Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Miód Pitny - Przepisy


Recommended Posts

  • 3 months later...

Widzę, że to całkiem ciekawy temat także wtrącę swoje dwa grosze ;) Tak jak podano w artykule podanym wcześniej (a raczej w komentarzach podanych do niego), to miodu nie warto podgrzewać za bardzo, bo tylko straci właściwości zdrowotne. Także lepiej nie gotować go ani niczego takiego nie robić. Jeśli chodzi o sam przepis to preferuję raczej coś takiego, ze spirytusem ogółem warto łączyć różne przysmaki i bez gotowania. Z kolei tej waniliowo imbirowej miodówki nie robiłem, ale wygląda kusząco. A jeśli chodzi o drożdże, to dopiero w temperaturze powyżej 12 stopni świetnie sobie radzą, znacznie szybciej pracują (przecież temperatura pokojowa to około 20). Z tego co kojarzę to dopiero gdy jest ponad 30 zaczynają umierać.

Link to comment
Share on other sites

Witam. Dwa wiaderka dzikiej rozy zebrane i obrane. Warzonego Trójniaka nastawiłem wcześniej, tydzień temu. Jeden dymion 25L zroblem na cukrze a jeden na miodzie. Musze powiedziec ze na miodzie fermentacja bardziej burzliwa i zapach z rurki ciekawszy. Ciekawe co z tego wyjdzie. Czy ktos robił miod z roza? Dawno temu piłem wino z dzikiej roze i głogu. Wino deserowe o wspaniałym smaku. 

Link to comment
Share on other sites

21 godzin temu, Radogost napisał:

A jeśli chodzi o drożdże, to dopiero w temperaturze powyżej 12 stopni świetnie sobie radzą, znacznie szybciej pracują (przecież temperatura pokojowa to około 20).

 są różne szczepy drożdży , ja używam takich co nawet w 8 stopniach pracują a pośpiech przy miodzie pitnym nie wskazany,

to czasochłonna produkcja 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
W dniu 12.07.2022 o 19:38, michal79 napisał:

skłaniam się, by nazwać mój najbliższy trójniak "Łzy Kazimierza", a jeszcze następny "Konfuzja Kazimierza". Trzymajcie mnie za słowo.

Jak tam wino? :D 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Krzychu napisał:

Jak tam wino? :D 

A Ty wypiłeś w końcu, zdrowie syna?

Trójniak "Łzy Kazimierza" stoi i dochodzi. Brak sycenia jednak mi trochę nie pasuje. Jest dosyć ciężki dla żołądka. Na szczęście podczas ostatniej wycieczki poznałem recepturę na dokładniejszy miód sycony z odsklepin i gniecionych plastrów.

Link to comment
Share on other sites

ja zawsze robiłem czysty tylko miód i woda,

ale coś mnie podkusiło i dodałem malin bo miałem masę i trochę trawy cytrynowej zostało od warzenia piwa

i mi nie pasuje morze czasu potrzebuje

Link to comment
Share on other sites

Nie będę zakładał nowego tematu a chodzi o przepis jaki zamierzam właśnie zrealizować  ? nalewkę na bazie miodu wg. starego przepisu.

 

Krupnik to staropolska zupa gotowana na miesie baranim lub
wolowym z krupami perlowymi. Te samą nazwę nosi napoj sporzadzany
z wódki, miodu i korzeni. Krupnikiem zwano również tego, ktory
produkowal krupy, a krupiarzem - tego, co je sprzedawal.

W STAREJ POLSCE. Krupnik oszalamial i wzmacnial 

znany byl w Koronie i na Litwie już w XVIII w. Wespól z miodem pitnym uważano
go za jeden z najstarszych trunkow polskich.


Krupnik staropolski przepis:
1 szklanka miodu lipowego lub wielokwiatowego ja zastosuję gryczany.
0,5 l spirytusu
1/2 laski wanilii
wiórki z 1/4 gałki muszkatołowej
1/2 laski cynamonu
2 goździki
1 ziarno ziela angielskiego
szczypta imbiru lepiej świerzego 
 skórka z 1/4 pomarańczy (bez albedo)


Można i na gorąco  zimą na rozgrzewkę. 
Wanilię posiekac, goździki i ziele angielskie rozgnieść. Miód rozpścić  1 szklance wody, dodac przyprawy, gotować kilka minut na małym ogniu i odstawic na 30 min. Następnie płyn przecedzic, ponownie zagotować i wrzący przelać do ogrzanego dzbanka, wlac spirytus i szybko wymieszac. Podawac od razu w ogrzanych czarkach lub filiżankach.

