Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2022


michal79

Recommended Posts

Też byłem dzisiaj w pasiece , Z większości rodzin wylatywały już pszczoły , niezbyt intensywnie jak na pierwszy oblot , więc to zapewne nie był jeszcze pierwszy oblot , ale niektóre powałiki już ciepłe . W niedziele przestawiałem  część rodzin na inne miejsce.

Link to comment
Share on other sites

Dobrze , ze nie odwiązałem od legarów po zimie. Wichura nie dała rady naruszyć przynajmniej tam gdzie sprawdziłem.Grzmoty i błyskawice mają podobno zwiastować nadejście wiosny.

Jest nieciekawie , a zapowiadają że to jeszcze potrwa !

Link to comment
Share on other sites

U mnie też pojedyncze pszczoły wczoraj i przedwczoraj kręciły się przy wylotkach. Wszystkie dostały po kawałku ciasta w razie W i czekamy ciepła. Przy okazji wysępilem 80 arów ugoru pod facelię 100 metrów od pasieki za słoik miodu..  Trzeba ostrzyć talerzówkę i plugi:D Czy macie jakieś lepsze rośliny na taki kawałek zamiast faceli? :)

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, Sołtys napisał:

Czy macie jakieś lepsze rośliny na taki kawałek zamiast faceli? :)

  Zależy jaka ziemia. U mnie na totalnym piasku facelia i gorczyca rosła tylko w kilku miejscach , gdzie trochę wody podsiąkało. Oczywiście na tym co urosło i zakwitło pszczoły pracowały. O dziwo jak posiałem mieszankę z gryką w tę pustynię, to ze wszystkiego tylko gryka jakoś urosła i nawet próbowała kwitnąć. Fajnie że masz własny sprzęt do uprawy. Ja mam tylko mała glebogryzarkę, dobrą do przydomowego ogródka. na hektar to już trzeba kogoś z traktorem a ciężko znaleźć chętnych do obrabiania cudzego pola. Jak się uda to w tym roku posieję grykę, z wyjątkiem tych paru miejsc, gdzie coś w zeszłym roku podsiąkało. Tam pójdzie mieszanka facelii z gorczycą, tak żeby bezrobocia nie było...

Link to comment
Share on other sites

Nie no ja mam ten plus że mam cały sprzęt i zboża też sieje:D Ale ta działka raczej dobra będzie bo kilka lat nie uprawiana, obok bagienka więc wilgoc powinna być, to może i nektarowanie bedzie:) 

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, Tadek11 napisał:

Też byłem dzisiaj w pasiece , Z większości rodzin wylatywały już pszczoły , niezbyt intensywnie jak na pierwszy oblot , więc to zapewne nie był jeszcze pierwszy oblot , ale niektóre powałiki już ciepłe . W niedziele przestawiałem  część rodzin na inne miejsce.

 

A ja jeszcze nie byłem. Chciałem w ten weekend ale ponownie zapowiadają 3-4 stC , do tego wiatr 60km/h. Więc szkoda daszek podnosić i gniazda wychładzać mimo powałki. 

Kladziesz jakieś ocieplenie górne o tej porze na powałkę? 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Kladziesz jakieś ocieplenie górne o tej porze na powałkę? 

To znaczy ja mam ocieplenie cały czas w daszkach , jest to styropian gr. 2 cm owinięty czarna folią strecz , taka do pakowania paczek z rolka szer, 50 cm.  Folia zapobiega uszkodzeniom mechanicznym styropianu. Ale pod daszkiem mam 5,5 cm wolnej przestrzeni i w maju wpycham ocieplenie do góry i robię taką poduszkę powietrzną nad powałką  i w szczytowych ściankach daszka mam otwory wentylacyjne na wysokości 2 cm  i jak wepchnę styropian do góry to otwieram otwory wentylacyjne w  daszku i do tego mam jeszcze jeden pajączek w powałce. Po oblocie obniżam położenie styropianu  maksymalnie do dołu i w ten sposób zamykam otwory wentylacyjne w daszku i zamykam jednoczenie pajączek bo styropian leży na pajączku, i to jest całe moje ocieplenie

