Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon 2022


michal79

Recommended Posts

42 minuty temu, gajowy napisał:

Gdzie się dało dosadziłem też śnieguliczkę i tawlinę.

to ja polecam sprawdzone na piaskach : rokitnik i ognik. Miałem je na mocnej , urodzajnej ziemi i wcale nie kwitły , choć rosły w oczach. Posadzone na VI klasie rosną wolniej , ale pięknie kwitną. Dodatkową zaletą ,że ptaki zimą mają używanie na kolorowych owocach , a i wygląda to pięknie . Trzeba tylko zadbać o egzemplarze żeńskie bo one są chyba rodzielnopłciowe i chłopaki nie kwitną :(

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Michaś, inne pszczoły czyli te samoradzące? :)

 

 

Ciiicho. :D Miałem na myśli inne pszczoły w rodzinie, niż matki. Te robotnice, czy nawet trutnie niektóre widziałem jak nurkują w komórkach, jak się ramkę wyjmie, dobytek ratować. 

A matka to ma jedno zadanie. 

 

15 godzin temu, Tadek11 napisał:

A kto ma na to czas ? Michałku ponyśl trochę . Chodowca to znakuje bo na sprzedaz musi inaczej nie sprzeda poza tym w ciplarce wygryzające się matki to można ale w ulu zakładać  lokówki , ile z tym roboty i pilnować dnia kiedy  a jak jest w pracy i dopiero w sobotę może pojechać do pasieki . 

 

 

Trochę żartowałem. Ale z punktu widzenia prędkości ucieczki, to świeżo wygryzione matki NU są większe i wolniejsze. Potem maleją i robią się szybkie... ja praktycznie nawet ostatnio ze szczotką ganiałem taką jedną po ramce... i dopiero po kilku próbach mi się udało. Swoją drogą ciekawe jaki będzie ciąg dalszy...

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

Potem maleją i robią się szybkie... ja praktycznie nawet ostatnio ze szczotką ganiałem taką jedną po ramce... i dopiero po kilku próbach mi się udało. Swoją drogą ciekawe jaki będzie ciąg dalszy...

 

i faktycznie tak było, są jak malutkie przecinki. Poznałem tylko po tym, że łysa na grzbiecie, czarna i ucieka przed szczypaniem innych robotnic. 

Teraz długo nie zajrzę, nie mam czasu. Na szczęście nie głodują a mają co zbierać. W nastroje rojowe rodziny produkcyjne już raczej nie wpadną. 

Ale do odkładów na wszelki wypadek dałem po ramce z jajkami, w razie gdyby któraś z ucieczki przede mną nie trafiła do ula. Odpalę je flamastrem po unasiennieniu.

Chcę mieć tą wiedzę, ile lat ma matka. Czy jest dwu czy trzyletnia, lub czy jest z cichej wymiany gdyby była bez znakowania - a wcześniej znakowana. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, michal79 napisał:

Ja bym wydzielił temat "Zabójcze pszczoły z Afryki a sprawa polska"

:D

Zacząłbym od posta mania z rzeczonym filmem.

OK. Michał  ?  Mam nadzieję że  manio nie będzie miał nic przeciwko ?  Jak by co to tytuł można jeszcze zmienić

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Facelia pięknie bujnęła. Nie spodziewałem się, że tak pójdzie gęsto. Zaczela kwitnąć tydzień temu i już teraz jest bliska do pełnego kwitnięcia. Myślę, że nektaruje - widać zainteresowanie pszczół wyłącznie tym polem. Chaber pod pasieką mimo lepszego kwitnięcia w tym momencie niż ostatnio - zostaje pomijany. Ale zanim facelia zakwitła to nazbierały go sporo. 

Zobaczymy co to będzie. Oby miejsca w miodnniach brakło ???

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, Krzychu napisał:

Facelia pięknie bujnęła. Nie spodziewałem się, że tak pójdzie gęsto. Zaczela kwitnąć tydzień temu i już teraz jest bliska do pełnego kwitnięcia. Myślę, że nektaruje - widać zainteresowanie pszczół wyłącznie tym polem. Chaber pod pasieką mimo lepszego kwitnięcia w tym momencie niż ostatnio - zostaje pomijany. Ale zanim facelia zakwitła to nazbierały go sporo. 

  Ja cały czas się waham, czy te nasiona facelii co mam, jeszcze posiać. Niestety, narobiło mi się "tyłów" w robocie, trochę przez pecha a trochę przez budowanie uli wiosną. W sumie jak bym w ciagu tygodnia posiał, to jeszcze w sierpniu mogła by zakwitnąć. Niemniej pojawianie się coraz to nowych uli wokół ugoru trochę mnie zniechęca do tej formy poprawiania bazy pożytkowej.  Ale jeszcze nie przekreśliłem w tym roku siewu definitywnie. Mam ponad 5kg nasion faceli i z 10kg nostrzyka. Można by dołożyć grykę i posiać wszystko razem. Na przyszły rok już dam sobie "siana" z sianiem, prędzej pójdę w wywożenie na pożytki. 

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Na podwórku zakwitły tawuły japońśkie, dużo później, niż zwykle.  Ale pszczoły mają w nosie to co pod nosem i latają gdzieś dalej. Ciekawe co znalazły. W pustych ramkach po akacji pojawia się nieśmiało jakiś nakrop. Albo znalazły kwitnące jeszcze gdzieniegdzie niedobitki akacjowe albo może wcześniejsze lipy? Wczoraj żadna z rodzin nie życzyła sobie zaglądania do uli. Chyba po ostatnim miodobraniu rozprowadziły po pasiece mój portret pamięciowy.

