Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Rojnica/transportówka


Brzytwiarz

Recommended Posts

39 minutes ago, piotrpodhale said:

To może pokażesz jak wygląda twoja rojnica, zobaczymy jak się ma do twojego wykładu. PK  

No chyba w tym temacie już nic nie napisze. Pokazałem zdjęcia i najwiecej ze wszystkich opisałem detale.  A ze ty to nazwałeś odkladowka to twoja sprawa. Ja to czasem nazywam skrzynka na narzędzia, bo jak idę do pasieki to trzymam w niej graty. A jak już otwieram ula i wyciągam ramki to ta skrzynka robi się cichym boxem tak u nas nazywają. Nie kładę ramek z pszczołami na ziemi tylko do skrzynki.   

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Nacek napisał:

Rozmiar uniwersalny, w jedną stronę wchodzi ramka warszawska poszerzona, w drugą wielkopolska a po przekątnej dadant. 

Na to nie wpadłem , że można zrobić rojnice, a w zasadzie transportówki na 3 długości ramek ?

Moje rojnice-transportówki , które robiłem kilka lat temu mają po bokach siatki aluminiowe gięto-ciągnione przysłaniane płytą pilśniową blokowaną od od dołu paskiem płyty pilśniowej a od góry obracanymi klockami na pojedynczym  gwoździku .
Służą zarówno do zbierania rojów jak i do transportu ramek z pokarmem , węzą , czy odkładów.
Robiłem je na wielkość bodajże 8 ramek wlkp.
odkładówki.jpg

W pokrywie jest otwór wielkości pajączka np do zsypywania pszczół przez lej stalowy .
Można go zamknąć pajączkiem , lub widocznym na zdjęciu korkiem .
Dziś bym dodał dodatkowe okienko a-la wylot przy dnie przysłonięte kratą odgrodową .
Ignacy zapyta po co ?
Ano po to , żeby rojnicę zamknąć po osadzeniu roju tak , żeby robotnice mogły jeszcze wejść , ale żeby matka nie odleciała za zwiadowczyniami , które upatrzyły sobie nowy dom .
Stawiam rojnicę w cieniu, a pozostałe rozproszone pszczoły rojowe wchodzą przez kratę odgrodową .
Powie ktoś po co ?
Też bym kiedyś tak zapytał.
Ale zdarzało się , że rójka była w fazie tuż przed odlotem na "nowe mieszkanie" i potrafiła zwiać już z rojnicy .
Krata to taki "bezpiecznik" .
Powie ktoś znów , że matka odchudzona i tak dalej ...
Pewnie .
Tak można bez końca dodawać różne argumenty i kontrargumenty :)

Robiłem też otwory z wklejonymi pajączkami w dnie , ale jak już przedmówcy słusznie zauważyli nie do końca się to sprawdza .
W trawie pajączki potrafiły wpaść do środka .
Do transportu samochodem trzeba było podkładać listewki dystansowe pod spód dla lepszej wentylacji .
Wentylacja przez całą ściankę boczną (lub dwie) jest znacznie lepsza .
Odradzam jeszcze siatki plastykowe- ogrodnicze , jakie można spotkać w sklepowych rojnicach .
Nie wytrzymują konfrontacji z krzakami dzikich śliw , głogów , rokitników, oliwników itp.
Rójki niestety nie zawsze uwieszają się tam gdzie byśmy chcieli .
Zdecydowanie lepsze do tego są siatki metalowe ...

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Beeman napisał:

  A ze ty to nazwałeś odkladowka to twoja sprawa.

Masz kolego wyraźne problemy ze zrozumieniem pszczelarskich zwrotów języka polskiego. Przeczytaj sobie swój pierwszy post w temacie przecież to nazwałeś swoje rojnice? odkładówkami oto cytat!!!

Cytat

Wez kartke papieru i wypunktuj jakie masz wymagania co do tego sprzetu. Na koncu bedzie recepta na prawie perfekcyjna odkladowke. Czemu "prawie"? bo ta nastepna bedzie "prawie" perfekcyjna. Ja mam tych prawie perfekcyjnych 50szt.

