Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy my jesteśmy pszczołom potrzebni


Recommended Posts

Jak w temacie czy naprawdę musimy wszystko za nich robić

pomińmy tu sprawę warozy 

a skupmy się  na pomniejszaniu i zaraz powiększaniu gniazda 

ograniczania w czerwieniu i takie tam sztuczki

czy to naprawdę im pomaga czy wymusza większą prace?

 

Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, mirek. napisał:

ja k w temacie czy naprawdę musimy wszystko za nich robić

pomińmy tu sprawę warozy 

a skupmy się  na pomniejszaniu i zaraz powiększaniu gniazda 

ograniczania w czerwieniu i takie tam sztuczki

czy to naprawdę im pomaga czy wymusza większą prace?

 

 

Ujmowanie i dodawanie plastrów? Powiedz to tym pszczołom :D

 

TwiIB59.png 

 

A przy okazji - próbowałem im ułatwić życie dając pod dno styropian. Efekt - wilgoć przy podłożu i spleśniała dolna część plastrów.

Edited by michal79
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Tadek11 napisał:

A nie jesteś wolnym człowiekiem . Jak nie chcesz to nie rób nic ? 

 

To ja jestem absolutnie wolnym człowiekiem  . W ulach korpusowych zimuję w pełnym składzie ramek , 3x10R 1/2D.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, Tadek11 napisał:

A nie jesteś wolnym człowiekiem . Jak nie chcesz to nie rób nic ? 

 a ty znowu tylko o sobie myślisz 

tu chodzi tylko i wyłącznie o nasze podopieczne

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, michal79 napisał:

A przy okazji - próbowałem im ułatwić życie dając pod dno styropian. Efekt - wilgoć przy podłożu i spleśniała dolna część plastrów.

czyli nie przeszkadzać:P

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

5 minut temu, manio napisał:

To ja jestem absolutnie wolnym człowiekiem  . W ulach korpusowych zimuję w pełnym składzie ramek , 3x10R 1/2D.

 to też sie tak czuje wszytkie na 5 sztuk 2x10 i 3 x10

Link to comment
Share on other sites

28 minut temu, mirek. napisał:

to też sie tak czuje wszytkie na 5 sztuk 2x10 i 3 x10

to ja biję wszystkich na głowę bo mam 3 ule gdzie od dołu jest 10R warszawskich poszerzanych , a na to 2x10R 1/2D.  Ustawiłem tak przed zakarmianiem żeby opuściły warszawskie i zimowały na 1/2D. Tak też się stało . Są w dwu najwyższych korpusach . Muszę zabrać im warszawskie bo lada chwila zacznę je zagospodarowywać. Będą na 2x1/2D - więc tym razem im odbiorę . Jak zaczną pobielać plastry to dam od razu cały korpus węzy. Żegnam się powoli z warszawiakami. Te o których piszę są zainstalowane w korpusie 3x1/2D . Będzie piękne ognisko ,

Edited by manio
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, manio napisał:

to ja biję wszystkich na głowę bo mam 3 ule gdzie od dołu jest 10R warszawskich poszerzanych , a na to 2x10R 1/2D. 

Przypomniała mi się ze szkoły taka przechwalanka ?

- A ja mam w domu marlboro na fortepianie

 

11 godzin temu, mirek. napisał:

a ty znowu tylko o sobie myślisz 

tu chodzi tylko i wyłącznie o nasze podopieczne

 

11 godzin temu, mirek. napisał:

Jak w temacie czy naprawdę musimy wszystko za nich robić

pomińmy tu sprawę warozy

Sam Mirek zadajesz pytanie czy musimy robić za pszczoły 

Więc Ci odpowiadam   - NIE MUSIMY  

Kto chce ten robi , a kto nie chce nie robi. Wolny wybór. 

Ja chcę to coś tam przy nich robić więc robię i nie myślę tylko o sobie jak sugerujesz ? Ale jak kiedyś   pracowałem zawodowo na kilku etatach , to przy pszczołach niewiele robiłem w starych warszawiakach  jeszcze ,  tylko wstawiałem nadstawki i wyjmowałem do odwirowania i też nie musiałem i tych nadstawek nawet wyjmować i wstawiać na okrągło , ale rodzince chciało się miodu polizać więc musiałem ?, ale nie dla siebie jak sugerujesz że tylko o sobie myślę , tylko dla rodziny i znajomych. ?

  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, mirek. napisał:

Czy my jesteśmy pszczołom potrzebni

 

 

To pszczoły są nam potrzebne.

Chcemy mieć miód, znamy rozkład w czasie dostępnych pożytków, więc musimy pszczoły odpowiednio zaopiekować i przygotować, coby te pożytki miały szansę wykorzystać.

