Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ułożenie gniazda


Recommended Posts

Mam pytanie. Mam ule wielkopolskie 12-ramkowe, zabudowa zimna. Zostaje 7 - 8 ramek do zimowli. Czy gniazdo może być przy jednej ze ścian a z drugiej strony zatwór, czy też powinno być pośrodku z zatworami i ociepleniem po bokach. Jeszcze jedno, kiedy dać półkorpus pod gniazdo jako poduszkę powietrzną? Już, czy po zakarmieniu?

Piszę jeszcze raz, ponieważ moje pytanie utknęło bez odpowiedzi w " przygotowanie do zimowli"

Link to comment
Share on other sites

 daron6 - te 7 ramek jeżeli jest solidnie obsiadywane na czarno spokojnie ci przezimuje - bez obaw. Ważne żebyś się rozprawił z varoza i solidie zakarmił. Czyli spełnił sumiennie swój obowiazek jako pszczelarza.

Ja nie mam półkorpusów bo pszczelarzę na ulach ostrowskiej. Ja korpus daje po zakarmieniu. 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, tak też myślałem. Nie mówiłem, że 7-8 ramek było, tyle chcę zostawić do zimowli. Gdzieś tutaj było, że kłąb ma max 25 cm, a więc 7 - 8 ramek. 

 

Na zime lepiej zostawic mniej ramek jak wiecej pszczoly sie zmieszcza choc teraz siedzialy by za deska przegrodowa .Na WLKP nawet jak siedza na czarno to mozna zazimowac na 5 ramkach  jak mloda dobra matka do rzepaku dojdzie do sily.

Link to comment
Share on other sites

7 ramek wielkopolskich to słaba rodzinka na zimowle. Z tego co mi szwagier doradza to przesuwasz ramki do 1 boku tam luz 1-2 cm na wietrzenie a z 2 strony zatwór nie dotykający dna.

Z półkorpusem nie mam doświadczeń ale dałbym go po zakarmieniu.

Lepiej zimuj na tych 7 niż na wiosnę ujmuj ramka aby dopasować gniazdo do wielkości 

Link to comment
Share on other sites

Ja też nie zwracam uwagi ile jest teraz pszczół na scianach ula, tylko gniazda mam już ułozone na 7 ramek WZ i na te ramki karmię, żeby pszczoły nie rozwlekały ułożenia zapasów i pierzgi. Na wiosnę nie ma problemu i nie muszę ujmować nadwyżkowych ramek i paprać się ich odsklepianiem i wstawianiem do wybierania za zatwory, gdzie wybiorą lub nie wybiorą a czasami doładują świerzego nakropu i wtedy ból głowy co z tym robić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.