Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Ocieplenie poddasza


Krzychu

Recommended Posts

3 godziny temu, manio napisał:

Jak kto się nią docieplił po kilku latach wyrzuca i płacze , a płaci . A wiesz ile dziś kosztuje drewno.

Tu już nie sam koszt drewna. A rozbiórka dachu aby wymienić krokwie. W najlepszym wypadku wzmacnianie każdej krokwi po bokach krawędziakami z przewierceniem obecnych krokwi i skręcenie ich. 

+ nowe ocieplenie...

 

Zostaję przy wełnie. Wziąłem jeszcze pod uwagę wersję 15 cm...

Wówczas miesięcznie na ogrzanie pomieszczenia w tych samych warunkach wyszłoby 264 kWh. Czyli o 71 kWh więcej niż przy wersji 20 cm. To wychodzi jakieś 20 zł miesięcznie więcej od przegrody 20 cm. 

Jak można zauważyć każde dodatkowe 5 cm generuje w stosunku do poprzedniego wariantu coraz mniejszą opłacalność. 

Ocieplając 20 cm zamiast 15 cm- oszczędzamy 20 zł/mc. Tu koszt wełny się zwraca po 2,8 roku

Ocieplając 25 cm zamiast 20 cm - oszczędzamy 10 zł/mc. Tu koszt wełny się zwraca po 5,6 roku

Czy zatem kolejne 5 cm czyli 30 cm generowałoby oszczędność, która by się zwróciła po 10 latach? Na 30 cm nie mam już tyle miejsca. Max 25 cm.

A koszt wełny przy każdorazowym docieplaniu ten sam. Do obliczeń przyjąłem najtańszą Knauffa 044 5 cm. 4,97/m2. Rockwoola, która już jest między krokwiami nie liczę ponieważ już na nią kasę wydałem. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

My kładziemy 160mm tego typu https://www.obi.de/mineralfaser-daemmstoffe/isover-ultimate-klemmfilz-wlg-035-160-mm/p/3608866 bez poprzecznych 50 między łaty. Ważne szczelne położenie folii  z przyklejeniem do muru. Ale  na życzenie klienta dajemy poprzeczną 50 między łaty.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Paweł napisał:

My kładziemy 160mm tego typu https://www.obi.de/mineralfaser-daemmstoffe/isover-ultimate-klemmfilz-wlg-035-160-mm/p/3608866 bez poprzecznych 50 między łaty. Ważne szczelne położenie folii  z przyklejeniem do muru. Ale  na życzenie klienta dajemy poprzeczną 50 między łaty.

 

Paweł, mur ma troszkę inne wymagania niż dach skośny. Przez dach ucieka większość ciepła dlatego wymagania są bardziej wygórowane. 

Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Paweł, mur ma troszkę inne wymagania niż dach skośny. Przez dach ucieka większość ciepła dlatego wymagania są bardziej wygórowane. 

Przepraszam, przeoczyłem, że na mur - na mur zależnie od tego ile mamy miejsca dajemy  2x60 typu https://www.hornbach.de/shop/Trennwandplatte-ISOVER-Akustic-TP-1-WLG-040-fuer-leichte-Trennwaende-1250-x-625-x-60-mm/8551488/artikel.html ,

Chociaż ostatnio dawaliśmy zestaw 100 jako główny + 60 w profile (była to część mieszkalna). Oczywiście + folia. Wszystko zależy ile funduszy. Na samo ocieplenie poddasza (ścian) raczej zostałbym przy 50 - 60 + 60 w profile.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tak jak z ociepleniem poddasza bez wątpienia sobie poradzę tak martwić mnie zaczyna inna kwestia.

Podczas ostatnich mrozów na -13 stC zauważyłem, że podłoga w domu w odległości 1,50 m od okna balkonowego jest zimna niemalże w okolicach 0 stC... 

Rozumiem oszczędność deweloperów ale żeby zrobić przewał i zaoszczędzić już na wkładce balkonowej izolującej mostki termiczne to już przesada... 

Deweloper "zapomniał" ją zainstalować w płytę balkonową pomiędzy stropem w mieszkaniu a tą płytą. Jest to jednolity monolit, który jest idealnym przewodnikiem ciepła (w tym przypadku zimna ale pojęcie zimno nie istnieje w fizyce). Dlatego pomimo, ze na piecu 60stC - to w mieszkaniu podczas tych mrozów nie ma tego komfortu cieplnego jaki bym chciał bo to podłoga w kuchni pełni funkcję "chłodnika" (analogicznie przeciwstawne słowo do "grzejnik"). 

