Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Minimalna ilość ramek w Warszawskim Poszerzanym


gajowy

Recommended Posts

 Witam. Domyślam się że temat wałkowany na wielu forach wiele razy. Osobiście mam dwa ule WP "korpusowe, czyli dół na 12 ramek WP oraz dodawana nadstawka na ramkę wielkopolską. Niewiele pszczelarzę ale uważam, że to rozwiązanie ma większość wad jednego i drugiego systemu. Przy 10 czy 12 nawet bardzo dużych ramkach, gdy rodzina się rozrośnie, utrudnia mocno choćby przegląd i inne prace. Dlatego jeden ul stoi pusty a w drugim jest odkład, który po ociepleniu pójdzie do innego ula i oba kombinowane wynalazki zostaną jako rojołapki albo poddam recyklingowi.  Przymierzam się do robienia nowych uli WP,  takich bardziej na starą modę ale już z miejscem na nadstawkę.  I po optymalizacji rozkroju sklejki jaką dysponuję wychodzi mi, że gdybym robił ul na 14 ramek (u góry miejsce na nadstawkę) to by mi prawie odpad nie zostawał. Z jednej strony trochę kusi, z drugiej mam obawy czy przy jakiejś mocno płodnej matce nie będzie to za mało? Ciekaw jestem opinii osób które trochę popszczelarzyły na ulach WP i miały do czynienia z różnej siły rodzinami. Z góry dziękuję...

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, gajowy napisał:

Ciekaw jestem opinii osób które trochę popszczelarzyły na ulach WP

To znowu ja :) Bo się wychowałem na ulach 16 ramkowych z nadstawką . Dokładnie takie jak z poradnika Ostrowskiej i Żukowskiego w lat 60 tych.

http://pszczelarstwomojapasja.blogspot.com/2015/02/budowa-ula-warszawskiego-poszerzanego.html

Dziś taki ul  to przeżytek , za mały na współczesne pszczoły. Trzeba by dorobić kołnierz i dać 2 nadstawki. Wtedy od biedy styknie.

Gniazdo 12 ramek  wymaga ciągłego grzebalnictwa i wybierania zalanych ramek bo chętniej składają w gnieździe. Wysoka ramka ma też podstawową wadę ( o które też pisał Robert ) ,że  jest duży wianuszek pokarmu. Więc dużo więcej miodu jest poza zasięgiem etycznego pszczelarza, który nie robi karuzeli z czerwiem.

Oryginalne nadstawki za małe i słabo poprawiają sytuację. Miodu taki ul daje mniej , choć to ponoć nie ul nosi miód. A jednak mam porównanie. Ramka jest też gorzej wykorzystania niż taka sama Dadanta ( wina ruskich? ) , bo przynajmniej  u mnie niechętnie  ciągną ją do samego dołu i najczęściej jest tam zabudowa trutowa.

Mam też ule WP z gniazdem 10R ( ale do każdego po 2-3 nadstawki 10R 1/2 WLKP) i też się da na nich pszczelarzyć , ale to wymaga jeszcze więcej uwagi , dłubania , miąchania  ramkami i węzą. Po co mi to ? W szalonym widzie popełniłem 9 takich uli  ( 4 felcowe i 5 bezfelcowych bo nie mogłem sę zdecydować) i jeszcze dziś mam w zimujące 4 rodziny . Ale mam nadzieję ,że to ostatni raz bo opanowałem już technologię bezstresowego przenoszenia rodzin na 1/2D .

Tak więc podsumowując : może być 12 ramek ( w tym jedna pracy) , ale nadstawek 2 , a na rzepaku i 3 zaleją dobre rodziny. Tyle ,że to już prawie ul korpusowy , który nie ma żadnych jego zalet , a wszystkie wady kombinowanego.

I jeszcze jedno : w ulach 16 ramkowych stawiam jako nadstawkę korpus  1/2 Dadant. Wychodzi w poprzek  ramek gniazdowych , ale pszczołom to nie przeszkadza i noszą tak samo jak do "prawidłowej" nadstawki. Nie próbowałem stawiać dwóch :)

Nie idź tą drogą i za te same  pieniądze zrób/kup ule korpusowe. Będziesz Pan zadowolony. Jakie ? Obojętnie, byle korpusowe . Chyba ,że nie planujesz więcej  jak 5 uli. Wtedy można hodować ule nawet w tapczanie :)  Będzie jak  michałowa kłoda , a i poleżeć przyjemnie z usypiającym brzękiem pszczół.

