Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Jaki miesiąc jest najlepszy do robienia odkładów - kwiecień, maj, czy czerwiec?


Recommended Posts

Blazej cos ty tu nie nierozumiesz. Po zimie kazda rodzina idzie w sile czyli przybywa pszczoly. A aby to sie spelnilo jednym z podstawowych elementow to czas.

Jezeli zabierasz pszczole z rodziny to ja oslabiasz czyli ona mniej przyniesie.  Pierw sprecyzuj co to jest dla ciebie odklad? Jedna ramka, dwie, dziesiec? U mnie dwie ramki czerwiu i matka unasienniona  15 maja da sporo miodu. U innego bedzie dobrze jak dojdzie do sily do zimy. 

Link to comment
Share on other sites

Z punktu idzenia odkładu czym wcześniej tym lepiej (ale nie kwiecień). Natomiast z punktu widzenia rodziny, to najlepszy czas jest wtedy kiedy w rodzinie jej siła. Jak rodzina jest silna to odkładu już możesz na rzepaku robić, A jak nie to trzeba poczekać powiedzmy do 3 tyg maja, do początku czerwca. Ale nie za długo, bo po połowie czerwca to już powoli koniec sezonu się zbliża. Dla wielu lipa to już koniec i trzeba o zimie zacząć powoli myśleć, choć kalendarzowo jeszcze daleko. Czym później robisz odkład tym mocniejszy musi być. I odkład to też zabieg przeciw rójkowy, to też trzeba sobie wziąć pod uwagę, żeby nie zwlekać i nie zbierać rodziny z drzewa.  

Edited by hurriway
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, hurriway said:

Z punktu idzenia odkładu czym wcześniej tym lepiej (ale nie kwiecień). Natomiast z punktu widzenia rodziny, to najlepszy czas jest wtedy kiedy w rodzinie jej siła. Jak rodzina jest silna to odkładu już możesz na rzepaku robić, A jak nie to trzeba poczekać powiedzmy do 3 tyg maja, do początku czerwca. Ale nie za długo, bo po połowie czerwca to już powoli koniec sezonu się zbliża. Dla wielu lipa to już koniec i trzeba o zimie zacząć powoli myśleć, choć kalendarzowo jeszcze daleko. Czym później robisz odkład tym mocniejszy musi być. I odkład to też zabieg przeciw rójkowy, to też trzeba sobie wziąć pod uwagę, żeby nie zwlekać i nie zbierać rodziny z drzewa.  

Dziękuję za konkretną i rzeczową odpowiedź. 

Jak najbardziej biorę to pod uwagę, że robienie odkładów, to jedna z metod zapobiegania nastrojowi rojowemu. Jeśli miałbyś podpowiedzieć początkującemu (to będą moje pierwsze odkłady - poszerzam nieco pasiekę), to czym najlepiej się kierować, aby zrobić to we właściwym momencie? Mam ule wielkopolskie 10-ramkowe. Czy kierowanie się ilością obsiadanych na czarno ramek jest dobrą strategią (przykładowo 9 na czarno)? Fajnie byłoby też nie osłabić rodziny za wcześniej, żeby miodu trochę zebrać... Jak określić ten idealny punkt kiedy zacząć robić odkład - mam zamiar zabrać 2 ramki czerwiu z rodziny i później w ramach zapobiegania nastrojowi rojowemu, zasilać odkład kosztem macierzystej rodziny.

Link to comment
Share on other sites

29 minut temu, Psc napisał:

Jak najbardziej biorę to pod uwagę, że robienie odkładów, to jedna z metod zapobiegania nastrojowi rojowemu. Jeśli miałbyś podpowiedzieć początkującemu (

Żeby dzielił na pół lotu a nie brał się za to co mu słabo wyjdzie . W wielkopolskim prosta robota .

Link to comment
Share on other sites

W dniu 21.03.2022 o 20:53, Psc napisał:

Czy uzyskał ktoś miód towarowy z lipy (bo z wcześniejszych pożytków, to raczej na pewno nie) z odkładu wykonanego w tym samym roku?

