Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zamykanie dennic i przymykanie wylotkow


Recommended Posts

Witam. Tak jak w temacie teraz mamy dość ciepłe  dni (nadchodzący tydzień także zapowiada się dość ciepły jak na luty8-9 stopni) i tu nasówa się pytanie czy zamykać dennice, przymykać  wylotki i zdejmowac "poduszki powietrzne" (Pół korpusy)w celu ocieplenia czy to jeszcze za wczesną pora i czekać do marca? I czy jeden pajączek od góry wystarczy do wentylacji+ cześć wylotka, resztę zamknąć?

Link to comment
Share on other sites

No to poczekam z tym do marca, jeszcze chyba trochę za wcześnie bo nie wiadomo co jeszcze pogoda przyniesie a w marcu już trochę stabilniej z temperaturami będzie. 

A jest ktoś kto już ocieplał bo u mnie teraz temperatura w przyszlym tygodniu najmniej 6stopni do 11 w dzień ?

Link to comment
Share on other sites

Słusznie ,  nawet jak będzie te +11 st. C  to jeszcze za wcześnie moim zdaniem i to zależy od położenia pasieki i  w jaki regionie Polski , bo mogą być duże różnice klimatyczne w zależności od regionu Polski . U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu , ale to był tylko wybryk aury i później następowały  mrozy. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

Słusznie ,  nawet jak będzie te +11 st. C  to jeszcze za wcześnie moim zdaniem i to zależy od położenia pasieki i  w jaki regionie Polski , bo mogą być duże różnice klimatyczne w zależności od regionu Polski . U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu , ale to był tylko wybryk aury i później następowały  mrozy. 

Tadku też się nad tym zastanawiałem ostatnio. To jest stara szkoła (powiedzmy), żeby zasuwać po oblocie marcowym pszczół, ale pszczoły już maja czerw i czy im nie robimy pod górę otwartymi dennicami? Jeśli pszczoły mają zdarzyć na rzepak to startując z czerwieniem od marca by nie zdążyły -więc one już tam zaczynają działać na "szerszą" skalę. Ja na rzepak nie celuje, bo nie mam. Nawet w moim interesie byłoby aby pszczoły wolniej doszły do siły - na akacje, bo okres rójkowy mnie wtedy by minął. Choc to też nie do końca prawda, bo zawsze sobie można odkłady zrobić i na zime połączyć. U mnie oblot był przedwczoraj. Wszystko się obleciało co w słońcu. Ule w cieniu spokojniej, choć jeden coś podlatywał. 

Edited by hurriway
Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, marpszczoly napisał:

w celu ocieplenia czy to jeszcze za wczesną pora i czekać do marca?

Wielu pszczelarzy ma problem kiedy ocieplać i zasuwać dennice, ale przeważnie to robimy po pierwszym oblocie takim porządnym oczyszczającym nie takim co dwie pszczoły wylecą. Uniwersalny termin? PK  

  • Dziękuję 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, marpszczoly napisał:

...........................A jest ktoś kto już ocieplał bo u mnie teraz temperatura w przyszlym tygodniu najmniej 6stopni do 11 w dzień ?

 

Jestem nim irkor.
A tak na poważnie, to mam ocieplone przez cały rok tak samo.
Różnica między nami jest tylko taka, że ja mam leżaki.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

U mnie pierwszy oblot najczęściej jest kalendarzowo w przedziale 10 - 25 marca , chociaż były i takie dni że pszczoły wylatywały i w styczniu

1 godzinę temu, hurriway napisał:

  Nie chcę tu pouczać starych wyjadaczy , ale chcesz powiedzieć  Kolego że na ten oblot między 10 -25 marca wychodzi tylko stara pszczoła ,sądzę że powinno być już dużo młodej . Jeśli młodej to trzeba chyba trochę docieplić , dać rodzinie lepsze warunki . Ja dając ciasto włożyłem wkładki w dennicę i stare kalesony na każdy ul , bo dla mnie już zima minęła a im się przydadzą .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.