Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Topiarka słoneczna


Recommended Posts

Witam mam takie pytanie o topiarki a mianowicie rozchodzi mi się o ich wykonanie z blachy ocynkowanej jest taniej niż z kwasowki i tu pytanie bo ocynk podobno szkodzi ale wosk i tak później jest parę razy klarowny w garnku i czy warto inwestować w topiarki z kwasowki czy lepiej tańsze ocynkowane? Co sądzicie i czego używacie? 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, marpszczoly napisał:

tak później jest parę razy klarowny w garnku

???????????????Klaruje się raz.

Ja topię w saganie pod naciskiem . Żelazo zabarwia wosk na brązowo . Ocynk nie szkodzi bo kolega całe życie topił w ocynkowanym elektrycznym parniku. Koloru nie zmieniało , nie może być ubytków do gołej stali.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.03.2022 o 07:47, marpszczoly napisał:

Witam mam takie pytanie o topiarki a mianowicie rozchodzi mi się o ich wykonanie z blachy ocynkowanej jest taniej niż z kwasowki i tu pytanie bo ocynk podobno szkodzi ale wosk i tak później jest parę razy klarowny w garnku i czy warto inwestować w topiarki z kwasowki czy lepiej tańsze ocynkowane? Co sądzicie i czego używacie? 

 

Ja używam topiarki słonecznej i sita mam z blachy aluminiowej perforowanej  a ociekacz z blachy ocynkowanej i użytkuje tak już od trzydziestu lat lat , nie zauważyłem wpływu na wosk, Wosk klaruję w garnku aluminiowym  o grubych ściankach. Kwasówka nie jest konieczna . ?

Aktualnie mam w budowie nową topiarkę słoneczną , zdjęcia niedługo wstawię  ?

Poza tym jest u nas na forum temat aktualny o topiarce słonecznej  w dziale " Sprzęt pszczelarski" jak nie wyrazisz sprzeciwu to dołączę Twój watek  do tamtego tematu.

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A tak korzystając z tematu to czy wytopione ramki w topiarce słonecznej są już zdezynfekowane czy jeszcze je później opalacie bądź jakos inaczej dezynfekujecie (jesli tak to jak) przed wtopieniem wezy? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 20.03.2022 o 21:02, marpszczoly napisał:

A tak korzystając z tematu to czy wytopione ramki w topiarce słonecznej są już zdezynfekowane czy jeszcze je później opalacie bądź jakos inaczej dezynfekujecie (jesli tak to jak) przed wtopieniem wezy? 

Ja zawsze ramki po topiarce  gotuję parę minut w wodnym roztworze sody kaustycznej po skończonym sezonie , soda ma właściwości biobójcze i jednocześnie myjące. 

Tylko jest to zabieg niebezpieczny i najlepiej robić to na wolnym powietrzu  i pamiętając o środkach BHP , czyli okulary rękawice gumowe i zachowywać środki ostrożności szczególne .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, marpszczoly napisał:

Opale je palnikiem dodatkowo jak wyjmę je z topiarki. To chyba powinno wystarczyć prawda? ?

 

Butla gazu 125 zł już, opłaca się opalać? ?

Link to comment
Share on other sites

19 godzin temu, marpszczoly napisał:

Opale je palnikiem dodatkowo jak wyjmę je z topiarki. To chyba powinno wystarczyć prawda? ?

 

9 godzin temu, Krzychu napisał:

 

Butla gazu 125 zł już, opłaca się opalać? ?

 

No właśnie wśród pszczelarzy są różne praktyki i każdy robi jak uważa , ale trzeba spojrzeć na argumenty za różnymi metodami, 

 

Opalanie drewnianych elementów ula , podobno jak pytałem weterynarza żeby było to skuteczne , trzeba zwęglić wierzchnia warstwę na ciemno brązowo lub czarno i samo liźnięcie płomieniem nie wystarczy bo patogeny wnikają w strukturę porowata drewna, a jeżeli ramka jest pokryta propolisem i woskiem zaczyna się palić, więc trzeba najpierw oskrobać dokładnie każdą ramkę i teraz ja ja mam 1200 ramek w pasiece i około połowy co roku wymieniam na węzę , więc 600 ramek oskrobać dokładnie nożem następnie każdą  ramkę dokładnie na brązowo opalić doprowadzając do zwęglenia wierzchniej cienkiej warstwy węgla , I teraz próbowałem na początku  tak robić i porażka , czas poświęcony na to zajęcie i sama robota była żmudna i przy 600 ramek nawet nie umiem sobie wyobrazić ile bym to robił , ramka po ramce oskrobać dokładnie i następnie każda pojedynczo opalać na brązowo palnikiem . 

Każdy niech sobie sam oceni , można oczywiście nic nie robić w sprawie higieny i spoko  spokojna głowa ? 

 

Mycie lub wyparzanie w 3% ługu sodowym , ramki gotuję w ługu i trwa to dwa popołudnia około  6 godzin razem i ramek nie musze skrobać tylko wstawiam takie po topiarce słonecznej  i wyjmuję po trzech minutach gotowania czyściutkie jasne , bez propolisu i wosku , bez syzyfowej pracy skrobania ramka po ramce , jaka oszczędność czasu i pieniędzy w porównaniu do opalania (gaz podrożał )czy innej chemii do dezynfekcji  dostępnej w sklepach pszczelarskich . Każdy niech sobie sam przekalkuluje , bo wiadomo do trzech uli będzie inna konkluzja , niż do 30 uli w pasiece. Trzy ule to sobie można opalić ? dla rozrywki ?

I jeszcze jako ciekawostka , nie jest to mój pomysł i jego nie polecam dla jasności , ale tak z przymrużeniem oka. ?️

 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

 Ja z ciekawości potraktuje kilka ramek myjką parową. Do tej pory tak robiłem ze stalowymi elementami, np.: miodarką. Ciekaw jestem reakcji drewna. Ale na pewno 600 ramek jak u Tadeusza by mi się nie chciało myjką dezynfekować. Chyba że zamykać ramki w jakimś pojemniku metalowym i tam puszczać parę z wytwornicy.  Zastanawiam się też, jak na ramki i ul działa "siarkowanie" oraz dezynfekcja alkoholem.

  Chyba jednak te gotowanie w ługu przy dużych ilościach ramek wyjdzie najtaniej i najmniej pracochłonnie.

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.