 

Aby pozbyć się tego problemu planuję w lato przyszłego roku spróbować zaizolować całą płytę balkonową od wierzchu i cokoliki (od spodu już jest zaizolowana). 

Pytanie brzmi - czy ktoś z Was już robił tego typu rzeczy i czy można w tej sprawie polegać na twardszym styropianie 3-4 cm niż iść od razu w twardy styrodur? Na to bym chciał ułożyć płytki ceramiczne. Wiadomo, jak za miękki materiał to posadzka będzie mogła pękać na łączeniach. Może zazbroić jeszcze siatką elewacyjną przed położeniem? Jak myślicie budowlańcy? ;) Zgodnie ze "sztuką" należy kłaść minimum  5 cm styropianu, a u mnie tyle to już za dużo ze względu na wentylacje okienne u dołu ościeżnic.

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Krzychu napisał:

Wiadomo, jak za miękki materiał to posadzka będzie mogła pękać na łączeniach.

i pewnie dlatego nie dali styropianu od góry żeby nie było reklamacji. Zgodnie ze sztuką trzeba zaizolować dół, górę i szczyt "półki" balkonu. Wprawdzie balkonu nie mam , ale mam taras. Zaizolowany styrodurem i niestety gres się na takiej wylewce nie trzyma . Po zimie są wysadziny i spękania. Mój kolega położył zamiast gresu siatkę z włókna szklanego ( takiego do budowy łódek) i nasączył specjalną żywicą. Tak sobie wygląda , ale trwałe kilka lat. Można pomalować farbą epoksydową czy cuś. Ja się poddałem , zerwałem gres i pokryłem blachą trapezową na ruszcie drewnianym , Na taras tylko pies wychodzi po drodze do WC. Tobie nic z takiej porady , ale gres to co 2-3 zimy się osypie . Sorry , taki mamy klimat

manio budowlanio "tymy rencamy"

Edited by manio
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

14 minut temu, manio napisał:

i pewnie dlatego nie dali styropianu od góry żeby nie było reklamacji

Ta, i cwaniak dobrze wie, ze nawet jak teraz złożyłbym reklamację gwarancyjną to skończyło by się w sądzie a on by zwalał na firmę wykonującą audyt energetyczny. Rzetelnie zrobiony audyt wygląda tak, ze prócz wyliczeń kubatury, użytych izolacji i zapotrzebowania na ciepło powinno być wykonane pod koniec badanie kamerką termowizyjną w celu wykrycia mostków. Tutaj pewnie skończyło się na wyliczeniach a i tak z przymrożeniem oka. 

W ogóle pierwszy raz jako właściciel lokalu w szeregu nie mam dostępu do projektu budowlanego/wykonawczego czy chociażby powykonawczego. 

Jest on w nadzorze budowlanym tylko do ich użytku poprzez archiwizację. My nie mamy możliwości wglądu z powodu uwaga : PRAW AUTORSKICH PROJEKTANTA. Śmiech na sali, nadzór budowlany też nie chce nic udostępnić na nasz wniosek. 

Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, Krzychu napisał:

nie mamy możliwości wglądu

standardem jest dokumentacja powykonawcza z obmiarem - to jest podstawą aktu notarialnego - notariusz musiał ją dostać żeby wydzielić lokale z całego budynku  .Ale szczegółu izolacji tam może nie być. Z drugiej strony taka izolacja to elementarz dobrych praktyk budowlanych.  Dziwna sytuacja , ale sądzić się nie warto bo koszty mogą wielokrotnie przekroczyć wartość sporu. Sąd nawet w przypadku wygranej nie musi zasądzić kosztów stronie pozwanej. Może po prostu stwierdzić ,że każdy płaci swojego adwokata i swoje koszt ekspertyz itd. No o trwać może długo , prawnicy to lubią  i maję setki sprawdzonych  sposobów. Pozwany specjalnie zarząda kosztownej ekspertyzy żeby zniechęcić do procesu. Znaj te sprawy i od tej strony.

Żywica jest z taką posypką chyba bo nie jest śliska. Popytaj w dobrych sklepach budowlanych lub poszukaj na youtube - to trwalsze niż gres.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Ja też bym szedł w styrodur, absolutnie żadnego styropianu na balkonie, bo może naciągnąć wody. Pomyśl też nad jakaś hydroizolacją z każdej strony + płytki na cokole dłuższe, aby woda się nie "zwijała" pod balkon. Kilka lat temu robiłem remont tarasu, gdzie z 25 lat temu był dany styropian. Styropian był masakrycznie ciężki i nasiąknięty wodą.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Krzychu napisał:

że podłoga w domu w odległości 1,50 m od okna balkonowego jest zimna niemalże w okolicach 0 stC... 