 

Edited by manio
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, manio napisał:

Nie idź tą drogą i za te same  pieniądze zrób/kup ule korpusowe. Będziesz Pan zadowolony. Jakie ? Obojętnie, byle korpusowe . Chyba ,że nie planujesz więcej  jak 5 uli.

   Uli planuję mieć 5 na wsi, jeden koło domu i ze dwa w innym miejscu pod Warszawą.  Jak jednak uznam, że chcę więcej, to pewnie przejdę na korpusowe bo to już będzie za dużo zabawy. Możliwe, ze wtedy przejdę na Dadanta, bo to wystarczy ramkę WP na bok przewrócić : ). Ale na razie postaram się pozostać na maksymalnie 10 pniach w sumie. Z pszczół pod Warszawą nie będę rezygnował tylko dlatego, że zupełnie inny miód się tu wiruje (głównie akacjowy ale coś co przypomina lipowy też). No i pszczoły niemal do zimy mają jakiś pożytek rozwojowy.

  A z ciekawości Cię Maniu zapytam, ramkę 1/2 D stosujesz ze względu na to że cała ramka D jest za ciężka i nie wygodna do operowania jak jest pełna miodu, czy masz jakieś inne powody? Swoje pierwsze trzy ule WP kupiłem od gościa co to stwierdził że przesiada się na warszawski zwykły, bo ramka poszerzana pełna miodu jest dla niego za ciężka. Czasem rozmawiam z sąsiadką, co to prowadzi sklep pszczelarski, powiedziała mi, że węzy i ramek warszawskich zwykłych się całkiem sporo sprzedaje bo kupują je emeryci i kobiety, co to sił mniej mają.

Link to comment
Share on other sites

22 minuty temu, gajowy napisał:

A z ciekawości Cię Maniu zapytam, ramkę 1/2 D stosujesz ze względu na to że cała ramka D jest za ciężka i nie wygodna do operowania jak jest pełna miodu, czy masz jakieś inne powody?

Moim podstawowym ulem jest korpusowy na 1/2Dadant to taki prawie Langstroth. Rotacja półkorpusami jest lżejsza , ale i pozwala na lepsze wykorzystanie ramek gniazda. Jak mam chęć to prowadzę matkę tylko  na jednym korpusie 1/2D . To dużo lepsza gospodarka niż na 1/1D , ale gdybym chciał to nic nie stoi na przeszkodzie żeby gniazdo było na dwóch korpusach i pełnej ramce 1/1D.  Tak, jest lżejszy , a korpus pełen miodu też zdrowo waży - nie jestem już mocarzem . Kiedyś mi zabrało ramek 1/2 WLKP na nadstawki i postawiłem na szybko korpus miodni 1/2D i okazało się ,że pszczołom to nie robi różnicy. Wiele lat miałem tylko warszawiaki i dadanty kombinowane i wydawało mi się ,że to najlepsze ule na świecie. Dopóki nie spróbowałem korpusowych. Warszawiaki kombinowane w tym roku pójdą w ogień ,  zostaną WP "korpusowe" , ale tylko jako podręczny magazyn i zapas na rójkę. Poza tym ograniczę pasiekę do 10-12 uli. Wystarczy mi i moim  kochanym zjadaczom miodu.

Z warszawiakami zwykłymi taż mam pewien związek : kupuje taka węzę i po przecięciu wzdłuż wstawiam w ramki 1/2D. Trochę za wąsko , ale pszczoły ładnie odbudowują bez komórek trutowych, Dlaczego tak ? Bo węza warszawska zwykła jest w sklepie , a 1/2 D nie , poza tym węza 1/1D jest za szeroka i jest odpad. A ja nie lubię odpadów :) , szczególnie jak z mojej kieszeni :)

Na ulach korpusowych jest więcej satysfakcji i miodu , a dużo mniej  ciężkiej i zbędnej pracy. Ja chyba leniwy jestem ?

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

Ja miałem ule warszawskie poszerzone o obniżonej ramce gniazdowej do 34 cm. Ta wysokość pozwalała odbierać miód z nadstawki a w gnieździe były jego minimalne ilości. To już historia, po spróbowaniu ula korpusowego już nie chce żadnych wynalazków. Obecnie w pasiece mam dadant 1/2 i resztki wielkopolskich które systematycznie wycofuje. Ul korpusowy o nieco wyższej ramce być może był by lepszy ale o wyborze zdecydował ciężar, młodszy ani silniejszy nie będę, to już było i się nie wróci?No może kiedyś wydłubię sobie kłodę nie będzie potrzebna węza, ramki, miodarka i nie będzie trzeba nic nosić?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, Nacek napisał:

i nie będzie trzeba nic nosić?