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

To znaczy ja mam ocieplenie cały czas w daszkach , jest to styropian gr. 2 cm owinięty czarna folią strecz , taka do pakowania paczek z rolka szer, 50 cm.  Folia zapobiega uszkodzeniom mechanicznym styropianu. Ale pod daszkiem mam 5,5 cm wolnej przestrzeni i w maju wpycham ocieplenie do góry i robię taką poduszkę powietrzną nad powałką  i w szczytowych ściankach daszka mam otwory wentylacyjne na wysokości 2 cm  i jak wepchnę styropian do góry to otwieram otwory wentylacyjne w  daszku i do tego mam jeszcze jeden pajączek w powałce. Po oblocie obniżam położenie styropianu  maksymalnie do dołu i w ten sposób zamykam otwory wentylacyjne w daszku i zamykam jednoczenie pajączek bo styropian leży na pajączku, i to jest całe moje ocieplenie

 

Tak jak Ty w maju to ja mam od maja do teraz. Czyli styropian 1,5 - 2 cm u góry daszka, 5 cm luzu do powałki a po bokach wentylacja. Zostało mi sporo wełny mineralnej 5 cm. Myślę powycinać kwadraty 40 x 40 cm i owinąć ją streczem tj Ty styropian. Położyć bezpośrednio na powałkę teraz. 

Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Krzychu napisał:

Tak jak Ty w maju to ja mam od maja do teraz.

Coś nieuważnie czytasz chyba moje wypowiedzi i nie myślisz ? Gdzie ja napisałem że  tylko w maju ? Czytaj uważniej Krzysiek ?

Wełna mineralna ?  Ja bym się bał używać wełny mineralnej w charakterze poduszki ocieplającej do ula , ponieważ wełna pyli się , i nawet ten strecz może ulec rozerwaniu i drobinki włosków wełny są lekkie i lotne i mogą dostać się do wnętrza ula i do miodu. Jak chcesz to próbuj , ja bym nigdy na to nie poszedł i  nie próbował i bał bym się jeść miód z drobinkami wełny mineralnej . Styropian  jest bardzo tani nie ma co ryzykować ,wełnę  daj komuś do ocieplenia domu.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Tadek11 napisał:

Coś nieuważnie czytasz chyba moje wypowiedzi i nie myślisz ? Gdzie ja napisałem że  tylko w maju ? Czytaj uważniej Krzysiek ?

Wełna mineralna ?  Ja bym się bał używać wełny mineralnej w charakterze poduszki ocieplającej do ula , ponieważ wełna pyli się , i nawet ten strecz może ulec rozerwaniu i drobinki włosków wełny są lekkie i lotne i mogą dostać się do wnętrza ula i do miodu. Jak chcesz to próbuj , ja bym nigdy na to nie poszedł i  nie próbował i bał bym się jeść miód z drobinkami wełny mineralnej . Styropian  jest bardzo tani nie ma co ryzykować ,wełnę  daj komuś do ocieplenia domu.

 

Myślałem, że jak w maju wpychasz ocieplenie do góry daszka zostawiając przerwę 5,5 cm to do maja to ocieplenie leży bezpośrednio na ramkach skoro jest ruchome :D

Link to comment
Share on other sites

 Ja u siebie drugą zimę jako górne ocieplenie stosuję kilka warstw szarej tektury falistej. Jeśli widzę, że nabrała w jakimś ulu wilgoci to wywalam na kompost (dżdżownice lubią celulozę podobno) i kładę nowe. Zastanawiałem się też nad "poduszkami" z przepuszczalnego materiału, wypełnionymi takimi styropianowymi "chrupkami" co to się w paczkach kruche przedmioty zabezpiecza. Było by tanio, przepuszczalnie dla powietrza, ciepło  no i wilgoci chyba nie powinno trzymać.

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

A u mnie "trochę" powiało ..... wiele domów jest bez dachów, przygniecione samochody.... no i dopadło jedną z moich pasiek - drzewo o średnicy ok 30 cm ukręcone na wysokości 2-2,5 metra

 

7dacfbc9d2ae.jpg

 

5ba1f146a638.jpg

 

77a55becbed4.jpg

 

Wywrócone 2 ule - jeden z rodziną - na szczęście powałka nie odpadła i nie zalało rodziny, jeden daszek uszkodzony, no i poruszenie w ulach.

 

Taki to początek sezonu...

 

 

  • Smutny 2
Link to comment
Share on other sites

Jak na okoliczności pogodowe , to powiem , że dobrze się wszystko skończyło .
Jeden  uszkodzony daszek można przeboleć .
Widziałem , że inni w tym samym czasie nie mieli tyle szczęścia .
U mnie kiedyś jedna wichura położyła wszystkie ule wywiezione na lipę .
Miodu wtedy nie było . Dwie rodziny stracone . A połamane elementy uli styropianowych i poliuretanowych oszacowałem (wtedy) na około 4 tys. zł.