Teraz nazywasz to rojnicami ?

Cytat

Ależ nie   Roje zbieram do rojnicy a odklady robię w odkladowce.

Cytat

 Robie w nich tez odklady.

Po prostu czytam co piszesz i staram się  zrozumieć.

Nie zamierzam kolego wpływać na to co ty sobie robisz i co uważasz za świętość w swojej pasiece. 

Ja tylko zwróciłem uwagę na wentylację w rojnicy i różnice konstrukcyjne pomiędzy odkładówkami, rojnicami, a nawet skrzynkami na pakiety. 

Żałuję że zabrałem głos w dyskusji z osobami, które wszystko wiedzą a nic nie widzieli. PK   

Link to comment
Share on other sites

Kolego nigdzie nie napisałem ze tak ma być.  Każdy niech robi jak uważa oby bez szkody dla pszczółek. Ty powyciągałes urywki z moich wypowiedzi nawet te sarkastyczne i wypaczasz przesłanie.  Według twoich sztywnych reguł to jak ktoś zobaczy rojke w mieście i ztrzepnie ja do kartonowego pudełka po butach to to już nie jest pudełko a rojnica.  Ciekawe czy jak umieści to w samochodzie to nadal Jest to pudełko po butach czy rojnica?  A może to transportowka? Itd, itd. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Beeman napisał:

Kolego nigdzie nie napisałem ze tak ma być.  Każdy niech robi jak uważa oby bez szkody dla pszczółek. Ty powyciągałes urywki z moich wypowiedzi nawet te sarkastyczne i wypaczasz przesłanie.  Według twoich sztywnych reguł to jak ktoś zobaczy rojke w mieście i ztrzepnie ja do kartonowego pudełka po butach to to już nie jest pudełko a rojnica.  Ciekawe czy jak umieści to w samochodzie to nadal Jest to pudełko po butach czy rojnica?  A może to transportowka? Itd, itd. 

Zaczynam wątpić czy ty w ogóle rozumiesz co ja piszę.

Pisałem o różnicach-wymaganiach w wentylacji pomiędzy rojnicami, a odkładówkami.

W Polsce ze względu na wentylację i inne rozwiązania konstrukcyjne to są dwa różne sprzęty przynajmniej teoretycznie.

Tyle było informacji do zrozumienia. Co ty tam masz i jak sobie nazywasz już mnie nie interesuje i nie wnikam.

Błagam nie odpisuj. PK    

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, piotrpodhale said:

Do cofania roju, szukania matki i nie tylko. PK

Zaciekawiło mnie zdanie i nie tylko możesz rozwinąć myśl?? Bo do cofania roju to rozumiem matka przez kratę nie przejdzie rój nie wyleci.  Do szukania też jasna sprawa bo przydymisz i pszczoły przez kratę przejdą a matka zostanie jasna sprawa a to nie tylko to jak izolator ?

Link to comment
Share on other sites

W mojej  skrzynce  jak tam zwał jest miejsce na jedną ramkę taką czarną , i miejsce na duuużo  pszczół , jak wcześniej napisano : im więcej tym lepiej . Na 90% matka jest na ramce . Ramkę przekładam do ula , reszta wysypuję na ramki i zamykam . Oczywiście rojnica ma siatki z boku , wysuwany bok , górę i  hak do podwieszenia na drzewie. Jest szczelna , mogę transportować , przetrzymywać pod drzewem i to mi wystarcza . Jest też ciągle zakurzona ?

 

Link to comment
Share on other sites

Rojnica?

4QNRBLT.png

 

Transportówka?

SB2oXfm.jpg

 

Te niższe używam też jako uliki weselne. Wyzwanie polega na tym, że po zamknięciu bocznych ścianek, pojawia się pod powałką wilgoć. 

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, piotrpodhale napisał:

Mój podkurzacz? 