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Tadek11 napisał:


Krupnik staropolski przepis:
1 szklanka miodu lipowego lub wielokwiatowego ja zastosuję gryczany.
0,5 l spirytusu
1/2 laski wanilii
wiórki z 1/4 gałki muszkatołowej
1/2 laski cynamonu
2 goździki
1 ziarno ziela angielskiego
szczypta imbiru lepiej świerzego 
 skórka z 1/4 pomarańczy (bez albedo)

robiłem podobna recepture z 10 no może 15 lat temu

wyszły 2 flaszki 

jedna wypita i powiem wam zacny trunek ale mocny i bardzo gesty , znaczy treściwy  nie wiem jak to wam określić

teraz czas odkopać drugą flaszke

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, mirek. napisał:

Jak nie wiesz o czym piszesz to po co zabierasz zbędny głos i nasz czas?

Ja wiem o czym piszę . Na trawie cytrynowej gotuję zupę PHO . Ale kuźwa miód pitny ? Cytrynę to jeszcze bym zrozumiał . No koniec końców to Ty będziesz pił , jak po Sylwestrze zostanie trochę petard to też dorzuć . Nie rozumiem intencji dodania tego składnika .

P.S. Podaj przepis na te piwo na trawie cytrynowej  i skąd go masz .

Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, daro napisał:

Ja wiem o czym piszę . Na trawie cytrynowej gotuję zupę PHO . Ale kuźwa miód pitny ? Cytrynę to jeszcze bym zrozumiał . No koniec końców to Ty będziesz pił , jak po Sylwestrze zostanie trochę petard to też dorzuć . Nie rozumiem intencji dodania tego składnika .

P.S. Podaj przepis na te piwo na trawie cytrynowej  i skąd go masz .

nie wiem z kąd niechęć do trawy cytrynowej

a przepis a raczej zestaw ci podeślę

warzenie piwa to nie robienie miodu pitnego tu sie z tobą zgodze inne warunki inne drożdże 

i inna technologia wytważania

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, mirek. napisał:

nie wiem z kąd niechęć do trawy cytrynowej

Skąd to wziąłeś tę nie chęć , to tylko stwierdzenie że wszystko ze wszystkim nie można mieszać ( śledzia z mlekiem ) .Toż zupę , choć to dla Wietnamczyków nie zupa , robię , smak znam .

Któryś z papieży na łożu śmierci wołał - ,,Santa piwa di Polonia ,, . Ja to nazywam wynalazkami , Michałowi podałem to co lubię . Wygrał zresztą . Zimą wolę mocne trunki np. Tadeusza krupnik .

P.S. miód musi długo leżeć i to co smakuje po 15 dniach w piwie po 15 latach w miodzie może wszystko popsuć .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
W dniu 28.12.2022 o 22:08, piotrpodhale napisał:

Robił może ktoś z was nalewkę z imbirem na miodzie mniszkowym. 

Ja robiłem dwa razy ale coś wychodzi że mało czuć moc korzenia imbiru. Nie wiem co jest grane może miodu mniszkowego zbyt dużo?

 Mniszek ma aromar  zbliżony nieco do  aromatu imbiru , tylko ibmir żeby oddał swój aromat musi dłużej przebywać zalany gorąca wodą i sie pomoczyć lub nawet być gotowany razem z sokiem cytryny ze skórką ? , nie wiem dokładnie  jak wpływa na to alkochol w nalewce i jak robiłeś .   To są takie moje spekulacje tylko ,  bo nalewki imbirowaj nie ronbiłem , ale parę  razy robilem  miód pitny imbirowy i gotowałem imbir wraz z miodem i z sokiem cytryny ze skórką razem startą   i ładnie oddawał aromat i wychodziło to  super. Nalewka miodowa musi być zakwaszona cytryną. ?

Link to comment
Share on other sites

?

W dniu 24.07.2022 o 21:09, PiotrekF napisał:

?

... skoro już 'na wierzchu' ....

.... 'umilałem' sobie 'wiejski' czas : porzeczniak ( z czerwonej porzeczki, czwórniak)

 

PF

Właśnie doczekał się .... :

 

  ..... tak jak my doczekaliśmy się  ..... 

'Testowałem' w sobotę na znajomych ..... pomyślnie wypadły .... dostałem nawet (kurde jak tu odmówić????) 'propozycję'  : też chcą ?

 

?

PF

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Piotr Interesujacy kolor.  Obecnie ja tez zlewam z drugiego. Dzika roza zapowiada sie interesujaco. Cale ramki topine z pierzga tez ladnie sie klaruja, z posmakiem karamelu. 

Ten nastaw (zdjecie 1XII) tez juz zlany i ladnie sie klaruje. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Naszło mnie żeby zrobić miód pitny malinowy , takiego jeszcze nie robiłem i jeżeli ktoś ma sprawdzone przepisy to prośba o podzielenie się doświadczeniami. Chodzi mi o takie sprawy jak jaki miód , jakie dodatki .

Dla nowicjuszy jak się za to zabrać można obejrzeć taki film  . Można robić z soku lub i z miazgi malinowej do wyboru , jak również sycony  lub  nie scony 😋

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.