Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód Pitny - Przepisy


Recommended Posts

A nie szkoda ci było sycenia miodu ??, ja będę robił nie sycony, podobno fermentacja i leżakowanie trwa drugie tyle ale cóż przynajmniej wszystko co najcenniejsze w miodzie zostaje w trunku, w moim przypadku taki trójniaczek powinien leżeć około 5-6 lat :D

 

Aha miodu nie gotuje (syce) tylko same przyprawy w litrze wody które po ostygnięciu zostają dodane do brzeczki, my jako pszczelarze :D (może za duże słowo ;) )  powinniśmy się wystrzegać gotowania miodu, wiadomo czym to skutkuje, na forum domowych winiarzy twierdzą że sycenie ma sens tylko przy wykipiałych, sfermentowanych i w jakiś ogólnie niepewnych miodach, przy swoim to barbarzyństwo :D

 

 

Kierowalem sie tym co Tadek mowi, czyli czas oczekiwania byl dla mnie istotny i problemy przy starcie.

 

Zostala mi jeszcze butla 60 i 10 , takze nie kus losu :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: , ale jak co to tylko 10 wchodzi w gre :(

Link to comment
Share on other sites

Tadziu dzięki przemyślę, a co do aromatu przypraw to pisałem że to samo osiągniesz gotując je w litrze wody i po wystudzeniu do brzeczki :D, jak zrobię to się jeszcze okaże chodź nie ukrywam że nie jest mi po drodze gotowanie miodu, jak bym miał jeszcze balon 10 L to bym nastawił drugi sycony właśnie z tym sfermentowanym miodem i może sokiem z malin :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mam problem. 20 grudnia nastawiłam czwórniaka . Wyczytałam wszystko 100 razy, kupiłam cycka do mierzenia Blg, drożdże do miodów pitnych , pożywkę. Miód mieszany, sycony z dodatkiem goździków, imbiru i  pomarańczą . początkowe Blg 25, fermentacja burzliwa zakończyła się 5 dni temu, wszystko by było wręcz książkowo tylko moje Blg jest tylko 2. czytam u winiarzy że pomiar może być zakłócony ale czy ktoś miał taki przypadek, I co teraz ?dosłodzić , domiodzić czy zostawić, dodam iż smak i zapach jest zupełnie przyjemny, lekko gorzkawy jak na tak młody nastaw

Link to comment
Share on other sites

a w czym Ci przeszkadza to 2Blg??
Jak fermentacja burzliwa to zlać znad osadu do innego balony albo do wiaderka, wymyć balon i ponownie nastaw do balonu. niech teraz sobie stoi i pyka powolutku.

Link to comment
Share on other sites

Nie lubię win wytrawnych , chciałam ten miód jako półsłodki a na winiarskich forach wskazuję takie Blg dla tzw kasztelana czyli miodu niesłodkiego na wzór win wytrawnych :( . Zlałam go dziś , osadu było sporo około 3 cm, dymion wyparzyłam , i zlałam na nowo

Link to comment
Share on other sites

Joasia, czwórniaki są miodami wytrawnymi.

Na przyszłość rób trójniak i zatrzymaj fermentację na poziomie jaki ci pasuje smakowo.
Jeśli teraz dosłodzisz Twój nastaw to fermentacja najprawdopodobniej znowu ruszy.

Półsłodki to by był dobrze odfermentowany dwójniak ale to już wyższa szkoła jazdy.

Link to comment
Share on other sites

Chciałam czwórniak na początek,żeby wogóle spróbować co mi z tego wyjdzie, a czekać 3 lata lub dłużej tylko dla próby to dla mnie za długo. Skoro tak mówisz to będzie wytrawny dla gości a ja zabieram się za nastawianie drugiego dla osłody tym razem mojej. Najważniejsze ,że pierwszego nie zepsułam :D . dzięki za podpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

Mam problem. 20 grudnia nastawiłam czwórniaka . Wyczytałam wszystko 100 razy, kupiłam cycka do mierzenia Blg, drożdże do miodów pitnych , pożywkę. Miód mieszany, sycony z dodatkiem goździków, imbiru i  pomarańczą . początkowe Blg 25, fermentacja burzliwa zakończyła się 5 dni temu, wszystko by było wręcz książkowo tylko moje Blg jest tylko 2. czytam u winiarzy że pomiar może być zakłócony ale czy ktoś miał taki przypadek, I co teraz ?dosłodzić , domiodzić czy zostawić, dodam iż smak i zapach jest zupełnie przyjemny, lekko gorzkawy jak na tak młody nastaw

Ja nastawialem 19 grudnia, blg poczatkowe mialem 31-32, cos miedzy trojniakiem a czworniakiem. Poczatkowo butle (2 x 20l) staly w temperaturze 18stopni, ale ze w nocy byla kanonada  :D  to po kilku dniach wynioslem do innego pomieszczenia i tam jest nieco chlodniej i caly czas sobie rowno pykaja ;) . Jak sie wyrobie to wieczorem sprawdze blg, ale dzisiaj kuuuuupa :D  roboty.