Pytanie tylko, czy wszystko, co robimy w pasiece ma sens?

To już każdy widzi po efektach. Niestety, żeby móc je właściwie ocenić i przeanalizować, to potrzeba mieć jakąś wiedzę.

U siebie, na przykład, widzę braki i konieczność douczenia się z biologii, chemii, meteorologii, fizyki, a czasem nawet metafizyki, bez tego może być ciężko. :) 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

33 minuty temu, wawelski napisał:

ieczność douczenia się z biologii, chemii, meteorologii, fizyki, a czasem nawet metafizyki, bez tego może być ciężko. :) 

 

 

 

 

 

A po co to potrzebne? Przecież wystarczy nauczyć się obsługiwać miodarkę?

  • Lubię 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, wawelski napisał:

 

To pszczoły są nam potrzebne.

Chcemy mieć miód, znamy rozkład w czasie dostępnych pożytków, więc musimy pszczoły odpowiednio zaopiekować i przygotować, coby te pożytki miały szansę wykorzystać.

Pytanie tylko, czy wszystko, co robimy w pasiece ma sens?

To już każdy widzi po efektach. Niestety, żeby móc je właściwie ocenić i przeanalizować, to potrzeba mieć jakąś wiedzę.

U siebie, na przykład, widzę braki i konieczność douczenia się z biologii, chemii, meteorologii, fizyki, a czasem nawet metafizyki, bez tego może być ciężko. :) 

 

 

 

 

Dokładnie to opisałeś i pewnie  od tej metafizyki trzeba by zacząć ?

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tadek11 napisał:

- A ja mam w domu marlboro na fortepianie

marlboro nie mam , ale przypomniałem sobie ,że mam jeszcze jeden głupi ul : dwa korpusy 10R warszawiaka poszerzanego. Pszczoły bez problemy zazimowały , ale dolny jutro zabiorę , to nieudany eksperyment :( . Udowadnia jednak ,że pszczołom obojętne na ilu ramkach zimują , byle siła była i pokarm.

Pszczoły oczywiście potrzebują naszej pomocy , ale nie lubią nadgorliwości i narzucania im naszej woli. Jak to kobiety. Kto ma żonę to i z pszczołami sobie poradzi . One zrobią wszystko co zechcemy , ale musi im się wydawać że to ich decyzja - to oczywiście o pszczołach napisałem.

Edited by manio
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, manio napisał:

marlboro nie mam , ale przypomniałem sobie ,że mam jeszcze jeden głupi ul : dwa korpusy 10R warszawiaka poszerzanego. Pszczoły bez problemy zazimowały , ale dolny jutro zabiorę , to nieudany eksperyment :( . Udowadnia jednak ,że pszczołom obojętne na ilu ramkach zimują , byle siła była i pokarm.

Pszczoły oczywiście potrzebują naszej pomocy , ale nie lubią nadgorliwości i narzucania im naszej woli. Jak to kobiety. Kto ma żonę to i z pszczołami sobie poradzi . One zrobią wszystko co zechcemy , ale musi im się wydawać że to ich decyzja - to oczywiście o pszczołach napisałem.

Mariusz rozumiem o co chodzi z tą  nadgorliwością i wiem , że to jest poważna wada nowicjuszy , ale na naszym forum są też i bardziej zaawansowani pszczelarze i jak mamy z takimi porozmawiać o swoich doświadczeniach ? Jak ? Założyć nowe forum ? Dla starych pszczelarzy , do których też się zaliczam i dyskutować we własnym gronie ? Zdaje się na forum jest taka możliwość , jakieś zakładanie klubów ? nie wiem na czym to polega ? może Paweł nas oświeci ? To byśmy założyli taki klub i nie przekomarzali się z nowicjuszami o podstawowe pojęcia w pszczelarstwie. Rozumiesz chyba o co mi chodzi . Ale my starzy ( sorry za kolokwializm)  pełnimy też role edukacyjną i czasami powinniśmy pomyśleć co "szczawiki" w cudzysłowie  pomyślą o tym co piszemy ? I przyznam  się ,  że ja i również czasami wpadam w frustrację i napiszę coś  niezrozumiałego dla młodych . Ale myślę że Ci bardziej rozsądniejsi zrozumieją mój przekaz ?

Pozdrawiania

Tadek

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, mirek. napisał:

hehe widzę macie problem

a dawno udowodnione że facet to głowa rodziny

tylko że szyją jest żona czy też kobieta faceta:P

To tylko Ci bardziej jurni na kobiece wdzięki ?

Ale dziwi mnie ,że się tak z tym obnoszą , dobre ciele dwie matki ssie ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.