Ja sprawdziłbym czy przy zakładaniu drzwi balkonowych została wstrzyknięta pianka, u mojej znajomej tak zrobili że pod oknem zostały dziury założyli potem parapet i zadowoleni obrobili zaprawą i gotowe. W zimie tak ciągnęło pod parapetem że szok.

W celu poprawy izolacji pod drzwiami od strony zewnętrznej wymuruj próg przynajmniej 15-20 cm szerokości. Powodzenia! 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, piotrpodhale napisał:

W celu poprawy izolacji pod drzwiami od strony zewnętrznej wymuruj próg przynajmniej 15-20 cm szerokości. Powodzenia! 

 

Po dzisiejszej analizie odnośnie bardzo możliwego spękania właśnie pomyślałem o takim murku ze styroduru, który bym potem obrobił płytkami. Mieściłby się akurat w samej wnęce drzwi balkonowych. Mało tego - może dobrze by było jeszcze podkuć posadzkę balkonu na głębokość 3 cm zeby jeszcze głębiej wejść z ociepleniem, oczywiście bez ucinania górnego zbrojenia w otulinie jeśli bym się do niego dostal. Zbrojenie w tym wypadku działa poprzez siły na odciąganie a nie wiem jak oni wylewali (czy jest to gola płyta czy już z posadzką gdzie dałoby to możliwość manewru o dodatkowe kilka cm) Możliwie widoczne pręty zabezpieczyc przed korozją, pustą przestrzeń zapiankować i dopiero na to murek ze styroduru. 

Izolacja całej płyty balkonowej ma jeszcze jeden minus - mam już na niej płytki ceramiczne. Brakuje jedynie w miejscach potencjalnego murka we wnękach okien balkonowych. 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, manio napisał:

standardem jest dokumentacja powykonawcza z obmiarem - to jest podstawą aktu notarialnego

Dokładnie jest tak jak mówisz. Każdy inwestor otrzymuje po wybudowaniu inwestycji taką dokumentację i dotyczy się to zamówień prywatnych, publicznych z przetargów jak i również od dewelopera. Niestety to zahacza mocno o bardzo popularnej ostatnio patodeweloperke. W tym wypadku zamiast dokomentacji był to rzut mieszkania z wydzielonymi pomieszczeniami i metrażem. Krótki opis technologiczny budynku. Żadnych szczegółów instalacji. 

Jak bardzo się zdziwił każdy z nas przy odbiorze gdy się okazało, ze w salonie przy suficie u każdego przechodzi instalacja gazowa z zewnątrz do łazienki - walsnei przez salon :)

Edited by Krzychu
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Krzychu napisał:

u każdego przechodzi instalacja gazowa z zewnątrz do łazienki

gazownia uzgadnia tylko lokalizację gazomierza , po wybuchach gazu nie interesuje się instalacją zalicznikową. Jak zgłosisz nieszczelność to zdejmą gazomierz i czekają na działania właściciela lub administracji. . Kiedyś takie rozwiązanie by nie przeszło . Dziś decyduje developer licząc każdy grosz.

Dobry developer daje dokumentację z powykonawczym domiarem nawet do rur w posadzce. W swoim interesie bo jak lokator uszkodzi przy adaptacji to umywa ręce.

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, manio napisał:

Dobry developer daje dokumentację z powykonawczym domiarem nawet do rur w posadzce. W swoim interesie bo jak lokator uszkodzi przy adaptacji to umywa ręce.

 

Teraz jak przeniesiesz punkt poboru wody na ścianie w łazience to już tracisz gwarancję na instalacje wodną. Sam natomiast nie chce przenosić punktów podczas budowania bo ma wkalkulowane, ze dzięki temu ktoś straci gwarancję 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Z ciekawości:

Zakupiłem wełnę szklaną Ursa Essentia 5 cm. Rozpręza się do 8 cm luzem. 

Ma ciut gorszy współczynnik od Rockwoola. 

Lecz po położeniu jej czyli wyeliminowaniu mostków termicznych czuć dopiero, że na poddaszu jest o wiele cieplej niż wcześniej. 

Wcześniej z mostkami cieplnymi to temperatura prawie taka sama jak na zewnątrz ;) 

Nie mniej jednak po zamontowaniu profili i ściśnieniu jej przez cięższą mineralną - będzie ciut mniej niż 5 cm. A wtedy podobno wełna traci właściwości izolacyjne 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.