Jak najbardziej zależy od sposobu powiększania stanu pasieki , najszybciej miód lipowy ( lub raczej lipcowy )  otrzymasz od rójki która wyjdzie z ula sama i jest dostatecznie duża ,  inne sposoby sobie przetestuj żeby mieć pojęcie o co tu chodzi  i zacznij od najprostszych sposobów  "na poł lotu" i dalej kolejne aż nabierzesz wprawy i będziesz miał własna ocenę i trochę to zależy też od typu ula jaki masz w pasiece.

I nabieraj doświadczenia bo na forum się tego nie nauczysz. ?

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tadek11 said:

Jak najbardziej zależy od sposobu powiększania stanu pasieki , najszybciej miód lipowy ( lub raczej lipcowy )  otrzymasz od rójki która wyjdzie z ula sama i jest dostatecznie duża ,  inne sposoby sobie przetestuj żeby mieć pojęcie o co tu chodzi  i zacznij od najprostszych na poł lotu. I nabieraj doświadczenia bo na forum się tego nie nauczysz. ?

Dziękuję Tadeusz za odpowiedź. Czy nie prostszą metodą jest odkład 4 ramkowy (2 ramki czerwiu, 1 pierzgi i 1 ramki pokarmu) z obsiadającymi pszczołami plus same pszczoły z 2 innych ramek i pobudzanie syropem przez pierwsze dni? Szczerze mówiąc bardziej o czymś takim myślałem u siebie...

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, Psc napisał:

Dziękuję Tadeusz za odpowiedź. Czy nie prostszą metodą jest odkład 4 ramkowy (2 ramki czerwiu, 1 pierzgi i 1 ramki pokarmu) z obsiadającymi pszczołami plus same pszczoły z 2 innych ramek i pobudzanie syropem przez pierwsze dni? Szczerze mówiąc bardziej o czymś takim myślałem u siebie...

Zacznij od poł lotu i to nie teraz , tylko w maju . Na odkłady z wyborem  ramek  przyjdzie czas później jak zrozumiesz pszczoły i pszczoły osiągną odpowiednią siłę po zimowli. Treaz śpij spokojnie i im nie przeszkadzaj za bardzo i sprawdzaj tylko czy mają pokarm i matki miejsce wolne na czerwienia w centrum gniazda i tak do Wielkanocy . ?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Tadek11 said:

Zacznij od poł lotu i to nie teraz , tylko w maju . Na odkłady z wyborem  ramek  przyjdzie czas później jak zrozumiesz pszczoły i pszczoły osiągną odpowiednią siłę po zimowli. Treaz śpij spokojnie i im nie przeszkadzaj za bardzo i sprawdzaj tylko czy mają pokarm i matki miejsce wolne na czerwienia w centrum gniazda i tak do Wielkanocy . ?

Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego odkład z wyborem ramek jest opcją trudniejszą? Coś może się nie udać? Nie ukrywam, że odkład z wyborem ramek byłby dla mnie chyba optymalniejszy ze względów zdrowotnych - ule drewniane, a coś ostatnio kręgosłup się odzywa od kilku miesięcy...(chyba wychodzi budowa domu):-/

Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Psc napisał:

Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego odkład z wyborem ramek jest opcją trudniejszą? Coś może się nie udać? Nie ukrywam, że odkład z wyborem ramek byłby dla mnie chyba optymalniejszy ze względów zdrowotnych - ule drewniane, a coś ostatnio kręgosłup się odzywa od kilku miesięcy...(chyba wychodzi budowa domu):-/

A czemu się tak śpieszysz ? Żeby cos podzielić to trzeba mieć co podzielić i porobić odkłady w większej ilości , jeżeli Ci o to chodzi ale to trzeba robić z głowa i z silnych rodzin i zawsze takie dzielenie na siłę wpływa na miodność i to tez weź pod uwagę , więcej odkładów mniej miodu . 

Z próżnego to i Salomon nie naleje . ? 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tadek11 said:

A czemu się tak śpieszysz ? Żeby cos podzielić to trzeba mieć co podzielić i porobić odkłady w większej ilości , jeżeli Ci o to chodzi ale to trzeba robić z głowa i z silnych rodzin i zawsze takie dzielenie na siłę wpływa na miodność i to tez weź pod uwagę , więcej odkładów mniej miodu . 

