Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2022


michal79

Recommended Posts

bardziej realna jest taka wersja ze matka się osypała, być może kłąb się podzielił przez zatwór, i reszta pszczoły nie wyczuwając matki była poddenerwowana, rozbiegana i się posypała cała rodzina przy mrozach. Albo zwyczajnie matka się posypała, bez udziału zatworu. Ale że wszystkie przeszły za matką na jedną ramkę, w to nie wierzę za bardzo. Tym bardziej że matka nigdy nie jest we wszystkich uliczkach naraz. Kłąb jest podzielony na sekcje- znajduje się pomiędzy ramkami.

Edited by hurriway
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, hurriway napisał:

bardziej realna jest taka wersja ze matka się osypała,

Tak mogło być , nawet jako wynik tego ,że wystawiono ramkę za zatwór . Matka mogła tam  przejść z częścią pszczół i nie wrócić bo zimno się zrobiło. Na ramce zabrakło pokarmu , a reszta osierocona , osypała się. Lepiej jakby ta ramka została w gnieździe , a jeśli już to nie zostawiać za zatworem jak już nie ma szans na to że przeniosą zapasy. Nadmierne dłubalnictwo przyczyną osypania się . Lepiej było nic nie robić niż robić głupio.

 

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, michal79 napisał:

Czyjś post z Fejsbuka obrazujący potrzebę selekcji na dobre zimowanie. 

Raczej selekcji na błędy pszczelarza, ale takie rzeczy się zdarzają rzadko bo rzadko ale bywa. Podejrzewam że pszczoły ze zdjęć były solidnie nakarmione i troszeczkę przyciasno siedziały potem przyszedł pszczelarz odymianiem apiwarolem wygonił je za zatwór na tą ramkę i nie wróciły, bo w nocy już zimno i po ptokach. Mały błąd zostawienie ramki za zatworem. Taka moja wersja. PK 

Link to comment
Share on other sites

U mnie ten sezon zaczął się stratami.  Jestem cztery rodziny w plecy. W zasadzie większość osypało się/ zostało wyrabowane jeszcze przed rozpoczęciem zimowli. Wszystkie stały na jednym toczku. Najprawdopodobniej nosemoza.  Została jedna rodzina która miała z nimi kontakt, na szczęście krótki na tyle by chyba się nie zainfekować.  Na wsi wszystkie rodziny zdrowe i wygląda jakby było ok z wyjątkiem jednej, którą załatwiła mysz... No cóż trudno. Dostałem wiadomość, że pszczoły, tam gdzie się osypały , w lotne dni często siedziały na płytkach chodnikowych kawałek od ula, tak jakby nie miały siły dolecieć.  Teraz ważne, żeby zdezynfekować dobrze ule. Na wiosnę mam zamówione przezimowane odkłady.  

  Jedna z osypanych rodzin uwiązała się w ulu wysoko , tuż pod powałką, praktycznie cały pokarm został nieruszony u dołu ale wygląda na skrystalizowany... Co ciekawe, wszystkie karmiłem tak samo, te miały dostęp do nawłoci, której im nie zabrałem bo rozłożyły ją wokół czerwiu. Na dodatek większość osypu była nie pod ramkami a w pustej części ula,  za zatworem. Zastanawiam się, czy coś nie przyłaziło do ula i nie zakłócało spokoju, powodując , że pszczoły rozluźniały kłąb i wyłaziły za zatwór.

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, gajowy napisał:

  Teraz ważne, żeby zdezynfekować dobrze ule. Na wiosnę mam zamówione przezimowane odkłady.  

  

 

Kilka tygodni na mrozie i spory nosemy cerany giną w wosku i ulu. 

W miodzie, czy tam pokarmie - w niskiej temperaturze przeżywają do roku (a przy -20 to i dłużej). [1]

 

[1] Nosema ceranae (Microspora: Nosematidae): A Sweet Surprise? Investigating the Viability and Infectivity of N. ceranae Spores Maintained in Honey and on Beeswax

Edited by michal79
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

czy słyszeliście o takim wynalazku?

"Posiadamy również syropy na bazie miodu wielokwiatowego bez dodatku cukru, posiadamy syropy :malinowy,imbirowy.,dzika róża,czarny bez,aronia,czarna pozeczka,cytryna,gruszka,mięta,żurawina,truskawka,jagoda,pigwa"

co to miód mieszany z sokiem?

Edited by mirek.
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Wyczytałem gdzieś że rynek miodu na Świecie jest finansowo porównywalny z rynkiem narkotyków , ale ile osób skazano za narkotyki a ile za fałszowanie miodu  jak ktoś wie to Nobla temu ?

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, mirek. napisał:

tak tylko tak jest krytykowany ziołomiód

a tu syrop na bazie miodu i dolany sok jak to nie fermetuje?

chemia albo pasteryzacja 

Tak tylko fałszerstwo jest dopiero jak sprzedajesz jakiś syrop , czy w cudzysłowie "ziołomiód"  i na etykiecie podajesz że jest to miód prawdziwy czyli nektarowy albo spadziowy, czyli oszukujesz kupującego. Jak dla  mnie ziołomiód to nie jest miodem naturalnym i kwestia nazewnictwa powinna być uregulowana prawnie żeby było to jednoznaczne w obrocie handlowym.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 no cena prądu poszła a autoklaw i reszta na prąd myślę że podwyżka minimum 50 procent 

ja szczęśliwie kupiłem w zeszłym roku i na ten mi wystarczy

i się zastanawiam czy nie wyciskać swojego z pod silikonu

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 8.01.2022 o 19:00, mirek. napisał:

 no cena prądu poszła a autoklaw i reszta na prąd myślę że podwyżka minimum 50 procent 

ja szczęśliwie kupiłem w zeszłym roku i na ten mi wystarczy

i się zastanawiam czy nie wyciskać swojego z pod silikonu

 

Należy poczekać , tak na spokojnie . Myślę , że przerób wosku będzie dofinansowany , będą dopłaty, będzie dobrze .Ja wierzę premierowi?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, lalux5 napisał:

Należy poczekać , tak na spokojnie . Myślę , że przerób wosku będzie dofinansowany , będą dopłaty, będzie dobrze .Ja wierzę premierowi?

Nie słyszałem o tym co by Pinokio obiecał pszczelarzom dofinansowanie do węzy  , zresztą nos mu się cały czas powiększa od kłamstw jak w bajce , a nawet gdyby zwrócili  cześć to w listopadzie i na inflacji przez pół roku stracisz połowę dofinansowania , bo pieniądz o tyle straci na wartości  jedna pensja w roku jest pożerana przez inflację w skali rocznej a jeszcze i trzeba biegać za papierkami żeby to załatwić.

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, Beeman napisał:

Witam. U nas po paru dniach mrozu (do -20C)  w nocy spadl snieg i jeszcze ciagle pada. 

ne7dxVV.jpg

 

W zeszłym roku zrobiłem dla żartu taki niby "kalendarz pszczelarski wydanie grup fejsbookowych". I to wygląda jak jeden z miesięcy... tzn. tam było tyle zabawnych pytań, że robiłem po dwie karty na jeden miesiąc... czekaj... zaraz znajdę... ;)

 

QNPdTrs.png

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Smieszne, tylko co na to Ania? Oczywiscie ze to nie jej realne warunki.  Mój ul stoi na stojaku 35cm.i dalej pada.  Ja dzis walcuje weze i jakos nie mam ciagu do odsniezania. Cale szczescie ze jakis dobry duszek odsniezył chodnik przed moim domem. Poczekam do wieczora. Pada 10cm/h

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.