Link to comment
Share on other sites

joasiu!!1

 to normalne , że po pierwszej fermentacji  'wytrawnieje'  .... jeśli zlałaś znad osadu ; dosłodź cukrem (w/g własnego uznania ... ot : zlewasz do ... wsypujesz cukier  ... mieszasz do rozpuszczenia ) . nastaw do ponownej , drugiej -cichej fermentacji i .... i bądź dobrej myśli .... po ... znów zlej znad osadu .... 

PF 

   ps 

'dosłodzenie' miodem  , nie ważonym,  sprawi , że zmętnieje .... za nic nie zechce się sklarować .... dlatego cukrem .... 

Link to comment
Share on other sites

Tomaszu!

 joasia  na 'początek' chciała  :czwórniak (by nie czekać długo z ....) , nie lubi wytrawnych ....

 .... nie jestże "profanacją'  (w odróżnieniu "syropu dolewanego" do ... przed miodobraniem ;)  ) dosłodzenie cukrem - w tym konkretnym przypadku- czwórniaka joasi by przestał być 'wytrawnym'   .... ten cukier i tak jeszcze ulegnie fermentacji i tego 'smaku cukru'  nie będzie ....

 .... pewnie masz rację iż każdy miód się sklaruje .... kwestia czasu i ....  a co jeśli brak??? ....

  joasi  po prostu  podpowiedziałem  'mój sposób z...'  ( moi znajomi też nie chcą 'wytrawnego...'}

 

 To jest . Tomaszu.  'mój sposób'  na me ''czwórniaki" -  które sobie 'pichcę' .... pichcę sobie je owocowe (agrest, malina, porzeczka , ... czarna. wiśnia . nawet jabłko  lub wszystko razem .... co również przez niektórych uważane jest za profanację ..... a ja tak nie uważam !!!!  ;)  ;)  :)

 

 Pozdrawiam  PF

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłam ostatecznie eksperyment. Ponieważ po raz pierwszy robię miód sama muszę dojść do pewnych wniosków i podzieliłam , 15 litrów zostawiłam a 10 dosłodziłam miodem ale też przegotowanym. Ryzykuje, ale miodu ci u nas dostatek , jak nie wyjdzie, nastawię kolejny. a teraz zabieram się za trójniaczka ;)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Joasiu fajnie że wróciłaś do żywych :D, fajnie że temat miodów pitnych wywołał taką falę w większości pierwszych zastawów, Tadziu chyba nawet nie pomyślał jak zakładał ten temat, że  będzie on miał taka popularność :D. Ja też zaprzysięgłem, że bedę co roku nastawiał kilkadziesiąt litrów miodku, w przyszłym roku nastawię dwójniaka, mam już mentora niedaleko pracy na Bronowicach w Krk tak, że bedzie dobrze :D. Dla mnie pszczelarz co nie nastawia miodów to "du*a" a nie pszczelarz i tu zgadzam sie z Tadkiem :D, to nasza piękna Polska tradycja która musimy kultywować my pszczelarze bo jak nie to bedzie zanikać aż w końcu zaniknie :(

 

Ps. jak z pewnego miodu to tylko niesycone, brzydzę się gotowania miodu a tak to mamy całą aptekę zawartą w trunku :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie wyglada tak, jeden balonik byl nastawiony na bayanusach 995 i tam po miesiacu frementacji blg jest 15, a drugi balon jest na  Mead Yeast i tam blg jest juz na 8. W tygodniu ten drugi chyba zleje juz znad osadu .

 

 
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam. Tez pomyslalem o miodzie pitnym. A jako ze jestem poczatkujacy to nie mam zbyt duzo miodu, jedynie pozostal mi rzepakowy. Czy rzepak nadaje sie na miód pitny?

Teraz soków z owoców raczej trudno załatwić takich prawdziwych ale można zrobić jakiś miodek korzenny

Tu masz przepisy :

http://wino.org.pl/old/frames/miody.html

Link to comment
Share on other sites

Ja mówię o nastawie 15 l to nie mam na myśli pojemności balonu tylko ilość litrów w niego wlane gotowej brzeczki, jak zrobisz 12 l nastaw to koło 3 l z małym groszem by wyszło, wiadomość od dużego autorytetu w dziedzinie sycenia miodów, ja swoich jeszcze nie nastawiłem bo gość kazał mi wylać wiadro zimnej wody na łeb i się nie pieklić po niedzieli ma wpaśc do mnie i mamy razem nastawić te 3 x 15 l jednak i każdy inny, z wisniami właśnie, korzenny i czysto gryczany bedą trzy smaki do wyboru :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.