Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pokarm zimowy


Recommended Posts

49 minut temu, manio napisał:

a czy prawdziwy miód z  malin ma taki  malinowy smak i kolor ? Zgaduję , że idzie jak woda. Mnie też pytali o miód malinowy :) bo taki smaczny i ładny. 

Wczoraj rozmawiałem ze znajomym który obecnie mieszka w innej części woj. i u nich była jakaś impreza wystawa bodajże miodów czy jakiś jarmark. Tam właśnie były w sprzedaży kawałki plastra zalanego miodem w słoiku. Twierdził, że ten miód jest inny w podtekście, że lepszy.   

Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, harcerz1020 napisał:

Twierdził, że ten miód jest inny w podtekście, że lepszy. 

to jakaś próba gwarancji naturalnego pochodzenia miodu pokazując miód sekcyjny . Na " szwedzkich stołach " często podaje się miód w postaci odsklepionej  ramki , spotkałem się z tym kilka razy , a ponieważ kraje były dość egzotyczne to oczywiście próbowałem bo smakował dużo inaczej niż moje miody.

Miód sekcyjny jest droższy niż tylko "ze słoika" , ale chyba u nas nie ma jeszcze na to rynku . Czasem przywożę do pracy wycięte plastry z miodem , ale szału nie ma. Przeżują wosk i wyplują , a i to dopiero jak powiem ,że taki dziewiczy wosk ma specjalne właściwości septyczne i to samo zdrowie .

Sam czasem pożuję odsklepiny , ale wosku nie wyrzucam :) tylko do topiarki odkładam .

Link to comment
Share on other sites

Poza tym sok malinowy sklepowy to nie jest prawdziwy sok tylko jest "uszlachetniony" ? by smakował lepiej i miał ładniejszy kolor.  Nawet moje wnuki mówiły zimą że wolą sok malinowy sklepowy od tego od Babci i trzeba było im tłumaczyć jak jest prawda.

Ale czy "miody marketowe" w cudzysłowie  nie powstają w podobny sposób wg receptur w mieszalniach spożywczych ? ,  "coraz więcej przebierańców coraz trudniej o oryginał " ?

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, manio napisał:

a czy prawdziwy miód z  malin ma taki  malinowy smak i kolor ? Zgaduję , że idzie jak woda. Mnie też pytali o miód malinowy :) bo taki smaczny i ładny. 

Prawdziwy miód malinowy jest jasnożółty . Kolorem pośredni między miodem z sadów a mniszkowym .
 

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Poza tym sok malinowy sklepowy to nie jest prawdziwy sok tylko jest "uszlachetniony" ? by smakował lepiej i miał ładniejszy kolor.  Nawet moje wnuki mówiły zimą że wolą sok malinowy sklepowy od tego od Babci i trzeba było im tłumaczyć jak jest prawda.

Te marketowe mają od 2 do 5% soku .

 

 

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

 "coraz więcej przebierańców coraz trudniej o oryginał " ?

A markety idą coraz dalej.
Między przegrzanymi miodami od wielkich importerów przemycają miody inne ...
Miód dużą czcionką, a drobną ... sztuczny !
"Smakosze" pewnie kupią ten smaczny , płynny i do tego najtańszy !
Photo0787.jpg

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Prawdziwy miód malinowy jest jasnożółty . Kolorem pośredni między miodem z sadów a mniszkowym .
 

Te marketowe mają od 2 do 5% soku .

 

 

A markety idą coraz dalej.
Między przegrzanymi miodami od wielkich importerów przemycają miody inne ...
Miód dużą czcionką, a drobną ... sztuczny !
"Smakosze" pewnie kupią ten smaczny , płynny i do tego najtańszy !
Photo0787.jpg

 

Gratulacje Robert, Twoja odpowiedź w dziale "Dziś pytanie, dziś odpowiedź" była okrągłą 10 000 odpowiedzią ;) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Prawdziwy miód malinowy jest jasnożółty . Kolorem pośredni między miodem z sadów a mniszkowym

