne relacje, że probiotyk dobry tylko na wiosnę. 

 

Też się nie wgłębiałem, bo nie lubię sobie dokładać roboty dla 0,25kg miodu z ula (rzekomo) więcej, więc na wiosnę tylko ciasto mam na wszelki wypadek, w przypadku kwietnia takiego jak A.D. 2021.

Edited by michal79
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Juljan77 napisał:

Zastanawiam się czy do inwertu buraczanego można dodać litr suropu cukrowego z priobiotykiem

Nie należy niczego mieszać z inwertem , podobnie nie należy go rozcieńczać wodą. Dlaczego ? Dlatego ,że inwert jest gotowym pokarmem , zawiera również wielocukry i nie powinien ulegać dalszemu inwertowaniu. Podaje się go późno i tylko do przeniesienia z podkarmiaczki do plastrów.

Podanie z syropem spowoduje zmianę jego składu  , pszczoły będą inwertowały rzadki pokarm , powstaje poważne ryzyko twardej krystalizacji pokarmu i spadek rodziny z głodu.

Lepiej nie kombinować , żeby nie przekombinować i doprowadzić z miłości do śmierci głodowej pszczół.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Teraz, Krzychu napisał:

Ale chyba trochę jeszcze go odparują? 

 

Nie mówiły nic o tym pszczoły , ale nie sądzę żeby było potrzeba  , tak przynajmniej zapewniają producenci. Założenie jest takie ,że inwert po wszelkich  pożytkach i tylko przeniesienie bo pszczoły letniej nie ma.   Wytwarzanie inwertazy spracowuje pszczoły jak karmienie mleczkiem.

Inwert cukrowy ( sacharozowy) nie niesie takiego ryzyka i może być podawany o dowolnej  porze i w dowolny sposób  inwertowany. Piałem o inwertach skrobiowych.

Link to comment
Share on other sites

25 minut temu, manio napisał:

Nie mówiły nic o tym pszczoły , ale nie sądzę żeby było potrzeba  , tak przynajmniej zapewniają producenci. Założenie jest takie ,że inwert po wszelkich  pożytkach i tylko przeniesienie bo pszczoły letniej nie ma.   Wytwarzanie inwertazy spracowuje pszczoły jak karmienie mleczkiem.

Inwert cukrowy ( sacharozowy) nie niesie takiego ryzyka i może być podawany o dowolnej  porze i w dowolny sposób  inwertowany. Piałem o inwertach skrobiowych.

 

Zaczynam się zastanawiać teraz jak to ma się do zasady 15 kg zapasów w ulu. Czy to ma być zapas 15 kg suchej masy, czyli 15 kg czystych węglowodanów czy może 15 kg roztworu o zbliżonym % wilgotności do miodu? Bo wtedy faktycznie w tym drugim przypadku wiadro inwertu o zawartości 72% strawnych węglowodanów 15 kg powinno wystarczyć dla przeciętnej rodziny pszczelej na nieprzedłużającą się zbytnio zimę jesli przenoszą je bezpośrednio do komórek woskowych.

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, Krzychu napisał:

Ale chyba trochę jeszcze go odparują? 

 

Invertix72 z buraka cukrowego ma prawie tyle wody ile zwykły syrop cukrowy 3:2 który podajemy tradycyjne do dokarmiania zimowego. Pszczoły więc musza odparować nadmiar wody podobnie jak w  innych inwertach zbożowych. PK 

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, Krzychu napisał:

 

Zaczynam się zastanawiać teraz jak to ma się do zasady 15 kg zapasów w ulu. Czy to ma być zapas 15 kg suchej masy, czyli 15 kg czystych węglowodanów czy może 15 kg roztworu o zbliżonym % wilgotności do miodu? Bo wtedy faktycznie w tym drugim przypadku wiadro inwertu o zawartości 72% strawnych węglowodanów 15 kg powinno wystarczyć dla przeciętnej rodziny pszczelej na nieprzedłużającą się zbytnio zimę jesli przenoszą je bezpośrednio do komórek woskowych.

Ja liczyłbym suchą masę bo można się potracić w tych przemyśleniach...

https://youtu.be/7aEg472vg-I

 

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, manio napisał:

Nie mówiły nic o tym pszczoły , ale nie sądzę żeby było potrzeba  , tak przynajmniej zapewniają producenci. Założenie jest takie ,że inwert po wszelkich  pożytkach i tylko przeniesienie bo pszczoły letniej nie ma.   Wytwarzanie inwertazy spracowuje pszczoły jak karmienie mleczkiem.

Inwert cukrowy ( sacharozowy) nie niesie takiego ryzyka i może być podawany o dowolnej  porze i w dowolny sposób  inwertowany. Piałem o inwertach skrobiowych.

