Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

budowa daszka


Recommended Posts

Albo coś takiego do blachy 0,5 ocynk  czy offsetowej idealne , chociaż tą ostatnią to i palcach można zaginać.

To do zaginania krawędzi:

http://allegro.pl/szczypce-do-giecia-blach-280mm-90-yato-yt-5417-i5196930922.html

Albo dwa kawałki paski grubszej blachy lub płaskownika skręcone śrubami bo brzegach.

 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Panowie, muszę to wszystko przemyśleć - trochę mi ćwieka zabiliście z tym malowaniem :) Zastanawiam się nad zmianą koncepcji na blachę. Znalazłem giętarkę w sieci, czy ona by do się do blachy na daszki nie nadała?

 

http://allegro.pl/gietarka-do-blachy-professional-1mm-75cm-mar-pol-i5777445373.html

 

 

Mam gientarkę do blachy i ją używam ale jak bym nie miał to zrobiłbym sobie taki wichajster jak ma Grzesiek.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_g465E6IxWE

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Mam gientarkę do blachy i ją używam ale jak bym nie miał to zrobiłbym sobie taki wichajster jak ma Grzesiek.

o takim patencie pisałem  ,giętarka dachowa :) ,do aluminiowej blachy niepotrzebna długa wajcha.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 10 months later...

A ja dzisiaj skleciłem kilka daszków w tym jeden praktycznie kompletny :D

 

Jak dla mnie jest to dach idealny rama wysokość 9 cm i deska grubości 16 mm dokładnie, na górę osb została z budowy 8 mm gruba, pod spód wklejam 2 cm styro też zostało z budowy :D i na to ponownie 8 mm osb aby nie zgryzały, jeszcze listwy 8 mm wysokie na tzw. beespace :) aby mogły sobie nad ramkami przechodzić, czyli taki powałkodaszek :D całość okute blachą ofsetową. Dach bedzie zachodził ok 5-6 cm na korpus i ma luzu tylko ok 3-5 mm może nawet na mojej jednej miejscówce w sadzie obędzie się bez cegiel choć to się jeszcze zobaczy :)

 

 

Ramy skręcane szlachetnymi wkrętami 6 cm z 2 cm dociągiem :)

 

eb085f50d78ff78cmed.jpg

 

c4070063bba55ec9med.jpg

 

c54ee0020a0240a3med.jpg

 

db170fecb6c68a82med.jpg

 

dfff987f37fd2da6med.jpg

 

Blachę ofsetową najlepiej i łatwo docina się nożykiem do tapet tylko wkładka musi być ostra :)

 

 

1624696573b1fabcmed.jpg

 

 

Żeby rogi wyszły nam ładne musimy zrobić takie oto "dziubki" przed ostatecznym zaklepaniem blachy 

 

c814d200e2e3a4b0med.jpg

 

d5d71eba86dd8526med.jpg

 

c109319cdad55822med.jpg

 

Jak się okaże że coś nam wystaje źle się schodzi to możemy końcówkę odciąć i będzie ładnie, do tego idealnie przydadzą się nożyce do strzyżenia owiec :D

 

20b479404e843443med.jpg

 

Jak widać blacha jest przytakerowana zszywką ale na rogach jest jej 3 warstwy i ciężko to zrobić ręcznym takerem więc nabiłem gwózdki z dużym łebkiem :)

 

8858bfa4771fccf2med.jpg

 

Daszek gotowy voilà :D :D :D

 

a84f4295ffbf254amed.jpg

 

a219fd2a18928945med.jpg

 

I na koniec padnięty Jasiek :) umordowało się dziecko zabawą i padł o 14 jak kawka, słodziak :) fryzura a la Johny Bravo :)

 

54fa1cd6a4af6ab3med.jpg

 

63fc094a90743d4amed.jpg[/url

 

Zrobiłem też film jak się wgra i wrócę o możliwej porze to go też zamieszczę :D

Link to comment
Share on other sites

Dobrze ten daszek wygląda. Pomyśl sobie nad szablonem a będziesz miał szybko i pewnie każdy daszek. Jak dobrze rozumiem to daszek nie ma wentylacji i cała wentylacja odbywa się poprzez dennicę??. Ja u siebie widzę to lekko odmiennie tzn będzie Powałka na to korpus i nieocieplony daszek z wentylacją (nacięte dwa rowki 3 mm na 15 cm po bokach, efekt niby ten sam. Do zamknięcia szczelnego posłuży zamknięcie otworów w powałce (brak przeciągu zimą a na wiosnę, lato otwarcie 1, 3, 5, otwartych osiatkowanych otworów w powałce zależne od temperatury). Jak sprawdzę podzielę się uwagami co i jak. 