 

materiały turkol.pl

Piękny .
Jeździło się kiedyś kopciuchami w pracy .
Najczęściej TY-2 produkowanymi jeszcze w czasie wojny .
Do dziś został mi na pamiątkę żeliwny orzeł , który był umocowany na kabinie .
Ostatni rozkładowy kurs parowozem zrobiłem w 1991r.
Przywołałeś wspomnienia ...

 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Ostatni rozkładowy kurs parowozem zrobiłem w 1991r.
Przywołałeś wspomnienia ...

U mnie jeździ wycieczkowo taka ciuchcia wąskotorowa jako atrakcja turystyczna . Zapraszam :) 

https://muzeum.elk.pl/kolej-waskotorowa/

z okien widać moją pasiekę :)

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, mirek. napisał:

fajna sprawa

tylko jak to się ma do zakazów smogowych - palenia drewnem

atrakcją jest jazda pociągiem z parowozem na węgiel , po spalinówką to już słabo.

Jestem piromanem- amatorem i palę największe ognisko w gminie :) 

 

Link to comment
Share on other sites

 dlatego napisałem że fajna sprawa ja też pale ogniska jakie chce i kiedy chce 

to ze smogiem to tak raczej miało być z żartem i uśmieszkiem w stronę zielonych oszołomów

sam zrobiłem sobie saunę opalną drewnem

 i pamiętam piękny zapach w dolinie jak jeździłem do szczyrku

tam wszyscy drewnem bukowym palili

 

 

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, mirek. napisał:

fajna sprawa

tylko jak to się ma do zakazów smogowych - palenia drewnem

W związku z zakazami smogowymi w Małopolsce wyrzuciłem podkurzacz ?

Po likwidacji pieców w Krakowie i okolicy  zanieczyszczenie powietrza wzrosło?

Ostatni komunikat; likwidacja pieców nie powoduje poprawy jakości powietrza , tylko teraz oddycha się,, łagodniej".

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, manio napisał:

U mnie jeździ wycieczkowo taka ciuchcia wąskotorowa jako atrakcja turystyczna .

Znam ją .
Widywałem ją kilka razy w tygodniu .
Z Olsztyna do Ełku mieliśmy kiedyś trzy trasy . Przez Szczytno , Mrągowo i Kętrzyn .
Po każdej jeździło kilka pociągów na dobę .
Więc trafiały się takie grafiki , że Ełk widywało się nawet 5x w tygodniu .
A wąskotorówka ma przecież stację tuż obok "Dworca Centralnego" ;)

Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, Robi_Robson napisał:

A wąskotorówka ma przecież stację tuż obok "Dworca Centralnego"

niczym nie dasz się zaskoczyć , jesteś "mężczyzna pracująca" :) żadnej pracy się nie boisz . Mój Tato wiele lat dojeżdżał ciuchcią do pracy , ale też była spalinowa. Parowóz stał latami bezrobotny i teraz wyremontowany za  unijne. Lubię popatrzyć i powąchać jak pachnie lokomotywa.

Teraz cały węzeł kolejowy do przebudowy , zniknie tunel do wąskotorówki ... Całe torowisko do likwidacji  i przebudowy , sterownie komputerowe i sama elektryka. Tylko co ono będą wozić , jak już teraz pociągi puste ?

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, manio napisał:

niczym nie dasz się zaskoczyć , jesteś "mężczyzna pracująca" :)

Mam 7 wyuczonych zawodów .
W kilku kolejnych zdarzało mi się pracować .
Z kilku pieców już się jadło chleb ;)

 

2 minuty temu, mirek. napisał:

 robi ja po tech kolejowym

Ja technikum robiłem 2x .
Najpierw pracowałem jak by to określił Karol Krawczyk "na kierowniczym stanowisku w największej krajowej firmie transportowej"
A dopiero po kilku latach zrobiłem technikum kolejowe .
Podobnie z pszczołami . Najpierw była własna pasieka i pszczoły, a dopiero później po kilku latach tytuł technik pszczelarz ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.