Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka dwumatkowa


Recommended Posts

Na stronie bartnika sądeckiego oglądałem film o pasiekach w Kanadzie. Wspomniano tam o gospodarce dwumatkowej (... w każdym ulu są dwie matki oddzielone kratą odgrodową..) i tyle. Tak się domyślam, że chodzi o budowanie bardzo silnych rodzin, macie jakąś wiedzę o takim gospodarowaniu?

Link to comment
Share on other sites

Co kraj to obyczaj. Wczoraj widziałem film jak na wyspach Salomona na Pacyfiku tubylcy łowią ryby na pajęczynę. Tak że dużo jeszcze przed nami. Jak by to miało sens u nas,  to by i u nas prowadzono tak gospodarkę i chociaż jak sobie przypominam to w ulach leżakach dwurodzinnych kiedyś modnych, też tak hodowano -  były to ogromne ule dwurodzinne z wspólna miodnią i widziałem takie ule. Ale widocznie u nas są za słabe pożytki dla pszczół  na tak silne rodziny i to się nie przyjęło powszechnie tak jak łowienie ryb na pajęczynę.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Guest Beata i Andrzej

Ja pierwsze słyszę o gospodarce dwumatkowej, wydaje się prawie nie możliwe. Chcesz z wiosny startować z podwójną siłą, a w sezonie móc łatwo rozładować nastroje rojowe i wykorzystać pszczoły lotne do podniesienia produkcji miodu, zastosuj gospodarkę dwurodzinną.

Link to comment
Share on other sites

Przetrenowałem już w swoim pszczelarzeniu wszystko i doszedłem do tego, że w układzie naszych warunków nie ma jak :

 

Jedna rodzina pszczela

Jeden ul

Jedna dziura (wylotek)

Jedna matka

Jeden pszczelarz (obsługujący).

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W Polsce chyba też niektórzy pszczelarze pracują w systemie 'dwumatecznym'.

Na kanale IgorPawlyk.CARNICA na YouTubie można obejrzeć film jak zimować dwie matki. W komentarzach Pan pisze że pracuje w systemie 'dwumatkowych'.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=5bWt1Ki_f0w

Na kanale jest więcej filmików z tego tematu. Polecam też poczytać komentarze pod filmikami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.