Link to comment
Share on other sites

Na podwórku zakwitły tawuły japońśkie, dużo później, niż zwykle.  Ale pszczoły mają w nosie to co pod nosem i latają gdzieś dalej. Ciekawe co znalazły. W pustych ramkach po akacji pojawia się nieśmiało jakiś nakrop. Albo znalazły kwitnące jeszcze gdzieniegdzie niedobitki akacjowe albo może wcześniejsze lipy? Wczoraj żadna z rodzin nie życzyła sobie zaglądania do uli. Chyba po ostatnim miodobraniu rozprowadziły po pasiece mój portret pamięciowy.

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, gajowy napisał:

  Ja cały czas się waham, czy te nasiona facelii co mam, jeszcze posiać.

A jaką masz facelię? Ja kupiłem Facelię Stala - niby najbardziej miododajna. W zasadzie widać to w powietrzu - kierunek lotu. Wysiej, zobaczysz. Jak zakwitnie to skosisz, stależujesz - i na następny rok szybciej zakwitnie samosiew.

Co zauważyłem, to to że przy pasiece posiany pasek facelii bardzo ładnie przebija się przez wcześniej wyrośnięte chwasty

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Krzychu napisał:

A jaką masz facelię? Ja kupiłem Facelię Stala - niby najbardziej miododajna.

  Chyba też ale pewności nie mam. Kupiłem od lokalnego pszczelarza...

Link to comment
Share on other sites

10 minut temu, gajowy napisał:

  Chyba też ale pewności nie mam. Kupiłem od lokalnego pszczelarza...

Z facelią jak z matkami. F3, F4, F5 to już nie to samo... ?

Link to comment
Share on other sites

Ja też siałem stalę, ale u mnie opóźniony siew był więc dopiero za tydzień może 2 będę wyglądał kwiatów, szkoda że tak późno, ale aby oddala to może być i pozno:D

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Sołtys napisał:

Ja też siałem stalę, ale u mnie opóźniony siew był więc dopiero za tydzień może 2 będę wyglądał kwiatów, szkoda że tak późno, ale aby oddala to może być i pozno:D

Moja była zasiana w 15 kwietnia. Z powodu suszy zamiast zakwitnąć z początkiem czerwca - zakwitła tydzień temu. A spisywałem ją już na stratę. Sianie było ponad normatywnie - dlatego pewnie też i tak gęsto jej jest. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Krzychu napisał:

Moja była zasiana w 15 kwietnia. Z powodu suszy zamiast zakwitnąć z początkiem czerwca - zakwitła tydzień temu. A spisywałem ją już na stratę. Sianie było ponad normatywnie - dlatego pewnie też i tak gęsto jej jest. 

A moja jakoś pierwsza w kwietniu druga poprawka po majówce, zeszły w sumie razem:D też gęsto... Te z pierwszego siewu pojedyncze coś tam zaczęły kwitnąć, ale to dosłownie 100 kwiatków na 80 arach więc tj nic nie kwitlo:) 

 

Właśnie wiruje albo drugie miodobranie albo druga część pierwszego, nie wiem jak je nazwac:D

Edited by Sołtys
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

Tego roku podobno pszczelarze mają problemy na facelii że bardzo słabo nektaruje. Na FB czytałem wilgoć jest, ciepło jest, a w ulach ledwo ledwo. Ciekawe może chłodne noce?

 

Na to poletko moje chodzą jak szalone, w miodniach coś jest. Już nie interesuje ich pole Chabru, które intensywnie oblatywały. Zakwitł w połowie czerwca, były to deszczowe dni, ostatnio spadło nawet 20 l / m2 w ciągu całej doby. Do tej pory wilgotna gleba. 

 

30475860dd9b.jpg

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, michal79 napisał:

Wczoraj przechodziłem wieczorem pod pachnącą lipą. 

Będzie robota z wstawianiem miodni z powrotem... 

To już kwitnie u Ciebie? 

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Na to poletko moje chodzą jak szalone, w miodniach coś jest. Już nie interesuje ich pole Chabru, które intensywnie oblatywały. Zakwitł w połowie czerwca, były to deszczowe dni, ostatnio spadło nawet 20 l / m2 w ciągu całej doby. Do tej pory wilgotna gleba. 

 

A to różnica u was dobrobyt w centralnej Polsce myślą zwozić pszczoły awaryjnie z facelii. 

Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, piotrpodhale napisał:

A to różnica u was dobrobyt w centralnej Polsce myślą zwozić pszczoły awaryjnie z facelii. 

 

Za to na wiosnę miałem taką suszę, że rzepak nawet nie zakwitł porządnie a co dopiero mówić o nektarowaniu. Najsilniejsza rodzin z 6 kg przyniosła wtedy. 50 kg na 12 rodzin. 

Link to comment
Share on other sites

Dziś rano pojechałem rowerem po mleko do kawy i po drodze obejrzałem sobie lipy w parku.  Szerokolistne miały się ku końcowi z kwitnieniem, pachniały ale pszczół na nich niewiele było. Na drobnolistych nie widziałem jeszcze otwartych kwiatów ani owadów.  Pszczoły pod domem mają coś nawet w nadstawkach ale bardzo mało. Czy to lipa- nie wiem. Buc-chwastom co nigdy miodu nie dały zabrałem matkę. Pozwolę im wychodować własną, nie będę kupował. Zakładam , że  pszczoły w okolicy ludzie raczej łagodne muszą trzymać.  Z czym sie sparzy nowa matka - nie wiadomo ale z dużym prawdopodobieństwem z czymś łagodnym. Zobaczymy co wyjdzie. Jak będzie nie po mojej myśli to dopiero wtedy zaingeruję i podam coś od moich rekordzistek. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.