 Tylko, że może i nie będzie co wirować. A swoją drogą, wg Ciebie 1/2 Dadant jest lepsza od WLKP? Tak pytam na zapas, jak bym miał jednak mieć więcej uli w przyszłości...

Link to comment
Share on other sites

Marcin ? , jest u nas na forum mnóstwo tematów porównujących różne konstrukcje ulowe , warto je przeczytać pod katem planów na przyszłość , jeżeli myślisz na dłużej zajmować sie pszczelarstwem ? i też o wielkość pasieki. Ule leżaki są dobrymi ulami dla małych pasiek i dla osób hobbystycznie zajmujących się pszczołami , zapewne to wyczytasz w tematach porównujących różne konstrukcje ulowe i do 10 rodzinek to można z powodzeniem je trzymać . Problemy zaczynają się dopiero z większa ilością rodzin , z higieną w pasiece , ule trzeba raz na parę lat wyczyścić od środka , wyskrobać gromadzcy się propolis na ściankach i dennicy utrudniający życie pszczelarzowi i nie bardzo można to zrobić z ulem pełnym pszczół , trzeba je rotacyjnie przesiedlać do zapasowego ula i robić to na pustym ulu , poza tym sprawdzanie osypu warrozy i walka z warrozą też w ulu leżaku jest utrudnione i z czasem dojdziesz jednak do wniosku ze taki ul w większej pasiece jest wymagającym więcej troski i więcej czasu ulem. I że wspomnę jeszcze o wielkości leżaka , który może okazać sie za ciasny dla współczesnych pszczół i będziesz miał większe problemy z rojeniem się pszczół .

Ale dla małej pasieki kilku ulowej to idzie to ogarnąć i sam jak pracowałem zawodowo miałem warszawiaki i dało radę , ale te problemy co powyżej już przy kilkunastu piniowej pasiece robią  się wąskim gardłem i zaczynają pszczelarzowi przeszkadzać i zastanów się teraz zanim nie wejdziesz w większa ilość leżaków. Co do wysokości ramki w ulu korpusowym to sa tematy na forum i sobie poczytaj bo to inna para kaloszy i też trzeba się nad tym zastanowić na spokojnie i przemyśleć wszystko i obejrzeć u kogoś w pasiece te ule i ocenić na własne oczy jak to wygląda. Dlatego warto należeć do jakiegoś Koła pszczelarskiego żeby nawiązać kontakty z okolicznymi pszczelarzami do czego  Ciebie kiedyś namawiałem . Ale to Twój wybór. ?

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

W dniu 25.02.2022 o 17:34, manio napisał:

 ................... Bo się wychowałem na ulach 16 ramkowych z nadstawką ................... Dziś taki ul  to przeżytek , za mały na współczesne pszczoły............

 

Manio, "wychowaliśmy" się na tym samy typie ula. Z tą tylko różnicą, że ja na tych ulach gospodaruję cały czas i nie jest on dla mnie przeżytkiem. A wielkość ula nie zależy od pszczoły, tylko od pożytków. Dla kogoś kto chce mieć tylko kilka uli jest on prawie idealnym leżakiem.

Zgadzam się jednak z Tobą, że lepszym wyborem jest Dadant i jeśli miał bym robić nowe ule, to jednak chyba takie.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, irkor napisał:

Z tą tylko różnicą, że ja na tych ulach gospodaruję cały czas

ja też , ale to już ostatki , bo przekonałem  się do 1/2D . Utrzymanie higieny ,  przesiedlanie rodzin , podziały czy łączenia to nieporównywalne sprawy. Nawet  banalne przeniesienie leżaka w celu jego oczyszczenia , dezynfekcji i naprawy wymaga pomocy drugiej osoby . Niestety jestem sam w pasiece , choć nie mam problemu z pomocą fizyczną jak poproszę , ale lubię być niezależny.