"Czysty,, miód malinowy jest rzeczywiście koloru słomkowego w smaku to moim zdaniem najlepszy miód jaki jadłem. Pozyskanie takiego gatunkowego miodu jest możliwe tylko na plantacjach maliny. W moich warunkach tylko raz pogoda sprawiła że miałem sam miód malinowy w 2010r . Miód który jest u mnie malinowy to zawsze z dodatkiem spadzi iglastej lub liściastej, wiadomo jak to pod lasem. W smaku poezja kto raz spróbuje chętnie wraca. Dlatego machery pod szyldem właśnie tego miodu uprawiają swoje szwindle. PK 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Prawdziwy miód malinowy jest jasnożółty .

wiem bo mam w pobliżu dużą plantacje malin odmiany polana  :)  Nie ma komu zbierać i można kupić tylko z własnym zbiorem. Identycznie  wygląda miód borówkowy , dostałem słoik od kolegi .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.09.2021 o 07:23, manio napisał:

Nie ocenia się zapasów po wadze podanego pokarmu tylko po oceni ich ilości w gnieździe.

Manio zapytam, bo inni mnie ignorują. Wczoraj dostały ostatnią dawkę pokarmu, w zależności od rodziny do odkladu dostały od 23-21 słoików 0,9 l podobnie ja w ub.r. a jeszcze pozostawilem miodu i gdzieś latają. Dziś zabierałem słoiki i tak patrząc przez pajączki to pod górna listewką widac puste komórki. Zapewne gdzieś składają inwertują i dopiero skladają u góry?

Kiedy można podejrzeć żeby był jakiś obraz stanu zapasów? Odkłady na 2x7 ramek gdzie one to pomieściły. W połowie karmienia zastopowały z pobieraniem musiałem zrobić trochę przerwy a najlepiej brały pod koniec.   

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, harcerz1020 napisał:

dostały od 23-21 słoików 0,9 l

Ważne jest też jakie było stężenie , jak 1:1 to tak raczej skromnie , jak 3:2 to przyzwoicie, a jak 2:1 to na bogato  :)

Śmiało zajrzyj do gniazda . U góry powinno być dużo zapasów, ramka od zatworu zalana i w zasadzie wystarczy tą ostatnią zobaczyć . Jeśli dopiero skończyłeś to syrop jest rozwleczony po całym  gnieździe do odparowania i inwertowania. Zaczną go nosić do góry i układać zimowe zapasy wedle swojego rozumu.  Warto zobaczyć zapasy bo czasem ich nie ma wcale np. po wymianie matki , młoda intensywnie czerwi - a pogoda sprzyja takim niespodziankom. Ja nie sprawdzam bo mam za dużo rodzin , niech się same redukują. Zostaną tylko te zaradne ?

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Zdzislaw chyba mrozu jeszcze nie ma? Zagladnij do gniazda. Ja teraz prawie nie zagladam do dolnego korpusa bo wszystko zmostkowane i zalane miodem. Latwo stracic matke w takiej sytuacji. Te siedem gornych ramek powinno byc zasklepione 100%. Jak w sierpniu byla bieda to 20l syropu to wcale nie tak duzo. Moze polowe juz zjadly bo matka zaczela czerwic. Dzwignij ula od tylu to wyczujesz czy jest lekki. W sobote podnosze podkarmiaczke wiaderkowa a tam piekna matula spaceruje po powalce od zewnatrz. Chyba juz na wakacjach? 

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, manio said:

Nie ma komu zbierać i można kupić tylko z własnym zbiorem.

Wlasnie dzisiaj przelwealem wspaniale "wino" a bardziej "miod pitny" a najbardziej to nalewke z maliny (na miodzie i b.slodka) i podobna z czerwonej porzeczki. Ta z porzeczki wspaniale wyklarowany kolor niestety chyba za malo dalem miodu bo troche kwaskowate. Dzisiaj przygotowalem 20l brzeczki 1:1  Mysle czy nie wlac tych 4 litrow z porzeczki (jest juz po fermentacji).  Zostalo troche zlewek to po przefiltrowaniu zmieszalem oba trunki i.....niebo w gebie. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Beeman napisał:

W sobote podnosze podkarmiaczke wiaderkowa a tam piekna matula spaceruje po powalce od zewnatrz. Chyba juz na wakacjach? 

U mnie spacerowała po daszku warszawiaka i nie chciała wrócić, potem polatała troszkę dookoła ula i znowu usiadła na daszek. Oczywiście ul był otwarty a i tak musiałem ją łapać żeby weszła na ramki. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.