 

Nie podawaj młodym łatwego sukcesu na kłopoty z pogodą ? Inwert należy podawać tylko do zakarmiaia zimowego i tajemnicą poliszynela jest że nie Wszyscy to tak rozumieją , ale klienci nie dadzą się oszukać i tak rozliczą takich cwaniaków swoimi nogami przy zakupie miodu a nie substytutów. ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, manio napisał:

Nie mówiły nic o tym pszczoły , ale nie sądzę żeby było potrzeba  , tak przynajmniej zapewniają producenci. Założenie jest takie ,że inwert po wszelkich  pożytkach i tylko przeniesienie bo pszczoły letniej nie ma.   Wytwarzanie inwertazy spracowuje pszczoły jak karmienie mleczkiem.

Inwert cukrowy ( sacharozowy) nie niesie takiego ryzyka i może być podawany o dowolnej  porze i w dowolny sposób  inwertowany. Piałem o inwertach skrobiowych.

Manio prosze o podpowiedź. Ten Invertix 72 z Diamantu buraczany to cukrowy czy skrobiowy i czy go mozna go łączyć z syropem? 

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, harcerz1020 napisał:

Manio prosze o podpowiedź. Ten Invertix 72 z Diamantu buraczany to cukrowy czy skrobiowy i czy go mozna go łączyć z syropem? 

Chyba nie narusza regulaminu :) i nie promuje inwertów , ale ten o którym piszesz powstał z sacharozy czyli cukru buraczanego . Zawiera więc sacharozę i produkty jej inwertowania : glukozę i fruktozę. Jak dodasz syropu , zwiększysz ilość sacharozy . Jeśli zrobisz to  późno dasz pszczołom pokarm trudniej strawny , jeśli w czas to sobie przeinwertują sacharozę do wymienionych monocuktrów. W żadnym wypadku nie zaszkodzi to pszczołom , ani nie będzie powodem krystalizacji zapasów . No - chyba , że pszczoły coś doniosą co zburzy stosunek glukoza/fruktoza  - ale to już inna bajka.

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, daro napisał:

Choć niekoniecznie z buraka . Trzcina ma 80 % rynku .

To syrop na zimę .

u mnie w gminie tylko buraki rosną , trzcina tylko na jeziorze i cukru z niej nie ma - czyli 0% -  nie pisałem  o Cubie :). Choć podobno nawet moja trzcina czasem spadziuje , więc przyjmijmy optymistycznie 1% rynku. W zasadzie nic z niej nie ma tylko smród po zimie - choć kiedyś to był cenny materiał budowlany. Teraz nie ma takich co by mieli siłę to zbierać.  Dlaczego to syrop na zimę ? Znam takich co dają cały rok i pszczoły mają piękne i klienci zachwycenie wszystkimi odmianami miodów i ziołosmrodów. Niektórzy ciągle idą z postępem nie oglądając się na leśnych dziadków.

Smacznego.

Edited by manio
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, manio napisał:

Chyba nie narusza regulaminu :) i nie promuje inwertów , ale ten o którym piszesz powstał z sacharozy czyli cukru buraczanego . Zawiera więc sacharozę i produkty jej inwertowania : glukozę i fruktozę. Jak dodasz syropu , zwiększysz ilość sacharozy . Jeśli zrobisz to  późno dasz pszczołom pokarm trudniej strawny , jeśli w czas to sobie przeinwertują sacharozę do wymienionych monocuktrów. W żadnym wypadku nie zaszkodzi to pszczołom , ani nie będzie powodem krystalizacji zapasów . No - chyba , że pszczoły coś doniosą co zburzy stosunek glukoza/fruktoza  - ale to już inna bajka.

Mam dwa odkłady i ten slabszy choć również mocny zakarmilem w polowie syropem i miałem zamiar dokończyć przedmiotowym invertem, czy dokończyć syropem?  Do 15-16-tego bym zakończył, na odkład 10 kg suchej masy cukru na zimę wystarczy?  Pozdrawiam. 

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Tadek11 napisał:

Inwert należy podawać tylko do zakarmiaia zimowego i tajemnicą poliszynela jest że nie Wszyscy to tak rozumieją ,

Spotkałem w sklepie pszczelarskim członka z Zarządy Związku i zapytalem właśnie o invert, odpowiedział, ze bierze zawsze więcej bo dokarmia na wiosnę zamiast ciastem.  

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Mam dwa odkłady i ten slabszy choć również mocny zakarmilem w polowie syropem i miałem zamiar dokończyć przedmiotowym invertem, czy dokończyć syropem?  Do 15-16-tego bym zakończył, na odkład 10 kg suchej masy cukru na zimę wystarczy? 