To dobry ul i po dekadach pracy na nim mam wypracowane schematy pracy , ale zaprawdę powiadam Wam , ta sam linia pszczół w podobnej sile rodziny przyniesie więcej miodu do korpusowego , a jego wybranie jest banalnie proste . Z pomocą przegonki pszczoły nawet nie zauważą , że im zabrałem  miód. Przegonkę założę jak pszczoły w polu , a miodnie mogę zebrać po południu czy wieczorkiem  . No , ale cały ten obraz pszczelarza z podkurzaczem i  gęsim skrzydłem w ręku , w otoczeniu niezadowolonych pszczół przechodzi do historii. To też pewien sentyment i ja to rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, Tadek11 napisał:

Marcin ? , jest u nas na forum mnóstwo tematów porównujących różne konstrukcje ulowe , warto je przeczytać pod katem planów na przyszłość , jeżeli myślisz na dłużej zajmować sie pszczelarstwem ? i też o wielkość pasieki. Ule leżaki są dobrymi ulami dla małych pasiek i dla osób hobbystycznie zajmujących się pszczołami , zapewne to wyczytasz w tematach porównujących różne konstrukcje ulowe i do 10 rodzinek to można z powodzeniem je trzymać

   Na początku miałem mieć trzy ule, potem uznałem że do dziesięciu i na razie będę się tego trzymał bo na więcej nie mam ani czasu ani warunków.  Przeczytałem wiele na temat tych uli, na mojej wsi pożytków na to by pszczoły zalały na raz większą nadstawkę niż wlkp to raczej nie ma. Ale może coś sie zmieni kiedyś i np. lipy z sąsiednich gospodarstw dadzą nektar.  Mam odczucia , że w moich warunkach ul WP 16 ramek + nadstawka będzie wystarczająco duży. 

  Co do utrzymania higieny w ulu, to wszystkie moje Warszawiaki Poszerzone robię z ruchomą dennicą, mogę ją na wiosnę wyjąć jak szufladę, mogę też zastąpić ją inną , taką która ma wstawioną siatkę. Właśnie ze względu na tę wyjmowaną dennicę ule robię sam.

 Sprawa niepełnego czerwienia na ramce WP- mam od zeszłęgo roku taką rodzinkę  (nieska), której matula czerwiła tak, że na górze zostawało 3cm na miód. Reszta miodu szła w niezaczerwione ramki i nadstawkę na szybko wykombinowaną. Wsadziłem tę rodzinę do zabytkowego ula , 20 ramek bez miejsca na nadstawkę. Gdy zobaczyłem rozmach rodziny, to na gwałt wsadziłem im nadstawkę na 1/4 ramki WP bo z taką ramką ul dało radę jeszcze zamknąć. Pociągnąłem po tej rodzinie kilka matek, zobaczymy co będzie.

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, gajowy napisał:

   ..........................wszystkie moje Warszawiaki Poszerzone robię z ruchomą dennicą, mogę ją na wiosnę wyjąć jak szufladę........................

 

Marcin, nie dasz rady wyjąć. Kombinuj tak, aby dennica była otwierana, a nie wysuwana.

Edited by irkor
Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, manio napisał:

No , ale cały ten obraz pszczelarza z podkurzaczem i  gęsim skrzydłem w ręku , w otoczeniu niezadowolonych pszczół przechodzi do historii. To też pewien sentyment i ja to rozumiem.

  Przypomniałeś mi mojego dziadka, który niezadowolone mocno pszczoły omiatał zasuszonym skrzydłem gołębia. Miał jeszcze jedno takie skrzydło, którym raz w roku omiatał mechanizmy starego zegara wahadłowego. Aż mi się wakacji u dziadka zachciało....

Link to comment
Share on other sites

Teraz, irkor napisał:

Marcin, nie dasz rady wyjąć. Kombinuj tak, aby była dennica była otwierana, a nie wysuwana.

   Przewidziałem to że ją załadują propolisem, jeśli o to Ci chodzi. Dennicę zrobiłem tak, że jedną stroną się da ją uchylić mocno w dół i dopiero wysunąć. Nie wiem jak to opisać, może potem zrobię zdjęcie. W każdym razie w trzech ulach działa bez problemu. Zawsze można pomóc sobie dłutem jakby co.

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, gajowy napisał:

A swoją drogą, wg Ciebie 1/2 Dadant jest lepsza od WLKP?

