Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Fermentacja syropu cukrowego


Recommended Posts

Tak jak pisałem wyżej, ja nie polecam dodawania podchlorynu do pokarmu i nigdy tego nie robiłem. Koledzy pytali czemu, to wyjaśniłem. Podchlorynu używałem do dezynfekcji moich studni oraz dezynfekcji sprzętu w kąpieli wodnej. Opakowania 5L mają bardzo krótki termin przydatności, a te większe często mają utrwalacz i dłuższy termin.

 

E jest to tylko kod służący do oznaczania substancji dodawanych do żywności. Poprzez te kody zapisywane są substancje, które moim zdaniem są niebezpieczne i szkodliwe jako dodatek do żywności jak i te nieszkodliwe jak np. kwas cytrynowy, który jest, wraz z innymi kwasami konserwantem np. w oliwkach. Czemu niektórzy pszczelarze obniżają pH pokarmu węglowodanowego można znaleźć na naszym forum.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.09.2021 o 22:53, Brzytwiarz napisał:

A czy kwasek cytrynowy to nie jakieś EE?? co mnie zastanawia bo ja nie stosuję i mi nie fermentuje ani nie krystalizuje. Oczywiście nie wiem  czy to dobrze tak bez chemii dziś robić ?

Sam cukier buraczany jest sztucznym pokarmem  ( też ma pewnie swoje EE), więc jeśli faktycznie poszukujesz naturalnej metody hodowli to wypada zrezygnować z dokarmiania i zostawić stosowną ilość miodu pszczołom jak nasi przodkowie - bartnicy.

Dodatek kwasku cytrynowego jest tylko próbą zbliżenia właściwości podawanego substytutu nektaru do naturalnego składu , więc chociaż odczynu pH co czyni pokarm łatwiej  przyswajalnym. Kwasek cytrynowy jest kwasem organicznym powszechnie występującym w wielu owocach  i nektarze zbieranym przez pszczółki.

Występujące w nektarach kwasy organiczne :
  • jabłkowy
  • cytrynowy
  • winowy
  • bursztynowy
  • szczawiowy
Tak więc nie jest wielkim "przestępstwem"  dodanie kwasku , skoro już nie umiemy ( lub tylko się nie chce z wrodzonej pszczelarzom pazerności) gospodarować bez karmienia cukrem. Obyśmy mieli tylko takie rozterki :)
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, manio napisał:

Tak więc nie jest wielkim "przestępstwem"  dodanie kwasku , skoro już nie umiemy ( lub tylko się nie chce z wrodzonej pszczelarzom pazerności) gospodarować bez karmienia cukrem. Obyśmy mieli tylko takie rozterki

 

Pójdźmy krok dalej, może dodajmy odrobinę kwasu szczawiowego? Podczas odparowania pokarmu powinno być dość nieźle kwaśne środowisko ula, w sam raz na varroa. 

Oby tylko nie było to w 100% skuteczne bo momentalnie zniknie monopol na tą ciężką walką ;) 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

 

Pójdźmy krok dalej, może dodajmy odrobinę kwasu szczawiowego? Podczas odparowania pokarmu powinno być dość nieźle kwaśne środowisko ula, w sam raz na varroa. 

Oby tylko nie było to w 100% skuteczne bo momentalnie zniknie monopol na tą ciężką walką ;) 

 

Pójdźmy o krok dalej. Jakie jest ph nektaru kwiatowego?

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, michal79 napisał:

Pójdźmy o krok dalej. Jakie jest ph nektaru kwiatowego?

piszą ,że kwaśny ale zbadać mogę najwcześniej  za 8 miesięcy :)

Leon Bornus - Encyklopedia pszczelarska. PWRiL. Warszawa. strona 121

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, harcerz1020 napisał:

A czy soku z cytryny można dodać?

Kto bogatemu zabroni ? Ale efekt będzie niezauważalny raczej bo to co najwyżej szczypta kwasku. Idziemy w te sposób do ziołosmrodu cytrynowego :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.