Możesz dokończyć czym chcesz - choć chyba teraz to już lepiej inwertem. Nie ocenia się zapasów po wadze podanego pokarmu tylko po oceni ich ilości w gnieździe. Ja matka dużo czerwi ( a pogoda sprzyja) to i pokarmu ubywa . Trzeba zajrzeć , nie ma innego wyjścia żeby nie było  wiosną głodowych osypów czy biegania z ciastem. Lepiej dać za dużo nić 1 kg za mało.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 6:01 PM, Tadek11 said:

 

Nie podawaj młodym łatwego sukcesu na kłopoty z pogodą ? Inwert należy podawać tylko do zakarmiaia zimowego i tajemnicą poliszynela jest że nie Wszyscy to tak rozumieją , ale klienci nie dadzą się oszukać i tak rozliczą takich cwaniaków swoimi nogami przy zakupie miodu a nie substytutów. ?

Tadku możesz rozwinąć myśl ?? Chyba chodzi o dzielenie się wiedzą a nie wpuszczaniem w maliny - chyba że się mylę?

On 9/9/2021 at 8:43 PM, manio said:

Chyba nie narusza regulaminu :) i nie promuje inwertów , ale ten o którym piszesz powstał z sacharozy czyli cukru buraczanego . Zawiera więc sacharozę i produkty jej inwertowania : glukozę i fruktozę. Jak dodasz syropu , zwiększysz ilość sacharozy . Jeśli zrobisz to  późno dasz pszczołom pokarm trudniej strawny , jeśli w czas to sobie przeinwertują sacharozę do wymienionych monocuktrów. W żadnym wypadku nie zaszkodzi to pszczołom , ani nie będzie powodem krystalizacji zapasów . No - chyba , że pszczoły coś doniosą co zburzy stosunek glukoza/fruktoza  - ale to już inna bajka.

jak dla mnie do 15 września poddawanie syropu cukrowego w dzisiejszych czasach, gdzie matki czerwią dłużej a okres pszczoły zimowej jest przesunięty o 2 tyg jest OK co do inwertów i pasz - jedno z buraka inne z przenicy. To inwert po 15 wrzesnia jedynie się nadaje a pasze to się nadają w sezonie. Ja pasze osobiście stosuję dla odkładów i sobie chwalę - poddaje za dnia i nie ma problemu z rabunkami a odkłady inną w oczach. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Tadku możesz rozwinąć myśl ?? Chyba chodzi o dzielenie się wiedzą a nie wpuszczaniem w maliny - chyba że się mylę?

Danielu taki doświadczony pszczelarz jak Ty i nie możesz " rozwinąć myśli " ? Zresztą to było tak żartem i manio to załapał i  potwierdził pięć  postów wyżej ?

Jak też znam takich co inwert dają nie tylko do karmienia zimowego pszczołom  , ale nie oczekuj  że napiszę Ci kto ? Nie podzielę się z Tobą tą wiedzą.?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tadek11 said:

Danielu taki doświadczony pszczelarz jak Ty i nie możesz " rozwinąć myśli " ? Zresztą to było tak żartem i manio to załapał i  potwierdził pięć  postów wyżej ?

Jak też znam takich co inwert dają nie tylko do karmienia zimowego pszczołom  , ale nie oczekuj  że napiszę Ci kto ? Nie podzielę się z Tobą tą wiedzą.?

Metod ciulania na miodzie jest wiele. Ja mam miód przede wszystkim dla siebie a to co zostaje idzie na sprzedaż. Więc ja się tylko z tego mogę śmiać. Ale mogę zrozumieć osoby co z tego żyją. Mi to nie pasuje ale samo życie. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Brzytwiarz napisał:

Metod ciulania na miodzie jest wiele. Ja mam miód przede wszystkim dla siebie a to co zostaje idzie na sprzedaż. Więc ja się tylko z tego mogę śmiać. Ale mogę zrozumieć osoby co z tego żyją. Mi to nie pasuje ale samo życie. 

Dokładnie Danielu ?

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Brzytwiarz napisał:

Metod ciulania na miodzie jest wiele. Ja mam miód przede wszystkim dla siebie a to co zostaje idzie na sprzedaż. Więc ja się tylko z tego mogę śmiać. Ale mogę zrozumieć osoby co z tego żyją. Mi to nie pasuje ale samo życie. 

Ja z tego żyję, ale nie mogę zrozumieć jak tak można !?

Szczytem chamstwa w tej dziedzinie  jest robienie miodu malinowego z przeterminowanych - wycofanych z marketów syropów malinowych ?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

6 minut temu, Robi_Robson napisał:

robienie miodu malinowego z przeterminowanych - wycofanych z marketów syropów malinowych

a czy prawdziwy miód z  malin ma taki  malinowy smak i kolor ? Zgaduję , że idzie jak woda. Mnie też pytali o miód malinowy :) bo taki smaczny i ładny. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.