Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wylotek 140x(7-8)mm. Czy stosować na zimę zasuwki przeciw gryzoniom?


Recommended Posts

Witam,

w zasadzie swoje pytanie zawarłem w tytule posta. Wylotki w ulach mam ok 140 x 7-8mm. Wiadomo jak dużo zła potrafią zimą wyrządzić gryzonie w ulach. Czy przy takim wylotku zasadne jest stosowanie tego typu zasuwek? https://allegro.pl/oferta/zasuwka-do-ula-pszczoly-200-mm-miod-ule-ul-pasieka-10113665947

Czy przy tak niskim wylotku również można się spodziewać wizyt gryzoni?

Link to comment
Share on other sites

A z czego masz ule?  Mi ostatniej zimy w jednym drewnianym ulu mysz poszerzyła sobie wylotek do wielkości dla niej odpowiedniej i zrobiła gniazdo. Dwie zabiłem zimą za pomocą pułapki, reszta wlazła pod kłąb! Dopiero trutka załatwiła sprawę i wiosną wywaliłem jeszcze dwie, zasuszone. W tym roku pewnie zakratuję wszystkie dolne wylotki.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Psc napisał:

Witam,

w zasadzie swoje pytanie zawarłem w tytule posta. Wylotki w ulach mam ok 140 x 7-8mm. Wiadomo jak dużo zła potrafią zimą wyrządzić gryzonie w ulach. Czy przy takim wylotku zasadne jest stosowanie tego typu zasuwek? https://allegro.pl/oferta/zasuwka-do-ula-pszczoly-200-mm-miod-ule-ul-pasieka-10113665947

Czy przy tak niskim wylotku również można się spodziewać wizyt gryzoni?

 Ja mam wloty wysokości 0,9 cm i jest dobrze już nie pamiętam kiedy weszła mi do ula mysz. PK

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, Nacek napisał:

O ile wylotek 7 mm zatrzymuje mysz to ryjówka wchodzi przez niego jak przez otwarte wrota.

 

To znaczy że używasz mniejszych wylotów niż 7 mm w swoich ulach skoro to wypraktykowałeś doświadczalnie , czy jakoś inaczej sobie z tym radzisz ? ?

Link to comment
Share on other sites

To jest jakiś sposób ?  A jaki wymiar oczka ma ta siatka ?

Ja przyznam się że ostatni raz mysz w ulu zimą miałem w jak jeszcze miałem ule warszawiaki ze 20 lat temu. Teraz mam tylko wkładki zmniejszające szczelinę do około 1 cm i  ule ustawione są na stalowych ramach   z kątowników stalowych ustawionych na bloczkach betonowych i mysz praktycznie nie ma mozliwości wejść swobodnie do ula w takiej sytuacji.

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Tadek11 napisał:

A jaki wymiar oczka ma ta siatka ?

to siatka hodowlana , zgrzewana , ocynkowana oczko 10x10 mm  lub 8x8 mm - tej nic nie pokona. Zdjęcie nie moje , ja po prostu przypinam pineskami pasek takiej siatki na wylotku.

Link to comment
Share on other sites

Wnioskuję zatem, że lepiej odżałować 4zł x X na gotowe zasuwki i spać zimą spokojnie (w bonusie możliwość regulowania szerokości wylotka - np. na czas dużych mrozów lub silnych wiatrów zimą)... Dziękuję za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.10.2021 o 20:14, Tadek11 napisał:

Ja przyznam się że ostatni raz mysz w ulu zimą miałem w jak jeszcze miałem ule warszawiaki ze 20 lat temu.

 

Potwierdzam, w że w warszawiakach jest to standard. Z silnej rodziny na przyszły rok zrobi się miernota przez taką ryjówkę:

(tutaj akurat pszczoły nie pozwoliły tej ryjówce na wiele, wysuszona na wiosnę została wyjęta)

 

AM-JKLWohTV5XXg6nVh5rMa5R7mcZ4x3ZRDJSQlP

 

 

W ulach korpusowych mam bardzo wąski wylotek. Tak wąski, że trudno jest nawet apiwarol na druciku wcisnąć (drucik obejmuje tabletkę od góry i dołu, nie po obwodzie) 

Edited by Krzychu
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.10.2021 o 21:19, piotrpodhale napisał:

Bez przesady to tylko teoria. Ryjówka to kiler na owady, ale bez przesady, kto ma wloty do ula 7mm.  PK

Oj widzę że nie widziałeś co ryjówka potrafi zrobić. Co roku mam z nimi problem, pomaga zasiatkowanie wylotków siatka o oczkach 10x10 mm też ich nie zatrzymuje, 7x7 mm jest ok. Te orginalne zasuwki też się sprawdzają.

Edited by Nacek
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Nacek napisał:

Oj widzę że nie widziałeś co ryjówka potrafi zrobić. Co roku mam z nimi problem

Dobra niech będzie że nie widziałem żadnej ryjówki ani nawet zwykłej myszy.

