Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

warroza


manio

Recommended Posts

  • 1 month later...

Tym razem poważniej o warrozie , amerykaNski artykuł o warrozie , obalający starty mit  o jej żywieniu się limfą , ale i o wielu innych ciekawych aspektach rozwoje tego obrzydliwego dręcza

https://www.pnas.org/content/pnas/116/5/1792.full.pdf

niestety po anielsku , ale dobrze się tłumaczy z automatu jak kto nie spika .

Link podrzucił na amnezji rodak z USA .

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Tutaj też pisaliśmy o tym. Jest tam wywiad wideo z rzeczonym naukowcem, a w pierwszym poście coś po polsku na ten temat. Jest też poruszona kwestia czemu do tej pory przekazywane były błędne informacje na temat varroa destructor.

 

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1262-warroza-czy-znasz-swojego-głównego-wroga/?tab=comments#comment-27420

 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.09.2021 o 08:33, manio napisał:

Jest nowy sposób naturalnego zwalczania warrozy. Niestety zabroniony ( póki co) prawem

https://www.o2.pl/informacje/skandal-w-pasiece-pod-ketrzynem-nie-uwierzysz-czym-pszczelarz-leczyl-pszczoly-6683379534481920a

Ja bym spróbował takiego leczenia :)

Koledzy? pszczelarze zakapowali, bo wiadomo kim jest jeden dla drugiego.

Link to comment
Share on other sites

53 minuty temu, Tadek11 napisał:

Dzięki za materiał , źródłowy , co prawda na szkoleniach już było o tej zmianie odżywiania , ale zawsze warto to potwierdzić z innych źródeł niezależnych.

Nie pisałem , że to jakiś news i o żywieniu się ciałem  tłuszczowym wiemy od kilku lat , ale artykuł zawiera wiele innych ciekawostek o budowie pszczoły i szczegółach rozmnażania warroa. Wykłady siłą rzeczy są uproszczone i ograniczone , a tu tekst bardzo ciekawy i wyczerpujący - dlatego podałem  link , a nie jako kopernikańskie odkrycie :)

 

Link to comment
Share on other sites

Od tego się zaczęło, świat nauki nie zareagował tak jak trzeba .

Nie przyznał się do błędu otwarcie ,wręcz słyszałem na jednym szkoleniu że to odkrycie to plotka .

Muszą to "przeboleć" . 40 lat powtarzać błąd dedukcji  ,to dowodzi jak wnikliwie był problem warozy badany

Link to comment
Share on other sites

 

Ale może ktoś mi wyjaśni, co zmieniło to odkrycie w pasiece Kowalskiego?  Tak, może dla naukowców ważne jest opracowanie trucizny na pasożyta, ale dla mnie?

Edited by Beeman
  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, Beeman napisał:

 

Ale może ktoś mi wyjaśni, co zmieniło to odkrycie w pasiece Kowalskiego?  Tak, może dla naukowców ważne jest opracowanie trucizny na pasożyta, ale dla mnie?

dokładnie nic , ale można sobie poczytać :)  Nadzieje były ,że ta wiedza pomoże naukowcom znaleźć nowe metody zwalczania , ale jakoś nic nowego nie wydumali choć to juz lata minęły ....

Link to comment
Share on other sites

Problem leży w pieniądzach na badania , jak coś przy okazji zwalczania innych szkodników w rolnictwie wynajdą , jakąś metodę  , co się będzie nadawało do walki z warrozą to będzie to i tak efekt uboczny , bo same pszczelarstwo jest biedne. ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.