Tak uważam, lepiej mi się na tym ulu pracuje. Od kilku lat systematycznie przestawiam pasiekę z wielkopolskiego na 1/2 dadant. Zaczynałem na warszawskim zwykłym (spadek po ojcu), potem był wcześniej wymieniany przeze mnie WP o obniżonej ramce, wielkopolski jest bardzo popularny to sobie pomyślałem że musi być najlepszy ale mi nie przypasował. Znam pszczelarza który przeszedł z 1/2 D na Wlkp. Ma na naszym forum nawet konto ale od dawna nie był aktywny. On zawodowiec ja amator na raptem osiemdziesięciu rodzinach. Jak widzisz wszystko jest subiektywne. Jeszcze jedna sprawa pasiekę obsługuje sam, żona uczulona syn rzadko bywa w domu a poza tym boi się pszczół, córka jest na miejscu i pszczół się nie lęka ale jest zbyt wątła aby dźwigać ciężkie ule czy korpusy.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, manio napisał:

ja też , ale to już ostatki , bo przekonałem  się do 1/2D . Utrzymanie higieny ,  przesiedlanie rodzin , podziały czy łączenia to nieporównywalne sprawy. Nawet  banalne przeniesienie leżaka w celu jego oczyszczenia , dezynfekcji i naprawy wymaga pomocy drugiej osoby . Niestety jestem sam w pasiece , choć nie mam problemu z pomocą fizyczną jak poproszę , ale lubię być niezależny.

To dobry ul i po dekadach pracy na nim mam wypracowane schematy pracy , ale zaprawdę powiadam Wam , ta sam linia pszczół w podobnej sile rodziny przyniesie więcej miodu do korpusowego , a jego wybranie jest banalnie proste . Z pomocą przegonki pszczoły nawet nie zauważą , że im zabrałem  miód. Przegonkę założę jak pszczoły w polu , a miodnie mogę zebrać po południu czy wieczorkiem  . No , ale cały ten obraz pszczelarza z podkurzaczem i  gęsim skrzydłem w ręku , w otoczeniu niezadowolonych pszczół przechodzi do historii. To też pewien sentyment i ja to rozumiem.

A jeżeli mam 4 korpusy a nawet 5 to gdzie założyć przegonkę? Co prawda zawsze przygotowujemy najwyższy.  Ale dwa najwyższe też można oddzielić przegonką? Miodnię zabierasz tego samego dnia, czy można rano? A może przed zakończeniem oblotu w godz. dobrze popołudniowych i rano zdjąć miodnię.  Jeszcze zapytam, w sklepie pszczelarskim widziałem same elementy przegonki do wbudowania. Jaka przestrzeń powinna być od dolu i góry przegonki do ramek żeby swobodnie mogły się przemieścić? To strzepywanie jest bardzo upierdliwe. A przy odbiorze miodni przy ukladaniu gniazd to juz horror z rabunkami. 

Edited by harcerz1020
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, harcerz1020 napisał:

A jeżeli mam 4 korpusy a nawet 5 to gdzie założyć przegonkę?

przegonkę na gniazdo stawiam , a jeśli nie wiruję całej miodni to korpus do wirowania na samą górę i wtedy pod niego przegonkę. Stosuje przegonki 8-wylotkowe . Są zamocowane na sklejce 5mm i mają ramkę 20mm - co powoduje że przegonka wisi ok, 10 mm nad ramkami gniazda. Nie ma to wielkiego znaczenia , bi nie zdążą jej zabudować , ale jak leży na ramkach to zawsze sie coś przyklei. Przegonek tyle ile uli wiruję jednego dnia.

Najlepiej przegonki postawić wieczorem , to do  rana pszczoły zejdą. Zabieram korpusy i od razu stawiam z pustymi ramkami na ich miejsce. Przy większej ilości uli to dłubanina "prawdziwi" pszczelarze przegonek nie stosują. U mnie to dobry sposób , ale tylko w ulach korpusowych. W warszawiakach nawet jak się da pod nadstawkę to i tak trzeba odebrać ramki z miodni w części "leżakowej" .

Mam też lej i rojnicę do zbierania nadmiarowych pszczół z miodni - to też cenne narzędzie i warto mieć w amatorskiej pasiece. Szybko idzie nie wiem ,że mam tylko młodą pszczołę. Mam dwie lokalizacje i wywożę odkłady naprzemiennie - nic się nie zawróci do macierzaka.

 

6 godzin temu, gajowy napisał:

Mam odczucia , że w moich warunkach ul WP 16 ramek + nadstawka będzie wystarczająco duży. 

