Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

jak to jest z tą otwartą dennicą?


Recommended Posts

Mam ostatnio zagwozdkę natury oczywistej gdyż zgodnie ze starą szkołą uczono mnie by pszczoły miały w zimę ciepło. 

Tj jak w warszawiakach się to sprawdzało ponieważ one mimo ocieplenia z góry - i tak są mocno wentylowane przez naturalne szpary a nawet jeden był z zarwaną podłogą i mimo tego zimowle są w nich doskonałe tak trudniej mi ocenić teraz o w ulach korpusowych z tworzyw sztucznych.

Przez cały sezon miałem plan by zazimować je wszystkie bez wkładki dennicowej a więc dennica otwarta z powodu skraplającej się wody na ściankach i powałce.

Lecz jednak jak patrzę jakie są różnice w liczebności pszczół w poszczególnych odkładach, które powinny mieć siłę w pełni rozwiniętej rodziny to mam pewne wątpliwości co do tego. 

Czy pszczelarze zimujący rodzinę w sile odkładu - stosują się do zasady otwartej dennicy? 

Czy dopiero otwierają dennicę gdy widzą, że z ula się wylewa? 

 

U mnie po otwarciu powałki pszczół za wiele nie widać, natomiast po uchyleniu górnego korpusu (a są to wlkp 18tki) rozluźniony kłąb pszczół w moich silnych rodzinach obsiaduje okrąg/elipsoidę  zahaczającą  o od 7 do 9 ramek. 

Natomiast słabe rodzinki a z młodymi matkami cennymi wg mojej oceny - od 5 do 6 ramek. 

 

Czy w takim przypadku słabe rodzinki warto wspomóc zamkniętą dennicą zważając na fakt, że zimuję na pełnym komplecie ramek gdzie ostatnie to bezpieczniki w formie węzy? 

 

Jak Wy to robicie? 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał:

w warszawiakach się to sprawdzało

W moich warszawiakach nie ma żadnego ocieplenia , od góry tylko powałka. Ramki przylegają do jednej ze ścian szczytowych , która jest izolowana.  Z drugiej tylko deska zatworowa bez maty. W szczytach daszków są osiatkowane otwory  wentylacyjne o średnicy ok 50 mm. Tak więc wolna przestrzeń wokół ramek jest swobodnie wentylowana , co można porównać do warunków w ulu z osiatkowaną dennicą , tylko jakby odwrócone " do góry nogami" . Zimowla doskonała , sucho ,żadnych śladów pleśni . Zimuję na 7-8 ramkach  .

W ulach korpusowych dennicę zamykam tylko w czasie zwalczania warrozy. Poza tym okresem  jest zawsze otwarta. Ponieważ zimuję na 3 pełnych korpusach , nie przeszkadza moim pszczołom wiatr i całą zimę widzą trawę pod ulem.

Oczywiście nie od razu tak robiłem bo bałem się "zaziębić" pszczoły , ale drogą prób i błędów stwierdziłem że moja troska jest nie tylko zbędna , ale szkodliwa. Najlepiej z zimowli wychodzą pszczoły na otwartej dennicy. Nawet po oblocie nie zamykam jej w najsilniejszych rodzinach - choć staram się też aby  tylko najsilniejsze puszczać do zimowli.

Jeśli masz wątpliwości to podłuż na denncę pusty korpus. Odizoluje on zimujace ramki od podmuchów wiatru. Drugim wariantem jaki czasem stosuję to włożenie wkłądki dennicowej "odwrotnie"  : przestrzeń z tyłu ula pomiędzy siatką i wkładką jest otwarta i w związku z tym swobodnie wentylowana , ale tylko od tyłu.

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, manio napisał:

Jeśli masz wątpliwości to podłuż na denncę pusty korpus. Odizoluje on zimujace ramki od podmuchów wiatru.

 

Zastanawiałem się też, czy nie zniwelować podmuchów wiatru stawiając ul bezpośrednio na palecie o pełnym deskowaniu? Wówczas szpary wentylacyjne są szerokości równej wysokości nóżek dennicy a jednocześnie mamy od dolnych ramek do tej palety wolną przestrzeń. 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Krzychu napisał:

 

Zastanawiałem się też, czy nie zniwelować podmuchów wiatru stawiając ul bezpośrednio na palecie o pełnym deskowaniu? Wówczas szpary wentylacyjne są szerokości równej wysokości nóżek dennicy a jednocześnie mamy od dolnych ramek do tej palety wolną przestrzeń. 

 

Każdy pomysł jest dobry , który Cię uspokoi i po sukcesie zachęci do kolejnych , odważniejszych prób :)

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, manio napisał:

Każdy pomysł jest dobry , który Cię uspokoi i po sukcesie zachęci do kolejnych , odważniejszych prób :)

 

Coś w tym jest. Trafne w punkt. 

Link to comment
Share on other sites

A u mnie w planach na przyszły sezon dennice zamknięte.  Powód za duża wilgotność powietrza utrudnia w zagęszczaniu i zasklepieniu miodu. Czy to się sprawdzi, czas pokaże. Dla pewności pare Uli będzie na otwartych. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

Lecz jednak jak patrzę jakie są różnice w liczebności pszczół w poszczególnych odkładach, które powinny mieć siłę w pełni rozwiniętej rodziny to mam pewne wątpliwości co do tego. 

Czy pszczelarze zimujący rodzinę w sile odkładu - stosują się do zasady otwartej dennicy? 

Czy dopiero otwierają dennicę gdy widzą,że z ula się wylewa? 

Ja właśnie słabszym rodzinkom dennic nie otwieram w zimie. Uchylony pająk i dopasowane gniazdo do siły rodziny załatwia sprawę.

Silne rodziny mam czasem otwarte przeważnie z  półkorpusem pod spodkiem. Otwarta dennica to nie jest lekarstwo na wszystkie problemy. Obserwując zimowlę to różne rzeczy się zdarzają, jednego roku miałem inwazję sikorek które właziły pod ule i stojąc na śniegu wyjadały osyp niepokojąc pszczoły.

Tak jak kolega pisał wyżej jak jest duża wilgotność powietrza to otwarta dennica też nawet nie pomaga.

Na zdjęciu przy otwartej dennicy i uchylonych pajączkach nadal widać zaparowaną powałkę z plexi i co?  https://images83.fotosik.pl/1008/f4c406e1e042f422med.jpg

Przy takich opadach i otwartej dennicy to pszczoły leżą prawie w śniegu  https://images65.fotosik.pl/253/15ceddf184f0314cmed.jpg https://images90.fotosik.pl/99/c2a16b45d5abf541med.jpg

Nic im nie będzie ale po co mają cierpieć.

I jeszcze jedno co się nauczyłem, jeżeli zostawiam wkładki na zimę czy jesień to w czasie kontroli wiem wszystko na bieżąco o danej rodzinie, ilość zapasów? siła rodzinki? obecność gryzonia w ulu? itd.  https://images92.fotosik.pl/465/5eed2c3132f11a27med.jpg 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.