 

W dniu 5.10.2021 o 19:29, Nacek napisał:

O ile wylotek 7 mm zatrzymuje mysz to ryjówka wchodzi przez niego jak przez otwarte wrota.

 

4 godziny temu, Nacek napisał:

7x7 mm jest ok.

Proponuję jak się zdecydujesz, czy 7 mm zabezpiecza, czy nie udokumentować zdjęciami splądrowany ul przy takiej wysokości wlocie.

Będzie wtedy potwierdzenie teorii powtarzanej od lat na różnych forach pszczelarskich o ruchomych kościach czaszki, 6mm itd...

 

Ps. Ja nie stosuję wlotów mniejszych jak 8-9mm z prostej przyczyny że odymiacz do apiwarolu nie wchodzi...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kwadrat 7x7 mm a otwór szeroki o wysokości 7 mm to zdecydowana różnica. Nie piszę tego na podstawie wyczytanych informacji na forach tylko z własnych obserwacji. Problem z ryjówka mi mam w zasadzie tylko na dwóch miejscówkach, na pozostałych jak do tej pory był spokój. W ubiegłym roku zabrakło mi siatki 7x7 i do kilkunastu uli założyłem 10 x 10 i tam wiosną w kilku znalazłem na dennicach spore kupki resztek odwłoków. Kiedyś jeszcze w warszawiaku za zaworem wiosną znalazłem więcej obgryzionych resztek pszczół niż w gnieździe żywych. Jeżeli się uda mi odzyskać zdjęcia z starej komórki to Ci pokażę. Być może góralskie myszy i ryjówki są bardziej wypasione i do takich dużych dziur się nie mieszczą?

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, piotrpodhale napisał:

jak 8-9mm z prostej przyczyny że odymiacz do apiwarolu nie wchodzi...

ten problem rozwiązuje dennica osiatkowana , nigdy nie pchałem się z tabletką przez wylotek bo i pszczół się wtedy napiecze i trudno o spokój. Wolałem wkładać od zatworu - szybko i bezpiecznie.

Wylotek 7x7 , a nawet 10x10 to gruba przesada. Beleczka ograniczająca wylotek 10x7 , ale to nie służy do zimowego ograniczenia tylko na wypadek rabunku , albo zrobienia odkładu. 7 mm zaczerpnąłem jako jeden z "wymiarów pszczelich " ula - to odległość pomiędzy ramką i ścianą ula ( tak dokładnie to 7,5 mm)

Wiosną , nawet przed oblotem , jak pszczoły są już aktywne , wyjmuję wszelkie wkładki żeby nie przeszkadzały w oblocie i sprzątaniu.

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Tyle że bez futerka myszy nie chodzą. ?

Zgadza się . Nie chodzą , ale wiesz o co chodzi. ...
U gryzoni miękkie futerko układa się tak przy przechodzeniu przez szczeliny jakby go nie było .

Zobrazuję różnicę jak wygląda gryzoń z futrem i bez . ?

10 godzin temu, piotrpodhale napisał:

A jakie u Ciebie są wloty na zimę?

Przeważnie w takim standardzie

Częściowo z dodatkową zasuwką - "grzebykiem"
Ale w drewniakach są różne . Od 5 nawet do 10mm .
I czasem niestety ziębełki , a nawet myszy potrafią się rozgościć .
W ostatnią zimę w leśnej pasiece miałem jakąś bardzo małą populację myszy .
W kilku ulach mimo wkładek zwężających zrobiły mi spustoszenie w plastrach .
Rodziny na szczęście wszystkie przeżyły .
Dwie luźniejsze wkładki odsunęły sobie niczym drzwi .
Spryciule .
 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Robi_Robson napisał:

Od 5 nawet do 10mm .
I czasem niestety ziębełki , a nawet myszy potrafią się rozgościć .

Otwór 5mm to rozmiar zera na 20 groszówce.

Nie znam nikogo kto miałby wloty 5mm ani żadnego producenta uli. Mam standardowe Łysonia i Tumidajewicza i mojego kolegi producenta uli zabezpieczają w pełni. Miałem myszy w ulach w tym ryjówki przy wlotach we warszawiakach albo ulach kombinowanych zakładałem wtedy metalowe zasuwki 7-8mm i było lala. 

Jak tak dalej będziecie licytować to z tym bezpiecznym rozmiarem dojdziecie do rozmiaru siatki na dennicę, zresztą wlot 5mm to już dodatkowy gadżet i robota w roku bo trutnie mają swój rozmiar. 7mm zasuwka moim zdaniem gwarantuje bezpieczeństwo. Ktoś jak ma zniszczoną rodzinę pszczelą przez ryjówki przy wlotach niżej 7mm proszę o zdjęcia podebatujemy. PK     

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.