Bardzo możliwe , mojemu Tacie wystarczały z nadmiarem , ale miał pszczoły lokalne "tymy rencamy" od lat 60-tych. Takie bym teraz podarował Michałowi , ale nie mam już :(

Mam  wyłącznie bucchwasty , a to jak wiadomo rabusie ( więc dużo noszą od sąsiadów) , mnożą się chyba lepiej  niż srainki i te cygańskie geny ! Ale ja nie mam takich klasycznych żółtków , tylko ciemne buckfasty z górskim pochodzeniem. Choć prawdę mówiąc to jestem sceptyczny do tych marketingowych informacji. W każdym razie jestem  zadowolony i dlatego mam nieco większe ule niż zwykle . U mnie zawsze jest gdzieś w zasięgu rzepak ( potrafią nosić nawet przez jezioro) , więc po rzepaku już by ule mogły być mniejsze , co widać po zalewaniu trzeciego korpusu gniazda. W maju na 2 korpusach to pewna rójka na bucchwastach. U mnie od lat ich nie ma.

W warszawiaku też szybko uzupełniam węzą i suszem do 16 ramek, sychając starsze ramki w kierunku "leżakowej miodni - Na to pozwala mi niesymetryczny wylotek - to moim zdaniem dobre rozwiązanie bo od wylotka rozwija się gniazdo , pierwsza ramka to magazyn pyłku , a druga i następne zabite czerwiem. W końcu zostają 2-3 ramki tylko z miodem i te są moje. Nie stosuję kraty pionowej , tylko poziomą pod nadstawką. Nie wiem jak się to robi w WP z centralnym wylotkiem bo nigdy takich nie miałem.

 

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, manio napisał:

Są zamocowane na sklejce 5mm i mają ramkę 20mm

Od pszczelarza od którego brałem rójki i zaczynałem przygodę w magazynie widziałem kilka przegonek. O dawna ich nie używa. Zapytałem jak to się sprawuje. Pytałem 3 lata temu. Odpowiedział bodajże, że od dołu a może od góry (muszę dopytać) musi być większa przestrzeń bo pszczoły się blokuja i mogą być straty. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, manio napisał:

Nie wiem jak się to robi w WP z centralnym wylotkiem bo nigdy takich nie miałem.

 Mi z perspektywy początkującego pszczelarza też środkowy wylotek nie pasuje.  Mam w większości wylotki z prawej strony (patrząc z przodu ula) albo zabudowę ciepłą. Stając z tyłu ula jest jasna sytuacja, tak jak opisałeś, na brzegu miód, bliżej wylotka gniazdo. W ulach, które sam majstruję, mam też jeszcze jeden wylotek z lewej, zamknięty na głucho. Ktoś mi doradził, że taka budowa ula ułatwia robienie odkładów, ewentualnie zimowanie ich przy silnej rodzinie ale jeszcze nie mam własnych doświadczeń co do tego.

 Na wsi głównym pożytkiem są u mnie krzewy i drzewa. I na nie opisywany wyżej ul zupełnie wystarcza.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, gajowy napisał:

Mam w większości wylotki z prawej strony

Wydaje mi się, że (zależy zapewne od ustawienia) pszczoły maja tendencję na zimę wiązać kłąb przy południowej ścianie ula. Ja mam zasuwkę na cały korpus i po ostatnim miodobraniu a nawet wcześniej zasuwam stopniowo z N w kierunku S na wiosnę w drugą stronę.  Wlotki od str. E. Tak, że kłęby w każdym ulu zawiązują na wylotkiem przy południowej ścianie.

Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, harcerz1020 napisał:

Wydaje mi się, że (zależy zapewne od ustawienia) pszczoły maja tendencję na zimę wiązać kłąb przy południowej ścianie ula.

  Ciekawa uwaga. Zobaczę jak to u mnie będzie. Póki co, przestawiam ule w bardziej nasłonecznione miejsce.

Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, gajowy napisał:

Mam w większości wylotki z prawej strony

ja mam od "cieplejszej strony" , czyli od zawietrznej w języku żeglarzy. Ta strona bez wylotka od tej strony z której najczęściej wiatr wieje . Z lokalnej rózy wiatrów wynika ,że to kierunek południowo-zachodni. W ulu korpusowym pszczoły zaczynają budowę gniazda właśnie od zawietrznej. Skąd one wiedzą ? Podobnie wiązanie kłęby zimowego od cieplejszej strony . U mnie stoją wylotkiem do południa  lub południowego wschodu.

Edited by manio
Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, harcerz1020 napisał:

Odpowiedział bodajże, że od dołu a może od góry (muszę dopytać) musi być większa przestrzeń bo pszczoły się blokuja i mogą być straty. 

nie potwierdzam , może kładł wprost na ramki ? Po środku są otworki wentylacyjne i te łatwo zakleić. U mnie od wielu lat działają doskonale i oszczędzają mi dużo czasu. Po nocy zostają pojedyncze pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.