Z próżnego to i Salomon nie naleje . ? 

Absolutnie nie teraz miałbym zamiar to robić. Chodzi mi jedynie o sposób. Wydaje mi się, że dzielenie "na pół lotu" znacznie silniej osłabia rodzinę i co mi po 2 rodzinach, jak miodu z żadnej nie będzie. A w przypadku zabrania jedynie 2 ramek czerwiu można to potraktować jako celowe, delikatne osłabienie rodziny, jako zabieg przeciwrojowy, który pewnie będzie trzeba jeszcze powtarzać w czerwcu, tylko może już tylko po 1 ramce - zasilając tym samym odkład. Druga rodzina jest więc jakby "skutkiem ubocznym" zabiegu przeciwrojowego. 

Proszę o poprawienie mnie jeśli gdzieś robię błąd w rozumowaniu, bo moja wiedza póki co tylko teoretyczna...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Tadek11 said:

więcej odkładów mniej miodu . 

Doświadczony pszczelarz pisze tak, a w książkach piszą swoje... "Robić odkłady, bo pszczoły pójdą na drzewo i tyle widziano miód...";-)

Link to comment
Share on other sites

49 minut temu, Psc napisał:

Doświadczony pszczelarz pisze tak, a w książkach piszą swoje... "Robić odkłady, bo pszczoły pójdą na drzewo i tyle widziano miód...";-)

sztuka znaleźć złoty środek

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Psc napisał:

"Robić odkłady, bo pszczoły pójdą na drzewo i tyle widziano miód..."

To rób  wtedy jak pszczół jest za dużo i nie mają co robić. U mnie tak jest po rzepaku . W czasie miodobrania pszczoły z miodni omiatam do blaszanego leja założonego na rojnicę. To same młode i w tej chwili zbędne pszczoły. Doskonałe na odkład.  U mnie wtedy jest dziura pożytkowa bo nie mam akacji . Doskonały czas na robienie odkładów , a sam decyduję ile pszczoły odbieram.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 23.03.2022 o 20:11, manio napisał:

To rób  wtedy jak pszczół jest za dużo i nie mają co robić. U mnie tak jest po rzepaku . W czasie miodobrania pszczoły z miodni omiatam do blaszanego leja założonego na rojnicę. To same młode i w tej chwili zbędne pszczoły. Doskonałe na odkład.  U mnie wtedy jest dziura pożytkowa bo nie mam akacji . Doskonały czas na robienie odkładów , a sam decyduję ile pszczoły odbieram.

Ja bym powiedział , że nawet kilka dni wcześniej .
Szczególnie kiedy pogoda jest kapryśna .
Najczęściej pszczoły zaczynają popadać w nastroje rojowe kiedy pola rzepaku zaczynają zmieniać odcień z intensywnie żółtego na żółto-zielony .
Potęguje nastrój rojowy 2-3 dniowa niepogoda .
Wtedy nie tylko można , ale wręcz trzeba zacząć robić odkłady .

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Robi_Robson napisał:

Ja bym powiedział , że nawet kilka dni wcześniej .
Szczególnie kiedy pogoda jest kapryśna .
Najczęściej pszczoły zaczynają popadać w nastroje rojowe kiedy pola rzepaku zaczynają zmieniać odcień z intensywnie żółtego na żółto-zielony .
Potęguje nastrój rojowy 2-3 dniowa niepogoda .
Wtedy nie tylko można , ale wręcz trzeba zacząć robić odkłady .

 

U mnie raz zdarzyło się, że rzepak jeszcze nie zakwitł a pszczoły mimo kompletu ramek już były w nastroju rojowym. Rok roku nierówny. Pamiętam wówczas, że rodziny były przy pierwszych przeglądach 2 razy większe niż teraz. Obecnie mam wrażenie, że matki dopiero niedawno zaczęły czerwić. 

Swoją drogą nigdy nie trafiłem w pogodę żeby robić przegląd w marcu. Często zdarzało się, że pogoda pozwoliła zrobić przegląd w 3 tygodniu kwietnia i wówczas ul był pełen pszczół 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.