 

Ja uważam, że istotna jest tylko termika i wymiana powietrza w ulu w upalne dni co by temperatura nie potopiła wosku a plastry się nie porozpadały. Zimą przy otwartej dennicy będą sobie regulować temperaturę  obszernością kłębu i daszek izolowany im ani nie przeszkodzi ani nie pomoże, zwłaszcza że to ul jedno ścienny nie mówiąc już o otwartej dennicy. A co do wiosny to niema co przesadzać chyba. Pszczoły jakoś sobie poradzą są na tyle inteligentne skoro tyle lat przetrwały same. 

 

PS. Fajna dokumentacja fotograficzna i uwagi //Dobra robota Łukasz

 

194be559dd6b.png

Link to comment
Share on other sites

No niestety nie mam ale postaram się załatwić w następnym tygodniu, ale to nie jest konieczne ważne ze zasłania wkręty reszta spłynie po ściance zabezpieczonej 3 x olejem do tarasów altax :)

 

Tak Bartek cala wentylacja od dołu żadnych przeciagow zwłaszcza wiosna i zimą, wentylacja górna przy ulach na siatce to spory błąd powielany przez wielu 

 

Zajade do domu to wrzucę filmik z tego daszku na bank juz się zaladowal czas w drogę a mgła jak chloera 

Link to comment
Share on other sites

No ja też długo rozkmniałem daszki. W kwietniu 2016 miałem już gotowe 5 daszków z wentylacjami, ale nie podobało mi się to jakoś i nie układało w całość. Szukałem i pytałem i doszedłem do wniosku, że stała wentylacja w daszku jest zbędna, bo tam powinna być poduszka powietrzna. Otwory załatałem i teraz robię daszki bez wentylacji + osiatkowana dennica. Daszek jest teleskopowy i jeżeli by zaszła konieczność wentylacji, to wystarczy kawałeczek listewki podłożyć w jeden róg i już jest wentylacja, ale jak do tej pory nie miałem takiej konieczności. Dodatkowo jest tam poduszka powietrzna około 6cm, a oprócz jej pierwotnej funkcji, czyli izolacji, to mogę ciasto położyć bez dokładania kolejnego korpusu - lepsza termika szczególnie teraz. Wysokość samego daszku 12cm, OSB 18mm. Początkowo były okapniki z blachy, ale wyglądało to tragicznie, bo nie mam giętarki i wszystko rękami robię, a skoro Dadant stuka podobne daszki, bez okapników, to dla takiego leszcza jak ja też stykną :) Malowane 3x vidaronem, więc o ochronę się nie boję. Tak to wygląda:

 

65adsp.jpg

 

33c6oig.jpg

Link to comment
Share on other sites

A nic nie będzie miałem przez dwa lata dwa ule bez wentylacji w daszku i na pełnej dennicy i owszem było trochę wilgoci na daszku ale to z całej jesieni zimy i wiosny a tutaj mamy tylko powiedzmy 1,5 miesiąca do 2 max jak zamknięte i to jeszcze przy pogodzie juz lotnej wiec to już zupełnie inaczej. Szkoda ze teraz Jarek Netto jest taki zajęty bo by wam napisał jak wygląda taka gospodarka bo sam tak robi któryś rok i jest ok

Link to comment
Share on other sites

A jak się do niej dostaną, od zewnątrz? Wentylacja ma być na ramie powałki nad deską.

Niejasno się wyraziłem, chodziło mi o to co kiedyś pokazywał TM, nacięte piłą listewki którymi obite są płyty powałek, takie małe szczelinki, też tak robiłem ale pszczoł je z czasem zakitowują.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.