Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Selekcja matek pszczelich podczas wychowu


Brzytwiarz

Recommended Posts

Selekcja matek pszczelich zasady? porady wszyscy mający wiedzę proszeni są o podzielenie się swoimi obserwacjami i radami. Temat zrodził się w innym temacie ale od jakiegoś czasu zastanawiam się nad selekcją matek. Ja sam wykonuję jedynie odrzuty jeśli matecznik znacząco odstaje tzn jest mniejszy bądź jakiś zdeformowany. Ja dokonuję selekcji jedynie na poziomie matecznikowym po wygryzieniu już nie. Bo poddaję do unasiennienia matecznik. 

Przemyślenia o skuteczności i sensie selekcji, są też jak najbardziej mile widziane ale nie chciał bym widzieć wpisów "MISÓW"  tzn mi się wydaje chodź nigdy nie robiłem. Post tylko dla osób z wiedzą popartą doświadczeniem "misie" proszone są o wstrzymanie rąk od klawiatury i nie braniu aktywnie w nim udziału, to pozwoli uniknąć teoretycznych, akademickich dywagacji!. Tylko praktycy. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Drogi Przyjacielu. w całej tej sprawie nie chodzi o "krzywy matecznik". Selekcja jest najlepszą, jeśli opiera się na wieloletnim doświadczeniu hodowcy, połączonym z jego wyczuciem. talentem i zmysłem obserwacji. 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, polbart napisał:

Drogi Przyjacielu. w całej tej sprawie nie chodzi o "krzywy matecznik". Selekcja jest najlepszą, jeśli opiera się na wieloletnim doświadczeniu hodowcy, połączonym z jego wyczuciem. talentem i zmysłem obserwacji. 

 

Godzinę temu, manio napisał:

Dzień Dobry na forum :) Podziel się z nami swoimi obserwacjami , może i w nas drzemią ukryte talenty obserwacji i hodowli ?

pozdrawiam

manio

 

Na naszym forum jest taki dział "Przedstaw siebie i swoją pasiekę" https://pasiekapszczelarska.pl/forum/6-przedstaw-siebie-i-swoją-pasiekę/ i każdy nowy uczestnik forum przedstawia się nam w nim zakładając nowy temat, opisując w nim swoją pasiekę, gospodarkę i przede wszystkim po części siebie :D:D :D 

Drogi Przyjacielu @polbart, witamy na forum i serdecznie zachęcamy do skorzystania na wstępie z tej opcji forum :D 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj Leszku.
Dobrze , że jesteś ...
Z pewnością przełoży się to na fachowość dyskusji w tematach takich jak ten .
Dobrze mieć pod ręką kogoś , kto nie tylko "gdyba" , lub zgaduje, ale po prostu wie z praktyki .
A jeszcze lepiej kiedy tą wiedzą dzieli się z nami . ;)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, polbart napisał:

Drogi Przyjacielu. w całej tej sprawie nie chodzi o "krzywy matecznik". Selekcja jest najlepszą, jeśli opiera się na wieloletnim doświadczeniu hodowcy, połączonym z jego wyczuciem. talentem i zmysłem obserwacji. 

Witaj Leszku na forum. Fajnie, że do tu zawitałeś :) Muszę Janka S. poprosić, żeby mnie kiedyś ze sobą zabrał i pokazał Twoje gospodarstwo :)

Link to comment
Share on other sites

  Witaj . Dobrze że wróciłeś , i bywaj tu , może wówczas będzie więcej sensownych postów . A nie tak ,  żeby pisał ktoś tylko dla pisania , przycierał byś trochę różki znawcom od dosłownie wszystkiego .Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, polbart said:

Drogi Przyjacielu. w całej tej sprawie nie chodzi o "krzywy matecznik". Selekcja jest najlepszą, jeśli opiera się na wieloletnim doświadczeniu hodowcy, połączonym z jego wyczuciem. talentem i zmysłem obserwacji. 

Ale czy temu wyczuciu się pomaga np waga - ile powinna ważyć dobra matula czy jest jakieś kryterium ? A może szybkość poruszania się na plastrze?

Link to comment
Share on other sites

W mojej ocenie aspekty oceny wizualnie czy wagowo są mniej istotne. Oczywiście z wyraźnym defektem budowy trzeba odrzucić. Najtrudniejsza jest ocena wyników rodzin z matkami. 
Ja bardziej skupiłbym się na wypracowaniu prostego systemu ocen w perspektywie minimum jednego sezonu. 
Chyba właśnie dlatego trudno jest pogodzić zadania hodowlane z produkcją miodu czy innych produktów. 
Matki po wygryzieniu z matecznika dość szybko tracą na masie więc jeśli interesują Ciebie konkretne widełki masowe to powinny być w odniesieniu do czasu po wygryzieniu. 
Ja sprawdzam wagę tylko jak trafi się jakaś wybitna "krówka" z ciekawości :)  

Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Turqs napisał:

Ja sprawdzam wagę tylko jak trafi się jakaś wybitna "krówka" z ciekawości :)  

 

Ja zauważyłem, że krówki to bardzo często w rojowych lub z cichej wymiany ;) 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Krzychu napisał:

 

Ja zauważyłem, że krówki to bardzo często w rojowych lub z cichej wymiany ;) 

Nie sprawdzałem wagi zaraz po wygryzieniu rojowych czy z cichej wymiany więc nie mam wiedzy 

Link to comment
Share on other sites

52 minuty temu, Turqs napisał:

Nie sprawdzałem wagi zaraz po wygryzieniu rojowych czy z cichej wymiany więc nie mam wiedzy 

Nie raz miałem okazję widzieć wygryzającą się rojową kobyłę, która od razu zaczynała biegać w szybkim tempie po plastrze

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Krzychu napisał:

która od razu zaczynała biegać w szybkim tempie po plastrze

Za Gierka był taki dowcip o robotniku na budowie co biegał z pustą taczką. Sekretarz zapytał gdzie tak biega i usłyszał : taki zapierdol towarzyszu sekretarzu  że nie ma czasu załadować. Tak i z taką matką o budowie autobusu przegubowego. Ciężka w locie może się słabo unasiennić , a potem długi gruby tyłek  też nie ułatwia czerwienia , szczególnie w małej komórce. Biblijnie po owocach ich poznacie znajduje tu zastosowanie. Oceniam po pogłowiu i szybkości budowy rodziny . Jak się dobrze poprowadzi to fizycznie są wyrównana , a ostatecznie wybiorą pszczoły. Co innego hodowcy i produkcja na ogromną skalę. Mniejsi , z naukowym zacięciem ważą matkę . Więksi potrafią na oko zauważyć potencjalne wady. Ja za chudy na to jestem i oko parchawe . U mnie chyba każd ama swoją szansę. Czasem ograniczoną przeze mnie , czasem przez konkurentkę.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

tak tylko teraz wiesz doskonale że nic za darmo ci partia nie da

i wszystkie socjale są za nasza kasę nie za niczyja 

edit i za komuny było pozwoleństwo okradasz kraj okradasz komunę

a okradaliśmy się sami 

Edited by mirek.
  • Zdezorientowany 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.12.2021 o 19:25, mirek. napisał:

okradasz kraj okradasz komunę

a okradaliśmy się sami 

Ciekawa teza . To tak jak niewolnik okrada właściciela to okrada siebie ?

Co do pierwszego pełna zgoda, nie ma nic a darmo , choć socjal musi być . To po prostu ludzkie i rozsądne .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 30.12.2021 o 19:21, manio napisał:

Sekretarz zapytał gdzie tak biega

Kolega budowlaniec opowiadał fakt u nich na budowie. Przyjechał z wizyta v-ce minister. W tym dniu betonowali dużą ilość zaszalowanych elementów konstr. a mieli jedn węzeł betoniarski. V-ce chodząc po budowie podszedł do pracownika który kierował tym węzłem.  Zapytał jak praca? coś w tym rodzaju. Odpowiedział, ze wszystko dobrze tylko jeden węzeł jest nie wydolny do tej ilości potrzebnego betonu. V-ce zapytał czy nie mozna było tego betonu przygotować dzień wcześniej? Można odpowiedział, ale czy ktoś o tym pomyslał.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jeżeli rozmowa ma być o selekcji, to na początek każdy musi sobie odpowiedzieć na parę pytań:

1.W kierunku jakich cech chciałby selekcjonować posiadany materiał(Miodność, łagodność, zimotrwałość, zachowanie higieniczne itp)

2. Ustalić sobie kryteria selekcyjne dla poszczególnych cech, kryteria poniżej których matki w selekcjonowanych rodzinach są eliminowane(metodyka oceny)

3.Kryteria wyboru matek do dalszych kojarzeń.

4.Zasady rozrodu dla celów selekcyjnych(naturalnie- jeżeli tak to gdzie mamy trutowiska..., sztucznie-sprzęt + umiejętności)

 

Bez spełnienia warunków pkt.4 można się pobawić, ale na spektakularne efekty długo trzeba będzie czekać.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.01.2022 o 13:37, wojciech_p napisał:

Jeżeli rozmowa ma być o selekcji, to na początek każdy musi sobie odpowiedzieć na parę pytań:

1.W kierunku jakich cech chciałby selekcjonować posiadany materiał .....................

 

Ja już sobie odpowiedziałem - większa komórka, większa pszczoła, dłuższy języczek, większe wole miodowe, no i w końcu to na czym najbardziej mi zależy czyli więcej miodu.

Brać nie kaprysić, selekcjonować, ustalać kryteria i zmieniać genetycznie co tylko się da.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.