A tak pół żartem a pół serio , to wpadło Ci do pasieki trochę materiału na ramki ;)
Ładna sosenka .

Link to comment
Share on other sites

45 minut temu, Robi_Robson napisał:

A tak pół żartem a pół serio , to wpadło Ci do pasieki trochę materiału na ramki ;)
Ładna sosenka .

 

A drewno olchowe nadaje się na ramki? Koło moich uli olcha padła

 

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Tadek11 napisał:

Wełna mineralna ?  Ja bym się bał używać wełny mineralnej w charakterze poduszki ocieplającej do ula , ponieważ wełna pyli się , i nawet ten strecz może ulec rozerwaniu i drobinki włosków wełny są lekkie i lotne i mogą dostać się do wnętrza ula i do miodu.

 

Też mam taką obawę dlatego bym to zabezpieczył już porządnie niczym paczki pocztowe. Kilka razy streczem w jedną i drugą stronę a potem jeszcze taśmą klejącą po kilka razy. Wcale bym tego nie kładł na ramki a na powałkę - więc już jest zmniejszone ryzyko dostania się do gniazda. A może jeszcze dodatkowo w jakąś poszewkę to wcisnąć żeby ograniczyć uszkodzenie mechaniczne streczu? 

Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Widziałem , że inni w tym samym czasie nie mieli tyle szczęścia .

 

Dokładnie. Znowu komuś poprzewracało większość uli w pasiece. Można powiedzieć, że gdyby nie en jeden przewrócony ul u mnie to bym nie zabezpieczył ich pasami a to mogłoby skutkować na następny raz przewróceniem wszystkich. 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Też mam taką obawę dlatego bym to zabezpieczył już porządnie niczym paczki pocztowe. Kilka razy streczem w jedną i drugą stronę a potem jeszcze taśmą klejącą po kilka razy. Wcale bym tego nie kładł na ramki a na powałkę - więc już jest zmniejszone ryzyko dostania się do gniazda. A może jeszcze dodatkowo w jakąś poszewkę to wcisnąć żeby ograniczyć uszkodzenie mechaniczne streczu? 

?

... w tą "poszewkę" "wciśnij" lepiej słomę ... efekt ten sam a :... 'materiału' (eko) mniej ,... taniej , ... 'paraprzepuszczalny' ...wymienić na 'nowy' zero problemu ... 

?

 Stosowałem ... 

 

PF

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wykonałem pierwszą w tym roku pracę na rzecz pszczół. Wypaliłem i pomalowałem ul. Czeka jeszcze na nowe pokrycie dachy blachą offsetową i będzie gotów do zasiedlenia wiosną. Jest na tyle lekki , że sam go ładuję do samochodu, z kompletem ramek.

845361975_ul1.jpg.abc08bed3f1b5fb2a23dcc2a41715805.jpg

Edited by gajowy
  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Krzychu napisał:

A drewno olchowe nadaje się na ramki? Koło moich uli olcha padła

  Olcha się strasznie paczy i krzywi z czasem. Do tego stopnia, że jak dobrze nie wysezonujesz, to sztachety potrafią obrywać wkręty w płocie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Przeglądałem jutubowe doniesienia z pszczelarskiego świata i widzę, że pszczoły już na kompletach ramek siedzą a nawet miodu z przebiśniegów przyniosły? tylko te moje jakieś takie niemrawe i w kłębie nadal siedzą... też macie takie leniwe??

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, marcino91 napisał:

Przeglądałem jutubowe doniesienia z pszczelarskiego świata i widzę, że pszczoły już na kompletach ramek siedzą a nawet miodu z przebiśniegów przyniosły? tylko te moje jakieś takie niemrawe i w kłębie nadal siedzą... też macie takie leniwe??

 

Daj spokój, jak patrzę na YouTubie, że rodziny obsiaduja po 9 uliczek to też jestem rozczarowany bo u mnie po 6 i 7

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, marcino91 napisał:

Przeglądałem jutubowe doniesienia z pszczelarskiego świata i widzę, że pszczoły już na kompletach ramek siedzą a nawet miodu z przebiśniegów przyniosły? tylko te moje jakieś takie niemrawe i w kłębie nadal siedzą... też macie takie leniwe?

  Może trzeba przejść na pszczołę "szron" to i ze śniegu coś przyniesie. Co do tych którym  pszczoły w marcu już naniosły miodu (o lutym nie wspomnę) to mam przypuszczenia, że wirują ten cukier co to go przed zimą pszczołom dali.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.